Minerálne pramene na Slovensku

Slovensko

Malá krajina s impozantným reliéfom a vymoženosťami, ktoré k nemu patria. Také je naše Slovensko. Na jeho území nájdete viac než 1 600 liečivých minerálnych prameňov a vrtov, z ktorých si smiete vodu zadarmo načapovať do fľaše.

Minerálne pramene sú na Slovensku veľmi časté a nachádzajú sa v mnohých oblastiach. Sú to prírodné zdroje, ktoré sú plné minerálov a stopových prvkov. Minerálne pramene sú veľmi obľúbené pre svoje liečivé účinky. Pramene na Slovensku majú rôzne vlastnosti a liečivé účinky.

Minerálne pramene na Slovensku sa nachádzajú v rôznych lokalitách. Najznámejší prameň je jazero Starina v Malých Karpatoch. Prameň má vodu s vysokým obsahom minerálov a stopových prvkov, ktoré majú liečivé účinky. Voda z tohto prameňa je známa pre svoje blahodarné účinky na ľudské zdravie.

Minerálne pramene

Minerálne pramene sú prírodné pramene s obsahom minerálov a prvkov, ktoré sú užitočné pre ľudské zdravie. Sú to pramene s prírodnou minerálnou vodou, ktorá často obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, zinok, meď a mnoho ďalších prvkov.

Minerálne pramene sú výnimočné pre svoju schopnosť pomôcť ľuďom s rôznymi zdravotnými problémami. Minerálna voda môže pomôcť zmierniť bolesť kĺbov alebo svalov, zlepšiť trávenie, zvýšiť úroveň energie a podporiť imunitný systém. Minerálne pramene sú tiež veľmi populárne pre svoje estetické prínosy.

Na mnohých miestach sú pramene obklopené krásnymi scenériami a môžu poskytnúť veľmi relaxačné prostredie. Existujú rôzne druhy minerálnych prameňov, ktoré sa odlišujú obsahom prvkov a množstvom minerálov.

Niektoré pramene môžu byť veľmi koncentrované, iné menej. Niektoré pramene obsahujú veľké množstvo horčíka a vápnika a sú veľmi užitočné pre ľudí s ochoreniami svalov a kostí.

Keď navštevujete minerálny prameň, je dôležité si dať pozor na to, čo je v prameni. Niektoré pramene môžu obsahovať nebezpečné prvky, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie. Preto pred návštevou minerálneho pramene by ste si mali prečítať informácie o tom, čo je v prameni a aké sú jeho účinky.

Minerálne pramene môžu byť veľmi užitočné pre ľudské zdravie. Sú vynikajúcim spôsobom, ako sa uvoľniť a získať prírodnú liečbu.

Minerálne pramene na Slovensku

Slovensko je krajina, ktorá sa radí množstvom a zložením minerálnych vôd medzi najvýznamnejšie štáty sveta. V súčasnosti je evidovaných okolo 1626 prameňov. Ich rozloženie na našom území je nerovnomerné, najväčšiu hustotu dosahujú v páse tiahnucom sa od Bardejova a Prešova, cez Popradskú kotlinu, Liptov, Turiec, Strážovské vrchy až po Trenčín. Ďalšou oblasťou s vysokou hustotou výskytu prameňov je údolie Hrona od prameňa po Zvolen a západná časť Slovenského rudohoria.

História kúpeľníctva

O rozvoj kúpeľníctva sa výrazne zaslúžila Mária Terézia, ktorá v roku 1763 vydala nariadenie o vykonaní analýzy všetkých minerálnych vôd na území Rakúsko-Uhorska. Veľa lekárov sa okrem klasických liečebných postupov začalo venovať balneoterapii a naše kúpele získavali postupne slávu aj za hranicami Uhorska.

Zoznam kúpeľných miest na Slovensku:

  • Bardejov
  • Bojnice
  • Brusno
  • Dudince
  • Číž
  • Korytnica
  • Kováčová
  • Liptovský Ján
  • Kunerád
  • Lučivná
  • Lúčky
  • Nimnica
  • Piešťany
  • Sklenné Teplice
  • Rajecké Teplice
  • Sliač
  • Smrdáky
  • Štós
  • Trenčianske Teplice
  • Vysoké Tatry – Nový Smokovec, Horný Smokovec, Tatranské Matliare, Dolný Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Polianka, Tatranská Kotlina
  • Vyšné Ružbachy

Santovka

Je známa už vyše 500 rokov. Jej pramene sa nachádzajú v obci Santovka v južnej časti Slovenska okresu Levice. Svoje prvé medzinárodné ocenenie získala táto kyselka na výstave v Hamburgu už v roku 1869.

V Santovke sa nachádzajú tri skupiny minerálnych prameňov. Zemitá, zásaditá a uhličitá kyselka, ktorá je vhodná na niektoré žalúdočné a črevné choroby, pri cukrovke, chorobách obličiek, pečene a pri kataroch horných ciest dýchacích.

Ak sa rozhodneš ísť po ňu do obce, nemusíš sa báť, že by si ani na jeden z prameňov nenaďabil aj po slepiačky.

Sulinka

V severnej časti Ľubovnianskej Vrchoviny pri obci Sulín v malebnom údolí rieky Poprad, ktorá tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, vyvierajú pramene minerálnej vody Sulinky.

Výverová oblasť: žriedelná štruktúra je budovaná flyšovým súostrovím v zastúpení ílovcov a pieskovcov.

Sulinka je voda výnimočného chemického zloženia. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že obsahuje až 13 z 15 základných prvkov a mikroprvkov, ktoré sa podieľajú na stavbe ľudského tela a vytvárajú tak podmienky pre funkčnosť ľudského organizmu.

Ďalšia výnimočnosť Sulinky je jej prírodný obsah CO2. Rozbory vody poukazujú, že je sodno-uhličitá, alkalická so zvýšeným obsahom magnézia a lítia. Niektorí ľudia prisahajú na jej účinky pri liečbe „opice“.

Budiš

Budiš je najpredávanejšia a najobľúbenejšia slovenská minerálna voda, no nemusíš si ju kupovať len v obchode. Môžeš tak ušetriť plastový obal a nabrať si ju priamo z prameňa do fľaše. Ten sa nachádza aj s množstvom ďalších pred obcou Turiec smerom do Budiša.

Turiec je známy aj tým, že sa tam plní minerálna voda Fatra a Kláštorná. Budiš minerálna voda je ideálnym doplnkom minerálov a vápnika. Je vhodná pre každodenné pitie, a pritom nestojí nič, vyviera spod zeme a steká v prameni priamo späť do prírody.

Baldovská

Pramení v obci Baldovce, ktorá bola v minulosti známou kúpeľnou oblasťou. Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochorení žlčových, obličkových a močových ciest a aj pri liečbe osteoporózy a nájdeš ju na obchodných pultoch pod názvom Baldovská.

Táto minerálna voda chutí ešte lepšie, ak je skutočne čerstvá a tečúca. Prístup k nej je jednoduchý, ak cez Baldovce len prechádzaš, stačí si to zadať do Google Máp.

Baldovská je vysoko mineralizovaná kyselka, hydrogenuhličitanovo vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom hydrogenuhličitanov, horčíka a vápnika, slabo kyslá, studená, hypotonická.

Cigeľka

Jedna z najznámejších prírodných minerálnych vôd Prešovského kraja vznikla z pozostatku prameňov v minulosti využívaných ako prírodné liečivé kúpele. Napriek tomu, že už neexistujú, tejto minerálnej vody je stále dostatok na to, aby si ju nabral do fľaše ktokoľvek, kto má o to záujem.

Je vysoko mineralizovaná, uhličitá, slabo alkalická, hypertonická, hydrogénuhličitanovo-chloridovosodná, jódová, so zvýšeným obsahom lítia, bóru a hydrogénuhličitanov. V obci sa nachádza niekoľko prameňov, Apollo, Ladce I, Cigeľka I (Štefan), Cigeľka VIII CH-1 a prameň v obci. V blízkom okolí sa však nachádzajú aj ďalšie pramene, Mikva, Veterán, Glória, Slovan, Matka a Píšťalkový.

Bešeňová

Bešeňová je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov. V chotári obce Bešeňová sa nachádza približne štrnásť prameňov s bohatou mineralizáciou. Drobné odlišnosti medzi jednotlivými prameňmi sú v celkovej mineralizácii, prípadne teplote.

Minerálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný kysličník uhličitý a ďalšie minerály.

Okolie každého minerálneho prameňa je charakteristické svojím červenohnedým sfarbením. Vodu z týchto prameňov si môžeš kedykoľvek napustiť do fľaše a zobrať domov.