Dominikánska republika – dovolenka, pláže a obľúbené destinácie

Amerika

Dominikánska republika je živá a rozmanitá karibská krajina, ktorá ponúka návštevníkom množstvo zážitkov. Vďaka krásnym plážam, úžasnej krajine, bohatej kultúre, histórii a priateľským ľuďom nie je prekvapením, že sa táto krajina stala obľúbenou destináciou pre cestovateľov z celého sveta.

Nasledujúce riadky sa zameriavajú predovšetkým na najlepšie destinácie krajiny vrátane jej pláží, historických pamiatok a outdoorových aktivít. Nesmú však chýbať ani niektoré základné informácie o krajine, o jej kultúre, kuchyni a ďalšie zaujímavosti. V Dominikánskej republike si každý príde na svoje.

Základné informácie

Dominikánska republika je karibská krajina, ktorá sa nachádze na ostrove Hispaniola spolu s Haiti. Je známa svojimi krásnymi plážami, úžasnou prírodou a bohatým kultúrnym dedičstvom. Úradným jazykom je španielčina a menou je dominikánske peso.

Krajina má tropické podnebie s celoročne vysokými teplotami a občasnými dažďovými prehánkami. Hlavná turistická sezóna je, rovnako ako vo Venezuele, od decembra do apríla, keď je počasie suchšie a chladnejšie. Avšak aj obdobie mimo sezóny, od mája do novembra, môže byť skvelým obdobím na návštevu. Výhodami mimosezónnych návštev sú nižšie ceny a menej turistov.

S približne 10 miliónmi obyvateľov je Dominikánska republika po Kube druhou najväčšou krajinou v karibskej oblasti. Hlavným mestom je Santo Domingo, ktoré je zároveň najväčším mestom a kultúrnym centrom krajiny.

Kultúra

Kultúra Dominikánskej republiky je živou a dynamickou zmesou afrických, európskych a domorodých Taino vplyvov. Tainovia boli pôvodné indiánske etniká žijúce v Antilách a Karibiku. Bohaté a rozmanité kultúrne dedičstvo krajiny sa odráža v umení, hudbe, tanci, kuchyni a festivaloch.

Jedným z najcharakteristickejších znakov dominikánskej kultúry je jej hudba. Krajina je známa živými rytmami merengue a bachata, ktoré sa hrajú a tancujú po celej krajine.

 • Merengue je rýchly, rytmický tanec, ktorý sa vyznačuje používaním bubnov, akordeónu a dychových nástrojov.
 • Na druhej strane bachata je pomalší, romantickejší tanec, v ktorom sa používajú gitary a iné strunové nástroje.

Dôležitú úlohu v dominikánskej kultúre zohráva aj náboženstvo, v ktorom prevláda katolícka viera. Mnohé z najdôležitejších sviatkov a festivalov v krajine majú náboženský charakter, napríklad sviatok Panny Márie z Altagracie, ktorý sa oslavuje v januári.

Dominikánci oslavujú aj Vianoce a Veľkú noc s veľkým nadšením a tradičnými slávnosťami, ktoré odrážajú ich bohaté kultúrne a náboženské dedičstvo. Oslavujú aj iné sviatky, ako je Silvester, Deň nezávislosti a sviatok Panny Márie. Často zahŕňajú hudbu, tanec a tradičné jedlá. Rodiny tieto dni trávia spoločne pri radostnej oslave.

História

Dominikánska republika má zložitú a bohatú históriu, ktorá trvá už tisícky rokov. Ostrov pôvodne obývalo domorodé obyvateľstvom Taino, kým sem v roku 1492 neprišiel Krištof Kolumbus a nevyhlásil ho za španielsky. Španieli ostrov kolonizovali a založili plantáže cukrovej trstiny, ktoré sa vo veľkej miere spoliehali na zotročených Afričanov.

Dominikánska republika získala nezávislosť od Španielska v roku 1821, no v roku 1822 ju rýchlo anektovalo Haiti. V roku 1844 vyhlásila Dominikánska republika nezávislosť od Haiti a prešla radom politických prevratov vrátane obdobia americkej vojenskej okupácie v rokoch 1916 až 1924.

Dnes v Spojených štátoch Amerických žijú približne 2 milióny Dominikáncov. Remitencie z USA sú pre mnohých Dominikáncov hlavným zdrojom príjmov.

V polovici 20. storočia zažila Dominikánska republika búrlivé obdobie diktatúry a politickej nestability, ktoré vyvrcholilo brutálnou vládou Rafaela Trujilla, ktorý vládol od roku 1930 až do svojej vraždy v roku 1961. Koncom 20. storočia krajina prešla demokratickým prechodom, pričom v roku 1996 sa konali prvé slobodné a spravodlivé voľby.

Dnes je Dominikánska republika živou a rozmanitou krajinou s bohatým kultúrnym dedičstvom a rastúcim hospodárstvom. Jej história formovala jej jedinečnú identitu a prispela k tomu, že je obľúbenou turistickou destináciou v Karibiku.

Obľúbené destinácie

Dominikánska republika je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá je známa svojím teplým podnebím, krásnymi plážami a bohatým kultúrnym dedičstvom. Návštevníkom z celého sveta ponúka množstvo zážitkov a atrakcií vrátane luxusných letovísk, historických pamiatok, dobrodružstiev v prírode a prírodných zázrakov.

Santo Domingo – hlavné mesto

Santo Domingo je hlavné a najväčšie mesto Dominikánskej republiky a zároveň najstaršie mesto v Novom svete. Založil ho v roku 1496 brat Krištofa Kolumba Bartolomej Kolumbus. Návštevníci Santo Dominga si môžu prezrieť historickú Zona Colonial, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

V tejto oblasti sa nachádza množstvo múzeí, galérií a pamiatok vrátane Alcazar de Colón, ktorý bol domovom Diega Kolumba (syna Krištofa Kolumba), katedrály Santa Maria la Menor, ktorá je najstaršou katedrálou v Amerike, a Múzea kráľovských domov, v ktorom sú vystavené artefakty z koloniálnej éry.

Návštevníci si môžu vychutnať aj nákupy, výnimočnú gastronómiu a nočný život v moderných častiach mesta.

Hlavné mesto Dominikánskej republiky, Santo Domingo, má približne 3,5 milióna obyvateľov.
Hlavné mesto Dominikánskej republiky, Santo Domingo, má približne 3,5 milióna obyvateľov.

Punta Cana

Punta Cana sa nachádza na východnom pobreží krajiny a je známa svojimi krásnymi plážami, tyrkysovou vodou a slnečným počasím. Je to obľúbená destinácia pre turistov, ktorí hľadajú luxusnú a relaxačnú dovolenku.

Návštevníci si môžu vybrať z množstva all-inclusive rezortov, z ktorých mnohé ponúkajú aktivity ako golf, kúpeľné procedúry a vodné športy. Pláže v Punta Cana patria k najkrajším na svete, s jemným bielym pieskom a priezračnou, teplou vodou. Návštevníci si môžu prezrieť aj neďaleké atrakcie, ako napríklad ekologický park Indigenous Eyes, dobrodružný park Bavaro a marinárium.

Polostrov Samaná

Polostrov Samaná leží na severovýchodnom pobreží Dominikánskej republiky. Je rajom pre milovníkov prírody. Nachádza sa tu množstvo nádherných pláží vrátane pláže Playa Rincón, ktorá sa považuje za jednu z najkrajších pláží na svete.

Návštevníci môžu preskúmať aj vodopád El Limón, ktorý sa nachádza v bujnom dažďovom pralese a je prístupný na koni alebo pešo. Oblasť je známa aj možnosťami pozorovania veľrýb.

Do vôd pri polostrove Samaná každoročne migrujú veľryby hrbaté, aby sa tu párili a rodili, čo návštevníkom poskytuje jedinečnú príležitosť pozorovať tieto majestátne tvory zblízka.

Mesto Jarabacoa

Mesto Jarabacoa sa nachádzaza sa v centrálnej časti Dominikánskej republiky. Je známe ako „mesto večnej jari“ pre svoje celoročné mierne teploty. Táto oblasť je známa svojimi ohromujúcimi prírodnými krásami s týčiacimi sa horami, zurčiacimi riekami a bujnými lesmi.

Návštevníci si tu môžu vychutnať pešiu turistiku, rafting na riekach, horskú cyklistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Obľúbeným cieľom návštevníkov je vodopád Salto de Jimenoa, ktorý sa nachádza len kúsok od mesta Jarabacoa.

Mestečko Cabarete

Cabarete je malé mestečko na severnom pobreží Dominikánskej republiky, ktoré je známe prvotriednymi podmienkami na windsurfing a kiteboarding. Mesto sa nachádza v širokom zálive s teplou, plytkou vodou a stálym vetrom, čo z neho robí obľúbenú destináciu pre milovníkov vodných športov.

Návštevníci môžu absolvovať lekcie alebo si prenajať vybavenie v niektorej z mnohých škôl a obchodov v meste. V Cabarete je tiež rušný nočný život s množstvom reštaurácií, barov a klubov.

Mesto La Romana

La Romana je mesto na juhovýchodnom pobreží Dominikánskej republiky. Je domovom viacerých luxusných rezortov vrátane rezortu a víl Casa de Campo, ktorý patrí medzi najexkluzívnejšie rezorty v Karibiku.

Návštevníci La Romany sa môžu v rezortoch venovať golfu, tenisu a ďalším aktivitám, ako aj preskúmať okolité atrakcie vrátane Altos de Chavón, ktorý je replikou stredomorskej dediny zo 16. storočia, a národného parku Catalina Island, ktorý je známy svojimi nádhernými koralovými útesmi a morským životom.

Obľúbené pláže v Dominikánskej republike

Dominikánska republika je známa svojimi nádhernými plážami s krištáľovo čistou vodou, jemným pieskom a palmami. Tu je len niekoľko najobľúbenejších pláží v Dominikánskej republike, ktoré si návštevníci nebudú chcieť nechať ujsť.

 1. Playa Bavaro: Playa Bavaro sa nachádza v Punta Cana a je jednou z najznámejších pláží v Dominikánskej republike. Je známa svojou krištáľovo čistou tyrkysovou vodou, jemným bielym pieskom a palmami. Pláž je lemovaná all-inclusive rezortmi a reštauráciami, vďaka čomu je obľúbenou destináciou turistov.
 2. Playa Rincon: Playa Rincon sa nachádza na polostrove Samaná. Je to odľahlá pláž, ideálna pre návštevníkov, ktorí chcú uniknúť davom. Je známa svojou pokojnou vodou, bielym pieskom a krásnou scenériou.
 3. Playa Grande: Playa Grande sa nachádza na severnom pobreží Dominikánskej republiky a je známa prvotriednymi podmienkami na surfovanie. Tento dlhý úsek pláže je bohatý na vplny pre surferov všetkých úrovní zručností.
 4. Playa Dorada: Playa Dorada sa nachádza v Puerto Plata a je obľúbenou destináciou pre rodiny. Je to dlhý úsek pláže s pokojnou vodou a množstvom aktivít vrátane šnorchlovania, windsurfingu a parasailingu.
 5. Playa Juanillo: Playa Juanillo leží v Cap Cana. Táto nedotknutá pláž má čistú vodu a biely piesok. Je to pokojnejšia pláž. Preto je ideálna pre návštevníkov, ktorí chcú relaxovať a vychutnávať si prírodné krásy tejto oblasti.

Pláže Dominikánskej republiky ponúkajú neuveriteľnú kombináciu prírodných krás a aktivít, ktoré sú zárukou nezabudnuteľnej dovolenky. Vďaka rôznorodosti pláží si každý ľahko nájde tú svoju.

Kuchyňa

Dominikánska republika má vynikajúcu a jedinečnú kuchyňu, ktorá odráža jej rozmanité kultúrne vplyvy. Medzi najtypickejšie jedlá patria:

 • La Bandera: Toto jedlo, ktoré doslova znamená „vlajka“, sa považuje za národné jedlo Dominikánskej republiky. Pozostáva z bielej ryže, červenej fazule a duseného mäsa (zvyčajne kuracieho, hovädzieho alebo bravčového), ku ktorému sa podáva šalát z hlávkového šalátu, paradajok a avokáda.
 • Sancocho: Výdatné dusené mäso z rôznych druhov mäsa (často hovädzieho alebo kuracieho), koreňovej zeleniny a plantajnov. Zvyčajne sa podáva s ryžou a avokádom.
 • Mangu: Raňajkový pokrm pripravený z roztlačených plantainov (zeleninové banány) zmiešaných s maslom alebo olejom, podávaný s vyprážaným syrom, salámou a vajíčkami.
 • Tostones: Smažené plátky plantainov, ktoré sú zvonka chrumkavé a zvnútra mäkké. Často sa podávajú ako príloha alebo občerstvenie.
 • Empanadas: Smažené alebo pečené koláčiky plnené rôznymi prísadami, napríklad mletým hovädzím mäsom, kuracím mäsom alebo syrom.
 • Dulce de Leche: Sladká karamelová nátierka z kondenzovaného mlieka a cukru. Často sa používa ako poleva na dezerty alebo sa natiera na chlieb. v tomto prípade sa hodí zvoliť jogurtový chlieb.
 • Morir Soñando: Osviežujúci nápoj z pomarančovej šťavy, mlieka a cukru. Názov v španielčine znamená „zomrieť zasnený“. Je to obľúbený nápoj, ktorý je ideálne vychutnať si počas horúceho dňa.
 • Bahama mama, Mojito: na plážach nájdete mnoho ovocných drinkov, ktoré si môžete vychutnať na party alebo pri západe slnka.

Toto je len niekoľko príkladov z mnohých chutných jedál a nápojov, ktoré tvoria kuchyňu Dominikánskej republiky.

Plantajny pripomínajú banány a sú základnou zložkou dominikánskej kuchyne. Bežne sa používajú v rôznych jedlách.
Plantajny pripomínajú banány a sú základnou zložkou dominikánskej kuchyne. Bežne sa používajú v rôznych jedlách.

Tipy na aktivity v Dominikánskej republike

Tu je niekoľko obľúbených aktivít, ktoré si turisti môžu užiť v Dominikánskej republike.

Najobľúbenejšie plážové aktivity:

 • plávanie
 • šnorchlovanie
 • potápanie
 • surfovanie

Turistika a aktivity v prírode: V Dominikánskej republike je množstvo prírodných krás, ktoré sa dajú preskúmať, s turistickými chodníkmi v oblastiach ako Jarabacoa a Constanza. Medzi ďalšie outdoorové aktivity patrí:

 • ziplining
 • jazda na koni
 • výlety na štvorkolkách

Kultúrne výlety: Dominikánska republika má bohaté kultúrne dedičstvo s množstvom historických pamiatok, múzeí a umeleckých galérií, ktoré možno navštíviť. Medzi obľúbené kultúrne výlety patrí:

 • koloniálna štvrte Santo Domingo
 • Alcazar de Colón
 • umelecká dedina Altos de Chavón

Golf: Dominikánska republika je obľúbenou destináciou pre golfistov. Tí tu majú k dispozícii prvotriedne ihriská navrhnuté slávnymi architektmi, ako sú Pete Dye a Jack Nicklaus.

Vďaka týmto aktivitám môžu turisti spoznať jedinečnú kultúru a prírodné krásy Dominikánskej republiky.

Festivaly

Dominikánska republika je známa svojimi živými festivalmi a podujatiami, ako je Dominikánsky karneval, ktorý sa koná vo februári, a festival Santo Domingo Merengue, ktorý oslavuje národný tanec krajiny.

Medzi ďalšie obľúbené podujatia patrí Dominikánsky jazzový festival, ktorý sa koná na rôznych miestach krajiny v novembri, a kultúrny festival Puerto Plata, ktorý oslavuje kultúru severného pobrežia.

Záver

Na záver možno povedať, že Dominikánska republika je krásna a rozmanitá krajina. Ponúka niečo pre každého cestovateľa. Od nádherných pláží po pulzujúce mestá, od bujných dažďových pralesov po majestátne hory. Nie je tu núdza o miesta na objavovanie a aktivity.

Vďaka bohatej kultúre a srdečnej pohostinnosti zanechá Dominikánska republika v návštevníkoch trvalý dojem. Dodržiavaním niektorých tipov a odporúčaní v tomto článku môžu turisti vyťažiť z cesty do tejto nezabudnuteľnej karibskej destinácie maximum.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti