Kostarika – dovolenka, zaujímavosti, najkrajšie pláže

Amerika

Kostarika (Costa Rica) sa vďaka svojmu nádhernému pobrežiu, zelenej džungli a pohostinným miestnym obyvateľom stala najlepšou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú exotické a obohacujúce zážitky. Kostarika je krajinou nesmiernej krásy a dobrodružstva. Čo sa dá na Kostarike zažiť a ako si tu užiť čo najlepšiu dovolenku?

Kostarika je známa svojou neuveriteľnou biodiverzitou. Je domovom viac ako 500 000 druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín a je rajom pre milovníkov prírody. Rezervácia Monteverde Cloud Forest, národný park Guanacaste a národný park Corcovado patria k najobľúbenejším miestam v Kostarike.

Ľudia sa tu zblízka zoznámia s naozaj fascinujúcou divokou prírodou. Ponúka skvelú príležitosť užiť si pešiu turistiku a rôzne iné aktivity, ktoré naplnia srdce každého cestovateľa.

Z histórie Kostariky

Kostarika je malý štát v Strednej Amerike, ktorý má však bohatú a pestrú históriu. V priebehu rokov si prešla mnohými premenami, od skromných začiatkov ako agrárna spoločnosť až po dnešný status demokratického štátu.

História Kostariky sa delí na tri hlavné obdobia: predkolumbovské, koloniálne a moderné. V predkolumbovskom období sa v regióne usadili domorodé kmene, ktoré vytvorili komunity a rozvíjali udržateľné poľnohospodárske postupy. Dôkazy tohto obdobia sú stále viditeľné na archeologických náleziskách po celej krajine.

Koloniálne obdobie sa začalo v roku 1563, keď do regiónu prišli španielski vojaci a misionári z Mexika. Španieli zakladali mestá, stavali kostoly a zavádzali do oblasti kresťanstvo a európske zvyky. Do Kostariky priviezli aj zotročené africké obyvateľstvo, ktoré zohralo významnú úlohu pri vytváraní jej kultúry.

Moderná Kostarika sa začala formovať po získaní nezávislosti od Španielska v roku 1821. V roku 1824 sa pripojila k niekoľkým ďalším stredoamerickým štátom a vytvorila Federáciu stredoamerických štátov, ktorá položila základy budúcej politickej stability.

Dnes je Kostarika známa svojou pokojnou politickou atmosférou a krásnou prírodou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta. Dobrodruhovia, ktorí chcú zažiť jedinečnú zmes prírody, kultúry a histórie, zistia, že Kostarika ponúka niečo skutočne výnimočné.

Kostarika – zaujímavosti

Kostarika, alebo aj Costa Rica, ponúka viac než len nádhernú scenériu. O tomto stredoamerickom štáte existuje množstvo zaujímavých faktov, ktoré čitateľov možno prekvapia. Tu je päť zaujímavých faktov o Kostarike:

  1. Kostarika je domovom piatich percent svetovej biodiverzity. Napriek tomu, že ide o malú krajinu, nachádza sa tu až päť percent biodiverzity Zeme.
  2. Kostaričania patria medzi najšťastnejších ľudí na svete. V štúdii agentúry Gallup z roku 2018 boli Kostaričania zaradení medzi najšťastnejších občanov na svete. Z výskumu vyplynulo, že 95 % opýtaných uviedlo, že sú spokojní s kvalitou svojho života.
  3. Kostarika je jednou z najpokojnejších krajín na svete. V roku 2019 bola Kostarika podľa Globálneho mierového indexu zaradená na druhé miesto najpokojnejších krajín na svete. Čiastočne je to pravdepodobne spôsobené tým, že od roku 1949 nemá stálu armádu, aby financie vložila do vzdelania.
  4. Kostarika má jedny z najlepších vĺn pre surferov na svete. Vďaka teplej vode a stálym vlnám sa tichomorské pobrežie Kostariky všeobecne považuje za jedno z najlepších miest na surfovanie na svete.
  5. Španielčina nie je jediným jazykom, ktorým sa v Kostarike hovorí. Hoci je španielčina oficiálne uznaná ako úradný jazyk krajiny, existujú tri ďalšie tradičné jazyky, ktorými hovoria domorodé skupiny: Bribri, Cabécar a Maléku Jaíka.

Toto je len niekoľko z mnohých zaujímavostí o Kostarike, ktoré z nej robia úžasnú cestovateľskú destináciu. Či už niekoho zaujíma spoznávanie jej prírodných krás, alebo jej jedinečnej histórie a kultúry, v tejto stredoamerickej krajine si každý nájde niečo pre seba.

Po rozličných rezortoch Kostariky sa dá cestovať verejnou dopravou či prenajatým autom.
Po rozličných rezortoch Kostariky sa dá cestovať verejnou dopravou či prenajatým autom.

Ako vycestovať do Kostariky

Najprv sa cestujúci musí rozhodnúť, kedy a ako chce cestovať. Najlepší spôsob, ako sa dostať do Kostariky z Európy, je letecká doprava. Množstvo medzinárodných leteckých spoločností ponúka lety z rôznych európskych miest.

Mnohé veľké letiská v Európe ponúkajú priame lety na hlavné medzinárodné letisko Kostariky, Medzinárodné letisko Juana Santamariu (SJO), ktoré sa nachádza kúsok od San José. Aby si dovolenkár zabezpečil najlepšiu ponuku, je dôležité rezervovať si let vopred.

Po prílete do Kostariky bude môcť turista využiť vynikajúci systém verejnej dopravy v krajine. Autobusy a taxíky sú najobľúbenejšími formami cestovania po celej krajine. Pri dlhších cestách možno zvážiť prenájom auta.

Ak niekto plánuje cestu po viacerých regiónoch Kostariky, možno sa mu oplatí objednať si turistický balíček, ktorý zahŕňa dopravu, stravu a ubytovanie.

Pri rozhodovaní, kde sa v Kostarike ubytovať, nie je núdza o skvelé možnosti v závislosti od rozpočtu a preferencií. Človek tu nájde pobyt v luxusnom rezorte aj v rustikálnejšej chate. Mnohé letoviská ponúkajú balíky all inclusive, ktoré zahŕňajú aktivity, ako je napríklad jazda na zipline a výlety do divočiny.

Mapa Kostariky nie je veľká, napriek tomu o aktivity nie je núdza. Pred vycestovaním je najlepšie vytvoriť si plán a zahrnúť doň čo najviac z toho, čo táto zaujímavá krajina ponúka.

Kostarika – dovolenka

Svoje dobrodružstvo by mal každý začať výletom do niektorých z mnohých prírodných parkov a rezervácií, ktoré pokrývajú veľkú časť krajiny. Napríklad národný park Corcovado je domovom neuveriteľného množstva živočíchov, vrátane opíc howler a makakov.

Niet lepšieho spôsobu dovolenkovania, ako stráviť deň skúmaním rôznych chodníkov a pozorovaním divokých zvierat v jednom z biologicky najrozmanitejších pralesov na svete. Ak turista navštívi národný park Tortuguero, možno bude mať možnosť pozorovať tisíce morských korytnačiek, ktoré sa vracajú klásť vajíčka na jeho čierne piesočnaté pláže.

Keď cestovateľa dobrodružstvo zavedie do pobrežných oblastí, mal by využiť všetko, čo ponúkajú. S niekoľkými kilometrami pobrežia si v Kostarike každý nájde niečo pre seba – či už preferuje surfovanie v odľahlých zátokách alebo šnorchlovanie nad oslnivými koralovými útesmi.

Ak chce niekto zažiť nezabudnuteľný zážitok, vyberie sa na výlet loďou na ostrov Isla de Cano, kde bude mať možnosť vidieť delfíny vyskakujúce z vĺn a primáty hrajúce sa v korunách stromov.

Po dni strávenom na čerstvom vzduchu si treba, samozrejme, oddýchnuť. Najlepší večer si človek užije v San José, kde nájde množstvo barov a nočných klubov.

Za preskúmanie stoja blízke mestá ako Alajuela a Cartago, ktoré sú domovom starobylej koloniálnej architektúry, miestnych umeleckých galérií a remeselných trhov.

Neuveriteľné prírodné scenérie Kostariky očaria každého návštevníka.
Neuveriteľné prírodné scenérie Kostariky očaria každého návštevníka.

Národný park Corcovado

Tento park je jedným z najzaujímavejších a biologicky najrozmanitejších miest na svete. Národný park Corcovado sa nachádza na polostrove Osa a má rozlohu viac ako 42 000 hektárov, čo z neho robí jednu z najväčších chránených oblastí v Strednej Amerike. Je domovom obrovského množstva divokých zvierat vrátane jaguárov, tapírov a viac ako 375 druhov vtákov.

Predtým, ako sa človek vydá na dovolenku v Kostarike, ktorú chce stráviť cestovaním za divmi národného parku Corcovado, mal by sa držať niekoľkých základných rád, aby zostal v bezpečí:

  • Vziať si so sebou základné zásoby: Na cestu je dobré vziať si dostatok potravín a vody. Nesmie chýbať ani lekárnička, pretože v parku je obmedzený prístup k lekárskej starostlivosti. Vziať si treba aj repelent proti hmyzu.
  • Dávať si pozor na divokú zver: Nie všetky zvieratá v parku sú priateľské. Je dôležité udržiavať si odstup a nepribližovať sa k nim. Ak niekto uvidí divoké zvieratá, upozorní svojho sprievodcu a udržiava bezpečnú vzdialenosť.
  • Počúvať svojho sprievodcu: Sú to odborníci, ktorí vedia o všetkých potenciálnych nebezpečenstvách. Treba dodržiavať ich pokyny a chodiť len tam, kam sprievodcovia povedia.
  • Sledovať čas: Národný park Corcovado je obrovský a ak si človek nedá pozor, ľahko sa stratí. Návrat si treba naplánovať ešte pred zotmením.

Oplatí sa tiež skontrolovať, či v oblasti nepredpovedajú búrky, pretože tie by mohli sťažiť bezpečnú navigáciu pri návrate.

Kostarika je plná divokých pláží, kde nájde návštevník súkromie.
Kostarika je plná divokých pláží, kde nájde návštevník súkromie.

Kostarika – pláže

Čo by to bolo za dovolenku v Kostarike bez návštevy miestnych pláži. Tu je sprievodca najlepšími plážami v Kostarike.

Tamarindo je jednou z najvyhlásenejších pláží na tichomorskom pobreží Kostariky. Zvolili ju za jednu z desiatich najlepších pláží v Latinskej Amerike. Táto úžasná oblasť, ktorá sa nachádza južne od Playa Grande a leží v národnej rezervácii Tamarindo, je ideálna na kúpanie, šnorchlovanie a surfovanie.

Pláž Playa Hermosa sa nachádza na karibskom pobreží Kostariky a je známa svojím bielym pieskom a čistou tyrkysovou vodou. Táto pláž je skvelým miestom na šnorchlovanie a objavovanie fascinujúceho podmorského života. Je tu tiež veľa príležitostí na kúpanie, opaľovanie a obyčajný relax na pláži.

Pre tých, ktorí hľadajú odľahlejšie a pokojnejšie pláže, by mala byť Playa Venado na prvom mieste cestovateľského zoznamu. Táto zátoka sa nachádza na polostrove Nicoya a je obklopená bujným tropickým dažďovým pralesom. Je ideálna na kúpanie, piknik alebo len tak, na pozorovanie krás tejto oblasti.

Koloniálne mesto Puerto Viejo de Talamanca leží na karibskom pobreží Kostariky a je domovom niektorých z najúžasnejších pláží v Strednej Amerike. Je tu množstvo pláží s bielym pieskom, ako aj niekoľko tajných zátok a lagún, ktoré možno preskúmať. Najobľúbenejšou plážou je tu Playa Negra, ktorá je známa vynikajúcimi podmienkami na surfovanie a úchvatným výhľadom.

Kokosový ostrov, ktorý sa nachádza pri tichomorskom pobreží Kostariky, je označovaný za jeden z najkrajších ostrovov. Je známy svojím neuveriteľným morským životom. Návštevníci ostrova môžu očakávať nádherné koralové útesy, rôzne druhy žralokov a tropické ryby.

Miestna kuchyňa

Jedným z najikonickejších kostarických jedál je národné jedlo známe ako „casado“. Toto jedlo obsahuje bielu ryžu s čiernou fazuľou, tenký vyprážaný plantain (zeleninový banán), nejaký druh mäsa (zvyčajne hovädzie alebo kuracie) pripravené na rôzne spôsoby, šalát a možno aj prílohu z kyslej smotany.

Typická príloha sú kukuričné tortilly a studené pivo. Toto jedlo je také obľúbené, že ho človek nájde takmer v každej reštaurácii v celej krajine.

Klasické kostarické raňajky sú „gallo pinto“ z varenej ryže a čiernej fazule zmiešanej s nakrájanou červenou paprikou, cibuľou, cesnakom a koriandrom. Gallo pinto sa zvyčajne podáva s vajíčkami alebo kúskom steaku.

Miestni obyvatelia k tomuto jedlu často podávajú „natilla“ – hustú smotanu vyrobenú z kyslej smotany alebo plnotučného mlieka a ochutenú miestnym korením.

Neoddeliteľnou súčasťou kostarickej kuchyne sú aj morské plody – je tu mnoho rôznych druhov rýb, napríklad mahi-mahi alebo snapper. Väčšina týchto rybích receptov využíva čerstvé suroviny a má jednoduchú prípravu. Grilované ryby podávajú s tradičnými prílohami, ako je šošovica, šalát z paradajok a cibule alebo vyprážané plátky zeleného banánu.

Medzi ďalšie obľúbené jedlá z morských plodov patrí ceviche – na kocky nakrájané čerstvé ryby a kalamáre marinované v limetkovej šťave, bylinkách, cibuli a koriandri.

Jedinečné chute kostarickej kuchyne určite potešia každého cestovateľa, ktorý chce počas svojho pobytu v tejto úžasnej krajine zažiť niečo naozaj výnimočné. Či už hľadá klasické obľúbené jedlá, alebo niečo exotickejšie, nebude sklamaný.

DovolenkaZaujímavosti