Kozia skala a okolie

Slovensko

Podmanivý bralnatý vrchol Kozia skala sa vypína nad Gaderskou a Necpalskou dolinou v pohorí Veľká Fatra. Nakoľko k nemu nevedie oficiálny značený chodník, je len veľmi zriedka navštevovaný.

Tomu, kto sa rozhodne do týchto končín predsa len zavítať, bude odmenou prekrásna a temer nedotknutá príroda. Trasa vedie lesmi i horskými čistinami, na viacerých miestach sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary. Už počas cesty sa otvára niekoľko krásnych výhľadov, ktoré vyvrcholia – ako inak – na vrchole skaly.

Tu má návštevník ako na dlani obľúbenú Gaderskú dolinu, neďaleký Blatnický hrad, majestátne vrchy Veľkej a v diaľke i zopár končiarov Malej Fatry. Na Koziu skalu sa možno dostať po neznačených odbočkách z chodníkov vedúcich Gaderskou a Necpalskou dolinou. Výstup na vrchol skaly je náročný a môže byť i nebezpečný.

Rozhľadňa na Kalníku

V roku 2012 bola postavená drevená turistická rozhľadňa v krásnom prostredí na malej vyvýšenine nad obcou Belá-Dulice v rámci projektu „Turčianske rozhľadne“. Táto estetická vyhliadková veža je vysoká takmer 8 metrov a ponúka návštevníkom krásny výhľad na Turčiansku kotlinu, ktorá je tiež známa ako Turčianska Záhradka, na mesto Martin a na okolité pohoria Malej a Veľkej Fatry.

Pod rozhľadňou sa nachádza malé posedenie, turistická mapa regiónu Turiec a smerovník. Prístup k rozhľadni je veľmi jednoduchý, pretože sa nachádza v blízkosti asfaltovej cesty medzi obcami Belá-Dulice a Turčianske Jaseno.

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina

Jasenská dolina, ktorá sa nachádza medzi obcami Belá-Dulice a Turčianske Jaseno, je jednou z najpopulárnejších dolín vo Veľkej Fatre a každý rok priláka množstvo návštevníkov. Miestne lyžiarske stredisko sa skladá z dvoch lokalít – Kašová a Lehota – ktoré sú od seba vzdialené len 1 km.

Lokalita Kašová je určená pre menej náročných a stredne pokročilých lyžiarov a má k dispozícii 6 vlekov a 1 štvorsedačkovú lanovku. Sú tu k dispozícii trate v kategóriách ľahká a stredne ťažká, všetky technicky zasnežované a osvetlené, takže návštevníci môžu lyžovať aj večer.

V Kašovej je tiež možnosť snowtubingu. Lokalita Lehota je zase vhodná pre náročnejších lyžiarov a lyžuje sa tu len na prírodnom snehu. Na výber je jeden vlek a 3 ťažké zjazdovky. Okrem lyžovania sú tu aj trate pre bežkárov a množstvo ďalších služieb ako napríklad skiservis, lyžiarska škola, úschovňa batožín a požičovňa športových potrieb.

Jasenská dolina je atraktívna aj mimo lyžiarskej sezóny, v lete je tu možnosť lyžovania na tráve, skikolách a pásových lyžiach, ako aj detské ihrisko.

Pamätnica Jesenskovcov v Turčianskom Jasene

Pamätnica Jesenskovcov v Turčianskom Jasene je malé múzeum nachádzajúce sa v obci, ktoré sa skladá z dvoch trvalých výstav. Prvá z týchto expozícií predstavuje históriu obce a významných členov rodu Jesenských, ktorí pochádzali z Horného Jasena – časti Turčianskeho Jasena.

Medzi týmito osobnosťami sú napríklad slávny básnik, prozaik a prekladateľ Janko Jesenský alebo slovenský národník a spoluorganizátor významných akcií slovenského národného života Ján Baltazár Jesenský-Gašparé.

Druhá expozícia sa zameriava na život a dielo renesančného učenca, filozofa a lekára Jána Jessenia, ktorý sa stal známym vďaka svojmu vykonaniu prvej verejnej pitvy ľudského tela v Prahe v roku 1600.

Borišov – 1 510 m n. m.

Borišov je významným vrchom, ktorý sa nachádza v strednej časti pohoria Veľká Fatra, v blízkosti populárnej a obľúbenej Ploskej ako aj Rozprávkovej vtáčej záhradky. Z jeho vrcholu sa dá obdivovať kruhový výhľad na dlhé doliny pohoria Fatra a okolité kopce.

Vrchol a severný svah Borišova je chránený ako národná prírodná rezervácia. Na západnom svahu, len krátky kúsok od vrcholu, sa nachádza horská Chatka pod Borišovom. Pre túry na vrch Borišov môžete začať z jednej z dedín – Belá-Dulice, Necpaly alebo Liptovské Revúce (konkrétne z častí Vyšná alebo Stredná Revúca).

Krížna – 1 574 m n. m.

Krížna je veľkolepý vrch v pohorí Veľká Fatra, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie a najvyhľadávanejšie miesta v oblasti. Tretí najvyšší vrch v pohorí, po Ostredku a Fričkove, Krížna je pokrytá typickými horskými lúkami a niektoré časti sú porastené kosodrevinou.

Na vrchole sa stretávajú štyri horské hrebene, čo je veľmi zaujímavé. Vojenské objekty sa nachádzajú na neveľkom areáli na vrchole, odkiaľ sa naskytá prekrásny panoramatický výhľad. Za dobrého počasia je odtiaľ vidieť takmer polovicu Slovenska.

V zime sú svahy Krížnej mimoriadne lavinózne, čo viedlo k tomu, že sa jej hovorí „matka lavín“. V roku 1924 sa z nej uvoľnila jedna z najväčších lavín v histórii Slovenska, ktorá mala výšku až 35 metrov a celkom sa roztopila až po troch rokoch.

Krížna je križovatkou viacerých turistických trás, a východiskami výstupov na ňu môžu byť obce Turecká, Staré Hory či Liptovské Revúce.