Východné Slovensko – kam na výlet, atrakcie pre deti
V malebnom Revúckom údolí, pod známym a turisticky vyhľadávaným vrchom Čierny kameň, sa ukrýva vskutku jedinečný ekodvor zvaný „Rozprávková vtáčia záhradka“ alebo tiež „Vtáčí raj“.
Táto záhradka predstavuje – a to bez zveličovania – miesto s najvyššou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na jeden ár na celej zemeguli (veľkých samorastových kŕmidiel sa tu nachádza 60, búdok by sme napočítali až 130).
Vtáčí raj poskytuje počas celého roka najrôznejším druhom vtákov luxusné ubytovanie s plnou penziou, ročne sa tu skonzumuje asi tona slnečnice. V zimných mesiacoch, keď je vo voľnej prírode núdza o potravu, sa na tomto čarovnom mieste schádza také veľké množstvo vtákov, že záhradka pripomína skôr akýsi „vtáčí úľ“.
O jej rastúcej obľúbenosti medzi operencami svedčí i fakt, že ju navštevujú i vtáky zo vzdialených kútov Európy (Fínsko, Slovinsko atď.). Rozprávková vtáčia záhradka však funguje i ako turistická atrakcia. Vyznačuje sa nielen praktickosťou, ale aj vysokou umeleckou hodnotou.
Prechádzka jej zátišiami pomedzi stromy, kŕmidlá a búdky v obklopení drobných spevavcov predstavuje vskutku neopakovateľný zážitok pre všetkých milovníkov prírody. Prehliadku záhrady dopĺňajú billboardy s kresbami a fotografiami operencov, a tiež s lyricky ladenými náučnými textami. Návštevníkom je k dispozícii i možnosť výkladu od autora projektu, prírodovedca a spisovateľa doc. Miroslava Sanigu.
Liptovské Revúce – zaujímavosti v okolí
Liptovské Revúce pozostávajú z Vyšnej, Strednej a Nižšej Revúcej. Ako najjužnejšia obec liptovského regiónu spadajú pod správu okresu Ružomberok. Na blízku sú takto Veľká Fatra a Nízke Tatry.
Turistika
V oblasti Liptovských Revúc možno nájsť množstvo turistických trás, ktoré stoja za návštevu. Najznámejšími turistickými destináciami avšak sú:
- Čierny kameň (1 479 m n. m.) – medzi turistami veľmi populárny, nakoľko patrí k najnavštevovanejším vrchom Veľkej Fatry. Jeho charakteristikou je ostrý a skalistý profil, ktorý je dominantný medzi okolitými hoľami.
- Prielom Teplého potoka – vďaka erózii vznikla v dolomitových vrstvách prírodná pamiatka, ktorá je ukrytá v Teplej doline. Ide o ojedinelý morfologický útvar, ktorý sa rozprestiera na ploche 21 h.
- Nová hoľa (1 361 m n. m.) – známa hlavne medzi milovníkmi zimných športov, nakoľko sa tu nachádza lyžiarske stredisko Park Snow Donovaly. Park disponuje niekoľkými zjazdovkami a lanovkami.
Kúpanie a wellness
Po náročnej celodennej turistike padne vhod večerný relax v saune či pri bazénoch. Vďaka týmto centrám si možno oddýchnuť a načerpať nové sily:
- Wellness pobyt vo Villa Gloria – obľúbené rekreačné miesto na Donovaloch. Nakoľko sa Villa nachádza v centre Donovál v bezprostrednej blízkosti svahov, možno ju využiť aj ako skvelé miesto na víkendový pobyt.
- Vodný svet Gothal – slúži ako turisticko-rekreačný komplex a predstavuje spojenie športu, relaxu, wellnessu a masáži. Voda v bazénoch dosahuje príjemných 28 °C, takže vás nabije pozitívnou energiou.
- Vodná nádrž Hrabovo – v srdci Hrabovskej doliny slúži ako jedna z najobľúbenejších rekreačných miest na oddych v letných mesiacoch. Miesto ponúka možnosti na oddych, kultúru, ale aj aktívnu dovolenku pre všetkých.
Vodopády
Slovensko je plné vodopádov, ktoré sa rozprestierajú po celej krajine. Obzvlášť populárnymi sú tie na strednom a severnom Slovensku. Nasledujúce vodopády možno navštíviť pri turistike v okolí Liptovských Revúc:
- Necpalské vodopády – dolinou preteká potok, ktorý tu vytvoril niekoľko vodopádov, ktoré dostali pomenovanie po tomto potoku. Zo všetkých najdominantnejší je Vodopád Revúcky mlyn, ktorý leží v časti Balcierovo.
- Vodopád v Došnej – vodopád nachádzajúci sa neďaleko obce Belá – Dulice, je pomerne menej známy, takže tu nestretnete mnoho návštevníkov. Okolie vodopádu obkolesuje lesné prostredie a skalné bralá.
- Brankovský vodopád – vhodný na jednoduchú túru alebo prechádzku s deťmi. Nachádza sa iba 7 kilometrov od Ružomberka, v obci Podsuchá. Dosahuje výšku 55 metrov, čo ho robí najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Výstup k samotnému vodopádu trvá približne 25 minút.
Publikováno: 28. 12. 2019