Sýria – čo navštíviť, informácie, kultúra

Ázia

Sýria je historicky a kultúrne bohatá krajina blízkeho východu v srdci Levanty. Je domovom jedných z najstarších miest na svete a jej obyvatelia majú dlhú históriu pohostinnosti a tradícií. Sýria je už po stáročia cieľom cestovateľov a dobrodruhov z celého sveta vďaka svojej nádhernej prírode, chutnej kuchyni a bohatej kultúre.

Sýria má takmer 19 miliónov obyvateľov. Hlavným a najväčším mestom je Damask. Úradným jazykom je arabčina. Krajina má horúce a suché podnebie s malým množstvom zrážok v letných mesiacoch.

Kultúra Sýrie

Krajina sa nachádza na Blízkom východe medzi Libanonom a Tureckom. Je to miesto s bohatou kultúrou a tradíciami. Krajina bola v priebehu svojej histórie domovom mnohých civilizácií, čo viedlo k bohatému kultúrnemu dedičstvu, ktoré formuje životný štýl jej obyvateľov v súčasnosti.

Je to prevažne moslimská krajina, čo sa odráža aj v jej kultúre. Mnohé zvyky a tradície sú založené na islamských princípoch, ako napríklad modlitba päťkrát denne, pôst počas ramadánu a dodržiavanie náboženských sviatkov. To sa odráža aj v jedle a architektúre, ktoré sú silne ovplyvnené islamskou tradíciou.

Sýrska kultúra je tiež silne ovplyvnená stredomorským podnebím. Mnohé z tradičných jedál, ako napríklad hummus a falafel, sú základnými jedlami sýrskej kuchyne. Krajina je známa aj svojimi vynikajúcimi dezertmi, ako sú baklava a kunafa.

Tradičné oblečenie Sýrie tiež odráža jej kultúru. Muži zvyčajne nosia dlhé rúcha (thobes) a turbany, zatiaľ čo ženy nosia farebné pokrývky hlavy, dlhé šaty a hidžáby.

Sýria je tiež známa svojou živou hudobnou scénou. Tradičná sýrska hudba je veľmi melodická a často sa v nej používajú nástroje ako oud, strunový nástroj podobný lutne. Medzi populárne moderné hudobné žánre patrí napríklad pop a hip-hop.

Krajina bola počas svojej histórie križovatkou mnohých kultúr a náboženstiev, čo sa odráža aj v jej umení. Krajina je domovom niektorých z najstarších zachovaných umeleckých diel na svete, ako sú mozaiky a fresky. Moderné sýrske umenie často spája tradičné a moderné štýly a je silne ovplyvnené islamskými motívmi.

Sýrska kultúra je jedinečnou zmesou tradície a modernosti a práve táto zmes ju robí takou fascinujúcou. Sýria má každému čo ponúknuť, od kuchyne až po hudbu, umenie a oblečenie.

Ako to je s bezpečnosťou v krajine?

Pri Sýrii je v prvom rade nutné zmieniť najmä stránku bezpečnosti, nakoľko sa krajina posledných rokoch dostala do správ najmä v tom negatívnom slova zmysle. Od začiatku sýrskej občianskej vojny v roku 2011 sa krajina zmieta v konflikte a chaose, pričom milióny jej občanov utiekli do susedných krajín ako utečenci. Vojna tiež spôsobila nevýslovnú deštrukciu sýrskej infraštruktúry.

Vzhľadom na prebiehajúci konflikt v krajine je bezpečnostná situácia veľmi nepredvídateľná. Politická situácia je nestabilná a napätie zostáva vysoké. Vláda nie je schopná zaručiť bezpečnosť občanov či turistov, najmä v nestabilnejších oblastiach krajiny. Návštevníkom Sýrie sa dôrazne odporúča, aby pri cestovaní zachovávali mimoriadnu opatrnosť a vyhýbali sa oblastiam, ktoré sú známe ako konfliktné zóny.

Návštevníkom Sýrie sa dôrazne odporúča, aby pri cestovaní zachovávali mimoriadnu opatrnosť a vyhýbali sa oblastiam, ktoré sú známe ako konfliktné zóny.
Návštevníkom Sýrie sa dôrazne odporúča, aby pri cestovaní zachovávali mimoriadnu opatrnosť a vyhýbali sa oblastiam, ktoré sú známe ako konfliktné zóny.

Čo v Sýrii nevynechať?

Sýria je starobylá a historicky bohatá krajina, rovnako ako Brunej, plná krásnych a rozmanitých miest na spoznávanie. Od rušných miest až po krásnu prírodu. Či sú už v hľadáčiku kultúrne zážitky, dobrodružstvo alebo jednoducho oddych. Pokiaľ sa niekto predsa len rozhodne Sýriu navštíviť, tu je niekoľko tipov na zaujímavé miesta.

  • Starobylé mesto Aleppo: Aleppo sa nachádza v severozápadnom kúte Sýrie a je starobylým mestom s dlhou históriou. Od rušných trhovísk až po starobylú citadelu je Aleppo skvelým miestom na objavovanie a spoznávanie jedinečnej sýrskej kultúry a dedičstva.
  • Starobylé mesto Damask: Damask, hlavné mesto Sýrie, je miestom, ktoré musí navštíviť každý cestovateľ. Mesto je plné neuveriteľných pamiatok, ako je Umajjovská mešita, súky či slávna citadela.
  • Palmýra: Hoci sa Palmýra nachádza v púšti, je domovom množstva starovekých ruín. Mesto bolo kedysi dôležitým obchodným centrom a v súčasnosti je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ruiny Palmýry, starovekého mesta známeho ako „Nevesta púšte“, zostávajú jedným z najpozoruhodnejších archeologických nálezísk na Blízkom východe.
  • Bosra: V ďalšom starovekom meste v Sýrii, Bosre, sa nachádza množstvo starovekých ruín vrátane veľkého rímskeho divadla.
  • Apamea: Apamea sa nachádza neďaleko mesta Hama a kedysi bola rušným rímskym mestom. Dnes je domovom viacerých archeologických nálezísk vrátane veľkého rímskeho divadla a ruín antického chrámu.
  • Hama: Hama je ďalšie starobylé mesto v Sýrii, ktoré sa nachádza na rieke Orontes. V meste sa nachádza množstvo archeologických nálezísk vrátane pozostatkov starého rímskeho mosta.
  • Ugarit: Ugarit je staroveké mesto, ktoré sa nachádza na severe Sýrie a kedysi bolo dôležitým obchodným centrom. Dnes je domovom viacerých archeologických nálezísk vrátane starovekého chrámu a veľkej citadely.
  • Marmarita: Marmarita je starobylé mesto s dlhou históriou, ktoré sa nachádza v západnej časti Sýrie. V meste sa nachádza množstvo archeologických nálezísk vrátane starého amfiteátra a veľkej citadely.
  • Ebla: Ebla je starobylé mesto s dlhou históriou, ktoré sa nachádza v severnej časti Sýrie. V meste sa nachádza množstvo archeologických nálezísk vrátane veľkého chrámu a starej citadely.

Staroveké ruiny, živá kultúra alebo relax na slnku, Sýria to ponúka všetko. Pre tých, ktorí chcú spoznať kultúru Sýrie z pohodlia domova, existuje množstvo online kurzov a programov, ktoré im môžu pomôcť. Turisti sa môžu zoznámiť s tradičnou sýrskou kuchyňou a kultúrou alebo absolvovať kurzy o histórii a kultúre Damasku.

Kuchyňa stredného východu

Sýrska kuchyňa je bohatou a rozmanitou zmesou tradícií a kultúr. Je plná chutí a rozmanitosti, podobne ako napríklad Izrael. Kuchyňu tvorili a formovali rôzne vplyvy od Stredomoria cez Libanon až po koreniny a prísady Blízkeho východu. Krajina je známa svojím tradičným chlebom a pečivom, ako aj klasickými jedlami a kuracou polievkou.

Jedno z najobľúbenejších jedál sýrskej kuchyne sa nazýva maqluba. Ide o vrstvený pokrm zo zeleniny, ryže a mäsa, ktorý sa často dopĺňa vyprážanými mandľami, píniovými orieškami a hrozienkami. Tradične sa varí v hlinenom hrnci, ktorý mu dodáva lahodnú dymovú chuť.

Sýrčania obľubujú hummus. U nás nájdeme rôzne zeleninové nátierky, ako mrková, cesnaková, baklažánová nátierka. V Sýrií nájdete hummus s rôznymi príchuťami, ktorý sa podobá našim pomazánkam.

Medzi ďalšie klasické jedlá patrí fattuš, klasický šalát z čerstvej zeleniny a pita chleba, shawarma, zábal z koreneného mäsa a zeleniny, a kibbeh, zmes mletého mäsa, pšeničných šupiek a korenia.

Ďalším obľúbeným sýrskym jedlom je kibbeh nayeh, surový kibbeh z mletého jahňacieho mäsa, cibule a korenia. Toto jedlo sa podáva studené a často sa k nemu podávajú mätové listy a uhorky. Na rozdiel od tradičného kibbehu je kibbeh siniyeh pečená verzia tohto pokrmu. Podáva sa s tahini a jogurtom.

Sýrska kuchyňa sa môže pochváliť aj mnohými chutnými dezertmi. Obľúbená je baklava, lístkové cesto plnené orechmi a sirupom. Obľúbená je aj ašta, krém zo smotany. Medzi ďalšie obľúbené dezerty patrí knafeh, pečivo plnené syrom, a maamoul, sušienky plnené datľami.

Sýrska kuchyňa je odrazom jej histórie a kultúry. Spoznávaním chutí a tradícií sýrskej kuchyne možno zažiť jedinečnú a lahodnú chuť Blízkeho východu.

Návšteva Sýrie

Zdá sa, že konflikt v Sýrii sa v dohľadnom čase neskončí a pravdepodobne bude pokračovať ešte niekoľko rokov. Existuje však nádej, že sa situáciu podarí vyriešiť prostredníctvom mierových rozhovorov a rokovaní. Organizácia Spojených národov vedie úsilie o nájdenie mierového riešenia a bolo navrhnutých niekoľko mierových iniciatív, hoci žiadna z nich zatiaľ nepriniesla ovocie.

Medzitým obyvatelia Sýrie naďalej trpia. Mnohí z nich sú v dôsledku konfliktu bez prístupu k základným potrebám a zúfalo potrebujú pomoc. Medzinárodné spoločenstvo musí naďalej poskytovať pomoc tým, ktorí ju potrebujú, a usilovať sa o mierové riešenie konfliktu.

Je preto skutočne ťažké povedať, keby bude návšteva tejto krajiny naozaj bezpečná. Avšak, pokiaľ sa niekto aj napriek tomu rozhodne uprednostniť návštevu Sýrie pred bezpečnejšími miestami, ako napríklad Grécko, najlepšou alternatívou je poznať niekoho miestneho, takzvaného fixera.

Táto osoba môže turistov previesť krajinou oveľa bezpečnejšie, keďže ide väčšinou o obyvateľa krajiny. Aj keď sa títo ľudia hľadajú ťažko, ostávajú tou najlepšou alternatívou, ako prejsť krajinu.

Čo navštíviť