Helsinki, Fínsko – čo vidieť, zaujímavosti, okolie, trajekt

Európa

Helsinki, ako hlavné mesto Fínska kombinujú moderný urbanizmus s bohatou históriou a prírodou, vytvárajúc jedinečné prostredie pre návštevníkov z celého sveta. S viac ako pol miliónom obyvateľov sú Helsinki živým centrom kultúry, kuchyne a umenia. Čo vidieť v Helsinkách?

Tento článok sa pozrie na to, čo mesto ponúka a čo vidieť v Helsinkách – od ikonických pamiatok po gastronomické špeciality a okolité oblasti plné prírodných krás. Zájde do ulíc plných histórie a dizajnu, a zistí, prečo Helsinki nie sú len geografickým centrom Fínska, ale aj ohniskom jeho duše a identity.

Helsinki mapa, základné informácie

Helsinki, hlavné a najväčšie mesto Fínska, je jedným z najdôležitejších európskych miest so svojím vlastným unikátnym charakterom a kultúrou. Nachádza sa na južnom pobreží krajiny, obklopené prirodzenými krásami a modrými vodami Fínskeho zálivu.

Mesto je domovom pre približne 670 tisíc obyvateľov, je sídlom vlády, parlamentu a prezidentského paláca, čo ho robí politickým a administratívnym centrom Fínska.

Vzhľadom na svoju úlohu ako hlavné mesto je tu veľa ľudí zo všetkých kútov Fínska, ale aj zahraničných pracovníkov, študentov a turistov. Fíni tvoria väčšinu obyvateľstva, no mesto je otvorené rôznym kultúram a jazykom.

Helsinki počasie

Helsinské počasie je ovplyvňované ich polohou na juhovýchode Fínska a blízkosťou Baltského mora, podobne ako pobrežné mesto Vaasa na západe. Vo Fínsku sa striedajú štyri ročné obdobia, a tak sa počasie v Helsinkách líši v závislosti od mesiaca, v ktorom sa vo Fínsku nachádzate:

 1. Zima (december – február): Teploty sa môžu pohybovať od -5 °C do -15 °C. Mesto býva pokryté snehom, a často je možné zažiť mrazivé podmienky.
 2. Jar (marec – máj): Teploty začínajú stúpať, pričom priemerné denné teploty môžu byť od 0 °C do 10 °C. Jar je obdobím, kedy začína kvitnúť príroda.
 3. Leto (jún – august): Letá v Helsinkách sú mierny, s priemernými teplotami od 15 °C do 25 °C. Dni sú dlhé, s veľa slnečnými hodinami.
 4. Jeseň (september – november): Teploty začínajú klesať, s priemernými dennými teplotami od 5 °C do 15 °C. Listnaté stromy menia farby.

Vzhľadom na polohu mesta môže Helsinské počasie ovplyvňovať aj morské vetry. Je vždy dobré byť pripravený na zmeny teplôt a občasné zrážky, najmä v jarnej a jesennej sezóne.

Mesto je známe svojimi krásnymi zimnými scenériami, a zimné aktivity, ako sú korčuľovanie na ľade a prechádzky v snehu, sú populárne medzi miestnymi obyvateľmi aj návštevníkmi.

Čo vidieť v Helsinkách – zaujímavosti

Helsinki, ako hlavné mesto Fínska, sa vyznačujú nielen svojou modernou architektúrou a kultúrnymi podujatiami, ale aj bohatým dedičstvom a zaujímavými miestami, ktoré návštevníkom ponúkajú jedinečný pohľad na toto fascinujúce mesto. Čo vidieť v Helsinkách? Medzi najpopulárnejšie atrakcie a zaujímavosti Helsiniek patria:

 1. Helsingin tuomiokirkko (Helsinská katedrála): Majestátna neogotická katedrála je symbolom mesta. Ponúka impozantné výhľady na Helsinki a okolie.
 2. Suomenlinna: Ostrôv Suomenlinna, zahrnutý do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je pevnosť postavená na kamenných ostrovoch. Ponúka fascinujúcu históriu a nádherný výhľad na morie.
 3. Národné múzeum Fínska: Pre objavovanie histórie a kultúry Fínska je toto múzeum ideálne. Obsahuje expozície od praveku po súčasnosť.
 4. Múzeum súčasného umenia Kiasma: Pre milovníkov moderného umenia je Kiasma skvelým miestom na preskúmanie rôznych umeleckých diel a výstav.
 5. Park Kaivopuisto: Tento verejný park ponúka príležitosť na oddych a prechádzky prirodzeným prostredím.
 6. Hakaniemi Market Hall: Tradičný trh, kde môžete ochutnať miestne lahôdky a zakúpiť si čerstvé produkty.
 7. Esplanade: Centrálna promenáda obklopená obchodmi, kaviarnami a reštauráciami, ideálna na pokojné prechádzky.
 8. Fínska sauna: Zažite autentický fínsky zážitok v jednej z miestnych saun, ktoré sú dôležitou súčasťou kultúry.

Mesto má pre návštevníkov množstvo zaujímavostí Helsiniek, či už ide o historické pamiatky, múzeá plné kultúry alebo prírodné krásy. Turisti si nemôžu nechať ujsť toto jedinečné zážitkové mesto, ktoré spája minulosť s prítomnosťou a ponúka pohľad na Fínsko cez jeho najvýraznejšie mesto.

Pri plánovaní výletu do Helsiniek možno preskúmať turistickú Helsinki mapu, aby turisti lepšie porozumeli geografii mesta a objavili zaujímavé miesta na návšteve.

Helsinki a okolie

Aj v okolí Helsiniek sa nachádza niekoľko zaujímavých miest a oblastí, ktoré stoja za návštevu. Tu sú niektoré z nich:

 1. Espoo: Susediace mesto s Helsinkami, Espoo ponúka nádhernú prírodu a moderné architektonické skvosty. Môžete navštíviť napríklad Espoo vedecké centrum Heureka alebo sa vydať na prechádzku v prírodnom parku Nuuksio.
 2. Porvoo: Toto malebné historické mesto s farebnými drevenými domami sa nachádza asi hodinu jazdy od Helsiniek. Porvoo ponúka starobylú atmosféru a krásne výhľady na rieku Porvoo.
 3. Nuuksio National Park: Ide o prírodný park, ktorý ponúka skvelé možnosti pre turistiku a objavovanie fínskej prírody. Je vzdialený asi 40 km severozápadne od Helsiniek.
 4. Turku: Druhé najväčšie mesto Fínska, Turku, je približne 2 hodiny jazdy od Helsiniek. Mesto má bohatú históriu a návštevníci môžu navštíviť Turku Castle a ďalšie historické pamiatky.
 5. Lahti: Lahti je známe svojimi lyžiarskymi súťažami a je ideálnym miestom pre milovníkov zimných športov. Nachádza sa asi hodinu jazdy od Helsiniek.

Tieto miesta z Helsiniek a okolia ponúkajú rôznorodý pohľad na Fínsko a jeho kultúru, od histórie až po prírodu a tradičné zimné zážitky.

Hoci Helsinki samy osebe ponúkajú bohatú kultúru a fascinujúce zážitky, možno sa vydať na krátke dobrodružstvo do blízkej autonómnej oblasti Ålandov. Toto súostrovie, nachádzajúce sa len krátky let od fínskej metropoly, predstavuje malebný kontrast k hlavnému mestu.

Ålandy, pozostávajúce z viac než 6 500 ostrovov, ponúkajú návštevníkom unikátne zážitky vďaka svojej prírodnej kráse, rybárskym dedinám a fascinujúcej histórii spojenej so švédskym a fínskym dedičstvom.

Fínsko ako celok je známe pre svoje jazerá, lesy a morské pobrežie, a Helsinki nie sú výnimkou.

Gastronomické zážitky v Helsinkách

Medzi zaujímavosti Helsiniek patrí aj bohatý gastronomický zážitok, ktorý odráža fínsku kuchyňu a medzinárodné vplyvy. Tu sú niektoré gastronomické zážitky, ktoré by si mali návštevníci vychutnať v Helsinkách:

 • ryby a morské plody, ako je šťavnatý losos
 • tradičná fínska lososová polievka so zemiakmi a mrkvou (Lohikeitto)
 • fínsky koláč s náplňou (Karjalanpiirakka), ktorý sa často podáva s vajíčkom a maslom
 • tradičné škoricové osie hniezda (Korvapuusti) sprevádzané kávou alebo čajom

Vyskúšanie gastronómie v Helsinkách je nielen chuťový zážitok, ale aj spôsob, ako lepšie pochopiť miestnu kultúru a tradície. Nech už je niekto milovník tradičných jedál alebo sa radi vydá na kulinárske dobrodružstvo, Helsinki majú čo ponúknuť pre každého.

Trajekt Tallinn-Helsinki

Okrem zakúpenia leteniek do Helsiniek, aj cestovanie trajektom medzi estónskym Tallinnom a fínskymi Helsinkami ponúka nielen efektívne spojenie medzi dvoma metropolami, ako aj príležitosť zažiť krásu Baltského mora a nádherné pobrežné scenérie. Tento trajekt Tallinn-Helsinki je obľúbeným medzi turistami a miestnymi obyvateľmi pre svoju pohodlnosť a jedinečný zážitok.

Trajekty, ktoré prevádzkujú túto trasu, sú dobre vybavené pohodlnými sedadlami, reštauráciami, barmi a ďalšími vybaveniami, ktoré robia cestu príjemnou. Mnohé trajekty majú paluby s výhľadom, kde si možno vychutnať panoramatický pohľad na more.

Cesta trajektom medzi Estónskom a Helsinkami obvykle trvá približne 2 až 3 hodiny, čo závisí od konkrétnej trasy a používaného trajektu. Existuje niekoľko spoločností prevádzkujúcich trajektovú linku medzi Tallinnom a Helsinkami, čo poskytuje cestujúcim možnosť voľby medzi rôznymi termínmi a cenovými kategóriami.

Cena trasy trajektu Tallinn-Helsinki sa pohybuje okolo 25 eur za jednosmerný výlet. Lístok s možnosťou prespania na palube sa pohybuje okolo 100 eur.

Letenky do Helsiniek – letisko Vantaa

Najrýchlejším spôsobom, ako cestovať do tohto mesta, je zakúpiť si letenky do Helsiniek (letisko Helsinki Vantaa). Obyvatelia Slovenska majú na výber z niekoľkých leteckých spoločností a letísk. Obyvatelia Západného Slovenska môžu využiť letisko v Bratislave ako aj vo Viedni.

Medzinárodné letisko Bratislava ponúka rôzne lety do rôznych európskych destinácií, vrátane Helsinki letiska. Viaceré letecké spoločnosti prevádzkujú lety s prestupom. V blízkosti Slovenska sa nachádza letisko Viedeň-Schwechat, ktoré je ďalšou možnosťou pre lety do Helsiniek.

Obyvatelia východného Slovenska majú na výber niekoľko pohodlných a dostupných možností pre medzinárodné cestovanie, využívajúc letiská v Košiciach a Poprade, ako aj poľské letiská v Krakove a Katowiciach. Tieto alternatívy umožňujú spojenie s rôznymi európskymi destináciami, ako aj s letiskom v Helsinkách.

Navyše, na trase Slovensko-Poľsko pravidelne operuje spoločnosť FlixBus, a tak sa možno na letiská v Poľsku dostať pohodlne a za nízke ceny.

Helsinki Airport, známy tiež ako Letisko Vantaa (IATA: HEL), je hlavným medzinárodným letiskom slúžiacim hlavnému mestu Fínska.

Záver

Helsinki sú mestom, kde sa modernita mieša s bohatou históriou a kde možno stretnúť výnimočnú kultúru a pohostinnosť. Táto metropola neponúka len nádherné panorámy a architektúru či Helsinki trajekt, ale aj jedinečné gastronomické zážitky, ktoré zrkadlia miestnu chuť a kreativitu.

Prechádzky po námestiach, návšteva historických pamiatok a múzeí, ochutnávanie tradičných fínskych jedál a objavovanie okolitých oblastí robia z Helsiniek destináciu, ktorú si každý cestovateľ zaslúži zažiť. Bez ohľadu na to, či sú tu turisti pre obdivovanie architektúry, pokojné prechádzky pri mori alebo pre potešenie z fínskych špecialít, Helsinky ponúknu nezabudnuteľný pobyt.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti