10 NAJ salašov a kolíb

Magazín

Ktorý Slovák by dokázal odolať volaniu bryndzových halušiek, pirohov či žinčice ? Najlepší zážitok spojený s týmito lahôdkami získate v drevených zruboch obklopených prírodou, ktorými znie ľudová hudba a ich personál je oblečený v krojoch. Zo slovenských salašov a kolíb sme sa pritom rozhodli vyzdvihnúť tie, kde sa popri gastronómii kladie dôraz aj na iné služby, či už ide o živú ľudovú muziku, kontakt s ovečkami a ďalšími živočíchmi, organizáciu podujatí pre verejnosť, predaj domácich produktov alebo ukážky ich výroby.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ ZBOJSKÁ

Salaš Zbojská leží v rovnomennom sedle Veporských vrchov neďaleko obce Pohronská Polhora v okrese Brezno, kde popri ňom prechádza cesta aj jedinečná ozubnicová železnica z Tisovca. Ponúka dobroty tradičnej slovenskej kuchyne a predáva vlastné suveníry, syrové a mäsové produkty. Salaš obklopuje príroda Národného parku Muránska planina, ktorú možno spoznať peši, z dobového mini autobusu Zbojnícka strela, na koňoch huculského plemena alebo na bicykli, ktorý vám tu zapožičajú. Zbojnícka história oblasti je stále živá v názve Zbojnícky dvor aj v tematickom Náučnom chodníku Jakuba Surovca. Na salaši sa konajú letné detské tábory a podujatia folklórneho, gastronomického a country charakteru.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA U SV. KRIŠTOFA

Koliba nesúca meno sv. Krištofa je situovaná na Uľanskej ceste neďaleko Starých hôr a Španej doliny a natrafíte na ňu napríklad počas cesty z Banskej Bystrice do Donovalov. Malebná zrubová stavba je vďaka svojej detailnej výzdobe a kozubu skutočnou pastvou pre oči a patrí k nej aj letná terasa, rozsiahle parkovisko a furmanská izba vhodná pre skupiny a súkromné akcie. Pri kolibe si môžete zakúpiť rozličné dobroty vyrobené z ovčieho mlieka a vaše ratolesti sa pobavia na detskom ihrisku. Vždy v piatok a v sobotu vám posedenie v Kolibe u sv. Krištofa spríjemní živá ľudová hudba a pred pár dňami ste tu mohli byť v rámci charitatívnej akcie svedkami varenia boršču s biatlonistkou Nasťou Kuzminovou.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ KRAJINKA

Útulný Salaš Krajinka s autentickou vidieckou atmosférou nájdete, ak sa z Ružomberka vydáte smerom do Martina. Salaš na tomto mieste funguje už od roku 1983 a chovu oviec sa venuje dodnes, vďaka čomu máte možnosť byť svedkami pasenia a dojenia oviec a tiež spracúvania ich mlieka, z ktorého sa vyrábajú lahodné syrové produkty ponúkané na predaj. Tunajšia reštaurácia sídli netradične v maštali s dobrým výhľadom na ovečky a z návštevy Salaša Krajinka si môžete tiež odniesť pekný suvenír alebo chrumkavé pečivo z jeho vlastnej pekárne. Súčasťou areálu je kuriózna Výstava historických traktorov, rozličné drevené objekty a živé kamery umožňujúce nahliadnutie do života na salaši cez jeho webovú stránku.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA ŽERUCHA

Príjemne pôsobiaca Koliba Žerucha vás k sebe láka na ulici Horská v Štrbe v smere k obľúbenému Štrbskému plesu. Z menu jej reštaurácie si vyberú milovníci tradičných slovenských, mäsitých aj vegetariánskych pokrmov. Koliba biatlonistu Pavla Hurajta a jeho manželky vyniká svojou ponukou sprievodných akcií, ktoré pre svojich návštevníkov v prípade záujmu organizuje. K tým patrí vítanie prichádzajúcich chlebom a soľou, živá ľudová hudba, ukážky poľovníckeho vábenia a remesiel ako je košikárstvo, drotárstvo, hrnčiarstvo či výroba medovníkov. Priestory koliby sú v prípade záujmu k dispozícii aj pre rodinné a firemné akcie rôzneho charakteru.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ SYREX ZÁZRIVÁ

Korbáčiky zo Zázrivej sú priam legendárne a pokiaľ by ste radi odhalili tajomstvo ich výroby, zamierte do miestneho Salašu Syrex. Ten sa nachádza na Rovnej hore v časti Demkovská rovno pod siluetou majestátneho Malého Rozsutca. V Salaši Syrex Zázrivá zistíte tiež viac o procese tvorby parenice a navštívite priľahlú predajňu. Môžete si v nej zakúpiť syrové a mliečne produkty, ktoré majú okrem bežnej podoby aj tvar Jánošíka, valašky, jeleňa či zajaca. Na predaj sú tiež suvenírové šálky, ovocné a bylinné štavy, pečivo a slanina. V salaši nechýba reštaurácia, ktorá nesklame ani tých najnáročnejších zákazníkov a dvaja bačovia starajúci sa o rozsiahle stádo oviec.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA RUSTICANA

Pravá slovenská koliba zrubového typu vás rada privíta na Zámostského ulici v Nemeckej pri ceste vedúcej do blízkej Banskej Bystrice. Dobroty našej kuchyne sú v nej samozrejmosťou rovnako ako chrumkavý chlieb a koláče vlastnej pekárne. Koliba Rusticana myslí na svojich najmenších návštevníkov, ktorí si tak prebytočnú energiu môžu vybiť v detskom kútiku s trampolínou, hojdačkami, preliezkami a pieskoviskom. Nielen deti radi pozorujú tunajších obyvateľov mini zoo, ku ktorým patria ovce, kozy, kôň, poník, ba dokonca aj exotický páv. Koliba organizuje pre svojich hostí v priebehu roka aj podujatia na Deň detí a Mikuláša, ako aj fotografické súťaže Miss Rusticana a Bláznivá detská foto.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA GRÉTA

Romanticky ladená koliba je súčasťou hotelového komplexu rodiny Považskej a pri jej návšteve teda môžete spojiť tradície s modernosťou a relaxom v tunajšom wellness centre. Nachádza sa v obci Liptovská Sielnica prakticky na brehoch vodnej nádrže Liptovská Mara. Jedálny lístok Koliby Gréta kladie špeciálnu pozornosť na typickú kuchyňu regiónu Liptov a vždy v sobotu sa v reštaurácii konáva veselá grilovačka, kde tú správnu náladu dodáva živá ľudová muzika a na ktorú sa je lepšie pre veľký záujem vopred náhlasiť. Pravidelne sa pripravujú tiež degustácie vín a sezónnych pokrmov. Priestory koliby si je možné prenajať pre organizovanie svadieb, teambuildingov a iných súkromných akcií.

………………………………………………………………………………………………………..

PENZIÓN KOLIBA

Ako už jeho meno napovedá, tento objekt je súčasne penziónom aj kolibou a natrafíte naň na území Tatranskej Kotliny vo Vysokých Tatrách. Môžete sa z neho ísť kochať krásou prírody Národného parku Vysoké Tatry, Belianskych Tatier aj vstúpiť do Belianskej jaskyne, ktorú preslávila jej Hudobná Sieň a ktorá sa rozprestiera rovno oproti kolibe. Interiér koliby vzdáva hold ľudovej architektúre spod tejto časti Tatier a jej krásne dekorované steny zdobia kroje, valašky a iné kuriozity. V Penzióne Koliba vo večerných hodinách vyhráva živá ľudová hudba spríjemňujúca slovenské, svetové aj diétne jedlá. Súčasťou areálu je vlastné parkovisko a detský kútik.

………………………………………………………………………………………………………..

SALAŠ CABAJ

Domovom Salaša Cabaj je obec Cabaj – Čápor v okrese Nitra, kde si môžete pochutnať na mnohých pochúťkach, ktorých recepty sa predávali z generácie na generáciu. Reštaurácia sa skladá zo salaš sály s denným barom, koliby s otvoreným ohňom, poľovníckeho salóniku s trofejami a krytej letnej terasy. Tieto miestnosti sú dostupné pre organizáciu rozličných osláv, v rámci ktorých sa im podľa vašich požiadaviek prispôsobí výzdoba aj jedálny lístok. Salaš okrem toho v priebehu roka uskutočňuje vlastné akcie v podobe veľkonočnej jahňaciny, divinových, husacích a kačacích hodov a tiež populárneho Festivalu halušiek. Deň plný halušiek, hudby, súťaží a atrakcií pre deti vás do Salašu Cabaj volá už 25. júna 2016.

………………………………………………………………………………………………………..

KOLIBA SKI GRÚNIKY

Náš článok zakončujeme predstaviteľkou kolíb Oravy, ktorú nájdete na území lyžiarskeho strediska Ski Grúniky – Sihelné pri obci Sihelné v okrese Námestovo. Popri špecialitách domácej kuchyne si z jej menu možno zvoliť aj jedlá medzinárodného rázu zapité kvalitnými druhmi vína alebo čapovaným pivom. Koliba Ski Grúniky pôsobí priam rozprávkovo, celá je odetá v dreve a zatiaľčo jej prízemie s krbom pôsobí vidieckym dojmom, prvé poschodie nesie vzhľad poľovníckej izby a zdobia ho početné poľovnícke trofeje zvierat ulovených v regióne hornej Oravy. Koliba disponuje vlastným parkoviskom, môžno si ju prenajať na súkromné účely, v zime sa z nej vybrať na lyžovačku a v lete na bicykel v bike parku.