10 naj fariem a ekoparkov

Slovensko

Pobytom v mestách sa čoraz viac človek vzďaľuje od života našich predkov a nielen pre deti môže byť návšteva spomenutých fariem, gazdovstiev a ekoparkov obohacujúcim zážitkom. Kde sa také farmy a ekoparky nachádzajú? Oplatí sa tam vziať deti?

Zoznámiť sa na farmách či ekoparkoch možno s tradičným vidieckym spôsobom života a domácimi zvieratami. Povoziť sa možno na koňoch či ochutnať rôzne lahôdky. Ich upokojujúce prostredie je tiež ideálnym liekom na stres a nabije vás novou pozitívnou energiou.

Čo sú ekoparky?

Ekoparky sú miesta, ktoré sú venované ochrane prírody a sú často spojené s prírodnými rezerváciami. Sú vytvorené za účelom ochrany a propagácie prírodných území, ktoré sú náchylné na poškodenie človekom, ako aj pre propagáciu ekologického uvedomovania. Ekoparky sú často navrhnuté tak, aby poskytovali návštevníkom príležitosť preskúmať a objaviť prírodu. Ekoparky sú obľúbeným cieľom pre rodinné výlety.

Biofarma Príroda

Obľúbená biofarma sídli v oblasti Dúbrava – Botanická záhrada neďaleko Stupavy v krásnej a pokojnej prírode bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského. Obývajú ju ovce s čuvačom Bodríkom, ťažné kone Kubo a Mica, somárik Artur, poník Ďurko, kozy, mačky, králiky, hydina, prasiatka aj diviak Šaňo.

Areál Biofarmy Príroda – Salaš Stupava je návštevníkom k dispozícii celoročne a jeho súčasťou sú detské ihriská s rôznymi aktivitami pre vaše ratolesti, reštaurácia Koliba s ponukou vlastných bioproduktov, pekáreň a mliečnica.

Z Bratislavy sa sem dá dostať tak autom, ale aj verejnou dopravou, zo Stupavy návštevníkov na miesto privedie náučný chodník a mnohí turisti prichádzajú tiež na bicykli.

Gazdovstvo Uhliská

Domovom Gazdovstva Uhliská je Nemšová – Trenčianska Závada v Bielych Karpatoch a medzi jeho zvieracích obyvateľov patria viaceré kone rozličných plemien, kravy, ovce, kozy, somáre, zajace a sliepky.

Tunajšie koníky sa využívajú aj pre jazdecké kurzy, jazdu v koči či vodenie najmenších návštevníkov a je pre ne vybudovaná krytá jazdecká hala aj otvorená jazdiareň.

Občerstviť sa počas výletu môže človek v tunajšom hostinci, ktorý predáva aj vlastné produkty tohto rodinného gazdovstva. Natrafí tu tiež na detský kútik, tradičné poľnohospodárske nástroje a po zhruba dvadsať minút dlhej prechádzke sa ocitne pri 26 metrov vysokej rozhľadni Vršatec.

Detská farma Humanita

Možnosťou ako môžu vaši potomkovia spoznať tradičnú farmu a jej obyvateľov aj nakŕmiť je Detská farma Humanita sídliaca pod dozorom majiteľa Bertrama Betáka pri Kráľovej nad Váhom na ceste medzi Šaľou a Galantou.

Farmu obývajú tak exotické (ťava, lama, opičky, pštros, páv), ako aj domáce živočíchy (kone, ovce, kozy, hydina, prasiatka, mačky, psy…). Návštevník tu má možnosť vidieť aj salašnícke psov, z ktorých sa niektoré radia medzi najväčších psov na svete. Farma Humanita má tiež vlastné terárium s krabmi, pavúkmi, hadmi a jaštericami. Na tunajších koňoch a poníkoch sa dá previesť a využívajú sa pri hypoterapii.

Pre deti sa organizujú letné tábory Indiánske leto a Jazdecký tábor, ako aj krúžky, v rámci ktorých sa prevtelia do kože farmára, remeselníka alebo divadelníka.

Gazdovský dvor Turá Lúka

Preniesť sa do minulosti a približíť sa vidieckemu životu kopaničiarskeho obyvateľstva v prvej polovici 20. storočia máte možnosť v priestoroch Gazdovského dvora Turá Lúka v Myjave. Tu funguje stála expozícia s ukážkami typických krojov, nástrojov, mlátačky, hrabačky, rajtára a iných dnes už málo známych predmetov.

Na dom aj jeho kozy, ovce, králiky a sliepky dozerajú gazda s gazdinou a počas roka sa pri ňom organizujú viaceré netradičné podujatia ako je Udupávanie humna, Drápačky, Kopaničiarska svadba a podobne.

Tu je možnosť ochutnať rozličné dobroty domácej kuchyne, vyskúšať si myjavský kroj a prejsť sa k blízkej rozhľadni na vŕšku Hrajky.

Gazdovský dvor Turčianske Kľačany

Polohou uprostred Národného parku Malá Fatra sa môže pýšiť agroturistický komplex ponúkajúci náhľad do salašníctva a vidieckeho spôsobu života v regióne Turiec. V Gazdovskom dvore Turčianske Kľačany v okrese Martin sa oplatí ochutnať lahôdky jeho kuchyne aj produkty ponúkané na predaj.

Vyskúšať si môžu turisti výrobu syra na vlastnej koži a povoziť sa na konskom chrbte alebo v koči ťahanom koníkmi obdivujúc krásy okolitej prírody. Gazdovský dvor disponuje vlastným zverincom s prasiatkami, kozami, ovcami, kravami, hydinou aj pávmi a deti sa v ňom pobavia taktiež v parku s preliezkami.

V prípade záujmu o špeciálne zážitky sú k dispozícii letné tábory a tematické akcie ako Ovčiarsky deň či Mitrovanie.

Ekopark Relax Čierna Voda

Ako meno tohto ekoparku napovedá, jeho návšteva je prakticky zaručením strávenia pohodových a pokojných chvíľ. Nakoľko sa nachádza na území niekdajšieho koryta Čiernej Vody neďaleko Sládkovičova v okrese Galanta, je v ňom zeleň úzko prepojená s vodnými plochami, čo umožňuje venovať sa športovému alebo rekreačnému rybolovu.

V Ekoparku Relax Čierna Voda si okrem rýb nažívajú aj muflóny, bažanty, diviaky, srnky a viaceré domáce zvieratká. Veľká lúka dáva priestor na loptové hry, opekanie a stanovačku a občerstviť sa turisti môžu v miestnom bufete alebo reštaurácii. Tie disponujú terasami a pri bufete sa nachádza aj menšie pieskovisko s hojdačkami.

Minifarma Lubina

Minifarma Lubina sa pod dohľadom nadšených manželov Ježíkovcov nachádza v rovnomennej obci v okrese Nové Mesto nad Váhom a vyniká tým, že väčšina jej zvieracích obyvateľov má menšie rozmery než obvykle a pochádza z rôznych európskych krajín. K nim patria ovce, kozy, poníci, prasiatka, kravička, husi či sliepky, to všetko vo verzii mini. Väčšie príklady fauny zastupujú sliepky Brahmanky veľké, prepelice a írsky vlkodav.

Všetky živočíchy je pritom možné nielen pozorovať, ale aj pohladiť a nakŕmiť, nakoľko sú priateľské a zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Pri ohradách čaká turistov oddychová sekcia, rôzne kuriozity pre najmenších a bufet predávajúci občerstvenie a tematické suveníry. Neďaleko v Piešťanoch sa tiež nachádza zaujímavá atrakcia Ekopark Piešťany.

Abeland

Abelandje tiež známy ako Gazdovská dedinka alebo Dedinka remesiel a umenia. Tak či onak sa jedná o farmu rodiny Abelovcov sídliacu v obci Lozorno v okrese Malacky, ktorá rada uvíta návštevníkov každú sobotu mimo letných prázdnin, vždy od desiatej ráno až do zatmenia.

V Abelande sa chovajú ovce, kozy, poník, husy, kačky či pstruhy v rybníku, zatiaľčo v záhrade sa pestujú rozličné druhy zeleniny, ovocia a bylín. K areálu patrí taktiež kováčska dielňa, remeselnícke miestnosti, koliba s čajovňou a detské ihrisko.

Unikátom dedinky je v neposlednom rade tunajšia ponuka tematicky ladených rodinných dobrodružsitev, v rámci ktorých človek s členmi jeho rodiny zakúsi farmársky alebo lovecký život.

Gazdovstvo Marekov dvor

V tomto gazdovstve rodiny Marekovcov spoznajú turisti autentický vidiecky život v oblasti Vrchy a miestnej časti Sedmák nachádzajúcej sa medzi obcami Drábsko, Lom nad Rimavicou a Sihla v okrese Brezno.

Gazdovstvo Marekov dvor poskytuje jazdecké služby svojich koní, nadojenie kravského mlieka, z ktorého vyrába syry a oštiepky, ako aj kontakt s kozami, králikmi, mačkami, psami a hydinou. Domáci organizujú v prípade záujmu tiež exkurzie po gazdovstve, výlety do okolitej prírody alebo na bicykli a letné pobyty pre deti.

Turistom je gazdovstvo otvorené v mesiacoch máj až október, pričom v období letných prázdnin sa vzhľadom na tábory odporúča vašu návštevu radšej vopred ohlásiť telefonicky.

Ekopark Holá hora Prešov

Ekopark Holá Hora je situovaný na Botanickej ulici pri Kolmanovej záhrade v Prešove a spadá pod správu Technických služieb mesta Prešov. Ide o prírodnú oblasť pokrytú zeleňou a stromami, kde si môžu nielen rodiny s deťmi príjemne oddýchnuť alebo sa venovať rozličným aktivitám.

Napríklad pozorovať ovce, kozy, poníky, lamu a iné zvieratká v mini zoologickej záhrade, povoziť sa v hipodrome, zahrať na detskom ihrisku alebo sa do niečoho zahryznúť v bufete.

Deti možno prihlásiť v prešovskom ekoparku aj na niektorý z troch modulov, počas ktorých sa zábavným spôsobom dozvedia viac o prírode a o tom, ako ju chrániť. Témami modulov sú: Ekologická stopa, Lesným chodníčkom a Na tom našom dvore.

Čo navštíviťKam na výletZaujímavosti