10 NAj fariem a ekoparkov

Magazín

Pobytom v mestách sa čoraz viac vzdaľujeme od života našich predkov a nielen pre deti môže byť preto návšteva spomenutých fariem, gazdovstiev a ekoparkov obohacujúcim zážitkom. Zoznámite sa na nich s tradičným vidieckym spôsobom života, domácimi zvieratami, povozíte na koňoch či ochutnáte rôzne lahôdky. Ich upokojujúce prostredie je tiež ideálnym liekom na stres a nabije vás novou pozitívnou energiou.

BIOFARMA PRÍRODA

Obľúbená biofarma sídli v oblasti Dúbrava – Botanická záhrada neďaleko Stupavy v krásnej a pokojnej prírode bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského. Obývajú ju ovce s čuvačom Bodríkom, ťažné kone Kubo a Mica, somárik Artur, poník Ďurko, kozy, mačky, králiky, hydina, prasiatka aj diviak Šaňo. Areál Biofarmy Príroda – Salaš Stupava je návštevníkom k dispozícii celoročne a jeho súčasťou sú detské ihriská s rôznymi aktivitami pre vaše ratolesti, reštaurácia Koliba s ponukou vlastných bioproduktov, pekáreň a mliečnica. Z Bratislavy sa tu dá dostať tak autom, ako aj verejnou dopravou, zo Stupavy vás na miesto privedie náučný chodník a mnohí turisti prichádzajú tiež na bicykli.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSTVO UHLISKÁ

Domovom Gazdovstva Uhliská je Nemšová – Trenčianska Závada v Bielych Karpatoch a medzi jeho zvieracích obyvateľov patria viaceré kone rozličných plemien, kravy, ovce, kozy, somáre, zajace a sliepky. Tunajšie koníky sa využívajú aj pre jazdecké kurzy, jazdu v koči či vodenie najmenších návštevníkov a je pre ne vybudovaná krytá jazdecká hala aj otvorená jazdiareň. Občerstviť sa počas výletu môžete v tunajšom hostinci, ktorý predáva aj vlastné produkty tohto rodinného gazdovstva. Natrafíte tu tiež na detský kútik, tradičné poľnohospodárske nástroje a po zhruba dvadsať minút dlhej prechádzke sa ocitnete pri 26 metrov vysokej rozhľadni Vršatec.

……………………………………………………………………………………………………

DETSKÁ FARMA HUMANITA

Možnosťou ako môžu vaši potomkovia spoznať tradičnú farmu a jej obyvateľov aj nakŕmiť je Detská farma Humanita sídliaca pod dozorom majiteľa Bertrama Betáka pri Kráľovej nad Váhom na ceste medzi Šaľou a Galantou. Farmu obývajú tak domáce (kone, ovce, kozy, hydina, prasiatka, psy, mačky…), ako aj exotické živočíchy (ťava, lama, opičky, pštros, páv) a má tiež vlastné terárium s krabmi, pavúkmi, hadmi a jaštericami. Na tunajších koňoch a poníkoch sa dá previesť a využívajú sa pri hypoterapii. Pre deti sa organizujú letné tábory Indiánske leto a Jazdecký tábor, ako aj krúžky, v rámci ktorých sa prevtelia do kože farmára, remeselníka alebo divadelníka.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSKÝ DVOR TURÁ LÚKA

Preniesť sa do minulosti a približíť sa vidieckemu životu kopaničiarskeho obyvateľstva v prvej polovici 20. storočia máte možnosť v priestoroch Gazdovského dvora Turá Lúka v Myjave. Tu funguje stála expozícia s ukážkami typických krojov, nástrojov, mlátačky, hrabačky, rajtára a iných dnes už málo známych predmetov . Na dom aj jeho kozy, ovce, králiky a sliepky dozerajú gazda s gazdinou a počas roka sa pri ňom organizujú viaceré netradičné podujatia ako je Udupávanie humna, Drápačky, Kopaničiarska svadba a podobne. Máte tu možnosť ochutnať rozličné dobroty domácej kuchyne, vyskúšať si myjavský kroj a prejsť sa k blízkej rozhľadni na vŕšku Hrajky.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSKÝ DVOR TURČIANSKE KĽAČANY

Polohou uprostred Národného parku Malá Fatra sa môže pýšiť agroturistický komplex ponúkajúci náhľad do salašníctva a vidieckeho spôsoba života v regióne Turiec. VGazdovskom dvore Turčianske Kľačany v okrese Martin sa oplatí ochutnať lahôdky jeho kuchyne aj produkty ponúkané na predaj. Vyskúšajte si výrobu syra na vlastnej koži a povozte sa na konskom chrbte alebo v koči ťahanom koníkmi obdivujúc krásy okolitej prírody. Gazdovský dvor disponuje vlastným zverincom s prasiatkami, kozami, ovcami, kravami, hydinou aj pávmi a deti sa v ňom pobavia taktiež v parku s preliezkami. V prípade záujmu o špeciálne zážitky máte k dispozícii letné tábory a tematické akcie ako Ovčiarsky deň či Mitrovanie.

……………………………………………………………………………………………………

EKOPARK RELAX ČIERNA VODA

Ako meno tohto ekoparku napovedá, jeho návšteva je prakticky zaručením strávenia pohodových a pokojných chvíľ. Nakoľko sa nachádza na území niekdajšieho koryta Čiernej Vody neďaleko Sládkovičova v okrese Galanta, je v ňom zeleň úzko prepojená s vodnými plochami, čo umožňuje venovať sa športovému alebo rekreačnému rybolovu. V Ekoparku Relax Čierna Voda si okrem rýb nažívajú aj muflóny, bažanty, diviaky, srnky a viaceré domáce zvieratká. Veľká lúka dáva priestor na loptové hry, opekanie a stanovačku a ak by vám vyhladlo, zamierte do miestneho bufetu alebo reštaurácie. Obe disponujú terasami a pri bufete nájdete aj menšie pieskovisko s hojdačkami.

……………………………………………………………………………………………………

MINIFARMA LUBINA

Minifarma Lubina sa pod dohľadom nadšených manželov Ježíkovcov nachádza v rovnomennej obci v okrese Nové Mesto nad Váhom a vyniká tým, že väčšina jej zvieracích obyvateľov má menšie rozmery než obvykle a pochádza z rôznych európskych krajín. K nim patria ovce, kozy, poníci, prasiatka, kravička, husi či sliepky, to všetko vo verzii mini. Väčšie príklady fauny zastupujú sliepky Brahmanky veľké, prepelice a írsky vlkodav. Všetky živočíchy je pritom možné nielen pozorovať, ale aj pohladiť a nakŕmiť, nakoľko sú priateľské a zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Pri ohradách natrafíte aj na oddychovú sekciu, rôzne kuriozity pre najmenších a bufet predávajúci občerstvenie a tematické suveníry.

……………………………………………………………………………………………………

ABELAND

O Abelande ste možno už počuli aj pod menom Gazdovská dedinka alebo Dedinka remesiel a umenia. Tak či onak sa jedná o farmu rodiny Abelovcov sídliacu v obci Lozorno v okrese Malacky, ktorá rada uvíta návštevníkov každú sobotu mimo letných prázdnin, vždy od desiatej ráno až do zatmenia. V Abelande sa chovajú ovce, kozy, poník, husy, kačky či pstruhy v rybníku, zatiaľčo v záhrade sa pestujú rozličné druhy zeleniny, ovocia a bylín. K areálu patrí taktiež kováčska dielňa, remeselnícke miestnosti, koliba s čajovňou a detské ihrisko. Unikátom dedinky je v neposlednom rade tunajšia ponuka tematicky ladených rodinných dobrodružsitev, v rámci ktorých zakúsite s členmi vašej rodinny farmársky alebo lovecký život.

……………………………………………………………………………………………………

GAZDOVSTVO MAREKOV DVOR

V tomto gazdovstve rodiny Marekovcov zakúsite autentický vidiecky život v oblasti Vrchy a miestnej časti Sedmák nachádzajúcej sa medzi obcami Drábsko, Lom nad Rimavicou a Sihla v okrese Brezno. Gazdovstvo Marekov dvor poskytuje jazdecké služby svojich koní, nadojenie kravského mlieka, z ktorého vyrába syry a oštiepky, ako aj kontakt s kozami, králikmi, mačkami, psami a hydinou. Domáci organizujú v prípade záujmu tiež exkurzie po gazdovstve, výlety do okolitej prírody alebo na bicykli a letné pobyty pre deti. Turistom je gazdovstvo otvorené v mesiacoch máj až október, pričom v období letných prázdnin sa vzhľadom na tábory odporúča vašu návštevu radšej vopred ohlásiť telefonicky.

……………………………………………………………………………………………………

EKOPARK HOLÁ HORA PREŠOV

Ekopark Holá Hora je situovaný na Botanickej ulici pri Kolmanovej záhrade v Prešove a spadá pod správu Technických služieb mesta Prešov. Ide o prírodnú oblasť pokrytú zeleňou a stromami, kde si môžu nielen rodiny s deťmi príjemne oddýchnuť alebo sa venovať rozličným aktivitám. Napríklad pozorovať ovce, kozy, poníky, lamu a iné zvieratká v mini zoologickej záhrade, povoziť sa v hipodrome, zahrať na detskom ihrisku alebo sa do niečoho zahryznúť v bufete. Deti možno prihlásiť v prešovskom ekoparku aj na niektorý z troch modulov, počas ktorých sa zábavným spôsobom dozvedia viac o prírode a o tom, ako ju chrániť. Témami modulov sú: Ekologická stopa, Lesným chodníčkom a Na tom našom dvore.