Východné Slovensko – kam na výlet, atrakcie pre deti
Jeden z najneobvyklejších prírodných útvarov na Slovensku sa nachádza v svahu pod vrchom Žibrid v blízkosti obce Zbyňov. Tento zvláštne vytvarovaný skalný útvar, ktorý miestni nazývajú Zlámaná skala alebo Stratený budzogáň, dosahuje výšku 12 metrov a pripomína kyj obríka.
Podľa legendy ide o skutočný budzogáň, ktorý bol vytesaný z kúzelného stromu s názvom Hromodub oborom, ktorý sa na Slovensko zatúlal, a potom ho v hneve, že si počas práce znečistil ruky, zasadil do zeme, pričom sa kyjak zmenil na kameň.
Stratený budzogáň je prístupný po náučnej turistickej trase z Rajeckých Teplíc alebo po značenom turistickom chodníku z obce Zbyňov, alebo z opačnej strany – z obce Súľov, avšak v tomto prípade musíte prekročiť vrch Žibrid, cez ktorý trasa vedie.
V blízkosti sa nachádzajú mnohé ďalšie pamiatky, ako je napríklad Súľovský hrad, alebo Mestské múzeum v Rajci. Nie je núdza ani o turistické trasy a vrcholy, z ktorých možno pozorovať okolitú krajinu.
Žibrid – 867 m n. m.
Vrch Žibrid, druhý najvyšší vrch v Súľovských vrchoch, má výnimočné prostredie a je ľahko dostupný, ale menej známy. Leží v blízkosti obce Súľov-Hradná v okrese Bytča a má impozantný vrchol s mohutnými skalnými bralami, z ktorých sa dajú vidieť čiastočné, ale veľmi pekné výhľady do Súľovskej kotliny.
Vrch Žibrid je prístupný prostredníctvom značkovaných turistických chodníkov z obcí Súľov, Zbyňov a mesta Rajecké Teplice. Stratený budzogáň sa nachádza na trase zo smeru Zbyňov a Rajeckých Teplíc a robí výlet na vrchol robí oveľa atraktívnejším.
Múzeum dopravy Rajecké Teplice
V Rajeckých Tepliciach sa nachádza železničná zastávka, ktorá ponúka zaujímavú turistickú atrakciu v podobe Múzea dopravy, ktoré je súčasťou expozície Považského múzea v Žiline.
Návštevníci majú možnosť prejsť si históriu dopravy od praveku až po súčasnosť a vidieť množstvo exponátov súvisiacich s pravekými, stredovekými a novovekými cestami, tradičným pltníctvom, novovekými parnými vlakmi, vývojom železničnej techniky, rušňami a vozňami a vývojom automobilov v 20. storočí.
V expozícii sa nachádza aj modelové koľajisko, ktoré zobrazuje žilinský železničný uzol v 20. rokoch 20. storočia a dioramatická ukážka historickej železničnej stanice, kde návštevníci môžu vidieť dobovo zariadené pracoviská predajcu cestovných lístkov a výpravcu, traťmajstrovskú drezinu a maketu prijímacej budovy IV. triedy miestnej železnice v štýle Uhorských kráľovských štátnych železníc z roku 1880.
Pred budovou múzea je umiestnená kolekcia historických motocyklov.
Historická radnica v Rajci
Medzi najkrajšie kultúrne pamiatky v Rajci patrí historická renesančná radnica z 16. storočia, ktorá sa nachádza na typickom stredovekom námestí s pravidelným štvoruholníkovým tvarom, do ktorého ústia dve ulice zvierajúce pravý uhol.
Táto pôvabná, starodávna stavba je jednoposchodová a prístupná zo všetkých strán. Okolo nej sa nachádzajú pôvodne otvorené arkády, ktoré sú dnes zasklené, no kedysi slúžili ako miesto trhoviska. Radnica má v súčasnosti viacero funkcií, slúži ako miesto obradov, koncertov a výstav.
Mestské múzeum v Rajci
Mestské múzeum v Rajci sa nachádza v budove zo 17. storočia, ktorá je pamiatkovo chránená a zaujme návštevníkov svojou kamennou pavlačou s arkádami a masívnou zdobenou bránou. V múzeu návštevníci nájdu dve trvalé expozície.
Prvá expozícia predstavuje národopis a zoznámi návštevníkov s dejinami mesta Rajec, jeho remeselnými tradíciami a spôsobom bývania vyšších vrstiev rajeckej spoločnosti v minulosti.
Druhá expozícia sa zameriava na prírodu Rajeckej kotliny a návštevníci sa dozvedia o rôznych biotopoch, ktoré sa v okolí mesta nachádzajú, o rastlinstve a živočíšstve, ktoré sa v týchto biotopoch vyskytujú. Múzeum tiež organizuje počas leta rôzne tematické výstavy.
Babice
Babice, na niektorých mapách známe aj ako Babky, sú súborom zaujímavých skalných útvarov vypínajúcich sa zo zelených lesov Súľovských vrchov nad obcou Zbynov. Pre absenciu značeného turistického chodníka je toto nádherné miesto známe takmer výlučne domácim.
Bežní turisti si ho väčšinou všimnú len ako viditeľné skalné útvary na horizonte od cesty zo Zbynova na vrchol Žibrid alebo na Stratený Budzogáň. Babice tvoria pozoruhodné 15 až 20 metrov vysoké skalné veže, občas doplnené tenšími útvarmi ako sú stĺpy a ihly.
Jedným z najzaujímavejších útvarov je Zbyňovská skalná ihla. Lokalita je prekrásnou vyhliadkou, ktorá ponúka pôsobivé výhľady do Rajeckej doliny s malebnými dedinkami, v pozadí je rozpoznateľný vrch Kľak a pohoria Malá Fatra s Martinskými dierami, viditeľná je aj zrúcanina hradu Lietava.
Zbynov je východiskovým bodom túr do Babíc, odtiaľ by sa turisti mali vydať po žltej turistickej značke na rázcestie Pod Kamenným dielom a následne po neznačenom lesnom chodníku do cieľa.
Publikováno: 28. 12. 2019