Tivat – dovolenka v čiernohorskej „Perle Stredomoria“

Európa
tivat

Tivat je malé pobrežné mesto v Čiernej Hore. Nachádza sa v Kotorskom zálive a je známe svojimi nádhernými plážami, rušným nočným životom a nádherným výhľadom. Táto oblasť je čoraz obľúbenejšia u turistov z celého sveta a je ľahké pochopiť prečo.

Tivat má turistom čo ponúknuť. Je tu množstvo aktivít, ktoré zamestnajú každého, od plachtenia a potápania až po spoznávanie miestnej kultúry. Veľkým lákadlom sú pláže, ktoré patria medzi najlepšie v Čiernej Hore. Obľúbené sú aj vodné športy, napríklad surfovanie a jazda na kajaku.

Tivat – Čierna Hora

V meste Tivat sa nachádza niekoľko múzeí, galérií a pamiatok. V meste sa počas roka koná aj niekoľko skvelých festivalov vrátane Tivatského umeleckého festivalu, Tivatského hudobného festivalu a Tivatského letného festivalu.

Nočný život v Tivate je tiež rušný, nachádza sa tu množstvo barov a klubov. Na výber je tiež množstvo klubov, krčiem a barov a mnohé z nich ponúkajú živú hudbu a DJ-ov. Na výber je aj množstvo reštaurácií s rôznymi kuchyňami.

Oblasť je tiež známa svojimi nádhernými výhľadmi. Kotorský záliv s krištáľovo čistou vodou je obľúbeným miestom na prehliadku a fotografovanie. Ulice Tivatu sú tiež plné farebnej architektúry a budov v tradičnom stredomorskom štýle.

Tivat je skvelým miestom na dovolenku, kde je čo vidieť a robiť. Či už niekto hľadá chvíle na pláži alebo nočnú zábavu v meste, Tivat ponúka niečo pre každého.

Zaujímavosti o Tivate

Tivat je mesto v Čiernej Hore, ktoré sa nachádza v Kotorskom zálive. Je obľúbenou prímorskou destináciou vďaka svojim nádherným prírodným krásam a bohatému kultúrnemu dedičstvu. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o Tivate:

 1. Tivat bol osídlený už v predrímskych časoch. Predpokladá sa, že ako prví túto oblasť obsadili Ilýri a potom Rimania. Neskôr bolo súčasťou Byzantskej ríše a potom Benátskej republiky.
 2. V Tivate sa nachádza Porto Montenegro, luxusný prístav a rekreačný komplex. Je to najväčší prístav v Jadranskom mori a je obľúbeným miestom pre jachty a superjachty.
 3. V meste sa nachádza aj najstarší olivovník na svete. Strom má údajne viac ako 2000 rokov a nachádza sa v dedine Radovići.
 4. Tivat má jedny z najlepších pláží v Čiernej Hore. Najobľúbenejšie pláže sú Plavi Horizonti a Kalardovo. Sú známe svojou krištáľovo čistou vodou a krásnym výhľadom na záliv.
 5. V meste sa nachádza aj pohorie Vrmac, ktoré je súčasťou Dinárskych Álp. Je obľúbeným cieľom turistov a ponúka nádherný výhľad na záliv.
 6. Tivat má dlhú a bohatú históriu výroby vína. Miestne vína sú známe svojou výraznou chuťou a sú obľúbené medzi turistami.
 7. Tivat je rodiskom slávneho umelca Mila Milunovića. Je známy svojimi krajinomaľbami a považuje sa za jedného z najvplyvnejších čiernohorských umelcov.
 8. V Tivate sa nachádza niekoľko významných náboženských pamiatok. Kostol svätého Mikuláša je jedným z najstarších kostolov v regióne a je obľúbenou turistickou atrakciou.

Tivat je fascinujúce mesto s bohatým kultúrnym dedičstvom a úžasnými prírodnými krásami. Či už si chce človek oddýchnuť na pláži, preskúmať historické pamiatky mesta alebo sa len kochať výhľadom, Tivat je skvelou destináciou pre všetky typy cestovateľov.

Ulice a budovy Tivatu dýchajú bohatou históriou mesta.
Ulice a budovy Tivatu dýchajú bohatou históriou mesta.

Dovolenka v Tivate

Tivat je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú výnimočnú dovolenku. Tivat sa nachádza na pobreží Jadranského mora v Čiernej Hore a ponúka neuveriteľné množstvo aktivít, pamiatok a atrakcií, vďaka ktorým sa dovolenka stane skutočne nezabudnuteľnou.

 • V Tivate sa nachádzajú jedny z najkrajších pláží v Európe s krištáľovo čistou vodou, jemným bielym pieskom a množstvom slnečných lúčov. Obzvlášť populárnou je pláž Plavi Horizonti, kde sa možno opaľovať a kúpať, alebo pláž Porto Montenegro, kde vládne pokojnejšia atmosféra.
 • Tí, čo sa cítia dobrodružnejšie, môžu preskúmať aj neďaleké ostrovy Sveti Marko a Sveti Nikola alebo sa môžu vybrať na výlet loďou do neďalekých miest Kotor a Perast.
 • Pre tých, ktorí hľadajú kultúrnejšie zážitky, sa v Tivate nachádza niekoľko zaujímavých múzeí, napríklad Námorné múzeum, Historické múzeum a Prírodovedné múzeum. Je tu aj množstvo kostolov a kláštorov, ktoré si možno prezrieť, vrátane kláštora svätého Juraja a kostola svätého Martina.
 • Ak chce niekto stráviť deň plný zábavy, neďaleká zátoka Lustica ponúka množstvo vodných športov a aktivít. Každý si tu nájde niečo pre seba – od jazdy na kajaku a windsurfingu až po plachtenie a plávanie. Mnohí turisti si pochvaľujú výlet loďou na neďaleké ostrovy Mamula a Lastavica, kde je možné preskúmať nádherné lagúny a jaskyne.
 • Ak chce niekto na dovolenke nakupovať, hlavnou nákupnou ulicou Tivatu je rušná Ulica Kralja Nikole s množstvom obchodov a kaviarní. Neďaleké Staré mesto ponúka množstvo tradičných suvenírov, remeselných výrobkov a miestnych pochúťok.
 • A nakoniec, žiadna dovolenka v Tivate by nebola úplná bez ochutnania miestnej kuchyne. V ponuke tradičných čiernohorských jedál, ako sú čevapčiči a burek, si každý nájde to svoje.

Ak teda človek hľadá letnú dovolenku, ktorá bude mať niečo do seba, nemusí hľadať nič iné ako Tivat. Vďaka krásnym plážam, kultúrnym pamiatkam a množstvu aktivít tu zaručene každý strávi nezabudnuteľné chvíle.

Počasie v Tivate

Tivat je krásne pobrežné mesto známe svojimi nádhernými plážami, krištáľovo čistou vodou a stredomorským podnebím. Počasie v Tivate je po väčšinu roka teplé a slnečné, čo z neho robí ideálnu turistickú destináciu pre tých, ktorí hľadajú slnečný stredomorský oddych.

 • Letné mesiace bývajú v Tivate obzvlášť horúce a slnečné, teploty tu dosahujú až 32 °C. Slnko svieti väčšinu dňa a prší len veľmi zriedkavo. Morský vánok, ktorý fúka od Jadranského mora, pomáha urobiť horúčavy znesiteľnejšími. Letné mesiace sú zároveň najrušnejším obdobím roka z hľadiska cestovného ruchu, takže netreba zabúdať si toto letovisko včas rezervovať.
 • Zimné mesiace v Tivate sú mierne, teploty zriedka klesajú pod 10 °C. Napriek miernym teplotám môže byť v noci chladno, preto si treba vziať so sebou bundu. V zimných mesiacoch môžu byť zrážky pomerne výdatné, preto sa odporúča pripraviť sa na daždivé počasie.
 • Jar a jeseň predstavujú príjemné ročné obdobia na návštevu Tivatu. Teploty a zrážky sú mierne. Dni sú slnečné a večery sú chladné a príjemné.

Vďaka stredomorskému podnebiu je mesto Tivat ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú toľko potrebné slnko.

Kam na výlet v Tivate

Tivat je známy ako „Perla Stredomoria“ a ponúka návštevníkom množstvo atrakcií. V tomto krásnom meste si každý nájde niečo pre seba – od nádherných pláží až po kultúrne pamiatky. Tu sú niektoré z najnavštevovanejších atrakcií v Tivate.

 • Prístav Porto Montenegro je jednou z hlavných atrakcií v Tivate. Tento luxusný prístav ponúka moderné zariadenia a vybavenie pre turistov aj obchodných cestujúcich. Nachádza sa tu aj množstvo reštaurácií a barov, takže je ideálnym miestom na nočnú zábavu.
 • Tí, ktorí hľadajú viac historických zážitkov, by mali navštíviť kostol svätého Mikuláša. Tento nádherný pravoslávny kostol pochádza zo 14. storočia a je skvelým príkladom miestnej architektúry. Je to tiež jeden z mála zachovaných kresťanských kostolov v tejto oblasti.
 • Ak chce niekto spoznať krásy tivatského pobrežia, ideálnym cieľom je Modrá jaskyňa. Toto obľúbené turistické miesto sa nachádza v srdci Kotorského zálivu a ponúka úžasne modré vody a dychberúci výhľad na Jadranské more.
 • Ďalšou obľúbenou atrakciou v Tivate je ostrov Mamula. Tento malý ostrov je miestom, kde sa v 19. storočí nachádzala pevnosť, a je domovom rôznych druhov voľne žijúcich živočíchov. Návštevníci si tu môžu vychutnať aj kúpanie a šnorchlovanie v krištáľovo čistých vodách.
 • Nakoniec, polostrov Lustica je jednou z najobľúbenejších atrakcií Tivatu. Na tomto polostrove sa nachádza množstvo malebných dediniek, ako aj nádherný výhľad na záliv. Návštevníci sa tu môžu venovať aj rôznym aktivitám, napríklad jazde na kajaku, rybolovu a pešej turistike.

To sú len niektoré z mnohých atrakcií v Tivate. Vzhľadom na to, že je tu čo vidieť a robiť, niet divu, že sa toto mestečko stáva jednou z najobľúbenejších destinácií v Čiernej Hore. Či už niekto hľadá oddychovú dovolenku na pláži alebo vzrušujúce dobrodružstvo, Tivat ponúka pre každého niečo.

Najväčší prístav v Jadranskom mori - Porto Montenegro - predstavuje hlavné dejisko nočného života.
Najväčší prístav v Jadranskom mori – Porto Montenegro – predstavuje hlavné dejisko nočného života.

Miestna kuchyňa v Tivate

Tivat je malé mesto v Kotorskom zálive v Čiernej Hore. Miestna kuchyňa v Tivate zahŕňa jedinečnú zmes stredomorských a balkánskych chutí a ponúka tradičné jedlá ako musaka, burek a ćevapi.

 • Musaka je jedlo, ktoré sa pripravuje zo zemiakov, baklažánu a mletého hovädzieho mäsa a v Tivate sa bežne podáva. Zvyčajne sa polieva smotanovou jogurtovou omáčkou, ktorá musake dodáva jedinečnú chuť.
 • Ďalšou miestnou špecialitou je burek, čo je lístkové cesto plnené mäsom, syrom alebo zeleninou. Zvyčajne sa podáva na raňajky alebo ako občerstvenie.
 • Ćevapi je druh grilovaného mletého mäsa, zvyčajne z hovädzieho, jahňacieho alebo bravčového mäsa. Zvyčajne sa podáva s čerstvým chlebom a rôznymi koreninami.
 • Tivat je známy aj vďaka jedlám z morských plodov. Miestne reštaurácie ponúkajú široký výber čerstvých rýb, ako sú morský vlk, makrela a tuniak. Tieto jedlá sa zvyčajne podávajú so zemiakmi alebo ryžou a výberom čerstvej zeleniny. Niektoré reštaurácie podávajú morské plody s omáčkou z olivového oleja a cesnaku.

Okrem tradičných jedál sa v Tivate nachádza aj množstvo medzinárodných reštaurácií. Návštevníci tu nájdu taliansku, francúzsku, čínsku a indickú kuchyňu. V miestnych reštauráciách sa podávajú rôzne jedlá, napríklad cestoviny, pizza, miešané jedlá, cigánske pochúťky, kari a iné.

Tivat je ideálnym miestom na návštevu pre tých, ktorí radi spoznávajú rôzne kuchyne. Či už niekto hľadá tradičné jedlo alebo jedinečný kulinársky zážitok, v Tivate si určite nájde niečo podľa svojich predstáv. V Čiernej hore stojí za to navštíviť aj mesto Budva.

DovolenkaKam na výletZaujímavosti