Valletta, Malta – dovolenka, pamiatky, zaujímavosti

Európa

Valletta je nádherné hlavné mesto Malty, malého ostrovného štátu v Stredozemnom mori. Toto historické mesto, ktoré v 16. storočí postavili rytieri svätého Jána, je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a vďaka svojmu bohatému kultúrnemu a architektonickému dedičstvu je označované za živé múzeum. Čo vidieť vo Vallette? Aká je dovolenka vo Vallette?

Všetkým dovolenkárom do Valletty odporúčame mať kvalitné cestovné poistenie. Porovnajte si tie najvýhodejšie ponuky cestovného poistenia cez našu online kalkulačku a ušetrite desiatky eur.

Vybaviť najlacnejšie cestovné poistenie >

Valletta je známa svojou barokovou architektúrou, malebnými uličkami a nádherným výhľadom na more. Je obľúbeným cieľom turistov, ktorí prichádzajú preskúmať jej starobylé hradby, navštíviť mnohé múzeá a galérie a vychutnať si jej živú atmosféru.

Valletta, Malta – hlavné mesto

Valletta, hlavné mesto Malty, je krásne a historické mesto, ktoré má čo ponúknuť každému návštevníkovi. Mesto bolo založené v 16. storočí rytiermi svätého Jána a je známe svojou zachovalou barokovou architektúrou, pôvabnými uličkami a nádherným výhľadom na Stredozemné more.

Jednou z najvýraznejších čŕt Valletty je jej pôsobivé opevnenie, ktoré postavili rytieri svätého Jána na ochranu mesta pred inváziou. Návštevníci si môžu prezrieť mestské opevnené hradby, bašty a brány, ktoré ponúkajú pohľad na bohatú vojenskú históriu Malty.

Valletta je tiež domovom mnohých múzeí a galérií, ktoré prezentujú kultúru a dedičstvo mesta. Napríklad v Národnom archeologickom múzeu sú vystavené exponáty, ktoré pokrývajú prehistorické, antické a stredoveké obdobie Malty, zatiaľ čo v Palácovej zbrojnici sa nachádza pôsobivá zbierka zbraní a brnení, ktorá pochádza z čias rytierov.

Okrem bohatej kultúrnej ponuky sa Valletta môže pochváliť aj prekvitajúcou gastronómiou a nočným životom. Ulice mesta lemujú kaviarne, bary a reštaurácie, v ktorých sa podávajú vynikajúce jedlá miestnej kuchyne vrátane tradičných maltských jedál, ako je dusený králik a pastizzi, slané pečivo plnené syrom ricotta alebo hráškom.

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať Vallettu, je jednoducho sa prejsť jej malebnými uličkami a vnímať pamiatky a zvuky tohto pulzujúceho mesta.

Či už chce niekto skúmať rušné trhy v historickom centre mesta, alebo obdivuje nádherný výhľad na prístav zo záhrad Upper Barrakka, Valletta je mesto, ktoré určite zanechá trvalý dojem na každého návštevníka.

Valletta – mapa

Valletta sa nachádza v stredovýchodnej časti Stredozemného mora, na východnom pobreží ostrova Malta. Mesto zaberá polostrov, ktorý je obklopený prírodnými prístavmi vrátane Veľkého prístavu a prístavu Marsamxett.

Mesto Valletta sa nachádza na ostrove Malta hneď pod Talianskom.

Vďaka svojej strategickej polohe je už po stáročia dôležitým centrom obchodu a podnikania, v ktorého prístavoch kotvia lode z celého sveta, aby vyložili tovar a zásoby.

Mesto sa nachádza približne 93 kilometrov južne od Sicílie a 288 kilometrov severne od severoafrického pobrežia. Blízkosť k ďalším stredomorským krajinám, ako sú Taliansko, Grécko a Tunisko, z neho urobila atraktívnu destináciu pre cestovateľov, ktorí chcú preskúmať tento región.

Okrem toho je Valletta ľahko dostupná letecky, keďže medzinárodné letisko Malta sa nachádza len 8 kilometrov juhozápadne od mesta. Vďaka svojej polohe na mape bola v priebehu histórie dôležitou vojenskou pevnosťou, pričom rôzne ríše a národy bojovali o kontrolu nad strategickou polohou mesta v Stredozemnom mori.

Zaujímavosti o Vallette

Aj keď nejde o jedno z najznámejších miest na svete, o to viac zaujímavostí o hlavnom meste Malty existuje. Valletta je jedným z najmenších hlavných miest na svete, s celkovou rozlohou len 0,8 km2.

Mesto Valletta bolo postavené len za 15 rokov, v rokoch 1566 až 1581, čo z neho robí pozoruhodný inžiniersky a architektonický čin. Valletta bola pomenovaná po Jeanovi Parisotovi de la Valette, veľmajstrovi Rytierskeho rádu svätého Jána, ktorý v roku 1565 úspešne bránil Maltu pred osmanskou inváziou.

Sieťovitý plán ulíc mesta navrhol taliansky architekt Francesco Laparelli, ktorého rytieri poverili dohľadom nad výstavbou mesta. Valletta je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je uznávaná pre svoju zachovalú barokovú architektúru a jedinečné mestské usporiadanie.

V meste sa nachádza katedrála svätého Jána, jeden z najbohatšie zdobených kostolov v Európe, v ktorom sa nachádza úžasná zbierka barokového umenia a architektúry. Horné záhrady Barrakka, ktoré sa nachádzajú v centre mesta, ponúkajú úchvatný výhľad na Veľký prístav a sú obľúbeným miestom turistov aj miestnych obyvateľov.

Valletta sa vďaka svojej úžasnej architektúre a malebným uličkám stala kulisou mnohých filmov a televíznych seriálov vrátane filmov „Gladiátor“ a „Hra o tróny„.

Valletta je taviacim kotlom kultúr a vplyvov, čo odráža jej dlhú a fascinujúcu históriu. Návštevníci mesta môžu prostredníctvom jedál, architektúry a tradícií spoznať jedinečnú zmes maltskej, talianskej, britskej a arabskej kultúry.

Pamiatky vo Vallette – čo vidieť

Toto hlavné mesto ostrova Malty ponúka okrem oddychovej dovolenky aj nádherné pamiatky. Tu sú niektoré z nich.

1. Katedrála sv. Jána

Katedrála svätého Jána je jednou z najúžasnejších a historicky najvýznamnejších náboženských pamiatok na Malte, preto ju musí navštíviť každý, kto cestuje na tento ostrovný štát. Je niekoľko dôvodov, prečo by mali každý zvážiť návštevu katedrály svätého Jána.

Katedrála svätého Jána je náboženská pamiatka, ktorú by mal navštíviť každý veriaci.

Architektonická krása: Katedrála je majstrovským dielom barokovej architektúry, ktoré navrhol slávny maltský architekt Gerolamo Cassar. Katedrálu zdobia zložité rezbárske práce, zdobené fresky a úžasné umelecké diela, ktoré z nej robia pastvu pre oči.

Umelecké poklady: V katedrále sa nachádza pôsobivá zbierka umeleckých diel vrátane obrazov od známych umelcov, ako sú Caravaggio a Mattia Preti. Obrazy sú vystavené v rôznych kaplnkách a sú svedectvom bohatstva a moci maltézskych rytierov, ktorí katedrálu postavili.

Historický význam: Jána zohrala dôležitú úlohu v maltskej histórii, keďže ju v 16. storočí postavili rytieri sv. Katedrála bola tiež miestom viacerých významných udalostí vrátane korunovácie veľmajstra Alofa de Wignacourt a pohrebov viacerých veľmajstrov.

Duchovný význam: Jána je aktívnym miestom bohoslužieb a účasť na omši alebo bohoslužbe môže byť pre návštevníkov významným a duchovným zážitkom.

Celkovo možno povedať, že bez ohľadu na to, či sa niekto zaujíma o umenie, históriu, architektúru alebo spiritualitu, je Katedrála svätého Jána povinnou návštevou na Malte.

2. Záhrady Upper Barrakka

Záhrady Upper Barrakka sú krásnou verejnou záhradou, ktorá sa nachádza vo Vallette, hlavnom meste Malty. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mali turisti zvážiť návštevu záhrad Upper Barrakka.

Záhrady Upper Barrakka ponúkajú mnoho spôsobou využitia. Z týchto záhrad je krásny výhľad na Grand Harbour, čo dáva turistom jedinečný zážitok.

Scénické výhľady: Záhrady Upper Barrakka ponúkajú nádherný panoramatický výhľad na Grand Harbour, jeden z najmalebnejších prírodných prístavov v Stredomorí. Návštevníci sa môžu kochať krásou prístavu a mesta Valletta a zároveň si vychutnávať pokojné prostredie záhrady.

Historický význam: Záhrada sa nachádza na mieste starého opevnenia, ktoré v 16. storočí postavili rytieri. V záhrade sa nachádza aj niekoľko pamätníkov a pomníkov vrátane vojnového pamätníka a sochy Winstona Churchilla, ktoré vzdávajú hold bohatej histórii Malty.

Relaxácia: Záhrada Upper Barrakka je vďaka svojej pokojnej atmosfére a sviežej zeleni ideálnym miestom na oddych a relaxáciu. V záhrade sa nachádza aj niekoľko lavičiek, na ktorých si návštevníci môžu posedieť a vychutnať si výhľad alebo prečítať knihu.

Kultúrne podujatia: V záhrade sa počas roka konajú rôzne kultúrne podujatia vrátane koncertov, výstav a festivalov. Tieto podujatia ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať maltskú kultúru a umenie v krásnom prostredí.

Celkovo možno povedať, že záhrady Upper Barrakka sú povinnou návštevou na Malte, ktorá ponúka návštevníkom možnosť vychutnať si malebný výhľad, dozvedieť sa o bohatej histórii Malty, relaxovať v pokojnej atmosfére a spoznať maltskú kultúru a umenie.

3. Národné archeologické múzeum

Národné archeologické múzeum vo Vallette je jedným z najvýznamnejších múzeí na Malte, ktoré prezentuje niektoré z najvýznamnejších archeologických nálezov ostrova. Dôvody, prečo toto múzeum navštíviť je taktiež niekoľko.

Prehistorické artefakty: V múzeu sa nachádza pôsobivá zbierka prehistorických artefaktov vrátane keramiky, nástrojov a figúrok z obdobia neolitu na Malte. Tieto artefakty poskytujú pohľad na starovekú kultúru a spôsob života na Malte.

Chrámové pamiatky: V múzeu sa nachádza niekoľko chrámových pamiatok vrátane slávnej figúrky Spiacej dámy z Hypogea v Hal Saflieni, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Tieto relikvie ponúkajú pohľad na náboženské praktiky a vieru starovekých civilizácií na Malte.

Rímske artefakty: V múzeu sa nachádza aj zbierka rímskych artefaktov vrátane mozaiky, sôch a mincí, ktoré boli objavené v rôznych častiach Malty. Tieto artefakty poskytujú pohľad na úlohu Malty v Rímskej ríši.

Vzdelávací zážitok: Národné archeologické múzeum ponúka návštevníkom komplexný a vzdelávací zážitok vďaka podrobnému výkladu a interaktívnym exponátom, ktoré oživujú bohatú históriu Malty.

Celkovo je Národné archeologické múzeum povinnou návštevou pre každého, kto sa zaujíma o históriu a archeológiu. Ponúka fascinujúci pohľad na staroveké civilizácie Malty a je cenným vzdelávacím zdrojom pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

4. Vojnové miestnosti Lascaris

Vojnové miestnosti Lascaris (angl. Lascaris War Rooms) je podzemný komplex vo Vallette na Malte, ktorý slúžil ako veliteľstvo spojeneckých síl počas druhej svetovej vojny. Aj tu sú dôvody, prečo tieto vojnové izby navštíviť.

Historický význam: Lascaris War Rooms zohral kľúčovú úlohu vo vojnovom úsilí Spojencov počas druhej svetovej vojny, pretože slúžil ako nervové centrum pre stredomorskú kampaň. Práve z tohto komplexu spojenecké sily plánovali a riadili svoje operácie proti mocnostiam Osi.

Podzemný komplex: Komplex sa nachádza hlboko pod zemou a návštevníci si môžu prezrieť rôzne miestnosti a tunely, ktoré počas vojny využívali spojenecké sily. Komplex zahŕňa okrem iného operačnú miestnosť, komunikačné centrum a miestnosť s mapami.

Interaktívne exponáty: Lascaris War Rooms ponúka celý rad interaktívnych exponátov, ktoré umožňujú návštevníkom zažiť, ako vyzeral život spojeneckých síl počas vojny. Tieto exponáty zahŕňajú originálne vybavenie a artefakty z vojny, ako aj audiovizuálne prezentácie, ktoré oživujú históriu komplexu.

Vzdelávací zážitok: Lascaris War Rooms je vzdelávací zážitok, ktorý návštevníkom ponúka možnosť dozvedieť sa o histórii stredomorskej kampane a úlohe, ktorú Malta vo vojne zohrala. Komplex poskytuje aj pohľad na taktiku a stratégie, ktoré používali spojenecké sily počas vojny.

Celkovo je Lascaris War Rooms povinnou zastávkou pre milovníkov histórie a všetkých, ktorí sa zaujímajú o dejiny druhej svetovej vojny. Poskytuje jedinečnú príležitosť preskúmať fascinujúci podzemný komplex, ktorý zohral kľúčovú úlohu vo vojne, a ponúka cenný vzdelávací zážitok pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Dovolenka vo Vallette

Dovolenka vo Vallette môže byť skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Bohatá história mesta, jeho úžasná architektúra a živá kultúrna scéna z neho robia ideálnu destináciu pre cestovateľov, ktorí sa chcú ponoriť do jedinečného dedičstva Malty.

Dovolenku vo Vallette nemôže ľutovať nikto, nakoľko ponúka jedinečné možnosti kombinácie oddychu a kultúrneho zážitku.

Vďaka množstvu zaujímavostí, ktoré sa dajú vidieť a robiť, môžu návštevníci bez problémov stráviť niekoľko dní poznávaním mesta a jeho okolia.

Jednou z hlavných atrakcií dovolenky vo Vallette je možnosť preskúmať mnohé historické miesta a pamiatky mesta. Od zdobenej katedrály svätého Jána až po palác veľmajstra a Národné archeologické múzeum – nie je tu núdza o fascinujúce miesta, ktoré je možno navštíviť.

Okrem toho sú úzke ulice a uličky mesta lemované pôvabnými kaviarňami, obchodíkmi a reštauráciami, čo z neho robí skvelé miesto na potulky a poznávanie v pokojnom tempe.

Za hranicami mesta môžu návštevníci využiť aj polohu Valletty v Stredozemnom mori na preskúmanie ostrova Malta a jeho mnohých zaujímavostí. Na Malte je čo vidieť a robiť – od starobylých chrámov Hagar Qim a Mnajdra až po úžasnú Modrú lagúnu a malebnú dedinku Mdina.

Vďaka miernemu podnebiu, krásnym plážam a úžasným scenériám je Malta, podobne ako Tunis, skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú kombináciu kultúry, histórie a oddychu.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti