Ravda, Bulharsko – dovolenka, počasie, výlety v okolí

Európa

Ravda, malebná dedinka a obľúbené letovisko na brehu Čierneho mora, sa nachádza v juhovýchodnom Bulharsku. Toto očarujúce miesto očarí návštevníkov piesočnatými plážami, krištáľovo čistou vodou, pokojnou atmosférou a bohatou históriou. Čím je Ravda jedinečná a aké okolité výlety Ravda ponúka?

Ravda sa nachádza v juhovýchodnom Bulharsku, na pobreží Čierneho mora. Leží v Burgaskej oblasti, približne 30 km južne od Burgasu a 8 km severne od Slnečného pobrežia.

KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

Ravda sa nachádza v juhovýchodnom Bulharsku na pobreží Čierneho mora a v tejto dedinke sa nachádza široká ponuka ubytovania pre všetky typy turistov.

V Ravde sa nachádza široká ponuka aktivít, ako sú napríklad vodné športy, prechádzky po promenáde, nákupy na miestnom trhu a relax v kúpeľoch.

Ravda je ideálnym východiskovým bodom pre výlety do okolia, napríklad do historického mesta Nesebar, rušného letoviska Slnečné pobrežie, starobylého mesta Sozopol a malebných dediniek na pobreží Čierneho mora.

Pri výbere letoviska v Bulharsku je dôležité zvážiť typ dovolenky, typ pláže, rozpočet a záujmy turistov.

Ravda – poloha na mape

Ravda sa rozprestiera na miernom kopci, ktorý sa zvažuje k moru. Dedinka je obklopená zeleňou a ponúka krásne výhľady na Čierne more a okolité hory. Ravda je od ostatných miest v Bulharsku vzdialená niekoľko kilometrov:

 • Burgas: 30 km
 • Slnečné pobrežie: 8 km
 • Nesebar: 10 km
 • Sozopol: 35 km
 • Varna: 130 km

Do Ravdy sa môže človek dostať autom, autobusom alebo lietadlom.

 • Autom: Z Bratislavy je to do Ravdy približne 1 500 km. Cesta autom trvá cca 16 hodín.
 • Autobusom: Do Ravdy premávajú pravidelné autobusové linky z Bratislavy, Košíc a iných miest na Slovensku. Cesta autobusom trvá cca 20 hodín.
 • Lietadlom: Najbližšie letisko je v Burgase, cca 30 km od Ravdy. Z letiska do Ravdy sa dá dostať taxíkom, autobusom alebo transferom.

V Ravde sa nachádza široká ponuka ubytovania pre všetky typy turistov. Nájdu sa tu luxusné hotely, útulné penzióny, apartmány a vily. Ceny ubytovania sú v porovnaní s inými letoviskami v Bulharsku pomerne priaznivé.

Dovolenka v Ravde

Ravda je malebná dedinka a obľúbené letovisko na brehu Čierneho mora v Bulharsku. Toto očarujúce miesto očarí návštevníkov počas letnej dovolenky krásami a atmosférou letoviska.

Ravda sa môže pochváliť krásnymi piesočnatými plážami s jemným zlatým pieskom a čistou vodou. Vstup do mora je pozvoľný, takže sú vhodné aj pre deti.

V Ravde sa nachádza aj široká ponuka reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú tradičné bulharské jedlá, ako aj medzinárodnú kuchyňu. Je tu možnosť vychutnať si čerstvé ryby a morské plody, lahodné grilované mäso, chutné šaláty a samozrejme aj typický bulharský jogurt.

Letovisko Ravda sa môže pochváliť bohatou históriou, ktorá siaha až do staroveku. V dedinke sa nachádzajú archeologické náleziská z tráckeho a rímskeho obdobia. Za zmienku stojí aj starobylý Kostol svätého Juraja, ktorý bol postavený v 13. storočí.

Okrem historických pamiatok ponúka Ravda aj rôzne iné atrakcie. Je možné sa prejsť po malebnej promenáde, navštíviť miestny trh, kde sa predávajú suveníry a ručne vyrábané produkty alebo si vychutnať relaxačnú masáž v jednom z miestnych kúpeľov.

Ravda je ideálnym východiskovým bodom pre výlety do okolia. V blízkosti sa nachádza mnoho zaujímavých miest ako napríklad historické mesto Nesebar, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, rušné letovisko Slnečné pobrežie, starobylé mesto Sozopol a malebné dedinky na pobreží Čierneho mora.

Dovolenka v Ravde je pomerne cenovo dostupná. Ceny ubytovania, stravovania a aktivít sú nižšie ako v iných populárnych letoviskách v Bulharsku. Tu je niekoľko tipov pred dovolenkou v Ravde:

 • Odporúča sa rezervovať si ubytovanie vopred, najmä pred cestou v letnej sezóne.
 • Treba si pribaliť opaľovací krém s vysokým faktorom, klobúk a slnečné okuliare.
 • Zážitkom je skúšanie miestnych špecialít, ako napríklad tarator, škembe čorba a banica.
 • Ak je to možné, oplatí sa navštíviť historické mestá Nesebar a Sozopol.
 • Ravda ponúka možnosť vychutnať si plavbu loďou po Čiernom mori.

Ravda je ideálnym miestom pre príjemnú rodinnú dovolenku. V Ravde si každý nájde to svoje. Rodiny s deťmi si užijú zábavu na pláži alebo v aquaparku, milovníci histórie a kultúry sa ponoria do tajomných zákutí starobylých pamiatok a gurmáni si vychutnajú lahodné jedlá v miestnych reštauráciách.

Pláže v Ravde

Ravda sa môže pochváliť krásnymi piesočnatými plážami, ktoré sú ideálne na relaxáciu a opaľovanie. Pláže sú dlhé a široké, s jemným zlatým pieskom a čistou vodou. Vstup do mora je pozvoľný, takže sú vhodné aj pre deti. Nachádza sa tu niekoľko pláží:

 1. Hlavná pláž v Ravde sa nachádza v centre dediny a je najdlhšou a najrušnejšou plážou. Ponúka širokú škálu služieb, ako je napríklad prenájom lehátok a slnečníkov, vodné športy, reštaurácie a bary.
 2. Južná pláž je menej rušná a je ideálna pre tých, ktorí hľadajú pokoj a relax. Nachádza sa v južnej časti dediny a je lemovaná borovicovým lesom.
 3. Severná pláž je najmenšia pláž v Ravde, ale je najčistejšia a najtichšia. Nachádza sa v severnej časti dediny a je obľúbená medzi rodinami s deťmi.

Pred pobytom na plážach v Ravde by mohlo byť vhodné poznať niekoľko tipov pre „plážovanie„:

 • Na pláž treba prísť skoro ráno, aby si dovolenkári našli dobré miesto.
 • Oplatí sa prenajať si lehátko a slnečník, aby sa človek chránil pred slnkom a letnými nástrahami.
 • Je nutné používať opaľovací krém s vysokým faktorom.
 • Treba piť dostatok tekutín a dodržiavať pitný režim, aby sa vyhlo dehydratácii.
 • Netreba zabudnúť na plavky, uterák a klobúk.

Pláže v Ravde sú jedným z najväčších lákadiel tejto dediny a sú ideálnym miestom na strávenie letnej dovolenky.

Bulharská Ravda je krásne letovisko s nádhernými plážami s jemným zlatým pieskom a čistou vodou.

Ravda – atrakcie a výlety do okolia

Ravda, malebná dedinka na pobreží Čierneho mora, ponúka návštevníkom okrem krásnych pláží a krištáľovo čistej vody aj bohatú paletu atrakcií. Tu je zoznam zaujímavých atrakcií Ravdy:

 1. Kostol svätého Juraja: Tento starobylý kostol, postavený v 13. storočí, je jedným z najvýznamnejších historických pamiatok v Ravde.
 2. Archeologické náleziská: V Ravde sa nachádzajú archeologické náleziská z tráckeho a rímskeho obdobia, ktoré svedčia o bohatej histórii tejto oblasti.
 3. Promenáda: Malebná promenáda lemujúca pobrežie je ideálnym miestom na prechádzky a pozorovanie západu slnka.
 4. Miestny trh: Na miestnom trhu si môžu návštevníci kúpiť suveníry, ručne vyrábané produkty a čerstvé miestne produkty.
 5. Kúpele: V Ravde sa nachádza viacero kúpeľov, kde si môžu dovolenkári vychutnať relaxačné masáže a procedúry.
 6. Aquapark Aquapolis: Aquapark Aquapolis, ktorý sa nachádza v susednom Nesebare, ponúka zábavu pre celú rodinu s rôznymi toboganmi, bazénmi a atrakciami.

Ako už bolo spomenuté, Ravda je takisto ideálnym východiskovým bodom pre výlety do okolia. V blízkosti sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ako napríklad:

 • Historické mesto Nesebar: Nesebar, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, je očarujúce historické mesto s bohatou históriou a krásnymi pamiatkami.
 • Letovisko Slnečné pobrežie: Slnečné pobrežie je rušné letovisko s množstvom zábavných aktivít, barov a reštaurácií.
 • Starobylé mesto Sozopol: Sozopol je malebné starobylé mesto s romantickou atmosférou a krásnymi plážami.
 • Malebné dedinky na pobreží Čierneho mora: V okolí Ravdy sa nachádza mnoho malebných dediniek, ktoré ponúkajú pokoj a relax.

Ravda je ideálnym miestom pre pokojnú a relaxačnú dovolenku, ale zároveň ponúka aj širokú škálu aktivít pre tých, ktorí počas dovolenky hľadajú zábavu a dobrodružstvo.

Počasie v Ravde

Keďže sa Ravda nachádza v juhovýchodnom Bulharsku na pobreží Čierneho mora, podnebie je tu mierne kontinentálne s teplými a slnečnými letami a miernymi zimami.

Letné počasie je celkom ideálne. Priemerná teplota v lete (jún – august) je okolo 24 °C, teplota mora sa v lete pohybuje okolo 22 °C. Slnko svieti v lete priemerne 10 hodín denne a zrážky sú v lete pomerne zriedkavé.

Zimné počasie je celkom chladné. Priemerná teplota v zime (december – február) sa pohybuje okolo 4 °C. Sneženie je v zime pomerne zriedkavé, ale dažďové zrážky sú v zime bežné.

Najlepším obdobím na návštevu Ravdy je leto (jún – august), kedy je počasie teplé a slnečné a more vhodné na kúpanie. Jar (marec – máj) a jeseň (september – november) sú tiež vhodné na návštevu Ravdy, lebo počasie je príjemné a nie je tak rušno ako v lete. Zima (december – február) je v Ravde pomerne mierna.

Ravda je krásne letovisko s príjemným počasím a bohatou ponukou aktivít pre celú rodinu. Vďaka miernemu podnebiu je Ravda vhodná na návštevu počas celého roka.

Letoviská v Bulharsku

Bulharsko je obľúbenou destináciou slovenských turistov vďaka krásnej prírode, čistému moru, príjemným plážam a priaznivým cenám. V Bulharsku sa nachádza mnoho letovísk, ktoré ponúkajú širokú škálu aktivít a služieb pre rôzne typy turistov:

 • Slnečné pobrežie: Najväčšie a najrušnejšie letovisko v Bulharsku s krásnou plážou, množstvom hotelov, reštaurácií, barov a nočných klubov.
 • Zlaté Piesky: Druhé najväčšie letovisko v Bulharsku s krásnou plážou a bohatou ponukou aktivít pre deti aj dospelých.
 • Albena: Moderné letovisko s krásnou plážou a širokou ponukou služieb pre rodiny s deťmi.
 • Sozopol: Starobylé mesto s krásnou plážou a bohatou históriou.
 • Nesebar: Historické mesto s krásnou plážou a zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
 • Primorsko: Malebné letovisko s krásnou plážou a pokojnou atmosférou.
 • Kiten: Malé letovisko s krásnou plážou a ideálne pre rodiny s deťmi.
 • Dyuni: Moderné letovisko s krásnou plážou a širokou ponukou služieb pre rodiny s deťmi.
 • Sveti Vlas: Malebné letovisko s krásnou plážou a pokojnou atmosférou.

Pri výbere letoviska v Bulharsku je potrebné zvážiť:

Typ dovolenkyAk človek hľadá pokojnú a relaxačnú dovolenku, mal by si vybrať menšie letovisko s pokojnou atmosférou. Ak hľadá rušnú dovolenku s množstvom aktivít a zábavy, vyberie si väčšie letovisko s bohatou ponukou služieb.
Typ plážeV Bulharsku sa nachádzajú piesočnaté aj štrkové pláže.
RozpočetCeny v Bulharsku sa líšia v závislosti od letoviska a typu ubytovania.
Záujmy návštevníka V Bulharsku sa nachádzajú letoviská, ktoré ponúkajú rôzne aktivity, ako napríklad vodné športy, turistikucyklistiku, históriu a kultúru.

Bulharsko je skvelou destináciou pre dovolenku pre celú rodinu. V Bulharsku si každý nájde letovisko, ktoré mu bude vyhovovať.

Pri návšteve Bulharska netreba zabudnúť navštíviť Nesebar – historické mesto s krásnou plážou, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Na záver treba povedať, že Ravda je ideálnym miestom pre pokojnú a relaxačnú dovolenku. Ponúka krásne pláže, čisté more, príjemnú atmosféru, bohatú históriu a širokú ponuku aktivít pre celú rodinu. Ak niekto hľadá miesto, kde si môže oddýchnuť od stresu a načerpať nové sily, Ravda je preňho to pravé miesto.