Pomorie, Bulharsko – dovolenka, počasie, zaujímavosti

Európa

Pomorie je malebné mestečko nachádzajúce sa v Bulharsku na pobreží Čierneho mora a je jedným z najobľúbenejších letovísk pre letnú dovolenku. Čím je Pomorie zaujímavé a aké tu prevláda počasie?

Toto malé mesto ponúka nádherné pláže s jemným pieskom a priezračným morom, ideálne pre oddych a relaxáciu na slnku.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Pomorie má 4 kilometre krásnych piesočnatých pláží vhodných pre všetky typy dovolenkárov.
 • Pomorie v Bulharsku je známe liečivým bahnom z Pomorianskeho jazera, ktoré sa používa na liečbu pohybového aparátu, kožných chorôb a dýchacích ciest.
 • Návštevníci si tu môžu prezrieť rôzne historické pamiatky, ako napríklad kostol Narodenia Panny Márie, kostol svätého Juraja a Múzeum soli.
 • Do Pomoria sa dá najjednoduchšie dostať letecky na letisko Burgas, ktoré je od mesta vzdialené 20 km.
 • V porovnaní s inými krajinami sú ceny za ubytovanie, jedlo a nákupy sú dostupné.

Bulharsko

Bulharsko je krajina nachádzajúca sa v juhovýchodnej Európe, susediaca s Rumunskom, Severným Macedónskom, Srbskom, Gréckom a Tureckom. Svojím pôvabom, históriou a kultúrou Bulharsko priťahuje množstvo turistov z celého sveta.

Hlavným mestom Bulharska je Sofia, ktorá je najväčším mestom v krajine a zároveň politickým, hospodárskym a kultúrnym centrom. Okrem toho sa môžu návštevníci potešiť aj návštevou kúpeľných miest ako Plovdiv, Varna alebo Burgas, ktoré sú obľúbené nielen pre prírodné krásy, ale aj pre liečivé minerálne pramene.

Bulharsko je známe aj bohatou históriou a pamiatkami, ktoré svedčia o bohatstve minulosti krajiny. Patrí sem napríklad Rilský kláštor, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO alebo staroveké mesto Nesebar s množstvom historických kostolov a palácov.

Bulharsko je tiež známe tradičnou kuchyňou, ktorá je ovplyvnená gréckou, tureckou a balkánskou kuchyňou. Milovníci gastronómie si môžu vychutnať lahôdky ako banitsa, musaka alebo šopský šalát.

Okrem toho je Bulharsko tiež obľúbenou destináciou pre milovníkov aktívneho oddychu. Krajina ponúka množstvo možností na túry, cyklistiku, rybolov, potápanie alebo lyžovanie v zimných strediskách ako napríklad Bansko alebo Borovets.

Bulharsko ponúka zmes prírodných krás, historických pamiatok, bohatej kultúry a gastronomickej rozmanitosti, čo robí z tejto krajiny fascinujúce miesto na návštevu pre každého cestovateľa. V neďalekom Srbsku sa tiež dá obdivovať krásna príroda a historické pamiatky, napr. v meste Niš.

Pomorie, Bulharsko – dovolenka

Pomorie je krásne a pokojné letovisko na pobreží Čierneho mora v Bulharsku, ktoré každý rok privíta množstvo turistov z celého sveta. Mesto je známe liečivými bahennými kúpeľmi, ktoré majú blahodárny vplyv na zdravie a pokožku.

Okrem liečivých kúpeľov má Pomorie aj pekné piesočné pláže s čistou vodou. Pláže sú dobre vybavené ležadlami a slnečníkmi, takže sa tu človek môže pohodlne opaľovať a relaxovať pri mori. Okrem kúpania a opaľovania môže tiež vyskúšať rôzne vodné športy, ako je napríklad potápanie, surfovanie alebo jazda na vodnom skútri.

Pomorie je tiež bohaté na kultúrne pamiatky a históriu. Mesto má starobylé centrum s úzkymi uličkami, ktoré pripomínajú atmosféru minulých čias. Návštevníci môžu navštíviť množstvo historických pamiatok, ako je napríklad byzantská pevnosť, gotický kostol alebo archeologické múzeum.

V Pomorí človek nájde tiež veľa reštaurácií, kde si môže vychutnať tradičné bulharské jedlá. Nebudete tu chýbať ani možnosť nakupovania, keďže mesto má veľa obchodov so suvenírmi, odevmi a spomienkovými predmetmi.

Celkovo je Pomorie ideálne miesto pre dovolenku pre tých, ktorí hľadajú kombináciu relaxu, kúpania, kultúry a gastronómie. Ubytovanie je v Pomorí veľmi dostupné a ponúka rôzne možnosti pre hocijaký rozpočet.

Ak sa niekto chystá na letnú dovolenku na pobreží Čierneho mora, Pomorie je skvelou voľbou, kde si jednoznačne nájde každý niečo pre seba. Okrem Pomoria môže byť v Bulharsku zaujímavou destináciou aj dovolenka v Ravde.

Pomorie, Bulharsko – zaujímavé miesta

Pomorie ponúka okrem krásnych pláží a liečivého bahna aj mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za to navštíviť. Nachádzajú sa tu rôzne historické pamiatky, prírodné krásy a iné zaujímavé miesta.

Historické pamiatky

 • Kostol Narodenia Panny Márie: Tento kostol z 19. storočia je jedným z najvýznamnejších symbolov mesta. Má bielu fasádu a červenú strechu a v jeho interiéri sa nachádzajú krásne fresky.
 • Kostol svätého Juraja: Ďalší historický kostol v meste Pomorie, ktorý pochádza z 18. storočia. Je menší ako kostol Narodenia Panny Márie, ale má krásnu atmosféru.
 • Múzeum soli: V tomto múzeu sa návštevníci dozvedia o histórii ťažby soli v Pomorí, ktorá siaha až do staroveku. V múzeu sa nachádza aj expozícia o liečivých účinkoch bahna z Pomorianskeho jazera.
 • Staré mesto: Prechádzka po starom meste v Pomorí je ako cesta do minulosti. Človek tu môže vidieť typické bulharské domy s červenými strechami, úzke uličky a malebné námestia.

Prírodné krásy

 • Pomorianske jazero: Toto soľné jazero je známe liečivými účinkami. Z bahna z jazera sa vyrábajú rôzne kozmetické produkty a liečivé prípravky.
 • Čierne more: Pomorie sa nachádza na pobreží Čierneho mora, ktoré ponúka krásne pláže a príjemnú klímu.
 • Chránená oblasť Pomorie: V tejto chránenej oblasti sa nachádza unikátna fauna a flóra. Cestovatelia tu môžu vidieť rôzne druhy vtákov, ako aj vzácne rastliny.

Ostatné zaujímavé miesta

 • Aquapark Pomorie: Nachádza sa tu aquapark s tobogánmi, bazénmi a rôznymi atrakciami pre deti aj dospelých.
 • Múzeum vína: V tomto múzeu sa návštevníci dozvedia o histórii vinárstva v regióne Pomorie a môžu tu ochutnať miestne vína.
 • Festival Pomorie: Každý rok sa v Pomorí koná festival, na ktorom sa môžu ľudia tešiť na folklórne vystúpenia, koncerty a rôzne iné aktivity.

Pomorie je mesto s bohatou históriou a krásnou prírodou. Okrem relaxu na pláži a kúpania v mori tu môže človek navštíviť mnoho zaujímavých miest a zažiť rôzne aktivity. Pomorie je fascinujúce mesto plné zaujímavostí a prírodných krás, ktoré stojí za to objavovať.

Na obrázku sa týči veža kostola Narodenia Panny Márie, ktorý je jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta.

Pomorie, Bulharsko – pláže

Pomorie sa môže pochváliť krásnymi plážami, ktoré patria medzi najvyhľadávanejšie v Bulharsku. Celková dĺžka pláží v Pomorí je 4 kilometre a sú vhodné pre všetky typy dovolenkárov – od rodín s deťmi cez páry až po jednotlivcov.

Hlavná pláž

Hlavná pláž v meste Pomorie sa nachádza v centrálnej časti mesta a je najdlhšou a najnavštevovanejšou plážou. Je pokrytá jemným pieskom a má pozvoľný vstup do mora, takže je ideálna pre deti. Na pláži sa nájde široká ponuka služieb, ako je prenájom lehátok a slnečníkov, vodné športy, reštaurácie a bary.

Južná pláž

Južná pláž sa nachádza južne od centra mesta a je o niečo pokojnejšia ako hlavná pláž. Je taktiež pokrytá jemným pieskom a ponúka krásny výhľad na Čierne more. Na pláži funguje prenájom lehátok a slnečníkov, ako aj reštaurácie a bary.

Severná pláž

Severná pláž sa nachádza severne od centra mesta a je najmenšou plážou v meste Pomorie. Je pokrytá tmavším pieskom a je obľúbená medzi nudistami. Na pláži nie sú k dispozícii žiadne služby.

Čierna pláž

Čierna pláž je unikátna pláž, ktorá sa nachádza južne od Pomoria. Je pokrytá tmavým, takmer čiernym pieskom, ktorý obsahuje liečivé bahno. Bahno má vysoký obsah minerálnych látok a má blahodárne účinky na pohybový aparát, kožné choroby a dýchacie cesty. Na pláži sa prenajímajú lehátka a slnečníky a vyskytujú sa tu aj reštaurácie a bary.

Pláž Sarafovo

Pláž Sarafovo sa nachádza v malej dedinke Sarafovo, ktorá je vzdialená cca 6 km od Pomoria. Je to piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, ktorá je ideálna pre rodiny s deťmi.

Okrem týchto pláží sa v okolí Pomoria nachádzajú aj ďalšie menšie pláže, ktoré ponúkajú pokoj a súkromie.

Pomorie – ako sa sem dostať?

Ak niekto plánuje navštíviť Pomorie a zaujíma ho, ako sa sem dostať, existuje niekoľko možností. Najjednoduchší spôsob, ako sa do Pomoria dostať, je letecky. Letisko Burgas je najbližšie letisko k Pomoriu a ponúka pravidelné lety z mnohých európskych krajín. Po prílete na letisko je možné využiť taxi alebo autobusovú dopravu do Pomoria, ktorá sa nachádza len približne 20 kilometrov od letiska.

Okrem leteckej dopravy môžu návštevníci Pomorie navštíviť aj autom. Cesta z hlavného mesta – Sofie trvá približne päť hodín jazdy a vedie cez krásne trasy Bulharska. Pomorie je tiež dobre spojené s blízkymi mestami ako Burgas a Nesebar, čo umožňuje príjemné výlety po okolí.

Pre tých, ktorí preferujú verejnú dopravu, sú do Pomoria k dispozícii autobusové a železničné spojenia z rôznych častí Bulharska. Autobusová stanica v Pomorí sa nachádza v blízkosti centra mesta a ponúka spojenia do mnohých destinácií v Bulharsku.

Nezáleží na tom, akú formu dopravy si človek vyberie, návšteva Pomoria je určite skvelým zážitkom. Toto malé letovisko v Bulharsku ponúka krásne pláže, pestrú históriu a kultúru a množstvo aktivít, ktoré môže človek počas pobytu využiť. Stačí si len vybrať spôsob, ako sa sem dostať, a užiť si dovolenku v jednom z najkrajších kútov Bulharska.

Pomorie, Bulharsko – počasie

Pomorie sa nachádza v subtropickom podnebnom pásme, čo znamená, že tu panuje teplé a suché letné počasie, ideálne na dovolenku pri mori.

Letá v Pomorí sú teplé a slnečné, s priemernými teplotami okolo 29 °C. More dosahuje teplotu až 25 °C, čo robí opaľovanie na pláži veľmi príjemným. Príjemný vietor z čiernomorskej oblasti robí dlhé dni strávené na pláži ešte príjemnejšími.

Zimy v Pomorí sú mierne a daždivé. Priemerné denné teploty sa pohybujú okolo 8 °C, ale môžu sa výrazne znížiť na 0 °C. Zima je teda ideálnym obdobím na liečebné pobyty v miestnych kúpeľoch.

Celoročne v Pomorí nájde človek relatívne stabilné podnebie s miernymi zmenami teplôt medzi jednotlivými ročnými obdobiami. Dlhé a teplé dni počas letnej sezóny robia z Pomoria obľúbenú destináciu pre dovolenkových turistov, ktorí si tu môžu užiť slnečné dni na pláži a prechádzky po historickom starom meste.

Pomorie poskytuje návštevníkom pláže s celkovou dĺžkou 4 kilometre a sú vhodné pre všetky typy dovolenkárov – od rodín s deťmi cez páry až po jednotlivcov.

Pomorie – mena

V Pomorí sa používa bulharská mena – lev (BGN). Väčšina obchodov a reštaurácií prijíma platby v hotovosti, avšak v niektorých väčších obchodných centrách a reštauráciách môžu návštevníci platiť aj platobnou kartou. Vo väčšine prípadov sa očakáva, že návštevníci budú platiť hotovosťou.

Ceny za ubytovanie, jedlo a nákupy nie sú príliš vysoké v porovnaní s inými európskymi krajinami, čo znamená, že si ľudia môžu vychutnať dovolenku v tomto krásnom letovisku s dostupnými cenami.

Pri nákupe suvenírov alebo výletov sa očakáva, že ľudia budú platiť v hotovosti. Avšak niektoré hotely a obchody môžu prijať aj platby kartou. Pred nákupom alebo službou sa treba uistiť, že sú dostupné informácie o všetkých platobných možnostiach.

V každom prípade, ak sa niekto rozhodne navštíviť Pomorie, nemal by si so sebou zabudnúť priniesť dostatok hotovosti na pokrytie výdavkov. Týmto spôsobom sa vyhne nepríjemným situáciám a bude mať možnosť naplno si vychutnať krásy tohto bulharského letoviska.

Celkovo je Pomorie ideálnym miestom pre dovolenku v Bulharsku. Ponúka krásne pláže, liečivé bahno, príjemnú klímu, bohatú históriu a širokú ponuku aktivít. Vďaka polohe a dostupnosti je ideálnym cieľom pre rodiny s deťmi, páry aj pre jednotlivcov.