Burgas – pláže, história, atrakcie

Európa

Piesočnaté pláže s krištáľovo čistou vodou na Slnečnom pobreží či historické pamiatky v centre mesta – aj taký je Burgas. Bulharská dovolenková destinácia láka rodiny s deťmi, páry i milovníkov vodných športov.


Obsah článku


Oblasť na pobreží Čierneho mora, ktorého centrom je prístavné mesto Burgas, sa pýši svojou bohatou históriou. Na svoje si však prídu aj milovníci kultúry či zábavy, Burgas totiž žije rušných životom aj po zotmení.

Pláže v Burgase

Burgas sa nachádza na bulharskom pobreží Čierneho mora a destinácia je známa svojimi nádhernými plážami a rušným nočným životom.

Pláže v regióne Burgas sú skutočne nádherné s krištáľovo čistou vodou a bielym pieskom. Návštevníkom poskytujú príjemnú atmosféru pre dovolenkový oddych a relax.

 • Najobľúbenejšia pláž v Burgase je známa ako Slnečné pobrežie. Pláže ponúkajú pohodlie pre návštevníkoch na ležadlách, pod slnečníkmi a v plážových baroch. Okrem toho je tu k dispozícii aj množstvo vodných športov a aktivít, ktoré poskytujú množstvo zábavy.
 • Neďaleko Slnečného pobrežia sa nachádza Rajská pláž. Táto pláž je oveľa menšia, ale má čo ponúknuť tým, ktorí hľadajú pokojnejšiu atmosféru. Je odľahlejšia a predstavuje ideálne miesto pre páry alebo rodiny, ktoré chcú uniknúť ruchu veľkých pláží.
 • Pláž Atliman je ďalším obľúbeným miestom v Burgase. Táto pláž je známa svojou plytkou vodou, takže je ideálna pre deti. Aj tu sa nachádzajú plážové bary, reštaurácie či kaviarne, kde si môžu dovolenkári vychutnať osviežujúci nápoj alebo niečo na jedenie.
 • Perlová pláž je skrytým klenotom Burgasu. Táto pláž je oveľa pokojnejšia ako ostatné a je ideálna pre tých, ktorí hľadajú pokojný a relaxačný deň na pláži. Okrem nádhernej scenérie sa tu nachádza aj Pearl Beach Club, skvelé miesto na večernú zábavu.

Burgas celkovo ponúka jedny z najkrajších pláží v celom Bulharsku. Vďaka krištáľovo čistej vode a bielym piesočnatým plážam je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi aj ostatných dovolenkárov.

Pláže v Burgase sa vyznačujú bielym pieskom a krištáľovo čistým morom.
Pláže v Burgase sa vyznačujú bielym pieskom a krištáľovo čistým morom.

Aké atrakcie navštíviť v Burgase

Burgas je oblasť na východe Bulharska, pri pobreží Čierneho mora. Centrom je mesto Burgas, je to štvrté najväčšie mesto v krajine a jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest v regióne. Vďaka stredomorskému podnebiu, nádherným plážam a fascinujúcim historickým pamiatkam je Burgas ideálnou destináciou pre nezabudnuteľnú dovolenku.

Hlavnou atrakciou mesta sú Burgaské jazerá, ktoré pozostávajú z dvoch jazier:

 • Atanassovského
 • Mandrenského

Jazerá sú spojené kanálom a obklopuje ich svieži zelený park, takže sú skvelým miestom na relaxačnú prechádzku alebo piknik. Jazerá ponúkajú aj širokú škálu vodných športov od jazdy na kajaku až po plachtenie.

V Burgase treba určite navštíviť Morskú záhradu. Je to krásny rozľahlý park na pobreží s množstvom atrakcií vrátane delfinária, akvária a zoologickej záhrady. V záhrade sa nachádza aj množstvo historických pamiatok a sôch či zaujímavých rastlín a stromov.

Ďalšou obľúbenou atrakciou je Archeologické múzeum. V múzeu sa nachádza rozsiahla zbierka artefaktov z rôznych období bulharskej histórie vrátane prehistorického, tráckeho, rímskeho a byzantského obdobia. Múzeum má aj množstvo interaktívnych expozícií a aktivít, vďaka čomu je skvelým vzdelávacím zážitkom pre deti aj dospelých.

Milovníci umenia by si nemali nechať ujsť Galériu umenia v Burgase. Sú tu vystavené najlepšie diela súčasného bulharského umenia, ako aj diela renomovaných medzinárodných umelcov.

Zaujímavosti Burgasu

Burgas je obľúbeným cieľom domácich aj zahraničných cestovateľov a ponúka širokú škálu atrakcií a aktivít, ktoré z neho robia zaujímavé miesto na návštevu.

Dôvodov, prečo navštíviť dovolenkovú destináciu Burgas, je hneď niekoľko – od jeho krásnych pláží a živej kultúry až po jedinečnú históriu a početné atrakcie.

Niekoľko tipov, čo robiť v Burgase:

 • relax na pláži – Zatiaľ čo Cyprus láka turistov na pláže pri meste Pafos, pri Bulharsku to je Burgas. Mesto má množstvo nádherných pláží, ktoré sú ako stvorené na oddych; či už ide o pokojné prechádzky po piesku, alebo kúpanie v mori, Burgas má jedny z najlepších pláží v regióne
 • spoznávanie histórie a kultúry – Burgas je plný fascinujúcich historických a kultúrnych pamiatok od starobylých pozostatkov byzantskej pevnosti z 12. storočia až po staré turecké kúpele; v meste sa nachádza aj niekoľko zaujímavých múzeí vrátane Burgaského historického múzea a prírodovedného múzea
 • nočný život – Burgas má jeden z najlepších nočných životov v Bulharsku; od útulných krčmičiek a hudobných klubov až po módne bary a podniky so živou hudbou – nájde sa tu niečo pre každého; v meste sa darí aj divadelnej a umeleckej scéne s pravidelnými predstaveniami v Burgaskej opere a Burgaskej hudobnej akadémii
 • nakupovanie – je tu široký výber obchodov, od malých butikov až po väčšie obchodné domy; v meste sa tiež pravidelne konajú trhy a festivaly
 • národné parky – v oblasti sa nachádza niekoľko krásnych národných parkov vrátane prírodného parku Strandža, chránenej lokality Poda a prírodného parku Burgaské jazerá

Burgas je vďaka svojej nádhernej prírode, fascinujúcej histórii a živej kultúre ideálnou destináciou pre cestovateľov všetkých vekových kategórií.

Ubytovanie v Burgase

Burgas ponúka široké možnosti ubytovania pre všetky kategórie dovolenkárov. Cenovo výhodnejšie ubytovanie ponúkajú hostely a penzióny, luxus zase možno nájsť v hotelových rezortoch.

Ceny hostelov v letnej sezóne sa pohybujú od 20 eur za noc, niektoré ponúkajú aj bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet či raňajky.

Ubytovať sa možno aj v penziónoch, ktoré sú zvyčajne rodinné s útulnou domácou atmosférou. Ceny sa začínajú od 30 eur za noc.

Pre tých, ktorí uprednostňujú vlastný priestor, je v Burgase k dispozícii množstvo cenovo dostupných apartmánov. Ceny sa pohybujú od približne 30 až 40 eur za noc a vyššie v závislosti od veľkosti a vybavenia.

V Burgase sa nachádza niekoľko luxusných hotelov a rezortov. Niektoré z nich majú vlastné súkromné pláže a ponúkajú celý rad doplnkových služieb, ako napríklad kúpeľné procedúry či bary pri bazéne. Ceny sa zvyčajne pohybujú okolo 140 eur za noc.

Služby v Burgase

Burgas je pulzujúce mesto na bulharskom pobreží, ktoré je známe svojou jedinečnou kombináciou kultúry, histórie a moderného vybavenia. Mesto má vyše 200 000 obyvateľov a ponúka širokú škálu služieb, ktoré spĺňajú potreby jeho obyvateľov a návštevníkov.

 • Dopravná sieť mesta zahŕňa niekoľko autobusových a električkových liniek, ako aj kyvadlovú dopravu na letisko Burgas.
 • Burgas sa môže pochváliť aj rozsiahlou sieťou verejných parkov a plážových stredísk, ktoré poskytujú veľa možností na trávenie voľného času a rekreáciu.
 • Pokiaľ ide o nakupovanie, Burgas ponúka širokú škálu maloobchodných predajní, ako aj špecializovaných obchodov, trhov a tradičných bazárov.
 • V Burgase sa návštevníci nenudia ani po zotmení. Bohatý nočný život v meste ponúka príjemné posedenia v miestnych krčmách či tanečnú zábavu v nočných kluboch.
 • Za kultúrou možno zájsť aj do miestneho divadla či kina. Milovníci dobrého jedla isto nepohrdnú ponukou miestnych špecialít v reštauráciách či pohostinstvách.
 • Občas sa stane, že dovolenkárov potrápi nečakaná choroba či zranenie. V Burgase možno nájsť sieť lekárskych a zdravotných služieb vrátane univerzitnej nemocnice či súkromných lekárskych kliník. V meste sa nachádza aj celý rad stomatologických služieb, ako aj lekárne a optiky.
 • Burgas je známy svojou živou kultúrnou scénou. Nachádza sa tu množstvo múzeí a galérií. Počas celého roka sa tu zvyknú tiež konať rôzne festivaly a podujatia.

Burgas ponúka pre každého niečo – od hudobných koncertov a tanečných predstavení až po tradičné divadelné predstavenia.

Okrem Burgasu je náš tip na dovolenkové destináciu v Bulharsku aj Obzor, ktorý stojí za návštevu.

Doprava do Burgasu

Najpohodlnejší spôsob cestovanie do Burgasu je letecky. Z bratislavského letiska lieta na letisko Burgas niekoľko priamych letov. Cesta trvá niečo vyše dvoch hodín.

Do Burgasu sa dá cestovať aj autobusom alebo vlakom. Autobusy zvyčajne odchádzajú z Bratislavy alebo Prahy a cesta do Burgasu trvá približne 12 hodín. Cesta vlakom je o niečo dlhšia.

Do dovolenkovej destinácie sa dá ísť aj autom, či už vlastným alebo z požičovne. Cesta do Burgasu trvá približne 10 hodín. Je to skvelý spôsob, ako preskúmať krajinu a pokochať sa nádhernými výhľadmi po ceste.

História Burgasu

Burgas je prístavné mesto ležiace pri Čiernom mori. Je to jedno z najstarších miest v krajine a má dlhú a fascinujúcu históriu.

Mesto bolo založené v 7. storočí pred naším letopočtom a vďaka svojej strategickej polohe na kopci bolo najprv známe ako Pyrgos, teda veža. Bolo hlavným mestom tráckeho kráľovstva Mesembria až do 1. storočia pred n. l., keď ho dobyli Rimania a premenovali na Burgos.

Počas rímskeho obdobia mesto prekvitalo a bolo domovom početného židovského obyvateľstva. Bolo dôležitým obchodným centrom. Do prístavu prichádzali obchodníci z celého regiónu a vymieňali si tu tovar.

V stredoveku bol Burgas súčasťou Byzantskej ríše a bolo tu postavených niekoľko kostolov a opevnení. V 15. storočí mesto vyplienili Osmani, ale nakoniec bolo obnovené a znovu opevnené.

V 19. storočí bol Burgas dôležitým hospodárskym centrom a nachádzala sa tu významná námorná základňa. Nachádzala sa tu aj rafinéria ropy, ktorá je v prevádzke dodnes.

V 20. storočí mesto zažilo obdobie rastu a rozvoja, pričom sa tu vybudovala nová infraštruktúra a budovy. V súčasnosti je to živé a moderné mesto, ktoré sa stalo obľúbenou turistickou destináciou.

Čo navštíviťZaujímavosti