Petrohrad – informácie, pamiatky, dovolenka

Európa

Ak niekto tvrdí, že Petrohrad je najkrajším mestom Európy, zrejme nebude ďaleko od pravdy. Je známy pre svoje nádherné architektonické pamiatky, múzeá, parky a umelecké galérie. Ktoré z pamiatok by človek pri návšteve Petrohradu nemal vynechať? Kedy sa odporúča do Petrohradu cestovať?

Petrohrad (známy aj ako Saint Petersburg, v minulosti ako Leningrad) je druhé najväčšie mesto v Rusku a kultúrne a historické centrum krajiny. Mesto, ktoré sa nachádza na brehu rieky Nevy, bolo založené ako nové hlavné mesto Ruska. Dnes je St. Petersburg jedným z najkrajších a najdôležitejších miest Ruska. Nachádza sa v blízkosti hraníc Estónska (Tallinn), Fínska (Helsinki) a Lotyšska (Riga).

Mesto má významnú históriu a kultúrne dedičstvo, ktoré je zrejmé v jeho architektúre, umeleckých dielach a kultúrnych podujatiach. Pre turistov je to populárna destinácia, ktorá ponúka množstvo atrakcií a zážitkov pre všetky vekové kategórie. Petrohrad je tiež domovom mnohých významných inštitúcií, ako sú múzeá, divadlá a univerzity, ktoré prispievajú k jeho kultúrnej a intelektuálnej atmosfére.

Saint Petersburg (St. Petersburg)

Saint Petersburg (Petrohrad) má bohatú a zaujímavú históriu, ktorá sa začala v roku 1703, keď Peter Veľký rozhodol o výstavbe nového hlavného mesta Ruska na brehu rieky Nevy. Výstavba mesta bola súčasťou jeho modernizačného plánu na premenu Ruska na silnú európsku mocnosť. Mesto bolo pomenované po Petrovi Veľkom a na jeho počesť sa tiež označovalo ako St. Petersburg.

V priebehu nasledujúcich desaťročí sa Saint Petersburg rýchlo rozrástol a stal sa dôležitým centrom ruského obchodu, kultúry a politiky. V meste sa usadili bohatí obchodníci, vedeckí a umelci, ktorí podporovali rozvoj kultúrnej scény. Počas vlády Kataríny Veľkej sa mesto stalo jedným z najprestížnejších miest v Európe, kde sa uskutočňovali rôzne umelecké podujatia a vzdelávacie programy.

Počas 19. storočia sa St. Petersburg stal centrom revolúcie a politických zmien v Rusku. Mesto bolo svedkom mnohých sociálnych nepokojov a politických konfliktov, ktoré sa vynárali zo spoločenskej nerovnosti a nespokojnosti. Počas 20. storočia sa mesto stalo svedkom mnohých dôležitých historických udalostí, ako bolo napríklad vyhlásenie Sovietskeho zväzu v roku 1917 a následné obdobie Sovietskeho režimu.

Leningrad

Leningrad bol názov druhého najväčšieho mesta Ruska, ktoré sa nachádza na severe krajiny. Tento názov dostalo mesto v roku 1924 na počesť vodcu Októbrovej revolúcie a prvým predsedníkom Sovietskej vlády, Vladimíra Iljiča Lenina.

Mesto bolo založené v roku 1703 Petrom I. Veľkým a bolo pôvodne známe ako Petrohrad. Vďaka svojmu strategickému umiestneniu na rieke Neve a jeho prístavu, sa stalo dôležitým centrom pre obchod a kultúru v Rusku.

Leningrad bol svedkom mnohých významných udalostí v histórii Ruska, vrátane obdobia revolúcií a obdobia druhej svetovej vojny. Počas druhej svetovej vojny sa mesto stalo terčom nacistického obliehania, ktoré trvalo 872 dní a bolo najdlhším a najkrvavejším obliehaním v histórii moderného sveta. Počas obliehania utrpeli obyvatelia Leningradu veľké utrpenie, hlad a choroby a zomrelo až 1,5 milióna ľudí.

Cárske Rusko

Cárské Rusko, alebo Ruské impérium, bolo obdobie ruskej histórie, ktoré trvalo od vzniku Ruského impéria v roku 1721 až po zánik impéria v roku 1917 počas Ruskej revolúcie. Toto obdobie bolo charakterizované rôznymi politickými, sociálnymi a hospodárskymi zmenami, ktoré značne ovplyvnili ruskú spoločnosť a kultúru.

Cárské Rusko bolo vytvorené v roku 1721 po víťazstve Petra I. nad Švédskom v Severnej vojne. Petr I. bol cár, ktorý sa snažil modernizovať Rusko a priniesť mu západné inovácie a technológie. Počas svojho panovania zaviedol mnoho reforiem, ako napríklad zavedenie civilných a trestných zákonov, reformu armády a výstavbu nových priemyselných závodov.

Petr I. zmenil aj hlavné mesto Ruska z Moskvy na Petrohrad (Saint Petersburg) a začal budovať moderné veľkomestá v celej krajine. Toto bolo dôležité pre rozvoj ruského priemyslu a ekonomiky, ktorá sa v tomto období začala rozvíjať. Počas panovania Petra I. bol Rusko aj vojensky silnejšie a získalo prístup k Baltskému moru.

Dnes je Rusko, oficiálne Ruská federácia, najväčšia krajina na svete. Nachádza sa na území Európy a Ázie a hraničí s 14 krajinami vrátane Nórska, Fínska, Estónska, Lotyšska, Bieloruska, Ukrajiny, Gruzínska, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Mongolska, Číny, Severného Kórey, Japonska a USA (Aljaška). S približným počtom 144 miliónov obyvateľov je Rusko aj najľudnatejšou krajinou Európy a šiestou najľudnatejšou krajinou na svete.

Petrohrad bol v minulosti hlavným mestom Ruska a preto má bohatú históriu a množstvo kultúrnych pamiatok.

Petrohrad – zájazd, cena

Ak človek plánuje navštíviť Petrohrad, mal by sa pripraviť na výnimočnú kultúrnu a historickú skúsenosť. Petrohrad bol v minulosti hlavným mestom Ruska a preto má bohatú históriu a množstvo kultúrnych pamiatok.

Pri plánovaní zájazdu do Petrohradu by sa malo zvážiť, kedy tam chce človek ísť a koľko času má k dispozícii. Ideálne obdobie na návštevu mesta je od mája do septembra, kedy sú teploty príjemné a turisti si môžu vychutnať množstvo vonkajších atrakcií. Ak má niekto záujem o zimné zážitky, zimná návšteva mesta môže byť taktiež veľmi kúzelná.

Cena zájazdu do Petrohradu závisí od rôznych faktorov, ako sú doba pobytu, počet osôb, typ ubytovania a iné faktory. Všeobecne platí, že zájazdy do Petrohradu bývajú cenovo dostupnejšie v mimosezónnych mesiacoch, ako sú marec, apríl, október a november.

Priemerná cena zájazdu do Petrohradu pre jednu osobu na 4 dni môže byť v rozmedzí od 300 do 700 eur v závislosti od vyššie spomenutých faktorov. Táto cena zahŕňa zvyčajne letenky, ubytovanie, stravu a prehliadky.

Ak sa človek rozhodne ísť na zájazd do Petrohradu s cestovnou kanceláriou, môže to byť pohodlná možnosť, pretože sa cestovná kancelária postará o vaše letenky, ubytovanie, prehliadky a iné aktivity. Ceny zájazdov súvisiace s cestovnými kanceláriami sa môžu líšiť v závislosti od toho, aké služby a výhody sú zahrnuté.

Pri plánovaní zájazdu do Petrohradu by turisti mali mať na pamäti, že cena bude závisieť od mnohých faktorov a preto by si mali urobiť dôkladný prieskum a porovnať ceny a ponuky rôznych poskytovateľov služieb pred tým, ako sa rozhodnú pre konkrétny zájazd. Podobne ako pri iných destináciách, ani pri ceste do Petrohradu netreba zabudnúť na cestovné poistenie.

Počasie v Petrohrade

Petrohrad má mierne kontinentálne podnebie s chladnými zimami a miernymi letami. Najteplejšie mesiace sú v júli a auguste, kedy teploty dosahujú priemerne 20-23 °C. Zimy sú chladné a dlhé, s priemernými teplotami v januári okolo -8 °C.

V Petrohrade sa očakávajú vysoké zrážky počas celého roka, s najvyšším počtom v letných mesiacoch. Priemerný počet dní s dažďom v Petrohrade sa pohybuje okolo 150 dní ročne. Ak človek plánuje návštevu Petrohradu, odporúča sa skontrolovať si aktuálne predpovede počasia pred odletom a zobrať si s sebou vhodné oblečenie a obuv pre dané ročné obdobie.

Letné mesiace sú vhodné na návštevu parkov a múzeí v Petrohrade, zatiaľ čo zimné mesiace ponúkajú príležitosť na zimné športy a prehliadky mesta v jeho zimnej kráse. Okrem toho má Petrohrad množstvo turistických atrakcií, ktoré by turisti nemali vynechať.

Petrohrad – pamiatky

Podobne ako Krakow či Kodaň je Petrohrad plný nádherných pamiatok, ktoré stoja za to navštíviť. Tu sú niektoré z najznámejších pamiatok a odporúčaní, kam na výlet v Petrohrade:

 • Hermitáž je jedným z najväčších a najslávnejších múzeí na svete a je umiestnené v budove Zimného paláca. Múzeum ponúka návštevníkom niekoľko miliónov umelých diel, vrátane obrazov od najslávnejších umelcov sveta, ako je Leonardo da Vinci, Rembrandt, Rubens a Michelangelo. Hermitáž je tiež domovom mnohých antických artefaktov a relikvií z celého sveta.
 • Zimný palác je impozantná budova so 1786 miestnosťami, ktorá slúžila ako oficiálna rezidencia ruských cisárov. Palác bol postavený v 18. storočí a bol zničený počas druhej svetovej vojny, avšak neskôr bol obnovený a teraz slúži ako múzeum a turistická atrakcia. Zimný palác je známy svojou architektúrou a nádhernými umeleckými dielami, ktoré sa v ňom nachádzajú.
 • Katedrála svätého Izáka je nádherná katedrála so zlatými kupolami, ktorá bola postavená v 19. storočí. Je jednou z najkrajších a najvýznamnejších pamiatok v Petrohrade a ponúka nádherný výhľad na mesto z jej vrcholu. Katedrála je známa svojou nádhernou architektúrou, ktorá je kombináciou rôznych štýlov, vrátane bizantského a barokového.
 • Chrám Kristovho vzkriesenia je výnimočná stavba so štýlom podobným moskovským chrámom, postavená na mieste, kde bol zavraždený car Alexander II. Chrám je považovaný za jednu z najkrajších pamiatok v Petrohrade a je známy svojimi farebnými mozaikami a freskami.
 • Mariinské divadlo je slávne operné a baletné divadlo v Petrohrade, ktoré je domovom slávneho baletného súboru Kirov a niektorých z najlepších operných spevákov v Rusku. Divadlo bolo postavené v 19. storočí a je známe svojou nádhernou architektúrou a interiérom. Návšteva Mariinského divadla je nezabudnuteľným zážitkom pre milovníkov opery a baletu.
 • Katarínsky palác je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších pamiatok v Petrohrade. Palác bol postavený na príkaz cárovnej Alžbety pre jej matku Katarínu I. a slúžil ako letná rezidencia pre ruských monarchov. Palác je obklopený veľkým parkom, kde sa nachádza aj malé jazero.

Toto sú iba niektoré z mnohých krásnych pamiatok, ktoré môže človek vidieť v Petrohrade. Mesto je plné histórie a kultúry a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých atrakcií, ktoré im umožnia preskúmať bohatú kultúru a históriu Ruska. Ak niekto plánuje cestu do Ruska, nemal by zabudnúť zaradiť Petrohrad na svoj zoznam miest, ktoré musí vidieť.

Petrohrad patrí k najdrahším ruským mestám.

Ceny v Petrohrade

Ceny v Petrohrade sa môžu líšiť v závislosti od toho, aké aktivity človek plánuje, kde sa ubytuje a aký je stav menových kurzov. Všeobecne však platí, že Petrohrad patrí k najdrahším ruským mestám.

Ubytovanie v centre mesta môže byť pomerne drahé, najmä v sezóne. Ceny za noc sa pohybujú od približne 50-60 eur za jednoduchšie hotely a hostely až po niekoľko stoviek eur za luxusné hotely.

Ceny jedál v reštauráciách zvyčajne začínajú na 10-15 eur za jedlo, no v niektorých exkluzívnych reštauráciách môžu byť ceny aj niekoľkonásobne vyššie. Ceny alkoholických nápojov sú pomerne vysoké, najmä v reštauráciách a baroch.

Vstupné do múzeí a pamiatok sa líšia, pričom niektoré atrakcie sú zadarmo pre deti a študentov. Napríklad vstupné do Hermitáže, ktorá je jednou z najväčších a najznámejších pamiatok v Petrohrade, sa pohybuje okolo 10 eur za dospelú osobu.

Všeobecne však platí, že Petrohrad je drahšie miesto na návštevu, no existujú spôsoby, ako si ušetriť. Napríklad sa oplatí navštíviť reštaurácie mimo centra mesta, kde sú ceny nižšie. Okrem toho je výhodné kupovať si vstupenky na pamiatky online vopred, pretože to môže ušetriť čas a peniaze.

Tradičná kuchyňa Petrohradu a Ruska

Tradičná kuchyňa Petrohradu a celého Ruska je pestrá, chutná a plná výživných potravín, ktoré sú ideálne na prekonanie chladnej zimy. Tu je niekoľko jedál, ktoré by mal každý turista ochutnať, ak navštívi Petrohrad:

 • Boršč – Tradičná polievka, ktorá je vyrobená z červenej repy, zemiakov, mrkvy, cibule a hovädzieho mäsa. Často je podávaná aj s kyslou smotanou.
 • Pelmeni – Drobné kúsky cesta plnené mletým mäsom (najčastejšie hovädzím alebo bravčovým) a zabaľované do malých guľôčok. Sú tradičnou jedlom v Rusku, ktoré sa podáva s maslom a kyslou smotanou.
 • Bliny – Tradičné ruské palacinky, ktoré sa často podávajú so slanými alebo sladkými náplňami. Slané bliny sú naplnené zemiakmi, hubami alebo kyslou smotanou, zatiaľ čo sladké bliny sú naplnené džemom, tvarohom alebo medom.
 • Solyanka – Hustá polievka, ktorá sa pripravuje z kyslej kapusty, paradajok, mäsa, údenín, uhorky a zemiakov. Má silnú chuť a je obľúbená pre svoju výživnosť.
 • Šči – Kapustová polievka, ktorá sa pripravuje z kyslej kapusty, zemiakov, mrkvy, cibule a iných zelenín. Často sa podáva s kyslou smotanou a klobásou.
 • Kaviár – Lahodná pochúťka z čiernych alebo červených ikier lososa, jesetera alebo belugy. Podáva sa na chlebe alebo s vajcom.
 • Stroganov – Hovädzie mäso Stroganov je klasické jedlo, ktoré sa pripravuje už po celé generácie. História tohto jedla siaha do 19. storočia práve do Ruska.

Okrem toho by návštevníci Petrohradu mali ochutnať aj tradičné nápoje, ako je napríklad medovina, tradičný ruský medový nápoj, alebo kvas, kyslý sladový nápoj. V Petrohrade sú tiež populárne tradičné dezerty, ako je napríklad vatrushka, ktorá je vyrobená z tvarohu a sladkého cesta, alebo pirog, ktorý je naplnený ovocím alebo tvarohom.

DovolenkaPamiatky