Kodaň, Dánsko – čo navštívit, pamiatky, ubytovanie

Európa

Kodaň je povinnou zastávkou na návštevu a prieskum. Atrakcie a pamiatky Kodane uspokoja každého návštevníka – či už je to dánsky dizajn a architektúra, svetoznáme múzeá, hrady a paláce, krásne parky alebo aktivity pre rodiny, pričom mnohé z nich sú zdarma a možno sa k nim ľahko dostať pešo alebo na bicykli.

Kodaň je hlavné mesto Dánska a jedno z najživších a najprogresívnejších miest v Európe. Nachádza sa na východnom pobreží ostrova Sjælland a je jedným z najväčších miest v Škandinávii.

Kodaň je známa svojou historickou architektúrou, živou kultúrou a inovatívnym prístupom k životnému štýlu a udržateľnosti. Mesto je obľúbenou turistickou destináciou vďaka priateľskému a bezpečnému prostrediu, bohatým kultúrnym a gastronomickým zážitkom a príjemnej atmosfére.

História mesta Kodaň

História Kodane siaha do 11. storočia, keď bola založená ako malá rybárska dedina. V 12. storočí sa stala sídlom dánskych kráľov a významným obchodným centrom. V 15. a 16. storočí sa mesto rozvíjalo a bolo postavených mnoho historických budov.

V 18. storočí bola Kodaň významným kultúrnym centrom Európy, najmä vďaka kráľovi Frederikovi V. a jeho podpore umenia a vedy. V tomto období sa v Kodani začali konať aj prvé divadelné predstavenia. V 19. a 20. storočí sa Kodaň stala priemyselným centrom, kde sa vyrábali lode, nábytok a textil. V tomto období sa mesto tiež rozrástlo a začali sa stavať moderné budovy a mosty.

V posledných desaťročiach sa Kodaň stala jedným z najprogresívnejších a najekologickejších miest na svete, podobne ako mestá Helsinki či Malmö. Mesto sa stalo známym svojím inovatívnym prístupom k udržateľnosti a snahou minimalizovať svoj vplyv na životné prostredie.

Kodaň bola tiež hostiteľom mnohých významných medzinárodných podujatí, ako napríklad konferencie OSN o klíme v roku 2009, na ktorej bola prijatá takzvaná Kodanská dohoda o znižovaní emisií skleníkových plynov.

Kodaň – pamiatky, atrakcie

Kodaň je považovaná za jedno z najkrajších miest v severnej Európe. Okrem toho, že je to jedno z najlepších miest na svete na život, je to aj miesto bohaté na históriu a kultúru. Tu sú niektoré z najznámejších pamiatok a atrakcií, ktoré by turisti určite nemali premeškať počas svojej návštevy v Kodani a jej okolí:

 • Nyhavn je jednou z najikonickejších častí Kodane, ktorá je známa svojimi farebnými domami, reštauráciami a kaviarňami. V minulosti to bol prístav, no dnes je to miesto, kde sa stretávajú miestni ľudia aj turisti, aby si užili atmosféru tohto malebného prístavu.
 • Amalienborg je kráľovský palác, ktorý slúži ako domov dánskej kráľovskej rodiny. Palác pozostáva z štyroch identických budov, ktoré tvoria námestie. Každý deň sa tu koná striedanie stráži kráľovskej gardy, čo je pre turistov jedna z najväčších atrakcií.
 • Kronborgský zámok sa nachádza v blízkosti Kodane v meste Helsingør. Je to jeden z najznámejších a najkrajších renesančných zámkov v Európe. Zámok Kronborg sa stal populárnym aj vďaka Shakespearovej hre Hamlet.
 • Tivoli je jeden z najstarších a najkrajších zábavných parkov na svete. Nachádza sa v srdci Kodane a ponúka množstvo atrakcií, reštaurácií a koncertových sál.
 • Dánske národné múzeum sa nachádza v samotnom centre Kodane a je jedným z najväčších múzeí v severnej Európe. Múzeum ponúka návštevníkom prehliadku histórie Dánska a jeho kultúry.
 • Frederiksborgský zámok sa nachádza v meste Hillerød, ktoré je vzdialené len krátku cestu od Kodane. Je to jeden z najkrajších renesančných zámkov v Európe a dnes slúži ako múzeum kráľovskej histórie.
 • Malá Morská Víla je socha, ktorá sa stala symbolom Kodane. Nachádza sa na brehu mora a je inšpirovaná Andersenovou rozprávkou o malé morskej panne. Stala sa jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Dánsku.
 • Múzeum umenia Louisiana sa nachádza v blízkosti Kodane a ponúka vynikajúcu zbierku moderného umenia. Okrem toho, že múzeum hostí rôzne výstavy, má aj krásnu záhradu s umelými dielami.
 • Roskilde Fjord je nádherný prírodný úkaz, ktorý sa nachádza v blízkosti Kodane. Je to miesto, kde si človek môže užiť prechádzky po brehu, výlety na lodi alebo kajaku a kúpanie v mori.
 • Legoland Billund sa nachádza asi 2 hodiny jazdy autom na juhozápad od Kodane. Tento Legoland je obľúbenou atrakciou pre rodiny s deťmi, ale aj pre dospelých, ktorí majú radi lego stavebnice. V parku sa nachádza množstvo atrakcií, vrátane jazdy na horských dráhach, prechádzky po miniatúrach európskych miest a krajín, atrakcie s vodou, 4D kino, divadielko so show, kde sa predvádzajú veľké lego postavy a mnoho ďalších aktivít. V Legoland Billund je tiež k dispozícii množstvo obchodov s lego stavebnicami a suvenírmi, ako aj rôzne možnosti stravovania.

Kodaň a jej okolie sú plné nádherných miest a pamiatok, ktoré stoja za to vidieť. Od kráľovských palácov a múzeí po nádherné prírodné scenérie, Kodaň má čo ponúknuť každému, kto ju navštívi.

Tivoli je jeden z najstarších a najkrajších zábavných parkov na svete.

Prístav v Kodani

Kodaň je známa svojím krásnym prístavom, ktorý je dôležitou súčasťou mesta. Nachádza sa na východnom pobreží ostrova Sjælland a zahrnuje oblasť od Langelinie na severozápade po Sydhavnen na juhozápade. Prístav v Kodani je jedným z najväčších prístavov v Severnej Európe a v minulosti bol dôležitým obchodným centrom.

V súčasnosti sa prístav v Kodani používa pre rôzne účely, ako sú napríklad:

 • Prístav v Kodani je miestom, kde sa vyloďujú a nalo´dujú rôzne druhy lodí, ako sú napríklad výletné lode, trajekty a kontajnerové lode. Z prístavu je možné cestovať do rôznych častí Dánska, ako aj do zahraničia.
 • Prístav v Kodani je tiež miestom, kde sa nachádza množstvo kultúrnych atrakcií, ako sú múzeá, divadlá a galérie. Niektoré z najznámejších kultúrnych atrakcií v prístave sú napríklad Národné múzeum Dánska a Múzeum dizajnu.
 • Prístav v Kodani ponúka aj rôzne možnosti zábavy, ako sú napríklad vodné atrakcie, reštaurácie a bary, nočné kluby, koncerty a mnoho ďalších aktivít. V prístave sa tiež konajú rôzne podujatia počas celého roka, ako sú napríklad letné festivaly, vianočné trhy a výstavy.
 • Jednou z najobľúbenejších aktivít v prístave v Kodani sú okružné plavby, ktoré ponúkajú prehliadku mesta z iného uhla pohľadu. Počas týchto plavieb sa turisti môžu pozrieť na množstvo turistických atrakcií, ako sú napríklad Malá Morská Víla, Amalienborg, Opera a ďalšie.

Prístav v Kodani nie je len miestom, kde sa vyloďujú lodné plavidlá, ale je to aj miesto, kde sa stretávajú kultúry a kde je množstvo aktivít a zábavy.

Kodaň – dovolenka

Kodaň, hlavné mesto Dánska, je krásne a živé mesto, ktoré ponúka návštevníkom množstvo zážitkov a zábavy. Ak človek uvažuje o dovolenke v Kodani, má sa na čo tešiť.

Aby si návštevník plne užil svoju dovolenku v Kodani, mal by zvážiť niekoľko faktorov, ako sú napríklad:

 1. Ubytovanie – V Kodani je množstvo hotelov a apartmánov, ktoré ponúkajú ubytovanie pre rôzne rozpočty. Ak človek hľadá niečo luxusné, môže si vybrať z mnohých 5-hviezdičkových hotelov. Ak mu vyhovuje niečo jednoduchšie, môže si nájsť lacnejšie ubytovanie v hosteli alebo v apartmáne.
 2. Stravovanie – V Kodani existuje množstvo reštaurácií, kaviarní a barov, kde si turisti môžu vychutnať tradičné dánske jedlá, ako sú napríklad smørrebrød (chlebíčky), ryby a morské plody, ale aj rôzne medzinárodné jedlá.
 3. Turistické atrakcie – Kodaň ponúka množstvo turistických atrakcií, ktoré si môžu turisti pozrieť počas svojej dovolenky. Medzi najznámejšie atrakcie patrí Malá Morská Víla, Amalienborg (sídlo dánskeho kráľa), Národné múzeum Dánska, ZOO v Kodani, Tivoli Gardens (najstarší zábavný park na svete) a mnoho ďalších.
 4. Nakupovanie – Kodaň ponúka tiež množstvo možností nakupovania. Človek sa môže vybrať na nakupovanie do obchodných centier ako sú napríklad Illum, Magasin du Nord a Fields, ale aj do menších obchodov a butikov v historickom centre mesta. Alebo si jednoducho nakúpte oblečenie online, napríklad od značky Cellbes, a nemusíte behať po obchodoch a centrách
 5. Kultúra a umenie – V Kodani je množstvo múzeí, divadiel, galérií a ďalších kultúrnych atrakcií. Medzi najznámejšie patrí Dánske kráľovské divadlo, Kodaňské múzeum moderného umenia a mnoho ďalších.

Kodaň je tiež ideálnym východiskovým bodom na cestovanie po Dánsku a okolitých krajinách, ako sú napríklad Švédsko a Nórsko.

Trasa Bratislava – Kodaň

Cestovanie z Bratislavy do Kodane je možné rôznymi spôsobmi a ponúka rôzne trasy a možnosti pre cestovanie.

Najrýchlejší spôsob, ako sa dostať z Bratislavy do Kodane, je leteckou dopravou. Existuje niekoľko leteckých spoločností, ktoré ponúkajú priame lety z bratislavského letiska na letisko v Kodani. Cestovanie lietadlom trvá približne 2 hodiny a 20 minút, a to sa môže líšiť v závislosti od počasia a zápchy. Na víkendový výlet stačí do lietadla len príručná batožina.

Vlaková doprava je ďalšou možnosťou pre cestovanie z Bratislavy do Kodane. Existujú priame vlaky z Bratislavy do Kodane, ktoré však nie sú také rýchle ako lietadlá. Cesta vlakom trvá približne 14 hodín a môže byť pohodlnou alternatívou pre tých, ktorí majú radi výhľad na krajinu.

Autobusová doprava je tiež možnosťou pre cestovanie z Bratislavy do Kodane. Existuje niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú priame autobusové spojenia medzi týmito dvoma mestami. Cesta autobusom trvá približne 16 hodín, a to môže byť pohodlná a cenovo dostupná možnosť pre tých, ktorí chcú ušetriť peniaze.

Ak má človek rád cestovanie autom, môže si prenajať auto a ísť na cestu. Cesta z Bratislavy do Kodane trvá približne 10 hodín a 40 minút a ponúka veľa krásnych miest a pamiatok na ceste.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať z Bratislavy do Kodane, a každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody.

Kodaň ponúka množstvo zaujímavých atrakcií, vrátane múzeí, historickej architektúry a nákupných centier.

Ceny v Kodani

Kodaň je považovaná za jedno z najdrahších miest na svete. Cena života v Kodani je vysoká, ale ponúka aj vysokú kvalitu života a množstvo zaujímavých atrakcií.

Ceny potravín a nápojov v Kodani sú pomerne vysoké v porovnaní s inými európskymi mestami. Káva v priemere stojí okolo 4,5 EUR, pivo stojí okolo 7-8 EUR a obyčajné jedlo v reštaurácii stojí od 15 do 20 EUR na jedlo. Ak chce človek ušetriť na jedle, môže vyskúšať niektoré z miestnych potravín ako napríklad hot dogy alebo smørrebrød (tradičné dánske otvorené sendviče).

Doprava v Kodani je pomerne drahá. Ceny MHD za jednu cestu začínajú na 2,5 EUR, ale ak si kúpite lístok na celodenné cestovanie, cena je okolo 15 EUR. Ak sa plánujete presúvať často, môžete si zakúpiť Copenhagen Card, ktorá ponúka neobmedzený prístup k MHD a množstvo zliav na vstupy do turistických atrakcií. Cena pre dospelého na 24 hodín je okolo 60 EUR.

Ceny ubytovania v Kodani sú zvyčajne vysoké. Priemerná cena za noc v hoteli sa pohybuje okolo 120-150 EUR, ale cena sa môže líšiť v závislosti od sezóny a umiestnenia. Existuje aj lacnejšie ubytovanie ako Airbnb alebo hostel, kde cena za noc môže začínať od 20 EUR.

Kodaň ponúka množstvo zaujímavých atrakcií, vrátane múzeí, historickej architektúry a nákupných centier. Niektoré z týchto miest majú vstupné, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od atrakcie. Napríklad vstup do Dánskeho kráľovského múzea stojí 12 EUR pre dospelých, zatiaľ čo vstup do známeho Tivoli Gardens stojí okolo 16 EUR na osobu.

Dovolenka v Dánsku

Dánsko je krásna krajina so zaujímavými miestami na návštevu a ponúka množstvo možností pre turistov, ktorí sem prichádzajú za zážitkami. Okrem Kodane sa v Dánsku nachádza veľa ďalších zaujímavých miest.

Aarhus je druhé najväčšie mesto Dánska a ponúka množstvo zaujímavostí pre návštevníkov. Medzi najzaujímavejšie miesta patrí Dánske národné múzeum, kde môžete vidieť vystavené archeologické nálezy a históriu Dánska, a Morský park Aarhus, ktorý ponúka návštevníkom možnosť vidieť viac ako 250 rôznych druhov morských živočíchov. Mesto má aj krásne pláže, ktoré sú obľúbené pre kúpanie a surfovanie.

Odense je tretie najväčšie mesto Dánska a je považované za rodné mesto známeho autora rozprávok Hansa Christiana Andersena. Medzi najzaujímavejšie miesta patrí múzeum Hansa Christiana Andersena, kde turisti môžu vidieť jeho diela a rozprávky v múzeu venovanom jeho životu. Okrem toho je v Odense aj nádherný zámok Egeskov, ktorý je obklopený jazierami a záhradami a ponúka návštevníkom možnosť vidieť zbierky starožitností a historických artefaktov.

Súčasťou Dánskeho kráľovstva je aj súostrovie Faerské ostrovy, ktoré sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Faerské ostrovy sú známe svojou úchvatnou krajinou a členitým terénom, ktorý charakterizujú fjordy, hory, údolia a útesy. Napriek svojej malej rozlohe sú Faerské ostrovy fascinujúcou destináciou pre turistov.

Ako ušetriť v Dánku

Dánsko je známe svojou vysokou úrovňou životného štandardu a zvyčajne sú tu vyššie náklady na život v porovnaní s niektorými inými krajinami. Avšak, aj v Dánsku je možné ušetriť peniaze a zlepšiť svoju finančnú situáciu.

 • Dánsko má mnoho krásnych miest a atrakcií, ktoré môžete navštíviť zdarma alebo za nízku cenu. Niektoré z týchto aktivít zahŕňajú prechádzky po národných parkoch, plávanie na verejných plážach, návštevu múzeí počas dní otvorených dverí a návštevu historických pamiatok. Človek tiež môže hľadať lacné alebo bezplatné kultúrne podujatia a festivaly v miestnych novinách alebo na webe.
 • V Dánsku je verejná doprava dobre rozvinutá a môže byť lacnejšia a pohodlnejšia ako jazda vlastným autom. Cestovanie vlakom a autobusom môže byť oveľa lacnejšie ako jazda taxíkom alebo vlastným autom.
 • Dánske obchody a služby ponúkajú rôzne zľavy a výhody, ktoré by mali turisti využívať. Výhodou je získať zľavu pre študentov, seniorov, členov skupiny alebo zákazníkov s vernostnými kartami.
 • V Dánsku sú reštaurácie a potraviny drahšie ako v iných mestách, ako napríklad Pisa, Lisabon či Kyjev. Preto sa oplatí variť doma a kupovať miestne potraviny.

Dánsko je drahšie miesto na život, no existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť peniaze a zlepšiť svoju finančnú situáciu. Od vyhľadávania lacných alebo bezplatných aktivít, cez využívanie verejnej dopravy, kupovanie miestnych potravín a hľadanie zľav a výhod, až po minimalizáciu spotreby energie.

Čo navštíviťKam na výletPamiatky