Južné Slovensko – mapa, čo vidieť, zaujímavosti
Oravská priehrada, ktorá sa nachádza na severe Slovenska, je obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov. Táto impozantná stavba, postavená na rieke Orava, je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku s rozlohou 35 km2.
S výstavbou priehrady sa začalo v roku 1941, v čase Slovenskej republiky. Dokončená bola v roku 1953 a slúži ako dôležitý zdroj vodnej energie pre región. Priehrada je 55 metrov vysoká a 520 metrov dlhá a má kapacitu 350 miliónov metrov kubických vody.
Miesto plné zaujímavých aktivít
Jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako spoznať krásy Oravskej priehrady, je plavba loďou. Tieto prehliadky sa ponúkajú počas celého roka a návštevníkom ponúkajú jedinečný pohľad na priehradu a jej okolie. Prehliadka vedie pozdĺž pobrežia a ponúka nádherný výhľad na mohutné betónové steny priehrady, ako aj na okolité hory a lesy.
Ďalšou obľúbenou aktivitou na Oravskej priehrade je rybolov. Priehrada je domovom širokej škály rýb vrátane šťúk, kaprov a sumcov, vďaka čomu je obľúbeným cieľom rybárov. Návštevníci môžu získať povolenia na rybolov na viacerých miestach v okolí priehrady a v okolitých obciach sa nachádza aj niekoľko rybárskych obchodov, kde si návštevníci môžu požičať vybavenie.
Pre tých, ktorí hľadajú aktívnejší zážitok, ponúka okolie Oravskej priehrady množstvo turistických trás. Jednou z najobľúbenejších trás je túra na Oravský hrad, stredoveký hrad, ktorý sa nachádza na kopci s výhľadom na priehradu. Hrad pochádza z 13. storočia a ponúka nádherný výhľad na okolie.
Oravská priehrada je tiež obľúbeným cieľom milovníkov zimných športov. Okolité hory ponúkajú vynikajúce možnosti na lyžovanie a snowboarding a v krátkej vzdialenosti od priehrady sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk.
História priehrady a jej okolia
Okrem prírodných krás a rekreačných možností má Oravská priehrada aj bohatú kultúrnu históriu. V okolí priehrady sa nachádza niekoľko tradičných slovenských dedín, v ktorých môžu návštevníci spoznať jedinečnú kultúru a spôsob života miestnych ľudí.
Výstavba priehrady trvala od roku 1941 až do roku 1954. Napustením údolnej nádrže boli zatopené viaceré obce. Zo zatopených obcí zostal nad vodou len vrch nad obcou Slanica, ktorý dnes vytvára malý ostrov. Nazýva sa Slanický ostrov alebo Ostrov umenia a stojí na ňom kostol z 18. storočia. V ňom je umiestnená expozícia slovenskej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéry kamenárska tvorba. Z pobrežia sem pravidelne premáva loď.
Vodná nádrž Orava tzv. Oravské more vznikla umelým prehradením rieky Orava na severnom Slovensku z dôvodu často sa opakujúcich veľkých povodní v tejto časti územia. Siaha až ku slovensko-poľskej hranici. Uprostred nádrže sa nachádza Slanický ostrov – obľúbené miesto výletov.
Výstavba Oravskej priehrady bola rozsiahlou akciou, ktorá si vyžiadala presťahovanie niekoľkých obcí a zatopenie rozsiahleho územia. Napriek týmto problémom sa projekt považoval za kľúčovú investíciu do hospodárskeho rozvoja regiónu.
Okrem praktického prínosu má Oravská priehrada pre obyvateľov Slovenska aj symbolický význam. Predstavuje významný úspech v priemyselnej a technickej histórii krajiny a stala sa symbolom národnej hrdosti.
V priebehu rokov čelila Oravská priehrada mnohým výzvam vrátane niekoľkých povodní a potreby priebežnej údržby a opráv. Zostáva však dôležitou súčasťou infraštruktúry regiónu a obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov.
Rekreačné centrum s množstvom ubytovacích zariadení
Vodná nádrž Orava sa stala dôležitým rekreačným centrom a podmienila výstavbu ubytovacích a stravovacích zariadení a ďalších služieb cestovného ruchu. Rekreačné a športové plochy sú sústredené na južnom brehu vodnej nádrže v dvoch centrách: v Slanickej osade a pri hoteli Goral.
Množstvo reštaurácií, ubytovacích zariadení, dva kempingy, športoviská a požičovne športových potrieb vytvárajú z priehrady obľúbené miesto rekreácie pri vode.
Letná turistická sezóna sa tu začína v polovici júna a trvá do septembra. Súčasťou rekreačnej ponuky je aj plavba po vodnej nádrži Orava. V letnom období premávajú lode z prístavu pravidelne každý deň.
Na záver možno povedať, že Oravská priehrada je cieľom, ktorý musí navštíviť každý, kto zavíta na severné Slovensko. Či už hľadáte dobrodružstvo v prírode, kultúrne zážitky, alebo jednoducho úžasnú prírodnú krajinu, Oravská priehrada má čo ponúknuť každému. Prečo si teda nenaplánovať návštevu tejto majestátnej pamiatky a nezažiť krásu a zázrak Oravskej priehrady na vlastnej koži.
Publikováno: 28. 12. 2019