Neusiedl am See – jazero, dovolenka v Rakúsku

Európa

Neusiedl am See je mesto v rakúskej spolkovej krajine Burgenland. Leží na východnom brehu Neziderského jazera a niekedy sa označuje ako Seewinkel. Čo všetko sa tu dá vidieť a ako si spraviť príjemnú dovolenku u rakúskych susedov?

Neusiedl am See ponúka množstvo atrakcií, aktivít a podujatí počas celého roka. V meste sa nachádza množstvo historických budov, ako napríklad kostol Sankt Martinsplatz, ktorý postavili v 14. storočí, a stredoveká veža v centre mesta. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí promenáda pri jazere, ako aj rôzne múzeá a galérie.

Okrem historických pamiatok poskytuje Neusiedl am See aj množstvo zariadení na rekreáciu v prírode vrátane turistických a cyklistických chodníkov, detských ihrísk, kúpalísk a možností plachtenia na Neziderskom jazere. Neďaleký národný park Seewinkel je obľúbeným cieľom milovníkov divokej prírody a pozorovateľov vtákov.

Viac o meste

Okolie Neusiedl am See bolo osídlené už v dávnych dobách. V regióne objavili archeologické nálezy siahajúce až do doby kamennej. V roku 1251 bola oblasť oficiálne uznaná za mesto kráľom Otakarom II.

Neusiedl am See má svoje korene v osade založenej v roku 1132. Oblasť pôvodne obýval slovanský kmeň nazývaný Panónski Slovania, ktorí boli v roku 1200 vysídlení nemeckými osadníkmi. Títo osadníci postavili hrad v dnešnom centre obce Neusiedl am See.

V roku 1786 bol Neusiedl am See pripojený k Rakúsku a stal sa súčasťou dolnorakúskeho vládneho okresu. Toto obdobie sa vyznačovalo prosperitou a rastom mesta, ako aj prílevom prisťahovalcov z Maďarska, Nemecka a Čiech. V 19. storočí sa ďalej rozširovala infraštruktúra mesta, budovali sa nové cesty a verejné budovy.

Po vojne sa Neusiedl začal obnovovať a prosperovať. V tomto období bolo postavených viacero nových budov vrátane mnohých kultúrnych domov a komplexu termálnych kúpeľov. Mesto ťažilo aj z blízkosti Viedne a ďalších veľkých mestských centier v Rakúsku.

Dnes je Neusiedl am See atraktívnou turistickou destináciou známou svojou krásou a historickým šarmom. Návštevníci prichádzajú, aby si prezreli mnohé atrakcie.

Neusiedl am See sa nachádza v blízkosti niekoľkých obľúbených rakúskych destinácií, ako sú Bratislava, Viedeň a Budapešť, čo návštevníkom umožňuje ľahko si užiť dovolenku a dostať sa k niektorým z najlepších stredoeurópskych atrakcií.

Neusiedl ma See – počasie

Mesto je známe svojím jedinečným podnebím, ktoré je silne ovplyvnené jazerom a okolím. Letá sú tu zvyčajne horúce s priemernými teplotami okolo 25 °C. Zimy sú mierne, s teplotami od 5 °C v januári do 14 °C v marci a apríli.

V letných mesiacoch je počasie Neusiedl am See slnečné s občasnými zrážkami. Teplý suchý vietor, ktorý fúka z juhovýchodu, môže počas zimy spôsobiť náhle zvýšenie teploty.

Ďalšou charakteristickou črtou miestneho podnebia je časté sneženie, ktoré v novembri a decembri často dosahuje až 20 cm. V regióne sa vyskytujú aj chladné obdobia vo februári a marci. Vo všeobecnosti je Neusiedl am See ideálnou destináciou pre milovníkov outdoorových aktivít, pretože ponúka skvelé možnosti na preskúmanie jazera a jeho okolia.

Čo navštíviť

Vďaka nádhernej krajine a pokojnej atmosfére neexistuje lepšie miesto, kde by si mohol cestovateľ od všetkého oddýchnuť a relaxovať. Pre tých, ktorí chcú preskúmať túto oblasť, existuje niekoľko atrakcií, ktoré sa oplatí navštíviť v Neusiedl am See.

Po prvé, návštevníci by mali využiť malebnú polohu mesta pri jazere a preskúmať Národný park Neusiedlersee. Tento úžasný prírodný park ponúka neuveriteľné množstvo rastlín a živočíchov, ako aj množstvo príležitostí na aktivity, ako je plachtenie, cyklistika, plávanie a turistika. Jeho čistá voda navyše poskytuje skvelé miesto na pozorovanie mnohých druhov rýb, ktoré jazero obývajú.

Nachádza sa tu pôsobivý zámok Schloss Neusiedl, ktorý bol postavený v rokoch 1818-1823. Nachádza sa na kopci s výhľadom na mesto. Je dobre zachovaný, s nádherným záhradným areálom a atraktívnymi interiérmi. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o jeho histórii a zažiť prehliadky so sprievodcom, ktoré sú k dispozícii v angličtine a nemčine.

Neďaleké múzeum Weinmuseum umožňuje návštevníkom nahliadnuť do histórie rakúskeho vinárskeho priemyslu. Súčasťou výstavy sú historické fľaše, literatúra a vystavené vinárske doplnky. K dispozícii je aj prehliadka priľahlých vinohradov, vďaka ktorej si hostia môžu na vlastné oči pozrieť, ako sa víno vyrába.

Neusiedl am See sa môže pochváliť aj viacerými vinárstvami, kde si hostia môžu vychutnať niektoré z najlepších rakúskych vín. Tieto vinárstva ponúkajú ochutnávky a prehliadky viníc a pivníc, vďaka čomu môžu návštevníci nahliadnuť do sveta výroby vína.

Okrem toho niektoré z týchto vinárstiev majú aj reštaurácie, ktoré ponúkajú regionálne špeciality, ako aj chutné jedlá vyrobené z miestnych surovín.

Kam sa ísť kúpať

V mestečku Neusiedl am See je množstvo skvelých miest na kúpanie. Od krytých a vonkajších bazénov až po neďaleké jazerá a rieky.

Neusiedler See, alebo Neziderské jazero, je plytké jazero, ktoré sa nachádza južne od mesta a je ideálnym miestom na kúpanie počas horúcich letných dní.

Ak sa niekto rozhoduje, kam sa ísť kúpať v lete, toto jazero je jednoznačná odpoveď. Je obklopené sviežou zeleňou, takže je skvelým miestom na pikniky a grilovanie. Pozdĺž jazera sú tiež vyznačené miesta na kúpanie, takže človek si ľahko nájde miesto na bezpečné plávanie.

Pre tých, ktorí hľadajú náročnejšie zážitky, sa v blízkosti Neusiedl am See nachádza rieka Enns, ktorá ponúka skvelé možnosti na kúpanie, jazdu na kajaku a kanoe. V rieke sa nachádza niekoľko oblastí, kde je kúpanie bezpečné a povolené, ale je dôležité, aby ste si pred vstupom do vody uvedomili prúd.

Napokon, v oblasti sa nachádza niekoľko verejných bazénov, ktoré ponúkajú skvelé zážitky z rekreačného kúpania. Miestne bazény majú k dispozícii množstvo aktivít, ako sú tobogány, skokanské mostíky a hry, vďaka ktorým sú ideálne pre rodiny s deťmi.

Neziderské jazero je miesto, ktoré sa oplatí navštíviť z ktoréhokoľvek mesta v jeho blízkosti.
Neziderské jazero je miesto, ktoré sa oplatí navštíviť z ktoréhokoľvek mesta v jeho blízkosti.

Jazerá v Rakúsku

Rakúsko je domovom mnohých krásnych a úchvatných jazier, ktoré sú skvelou destináciou pre tých, ktorí chcú uniknúť ruchu mestského života a spojiť sa s prírodou.

Ohromujúce jazero Halštatské jazero sa nachádza v rakúskom regióne Salzkammergut a je obklopené majestátnymi vrcholmi, vďaka čomu patrí k najfotografovanejším pamiatkam krajiny. Jeho krištáľovo čistá voda má dĺžku 7,6 km a v letných mesiacoch sa stáva obľúbeným jazerom na kúpanie, plachtenie a rybolov.

Idylické jazero Attersee (Atterské jazero) sa nachádza neďaleko Salzburgu a je známe svojimi skrytými zátokami a zálivmi. Návštevníci sa tu môžu venovať vodným športom, ako je windsurfing a plachtenie, alebo sa jednoducho pokochať úchvatným výhľadom z jednej z mnohých blízkych reštaurácií alebo kaviarní. K ďalším aktivitám, ktoré sú tu k dispozícii, patrí pešia turistika po okolitých lesoch a turistických chodníkoch, ako aj relaxačné plavby loďou.

Worther See patrí medzi jazerá v Rakúsku, ktoré sú známe svojimi čistými brehmi a priezračnou modrou vodou. Je tiež obklopené sviežimi zelenými lesmi a zasneženými horami, ktoré z neho robia ideálne miesto na prechádzky a pikniky. Návštevníci tu nájdu aj soľné bane a kúpele, kde môžu zažiť chvíle oddychu po dni strávenom objavovaním mnohých zaujímavostí.

A napokon, jazero Fuschlsee je ideálnym jazerom na kúpanie a na vodné aktivity, ako je vodné lyžovanie, plachtenie alebo kitesurfing. Okrem týchto aktivít sa návštevníci môžu pokojne previezť loďou po jeho pokojných vodách alebo sa pustiť do pozorovania vtákov.

Skvelou alternatívnou je aj kúpeľné mesto Bad Ischl, ktoré návštevníkom ponúka toho veľa.

Kam na dovolenku v septembri

Rakúsko je skvelým miestom na dovolenku, najmä ak niekto hľadá pobyt pri vode. Krajina je plná malebných výhľadov a množstva aktivít, takže si tu naozaj každý nájde niečo pre seba.

Jedným z najlepších miest v Rakúsku je hlavné mesto Viedeň. Návštevníci tu nájdu množstvo atrakcií:

  • Viedenskú štátnu operu
  • Dóm svätého Štefana
  • zámok Schönbrunn

Okrem toho tu človek nájde nejedno dobré rakúske kúpalisko. Medzi najznámejšie bazény patria vonkajšie bazény v parku Zelený Prater, kúpele ThermeWien alebo rekreačná oblasť Riverside, kde sa nachádza zábavný park CopaBeach.

Innsbruck je ďalšou skvelou voľbou pre cestovateľov, ktorí hľadajú trochu rakúskej kultúry a dobré miesto na kúpanie. Innsbruck sa nachádza v malebnom údolí rieky Inn a je známy svojím krásnym horským prostredím a tirolskou architektúrou.

Pre cestovateľov, ktorí nevedia kam na dovolenku v septembri, je Salzburg vynikajúcou voľbou. Toto mesto, ktoré sa nachádza na brehu rieky Salzach a je obklopené kopcami a horami, je známe ako „mesto hudby“ vďaka spojeniu so svetoznámym skladateľom Wolfgangom Amadeom Mozartom. Aj tu je na výber z niekoľkých rakúskych kúpalísk.

Napokon, Graz je ďalšou skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú oddych a relaxáciu v Rakúsku. Toto mesto je známe svojou jedinečnou štvrťou Staré mesto plnou barokových budov, ako aj nespočetnými parkami, verejnými námestiami a širokými ulicami.

Návšteva Rakúska na dovolenke je skvelý spôsob, ako spoznať kultúru a scenériu tejto nádhernej krajiny a zároveň si popri tom užiť dobré bazény.

DovolenkaKam na výlet