Tbilisi – hlavné mesto gruzínska, čo navštíviť

Európa

Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska, je mestom pulzujúcej kultúry, šarmu starého sveta a vzrušujúceho nočného života. Od starobylých dláždených ulíc až po modernú architektúru obchodnej štvrte – je to mesto, v ktorom si každý nájde niečo pre seba.

Tbilisi je mesto kontrastov. Nachádzajú sa tu starobylé kostoly a kláštory, ale aj elegantné kaviarne a módne nočné kluby. Úzke uličky a balkónové budovy mesta často pripomínajú návštevníkom Európu, zatiaľ čo moderné mrakodrapy naznačujú rýchlu budúcnosť.

Významné mestské Námestie slobody je úžasnou oázou v srdci Tbilisi. Veľké otvorené priestranstvo námestia obklopujú staré kostoly a paláce, ktoré ponúkajú pohľad do bohatej minulosti mesta. Návštevníci tu nájdu aj kostol Sameba so zlatou kupolou, ktorý je najväčším východným pravoslávnym chrámom na svete.

Návšteva Tbilisi nie je úplná bez výletu do historickej pevnosti Narikala. Pochádza zo 4. storočia nášho letopočtu, je jednou z najstarších stavieb v meste a nachádza sa na kopci s výhľadom na Tbilisi. V pevnosti sa nachádza aj rieka Kura, ktorá preteká mestom a vytvára krásny výhľad.

Tbilisi – čo navštíviť

Pre tých, ktorí hľadajú kultúru, sa v Tbilisi nachádza množstvo múzeí a umeleckých galérií, či historické kostoly. Obzvlášť pôsobivé je Gruzínske národné múzeum s rozsiahlou zbierkou artefaktov z bohatej minulosti Gruzínska. Za návštevu stojí aj Múzeum výtvarného umenia s rozsiahlou zbierkou umeleckých diel od 12. storočia až po súčasnosť.

Gurmánov poteší výber jedinečných reštaurácií v meste, od tradičnej gruzínskej kuchyne až po moderné fusion jedlá. Obľúbená štvrť Racha-Lechkhumi ponúka veľký výber reštaurácií s rozmanitými miestnymi jedlami, zatiaľ čo v centre mesta sa tiež nachádza množstvo reštaurácií.

Narikala

Pevnosť Narikala v Tbilisi je povinnou zastávkou pre turistov v hlavnom meste Gruzínska. Pevnosť postavili v 4. storočí a je ikonickou dominantou mesta. Ponúka nádherný výhľad na mesto a neďaleké hory.

Vnútri pevnosti sa ukrýva bohatá história. Návštevníci, ktorí prechádzajú areálom a skúmajú rôzne budovy, sa zoznámia s minulosťou Narikaly. Pevnosť zažila v priebehu storočí viacero okupácií a bitiek a je jednou z mála hradieb v Európe, ktoré si zachovali svoju pôvodnú podobu.

V čase svojho najväčšieho rozmachu pevnosť obsahovala palác, niekoľko kostolov, strážne veže a obytné budovy. Niektoré sa zachovali dodnes, vrátane strážnych veží, z ktorých je nádherný výhľad na mesto.

Nedávno obnovili aj kostoly. V areáli je aj malý amfiteáter, divadlo Narikala, kde sa konajú koncerty tradičnej gruzínskej hudby.

Návštevníci si môžu prezrieť aj ďalšie atrakcie v okolí, napríklad botanickú záhradu a Gruzínske múzeum. V okolí je aj niekoľko malých kaviarní a reštaurácií, kde sa môže turista občerstviť.

Pevnosť Narikala je skrátka pre cestovateľov do Tbilisi povinnou zastávkou, ktorá ponúka pohľad na bohatú históriu mesta a množstvo kultúrnych atrakcií priamo na jej prahu.

Pevnosť Narikala je pýchou hlavného mesta Gruzínska.
Pevnosť Narikala je pýchou hlavného mesta Gruzínska.

Park Mtatsminda

Park Mtatsminda v Tbilisi je jedným z najstarších a najznámejších parkov v celom Gruzínsku. Táto ikonická pamiatka sa nachádza vysoko na kopci s výhľadom na mesto a jeho okolie a ponúka nádherný výhľad na kaukazské hory a mnoho ďalšieho.

Park Mtatsminda je obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov aj turistov. V parku sa nachádza množstvo atrakcií a aktivít:

  • zábavné atrakcie
  • malá zoologická záhrada
  • botanická záhrada
  • reštaurácia pod holým nebom
  • dokonca aj mediálne centrum

Vďaka rôznorodosti atrakcií je to skvelé miesto pre rodiny, páry alebo jednotlivcov, ktorí chcú na dovolenke podniknúť niečo vzrušujúce.

Parku Mtatsminda hlavného mesta Gruzínska je zárukou bohatej zábavy. Vďaka množstvu horských dráh a iných vzrušujúcich atrakcií park určite poskytne nezabudnuteľný zážitok všetkým, ktorí ho navštívia.

V parku Mtatsminda sa počas roka koná aj niekoľko podujatí, ako sú koncerty, umelecké trhy a iné festivaly. Tieto podujatia priťahujú miestnych obyvateľov aj turistov, takže je to skvelé miesto na celodennú zábavu.

Napokon, park Mtatsminda je skvelým miestom pre tých, ktorí hľadajú pokojný únik. Vďaka sviežim záhradám a úchvatným výhľadom je park ideálnym miestom na prechádzku, piknik alebo len na vychutnávanie si ticha prírody.

Most mieru v Tbilisi

Most mieru v Tbilisi je moderná stavba, ktorá sa tiahne cez rieku Kura v hlavnom meste Gruzínska. Postavili ho v roku 2010 a je to architektonický zázrak, ktorý je symbolom mieru a harmónie v meste.

Most mieru ponúka impozantný pohľad na zakrivený oceľový rám, ktorý má 159 metrov. V noci je osvetlený LED svetlami, ktoré ho premenia na nádherné divadlo. Tvar mosta je inšpirovaný historickou provou lode, ktorá predstavuje cestu národa.

Most mieru bol koncipovaný ako spôsob spojenia starej časti Tbilisi s novou. Na jednej strane mosta je umiestnená séria sklenených panelov, na ktorých sú zobrazené úryvky z diel gruzínskych básnikov, prozaikov a dramatikov.

Most sa stal obľúbeným miestom pre miestnych obyvateľov aj turistov a slúži ako ústredný bod mesta. S obľubou sa využíva ako miesto stretávania sa pri vonkajších aktivitách, napríklad pri cvičení a koncertoch pod holým nebom.

Most mieru je úžasným doplnkom panorámy Tbilisi a jeho silná symbolika mieru, harmónie a jednoty je cítiť v celom meste. Je pripomienkou odolnosti mesta a jeho odhodlania k pokroku a zmenám.

Most mieru je nádhernou architektúrou, ktorá neujde žiadnemu oku.
Most mieru je nádhernou architektúrou, ktorá neujde žiadnemu oku.

Lanovka Gomi

V starobylom meste Tbilisi, ktoré sa nachádza na južnom Kaukaze, sa nachádza jedna z najstarších lanoviek na svete – lanovka Gomi. Táto unikátna lanovka ponúka návštevníkom jedinečný spôsob, ako preskúmať úchvatnú scenériu mesta, už od svojho otvorenia v roku 1957.

Cesta sa začína na okraji Starého mesta Tbilisi, ktoré je vo štvrti Avlabari. Lanovka vezme cestujúcich na vyhliadkovú cestu naprieč mestom a ponúka úžasný výhľad na panorámu mesta vrátane budov gruzínskeho hlavného mesta, hôr v diaľke a rieky Kura.

Lanovka Gomi je technický zázrak. Má kabínu pre osem osôb, dĺžku 690 metrov (2 264 stôp) a sklon 31 stupňov. Stúpa do výšky približne 125 metrov (410 stôp) nad mestom.

Samotná jazda je skutočne nezabudnuteľným zážitkom a výhľad, ktorý poskytuje, je niečo, na čo nikdy návštevník nezabudne.

Po dosiahnutí vrcholu si človek bude môcť oddýchnuť a vychutnať si nádherný panoramatický výhľad a urobiť si skvelé fotografie mesta rozprestierajúceho sa pred ním. Pri západe slnka môže vidieť jedinečné svetlá mesta v celej jeho kráse.

Tbilisi je mesto, ktoré sa oplatí vidieť z vtáčej perspektívy.
Tbilisi je mesto, ktoré sa oplatí vidieť z vtáčej perspektívy.

Tbilisi – miestna kuchyňa

Tbilisi zahŕňa jedinečnú zmes kultúr a kuchýň. Vďaka bohatej histórii, bohatým kultúrnym pamiatkam a množstvu miestnych špecialít je Tbilisi cieľom milovníkov jedla a cestovania.

Základom gruzínskej kuchyne sú tradičné jedlá, ktoré pochádzajú zo starovekej krajiny, ako napríklad:

  • chačapuri (syrom plnený plochý chlieb)
  • chinkali (knedle plnené mäsom)

Gruzínska kuchyňa sa vyznačuje aj rôznymi regionálnymi špecialitami vrátane typických pikantných omáčok a kyslej chuti na západe krajiny a jedinečnej slivkovej omáčky Tkemali na východe.

Tbilisi je tiež mestom s veľkou medzinárodnou kulinárskou ponukou. V mestských reštauráciách sa podávajú jedlá od obľúbených miestnych jedál až po modernú medzinárodnú kuchyňu.

Medzi najobľúbenejšie reštaurácie v meste patrí Cafe Littera, kde si hostia môžu vychutnať útulnú atmosféru pri stolovaní, a luxusná reštaurácia Bria Restro, ktorá ponúka jedlá z celého sveta.

Žiadna návšteva Tbilisi by nebola úplná bez prehliadky trhov. Miestni obyvatelia z celého mesta prichádzajú na trhy, aby sa zásobili čerstvými produktmi a korením. Je tu chutné miestne ovocie a zelenina, ako aj rôzne čerstvé bylinky.

Od melasy z granátového jablka a orechovej pasty až po šafran a sušené paradajky – trhy ponúkajú široký výber ingrediencií, ktoré prinesú autentické chute Gruzínska do domácej kuchyne návštevníka.

Tbilisi je vzrušujúce mesto plné príležitostí, od rozmanitej kultúry a histórie až po moderné zariadenia. Jeho jedinečná zmes starého a nového z neho robí destináciu, ktorú musí navštíviť každý cestovateľ hľadajúci jedinečný kultúrny zážitok.

Čo navštíviť