Neusiedler See, Neziderské jazero – počasie, dovolenka, zaujímavosti

Európa

Neziderské jazero (angl. Neusiedler See) je najväčšie jazero v Rakúsku a jedna z najvýznamnejších mokradí v strednej Európe. Nachádza sa na hranici medzi Rakúskom a Maďarskom a je obklopené krásnou prírodou, vďaka čomu je obľúbeným cieľom turistov. Je oklopené dvomi krásnimi dedinkami a to Neusiedler am See a Podersdorf am see. Čo je Neusiedler See? Čo sú Neusiedler am See a Podersdorf am see?

Jazero je domovom rozmanitej flóry a fauny vrátane vzácnych druhov vtákov, ako je napríklad volavka biela a brehuľa. Neziderské jazero ponúka aj množstvo outdoorových aktivít, ako je plachtenie, windsurfing a cyklistika.

Či už chce niekto navštíviť Neziderské jazero kvôli kúpaniu, slneniu alebo aktívnemu oddychu, nemalo by chýbať kvalitné cestovné poistenie. Nejde o nákladnú položku, nakoľko cestovné poistenie je možné vybaviť si už od 0,70 eur na deň.

Neziderské jazero

Neziderské jazero alebo anglicky Neusiedler See, je najväčším jazerom v Rakúsku a jedným z mála zvyšných stepných jazier v Európe. Nachádza sa na hranici medzi Rakúskom a Maďarskom, pričom približne dve tretiny jeho plochy ležia v Rakúsku a jedna tretina v Maďarsku.

Jazero má rozlohu približne 315 km2 a je pomerne plytké, s maximálnou hĺbkou len 1,8 m. Jazero je napájané niekoľkými malými riekami a potokmi, ako aj podzemnými prameňmi a nemá žiadny viditeľný odtok, preto sa považuje za endoreické jazero.

Oblasť Neziderského jazera je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá je známa svojou jedinečnou krajinou, biodiverzitou a kultúrnym dedičstvom. Región je domovom mnohých vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov vrátane početných druhov vtákov, vďaka čomu je vyhľadávaným cieľom ornitológov.

Jazero a okolité mokrade boli v roku 2001 zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Okrem toho je región Neusiedler See známy svojimi vinicami, z ktorých sa vyrábajú vysokokvalitné vína, najmä sladká odroda vína známa ako „Ausbruch“.

Dovolenka na Neziderskom jazere

Neziderské jazero, resp. kúpalisko v Rakúsku, je ideálnou destináciou pre relaxačnú a dobrodružnú dovolenku. Návštevníci sa môžu na jazere venovať rôznym vodným športom, ako je plachtenie, windsurfing a plávanie. Oblasť je tiež známa svojimi malebnými cyklotrasami, ktoré vedú pozdĺž jazera a cez okolité vinice.

Pre tých, ktorí radšej spoznávajú región pešo, je tu niekoľko turistických trás, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na jazero a okolité kopce. Okrem toho mesto Neusiedl am See ponúka množstvo kultúrnych atrakcií, ako sú múzeá, galérie a historické pamiatky.

Návštevníci si môžu dopriať aj miestnu kuchyňu a víno, keďže v okolí sa nachádza niekoľko viníc a reštaurácií. Či už chce niekto len oddych alebo aktívnu dovolenku, Neusiedl See má čo ponúknuť každému. Podobne je tomu tak aj napr. v rakúskom meste Hainburg.

Neziderské jazero ponúka okrem príjemného relaxu taktiež rôzne športy ako je plávanie či windsurfing.

Počasie neusiedl am see

Podnebie v Neusiedl am see je mierne kontinentálne s teplými letami a chladnými zimami. V lete sa priemerná teplota pohybuje okolo 25 °C s občasnými horúcimi dňami, keď teploty môžu dosiahnuť až 30 °C. V zime sa priemerné teploty pohybujú okolo -1 °C, hoci niektoré dni môžu byť oveľa chladnejšie.

Jarné a jesenné obdobie je mierne a príjemné s priemernými teplotami okolo 15 – 20 °C. V tomto období sa môžu vyskytnúť slabé dažde alebo búrky, ktoré však zvyčajne trvajú krátko a nemajú výrazný vplyv na turistické aktivity.

Neusiedl am See je obklopený krásnou prírodou vrátane Neziderského jazera, ktoré v letných mesiacoch priťahuje množstvo turistov. Jazero ponúka ideálne podmienky na vodné športy, ako je kitesurfing a windsurfing. Mnohí turisti využívajú aj cyklistické a turistické trasy, ktoré vedú okolo jazera a po okolitých kopcoch.

Celkovo je počasie v Neusiedl am See príjemné a lákavé pre návštevníkov počas celého roka. V letných mesiacoch môžete očakávať slnečné a teplé dni, ktoré ponúkajú množstvo vodných a vonkajších aktivít, zatiaľ čo v zime môžete využiť lyžovanie a iné zimné športy v tejto oblasti.

Neziderské jazero – mapa

Neziderské jazero sa nachádza na mape vo východnej časti Rakúska, pri hraniciach s Maďarskom. Nachádza sa v spolkovej krajine Burgenland, ktorá je najmenšou spolkovou krajinou Rakúska. Jazero sa tiahne približne 36 kilometrov od severu na juh a 12 kilometrov od východu na západ.

Jeho celková rozloha je približne 315 km2, pričom takmer 60 % jazera patrí Rakúsku a zvyšok Maďarsku. Jedinečná poloha a podnebie jazera vytvárajú jedinečný ekosystém, ktorý je domovom mnohých rastlinných a živočíšnych druhov. Okrem toho je vďaka svojej polohe obľúbeným turistickým cieľom pre outdoorové aktivity, ako je cyklistika, plachtenie a pozorovanie vtákov.

Pri Neziderskom jazere sú dve krásne mestečká, ktoré by mali návštevníci určite vidieť. Ide o Neusiedl am See a Padersdorf am See.

1. Neusiedl am See

Neusiedl am See je pôvabné mestečko vo východnom Rakúsku, známe svojou malebnou polohou na brehu Neziderského jazera. Mesto je obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojej malebnosti a pokojnej atmosfére, čo z neho robí ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú pokojné útočisko ďaleko od ruchu mesta.

Návštevníci sa môžu venovať rôznym outdoorovým aktivitám, ako je cyklistika, turistika a plachtenie, alebo jednoducho relaxovať pri jazere a kochať sa nádherným výhľadom. Neusiedl am See má aj bohaté kultúrne dedičstvo s niekoľkými historickými pamiatkami a múzeami vrátane Haydnovho domu, ktorý pripomína život a dielo slávneho skladateľa Josepha Haydna.

Niekoho môže zaujímať aj počasie v okolí jazera alebo v mestečku Neusiedl am See. Toto mestečko má kontinentálne podnebie, ktoré sa vyznačuje horúcimi letami a studenými zimami. V letných mesiacoch môžu teploty dosahovať až 30 °C, čo je ideálne obdobie na vonkajšie aktivity, ako je kúpanie a opaľovanie.

Počas leta v regióne spadne aj pomerne veľa zrážok, ktoré sa občas striedajú s búrkami. V zimných mesiacoch môžu teploty klesnúť pod bod mrazu, pričom sneženie je bežným javom. Blízkosť Neziderského jazera však prispieva k zmierneniu teplôt, takže zimné podnebie je tu miernejšie ako v iných regiónoch v rovnakej zemepisnej šírke.

Celkovo je podnebie v meste Neusiedl am See vo všeobecnosti príjemné a vhodné na aktivity v prírode počas celého roka, pričom každé ročné obdobie prináša do mesta svoje vlastné jedinečné čaro.

2. Podersdorf am see

Podersdorf am See je pôvabná dedinka ležiaca na východnom brehu Neziderského jazera v Rakúsku. Je to obľúbená turistická destinácia, známa svojimi nádhernými prírodnými krásami a ponukou outdoorových aktivít. V letných mesiacoch si návštevníci môžu na jazere vychutnať kúpanie, windsurfing, kiteboarding a plachtenie, zatiaľ čo v zime je zamrznuté jazero ideálnym miestom na korčuľovanie a plachtenie na ľade.

Táto dedinka je známa aj svojou malebnou krajinou s kilometrami piesočnatých pláží a zvlnenými vinicami, z ktorých sa vyrábajú jedny z najlepších rakúskych vín. Návštevníci môžu preskúmať okolie pešo alebo na bicykli, pokochať sa nádhernými scenériami a ochutnať miestne špeciality v mnohých reštauráciách a kaviarňach rozmiestnených po celej dedine.

V Podersdorfe pri jazere sa počas roka konajú aj rôzne kultúrne podujatia vrátane každoročného festivalu surfovania a kitovania, na ktorý prichádzajú návštevníci z celého sveta. Celkovo je Podersdorf am See nádherná destinácia, ktorá návštevníkom ponúka dokonalú kombináciu prírodných krás, outdoorových aktivít a kultúrnych zážitkov.

Balaton

Podobným jazerom, ako je Neziderské, je aj Balaton. Ide taktiež o stepné jazero, ktorých v Európe už nie je veľa.

Balaton, známy aj ako Balatonské jazero, je veľké sladkovodné jazero v západnom Maďarsku. Je najväčším jazerom v strednej Európe a je obľúbenou turistickou destináciou, známou pre svoje úžasné prírodné krásy, krištáľovo čistú vodu a širokú ponuku aktivít.

V letných mesiacoch si tu návštevníci môžu vychutnať kúpanie, opaľovanie a vodné športy, ako je plachtenie, windsurfing a jazda na kajaku. Jazero je obklopené pôvabnými mestami a dedinami, z ktorých každá má svoj vlastný jedinečný charakter a atrakcie vrátane termálnych kúpeľov, múzeí a vinárstiev.

Región je známy aj svojou vynikajúcou kuchyňou, v mnohých reštauráciách a kaviarňach rozmiestnených okolo jazera si môžete vychutnať tradičné maďarské jedlá a svetoznáme vína. Celkovo je Balaton úžasnou destináciou, ktorá návštevníkom ponúka dokonalú kombináciu prírodných krás, vonkajších aktivít a kultúrnych zážitkov.

Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe a obľúbená destinácia turistov z celého sveta.

Balaton – mapa

Balaton sa nachádza na mape v západnom Maďarsku. Je to najväčšie jazero v strednej Európe a je približne 77 kilometrov dlhé a 4 až 14 kilometrov široké. Balaton sa nachádza v Zadunajsku v Maďarsku a jeho severný breh je pri meste Keszthely, zatiaľ čo južný breh je pri meste Siófok.

Jazero je obklopené malebnými kopcami a vinohradmi, vďaka čomu je obľúbeným cieľom turistov, ktorí vyhľadávajú oddych a outdoorové aktivity, ako sú turistika a cyklistika. Lokalita Balatonu je ľahko dostupná autom alebo vlakom z Budapešti, ktorá je vzdialená približne 120 km na východ.

Jazerá v Rakúsku

Rakúsko je domovom mnohých nádherných jazier, z ktorých každé ponúka svoje vlastné jedinečné atrakcie a aktivity. Jedným z takýchto jazier je Hallstattské jazero, ktoré sa nachádza v malebnom regióne Salzkammergut v okolí dedinky Hallstatt.

Jazero je obklopené vysokými horami a historickými dedinami a návštevníci sa tu môžu venovať aktivitám, ako sú turistika, kúpanie a člnkovanie. Na jazere sa nachádza aj niekoľko potápačských škôl, ktoré umožňujú návštevníkom preskúmať jeho krištáľovo čisté vody a objaviť podmorský svet.

Ďalšou obľúbenou destináciou je Zellské jazero, ktoré sa nachádza v rakúskych Alpách. Toto nádherné jazero ponúka návštevníkom celý rad outdoorových aktivít vrátane pešej turistiky, horskej cyklistiky a lyžovania, ako aj vodných športov, napríklad plávanie, člnkovanie a jazdu na paddleboarde. Jazero je tiež obklopené pôvabnými dedinkami, z ktorých každá má svoj vlastný jedinečný charakter a atrakcie.

Ďalšou obľúbenou destináciou je jazero Wörthersee, ktoré sa nachádza v južnej spolkovej krajine Korutánsko. Jazero je známe svojou krištáľovo čistou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie, člnkovanie a potápanie. V okolí sa nachádza aj niekoľko turistických a cyklistických trás, ako aj svetoznáme golfové ihriská.

Jazero je tiež obklopené pôvabnými mestami a dedinami, z ktorých každá má svoju vlastnú jedinečnú históriu a kultúru. Návštevníci si môžu vychutnať celý rad kultúrnych aktivít, ako je návšteva múzeí a galérií, alebo jednoducho relaxovať v jednej z mnohých kaviarní a reštaurácií na brehu jazera.

Rakúske jazerá celkovo ponúkajú návštevníkom rozmanitú škálu aktivít a atrakcií, vďaka čomu sú povinnou destináciou pre každého cestovateľa.

DovolenkaZaujímavosti