Budapešť – pamiatky, kúpele, čo navštíviť

Európa

Budapešť je hlavné mesto Maďarska a jedno z najkrajších miest v Európe. Budapešť, ktorá sa nachádza na brehu Dunaja, je známa svojou úžasnou architektúrou, živou kultúrou a bohatou históriou. Mesto je domovom rôznych atrakcií vrátane budovy maďarského parlamentu, Budínskeho hradu a termálnych kúpeľov. Mesto tiež ponúka širokú škálu reštaurácií, barov a kaviarní. Kde sa v Budapešti ubytovať? Aké pamiatky v Budapešti navštíviť?

Vďaka kombinácii východnej a západnej Európy je Budapešť jedinečnou a vzrušujúcou destináciou pre cestovateľov z celého sveta. Či už hľadáte historické pamiatky, krásne parky alebo rušný nočný život, Budapešť má pre každého niečo.

Mnoho slovenských cestovateľov cestuje do Budapešti autom. Pri ceste na dovolenku autom netreba zabúdať na diaľničnú známku, aby sa vodiči vyhli zbytočným pokutám za jazdu na spoplatnených úsekoch.

Budapešť – história

Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je mesto s bohatou a živou históriou, ktorá siaha až do doby jeho založenia Keltmi v 1. storočí pred Kristom. Mesto vzniklo ako rímska osada v 4. storočí a neskôr ho v 9. storočí obsadili Maďari. Počas stredoveku mesto prekvitalo, stalo sa dôležitým obchodným centrom a získalo množstvo kultúrnych a architektonických pamiatok.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia prešla Budapešť obdobím veľkej modernizácie, počas ktorej sa zmodernizovala mestská infraštruktúra a postavili sa mnohé z jej ikonických budov. Po rozpade Rakúsko-Uhorska na začiatku 20. storočia zažila Budapešť obdobie úpadku. V 50. rokoch 20. storočia bol však revitalizovaný a dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Európe. Jeho ohromujúca architektúra, bohaté kultúrne dedičstvo a pulzujúci nočný život z neho robia ideálne miesto na návštevu.

Budapešť – doprava

Do Budapešti sa dá zo Slovenska dostať priamym vlakom alebo autobusom. Cesta vlakom väčšinou trvá 3 – 4 hodiny; cesta autobusom je o čosi dlhšia a trvá okolo 6 – 7 hodín. Lístky na ktorúkoľvek z možností, je možné rezervovať si vopred online. Odporúča sa skontrolovať si cestovné poriadky – časy odchodov a príchodov, tie sa môžu v závislosti na sezóne.

V Budapešti je potom jednoduché pohybovať sa verejnou dopravou alebo taxíkom. 

Turisti sa po Budapešti môžu pohybovať veľmi spoľahlivou mestskou dopravou.

Budapešť zaujímavé fakty

Budapešť je neuveriteľné mesto plné kultúry, histórie a zábavných faktov. Budapešť je jedimé mesto na svete, ktoré je rozdelené dvoma riekami. Rieka Dunaj rozdeľuje mesto na dve časti, Budín na západe a Pešť na východe.

Budapešť je domovom viac ako 80 termálnych prameňov, čo z nej robí najväčší jaskynný systém s termálnou vodou na svete. Návštevníci môžu zažiť rôzne kúpele a liečivé kúpele, aby si oddýchli v liečivých vodách Budapešti. 

Ďalšou zaujímavosťou o Budapešti je, že je domovom najstaršej linky metra na svete. Linka metra 1 bola otvorená v roku 1896 a funguje dodnes! A napokon, Budapešť je známa svojou kultúrou a je domovom mnohých svetoznámych múzeí, galérií a pamiatok. Od Maďarského národného múzea až po Hradný vrch je v Budapešti nespočetné množstvo atrakcií, ktoré je možné preskúmať preskúmať.

Budapešť – pamiatky

Budapešť je fascinujúce mesto na návštevu a objavovanie. Mesto je domovom mnohých architektonických zázrakov, ako je budova parlamentu, historická hradná štvrť a Reťazový most. Mesto je tiež domovom mnohých parkov, ako napríklad Mestský park, Margitin ostrov a vrch Gellért

Existuje tiež veľa múzeí, galérií a divadiel, ktoré je možné preskúmať. Samozrejme, žiadna návšteva Budapešti sa nezaobíde bez plavby loďou po Dunaji, aby sa návštevníci mohli pokochať nádhernou panorámou mesta. Po dni strávenom prehliadkou mesta si môžu návštevníci oddýchnuť v jednom zo známych mestských kúpeľov, ako sú kúpele Széchenyi alebo Gellért. Návšteva Budapešti je nezabudnuteľným zážitkom.

Budapešť – kúpele

Budapešť je známa svojimi termálnymi prameňmi, ktoré sa využívajú už od rímskej éry. Mesto je domovom viac ako stovky horúcich prameňov, ktoré poskytujú celý rad terapeutických výhod. Voda je bohatá na minerály a teplota sa pohybuje od 25 do 78 stupňov celzia. Predpokladá sa, že vody bohaté na minerály pomáhajú zlepšovať krvný obeh, zmierňujú zápaly a pomáhajú pri relaxácii.

Mnohé z termálnych kúpeľov v Budapešti existujú po stáročia a ponúkajú návštevníkom jedinečný kultúrny zážitok. Návštevníci si môžu vychutnať rôzne termálne procedúry vrátane masáží, sauny a teplých a studených kúpeľov. Budapeštianske termálne kúpele sú skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť a relaxovať, a musia ich vidieť každý návštevník mesta.

Budapešť – Citadella

Citadela v Budapešti je ohromujúca stavba, ktorá zohrala dôležitú úlohu v histórii Maďarska. Táto pevnosť, ktorá sa nachádza na budínskej strane rieky Dunaj, bola pôvodne postavená v 13. storočí a odvtedy bola niekoľkokrát zrekonštruovaná a rozšírená. Citadela ponúka úchvatný výhľad na mesto a je obľúbenou turistickou destináciou.

Je tiež domovom rôznych múzeí a galérií, vďaka čomu je skvelým miestom na spoznávanie histórie mesta. Citadela je tiež domovom mnohých významných historických pamiatok, ako je Socha slobody a Hrob neznámeho vojaka. Citadela musí vidieť každý, kto navštívi Budapešť.

Budapešť – Oceanarium

Budapešťské oceanárium je úžasným a vzdelávacím zážitkom pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Oceanarium sa nachádza v samom srdci mesta a ponúka návštevníkom možnosť preskúmať svet pod morom.

S viac ako 30 nádržami naplnenými rôznymi vodnými živočíchmi môžu návštevníci pozorovať žraloky, rejnoky, morské koníky, chobotnice a širokú škálu rýb. Takže namiesto filmov o žralokoch si návštevník prezrie ohromné morské živočíchy naživo.

Oceanárium má tiež veľký bazén, v ktorom si návštevníci môžu zaplávať, a množstvo interaktívnych exponátov a aktivít. Od veľkolepo navrhnutých akvárií až po skúsený personál, budapeštianske oceanárium je skvelý spôsob, ako spoznať podmorský svet.

Budapešť – Parlament

Budova maďarského parlamentu v Budapešti je úchvatný pohľad. Neogotická budova, ktorá sa nachádza v srdci hlavného mesta, bola postavená koncom 19. storočia a stala sa symbolom maďarského národa. Od roku 1902 je sídlom Národného zhromaždenia Maďarska a teraz je domovom predsedu vlády a Snemovne reprezentantov.

Veľkolepá budova parlamentu je dlhá viac ako 268 metrov a jej centrálna kupola je vysoká 96 metrov. Je to najväčšia budova v Maďarsku a jedna z najpôsobivejších v Európe. Budovu zdobí množstvo sôch a sôch, ktoré predstavujú históriu Maďarska, pričom každá z nich rozpráva príbeh alebo vzdáva hold určitej udalosti. Vnútri je sála parlamentu vyzdobená krásnou freskou zobrazujúcou maďarský ľud a jeho boj za slobodu.

Návštevníci budovy parlamentu môžu absolvovať prehliadky so sprievodcom, ktoré im umožnia nahliadnuť do histórie a fungovania maďarského politického systému. Prehliadka zahŕňa návštevu hlavnej komory, rôznych miestností výboru a úžasne zdobených chodieb. V budove sa nachádza aj množstvo dôležitých umeleckých diel, vrátane slávnych korunovačných klenotov, zbierky maďarských regálií.

Budova maďarského parlamentu je jednou z najpôsobivejších na svete a je dôkazom oddanosti národa demokracii a politickej slobode. Je ikonickým symbolom Maďarska a musí ho vidieť každý, kto navštívi Budapešť.

Budova parlamentu je unikátnou stavbou a zároveň aj symbolom Maďarska.

Cestovanie po Maďarsku

Návšteva Maďarska je skvelý spôsob, ako preskúmať a zažiť kultúru tohto jedinečného národa. Maďarsko je známe svojou krásnou architektúrou, úžasnou krajinou a pulzujúcimi mestami. Pri návšteve Maďarska by návštevníci určite mali preskúmať hlavné mesto Budapešť.

Toto mesto je plné atrakcií, od ohromujúcej architektúry budovy parlamentu až po množstvo múzeí, galérií a historických pamiatok. Môžu tiež preskúmať ohromujúcu rieku Dunaj a jej mnohé malebné mosty.

Medzi ďalšie atrakcie, ktoré musí vidieť každý, patria termálne kúpele Szechenyi, Budínsky hrad a rušné bary v ruinách. Ak návštevníci chcú prirodzenejší zážitok, odporúča sa vydať do kopcov Buda a preskúmajte množstvo turistických chodníkov alebo navštíviť národný park Hortobágy, aby videli nejakú divokú zver. Maďarsko určite zanechá v mysli trvalý dojem.

Tí, ktorých fascinuje história miest a krajiny samotnej si zamilujú mesto Szombathely, ktoré sa považuje za najstrašie mesto Maďarska. Za zmienku stojí spomenúť aj jazero Balaton, ktoré sa nachádza práve v Maďarsku. Ide o najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe a určite sa opaltí zažiť jeho atmosféru. Priamo na severnom brehu Balatonu sa takteiž nachádza malebná dedinka Tihany, ktorá očarí nielen svojou krásou, ale aj pestrou históriou.

V neposlednom rade, treba spoemnúť vianočné trhy, ktoré sa konajú v Maďarsku. Najviac veľkolepé sú tie v Budapešti, ktorým môžu konkurovať už len vianočné trhy v Prahe, Viedni či Krakowe.

Budapešť – kuchyňa

Čo sa týka jedla, Budapešť má čo ponúknuť. Tradičné maďarské jedlá ako segedísnky guláš, kurací paprikáš, baraní guláš a lángos nesmú chýbať. Papriková polievka síce nie je pôvodným maďarským receptom, ale spája sa s maďarskou kuchyňou a má tu vychýrenú povesť. Pre odvážnejších jedákov sú jedlá ako vyprážané cesto plnené mäsom a kapustou, vyprážaný syr alebo krvavnička.

Budapešť má veľký výber reštaurácií, z ktorých si turisti môžu vybrať, od neformálnych bistier až po luxusné reštaurácie. Samozrejme, žiadny výlet do Maďarska sa nezaobíde bez ochutnávky niektorých miestnych vín alebo remeselných pív. Budapešť, ktorá má čo ponúknuť, určite poskytne kulinársky zážitok, na ktorý si nezabudnete.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti