Salzburg, Rakúsko – pamiatky, čo vidieť

Európa

V srdci rakúskych Álp sa nachádza malebné mesto Salzburg. Je známe svojimi nádhernými prírodnými krásami a bohatou históriou, a preto je obľúbenou turistickou destináciou. Kde je Salzburg a čo navštíviť v jeho okolí? Má v blízkosti Salzburg jazerá?

Toto mesto ponúka množstvo pamiatok, ktoré môže vášnivý cestovateľ preskúmať, od očarujúceho starého mesta až po majestátne hory.

Kde je Salzburg?

Salzburg je očarujúce mesto v srdci Rakúska. Leží na brehu rieky Salzach, obklopené nádhernými východnými Alpami. Salzburg, známy svojou barokovou architektúrou, bohatým kultúrnym dedičstvom a úchvatnou prírodou, je obľúbeným miestom cestovateľov.

Mesto má rozlohu približne 66 km² a žije v ňom približne 158 000 obyvateľov, čo z neho robí štvrté najväčšie mesto v Rakúsku. Salzburg je hlavným mestom spolkovej krajiny Salzbursko a je rozdelený na 24 okresov.

Je tiež rodiskom slávneho hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta a nachádza sa tu mnoho historických pamiatok, ako napr. pevnosť Hohensalzburg, palác Mirabell a salzburský dóm. Vďaka malebnému prostrediu, bohatej histórii a živej kultúre je Salzburg vyhľadávanou destináciou Rakúska.

Dejiny Salzburgu

Salzburg je mestom s bohatou históriou a kultúrou. Jeho korene siahajú až do 5. storočia, keď bolo založené ako rímska osada. Názov mesta je odvodený od nemeckého slova „Salz“, ktoré znamená soľ, keďže v stredoveku bolo významným producentom soli.

Avšak až v 7. storočí sa Salzburg dostal do popredia ako sídlo mocného arcibiskupstva. V priebehu storočí sa stal prekvitajúcim centrom obchodu a strediskom umenia a hudby, pričom jeho domovom sa stali slávni skladatelia ako Wolfgang Amadeus Mozart a Johann Michael Haydn.

V 16. storočí sa Salzburg ocitol uprostred protestantskej reformácie, pričom arcibiskupi tvrdo bránili svoju katolícku vieru. To viedlo k výstavbe veľkolepých barokových budov a kostolov, ktoré sa dodnes týčia a dotvárajú architektonický pôvab mesta.

V 19. storočí sa Salzburg stal súčasťou Rakúsko-Uhorska, čo viedlo k obdobiu hospodárskej prosperity a modernizácie. Počas druhej svetovej vojny však mesto čelilo devastácii a veľká časť jeho historického centra bola zničená.

Vďaka rozsiahlemu reštaurátorskému úsiliu sa Salzburgu podarilo zachovať svoju bohatú históriu a v roku 1996 bol uznaný za svetové dedičstvo UNESCO. Dnes naďalej priťahuje návštevníkov z celého sveta, ktorí túžia preskúmať jeho fascinujúcu minulosť a ponoriť sa do jeho očarujúcej atmosféry.

Rodný dom Mozarta je obľúbeným miestom turistov.

Salzburg – Alpy

Salzburg je známy svojimi úchvatnými výhľadmi na hory a je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta. Jeho kulisu tvoria nádherné Alpy.

Jedným z hlavných lákadiel Salzburgu je blízkosť Álp, čo z neho robí ideálnu destináciu pre milovníkov prírody. Návštevníci sa môžu vyviezť lanovkou na vrchol hory Untersberg, odkiaľ sa naskytá nádherný panoramatický výhľad na mesto a okolie.

V zime je Salzburg obľúbeným miestom na lyžovanie a snowboarding, pretože početné lyžiarske strediská sa nachádzajú len kúsok od mesta. V letných mesiacoch sú obľúbenými aktivitami pešia turistika a horská cyklistika s množstvom trás na preskúmanie.

Salzburg – jazerá

Hoci mnohí návštevníci prichádzajú, aby preskúmali barokovú architektúru a hudobné dedičstvo mesta, jedným z najúchvatnejších aspektov Salzburgu sú jeho početné jazerá. Salzburg je obklopený nedotknutými jazerami, ktoré ponúkajú pokojný únik z rušného mesta.

Najznámejším z týchto jazier je pokojné Wolfgangovo jazero, ktoré sa nachádza len kúsok od centra mesta. Wolfgangské jazero s krištáľovo čistou vodou a kulisou majestátnych hôr je obľúbeným miestom na kúpanie, člnkovanie a pešiu turistiku. Návštevníci sa tiež môžu vydať na vyhliadkovú plavbu loďou a preskúmať jazero aj jeho malebné dedinky vrátane St. Wolfgang a St. Gilgen.

Ďalším jazerom, ktoré láka turistov v Salzburgu, je Fuschlské jazero. To je známe svojou smaragdovo zelenou vodou a nádherným výhľadom. Toto jazero je obľúbeným miestom na vodné športy, ako je jazda na kajaku a paddleboarde.

Cestovatelia tiež obľubujú oddych na brehu a vychutnávanie si pokojného okolia. Pri jazere Fuschl sa nachádza aj niekoľko luxusných hotelov a kúpeľov, ktoré sú ideálnym miestom na omladzujúcu dovolenku.

Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružnejšie zážitky, je nevyhnutnosťou výlet k jazeru Zell. Toto jazero, ktoré sa nachádza v regióne Zell am See, ponúka širokú škálu outdoorových aktivít, ako sú turistika, cyklistika a paragliding. Jazero je tiež obľúbeným miestom na rybolov s rôznymi druhmi rýb vrátane pstruhov a šťúk.

Nie sú to však len prírodné krásy týchto jazier, ktoré ich robia takými výnimočnými. Mnohé z nich majú aj bohatú históriu a kultúrny význam. Napríklad jazero Mondsee, ktoré sa nachádza len kúsok od Salzburgu, je nielen obľúbeným miestom vodných aktivít, ale je aj dejiskom slávnej svadobnej scény vo filme „The Sound of Music“. Návštevníci si môžu prezrieť kostol, v ktorom sa svadba natáčala, a dokonca si túto kultovú scénu sami zopakovať.

Okrem týchto známych jazier sa v salzburskom regióne nachádza aj mnoho skrytých skvostov, ktoré čakajú na objavenie. Halštatské jazero, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, je rovnako úžasné jazero obklopené pôvabnými alpskými dedinkami a úchvatnou prírodou. Jazero Attersee, najväčšie jazero v regióne Salzkammergut, je ďalším skrytým klenotom s krištáľovo čistou vodou a idylickými plážami.

Wolfgangovo jazero je známe svojou krištáľovo čistou vodou a nádherným výhľadom.

Salzburg – pamiatky

Salzburg je domovom množstva úžasných pamiatok, z ktorých každá má svoju jedinečnú históriu a význam. Od starovekých rímskych zrúcanín až po barokové paláce – toto mesto je pokladnicou architektonických zázrakov, ktoré zanechajú návštevníkov v úžase.

Jednou z najikonickejších pamiatok Salzburgu je pevnosť Hohensalzburg, ktorá sa týči na vrchole kopca s výhľadom na mesto. Táto impozantná stavba pochádza z 11. storočia a je jedným z najväčších a najzachovalejších hradov v Európe. Návštevníci sa môžu na pevnosť vyviezť lanovkou a prezrieť si jej stredoveké komnaty, nádvoria a múzeá a zároveň si vychutnať úchvatný výhľad na mesto pod ňou.

Ďalšou pamiatkou, ktorú stojí za to v Salzburgu navštíviť, je palác a záhrady Mirabell. Tento veľkolepý barokový palác postavený v 17. storočí je známy svojimi nádhernými záhradami, ktoré sa objavili vo viacerých filmoch vrátane obľúbeného muzikálu „The Sound of Music“. Samotný palác je majstrovským dielom barokovej architektúry so zdobenými interiérmi a freskovými stropmi.

Pre milovníkov histórie je potrebné navštíviť rímske mesto Juvavum. Toto staroveké mesto, založené v roku 15 pred n. l., bolo dôležitým obchodným centrom a vojenskou pevnosťou Rímskej ríše. Dnes si návštevníci môžu prezrieť dobre zachované ruiny vrátane fóra, amfiteátra a mestských hradieb a nahliadnuť do fascinujúcej minulosti mesta.

Žiadna návšteva Salzburgu nie je úplná bez prehliadky Salzburskej katedrály. Tento veľkolepý barokový kostol zo 17. storočia je svedectvom bohatej náboženskej histórie mesta. Veľkolepé priečelie katedrály a jej zdobený interiér, vykladaný mramorom a zlatom, sú nádherným pohľadom. Je tiež miestom posledného odpočinku Mozarta, najslávnejšieho obyvateľa mesta.

Okrem týchto slávnych pamiatok sa v Salzburgu nachádza aj mnoho ďalších očarujúcich miest, napríklad opátstvo a cintorín svätého Petra, palác Hellbrunn a univerzita Mozarteum. Každé z týchto miest je svedectvom bohatého kultúrneho dedičstva mesta a prispieva k jeho jedinečnému šarmu.

Celkovo sú salzburské pamiatky nielen krásnymi stavbami, ale aj oknami do minulosti a súčasnosti mesta. Sú odrazom jeho bohatej histórie, kultúry a architektúry a pripomínajú, prečo je toto očarujúce rakúske mesto stále špičkovou turistickou destináciou.

Salzburg a okolie

Aj keď samotné mesto má čo ponúknuť, okolie skrýva pokladnicu skrytých skvostov. Tu je niekoľko miest v okolí Salzburgu, ktoré je zážitok navštíviť, od malebných dediniek až po majestátne hory.

  1. Hallstatt

Hallstatt sa nachádza v regióne Salzkammergut a je to dedinka ako z pohľadnice, ktorá akoby vypadla priamo z rozprávky. Vďaka svojej idylickej polohe na brehu Hallstattského jazera a obklopeniu vysokými horami nie je divu, že táto malebná dedinka je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci sa môžu prejsť pôvabnými uličkami, obdivovať tradičné drevené domy a dokonca sa aj previezť loďou po jazere.

  1. Ľadové jaskyne Werfen

Milovníci prírody a dobrodružstva by si nemali nechať ujsť príležitosť navštíviť Werfenské ľadové jaskyne, najväčšie ľadové jaskyne na svete. Tieto jaskyne sa nachádzajú v pohorí Tennengebirge a sú zázračnou krajinou krištáľových útvarov, zamrznutých vodopádov a obrovských ľadových sôch. Preskúmať tieto jaskyne je jedinečný zážitok a rovnako pôsobivá je aj cesta k nim, ktorá zahŕňa lanovku a pešiu túru.

  1. Národný park Berchtesgaden

Hneď za hranicami v Nemecku sa nachádza národný park Berchtesgaden, ktorý je rajom pre milovníkov prírody. Park sa rozprestiera na ploche 210 kilometrov štvorcových a ponúka rôznorodú krajinu, od sviežich údolí až po vysoké hory. Návštevníci sa môžu vybrať na túry, obdivovať nádherné výhľady a dokonca aj spozorovať niektoré voľne žijúce zvieratá.

  1. Orlie hniezdo

Orlie hniezdo je úchvatná pamiatka, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Salzburg. Táto historická stavba, postavená na skalnom výbežku v nadmorskej výške 1 834 metrov, ponúka nádherný výhľad na okolité hory a údolia. Stavba pochádza z obdobia Tretej ríše. Dnes Orlie hniezdo slúži ako obľúbená turistická atrakcia, ktorá návštevníkom ponúka pohľad do temnej minulosti, ako aj možnosť oceniť jeho pôsobivú architektúru a malebnú polohu.