Rozprávkový zámok Neuschwanstein

Európa

Zámok Neuschwanstein v Bavorsku je opradený mnohými príbehmi a legendami. Stal sa napríklad aj inšpiráciou a predlohou rozprávkového hradu princeznej v Disneylande. Vďaka úchvatnej architektúre, dych vyrážajúcim výhľadom a množstvu kultúrnych podujatí je ľahké pochopiť, prečo je hrad Neuschwanstein jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Nemecku.


Obsah článku


Hrad Neuschwainstein nechal postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. ako útočisko a poctu Richardovi Wagnerovi. Mal slúžiť ako osobné útočisko samotárskeho kráľa, ale hneď po jeho smrti v roku 1886 bol sprístupnený platiacej verejnosti.

Vstupné do zámku Neuschwanstein

Hrad je otvorený celoročne, pričom otváracie hodiny sa menia v závislosti od ročného obdobia. Na jar a v lete, od apríla do septembra, je hrad otvorený od 9:00 do 18:00, pričom posledný vstup je o 16:00.

Na jeseň a v zime, od októbra do marca, je hrad otvorený od 10:00 do 16:00, posledný vstup je o 14:00. Hrad je zatvorený 24., 25. a 31. decembra.

Vstupné do zámku Neuschwanstein sa líši v závislosti od veku. Vstupné pre dospelých je 13 eur, deti vo veku 6 až 17 rokov zaplatia 7 eur. Deti do 5 rokov a zdravotne postihnuté osoby majú vstup zdarma. Okrem vstupného si návštevníci môžu zakúpiť prehliadku so sprievodcom za 5 eur.

Návšteva hradu Neuschwanstein je skvelým spôsobom, ako spoznať bavorskú históriu a kultúru. S ohľadom na jeho otváracie hodiny a vstupné si môžu cestovatelia naplánovať svoje výlety podľa toho a vyťažiť z návštevy čo najviac.

Podujatia v zámku Neuschwanstein

Okrem historického a architektonického významu je zámok Neuschwanstein známy aj vďaka kultúrnym podujatiam.

Počas celého roka sa na zámku Neuschwanstein konajú rôzne kultúrne podujatia vrátane koncertov, baletov a divadelných predstavení.

Každé leto sa na nádvorí zámku konajú rôzne koncerty, od klasickej hudby až po operu. Na týchto koncertoch často vystupuje Bavorský štátny orchester, ako aj miestne a medzinárodné hudobné telesá.

Na hrade sa konajú aj baletné a divadelné predstavenia vrátane klasických hier a muzikálov. Tieto predstavenia sa často konajú na nádvorí a sú prístupné verejnosti.

Okrem toho sa v areáli hradu počas celého roka koná množstvo výstav a prednášok, ktoré ponúkajú jedinečnú príležitosť spoznať históriu a kultúru hradu.

Na nádvorí zámku sa koná aj niekoľko špeciálnych podujatí, ako napríklad každoročný Neuschwansteinský festival, ktorý sa koná začiatkom augusta.

Súčasťou tohto festivalu sú koncerty, divadelné predstavenia a množstvo ďalších kultúrnych aktivít. Každoročne sa tu koná aj niekoľko vianočných podujatí vrátane vianočného trhu, ktorý sa koná na nádvorí.

Zámok Neuschwanstein je pozoruhodnou kultúrnou destináciou, ktorá návštevníkom ponúka jedinečnú príležitosť zažiť množstvo kultúrnych podujatí a aktivít.

Jednou z najobľúbenejších povestí je, že hrad inšpiroval Walta Disneyho k vytvoreniu Šípkovej Ruženky.
Jednou z najobľúbenejších povestí je, že hrad inšpiroval Walta Disneyho k vytvoreniu Šípkovej Ruženky.

Výlety od Marienbrücke k schloss Neuschwanstein

Hoci je samotný zámok hlavnou atrakciou, v okolí hradu Neuschwanstein sa nachádza mnoho ďalších zaujímavých vecí, ktoré sa dajú preskúmať.

 • Neďaleká dedina Hohenschwangau je ideálnym miestom na prehliadku pre tých, ktorí chcú z návštevy Neuschwansteinu vyťažiť viac. Návštevníci tu nájdu množstvo obchodov, reštaurácií a historických budov na preskúmanie.
 • Návšteva Marienbrücke alebo Máriinho mosta je nevyhnutnosťou. Z tohto mosta je nádherný výhľad na zámok a okolie.
 • V blízkosti hradu sa nachádzajú nádherné jazerá Schwansee a Alpsee, ktoré stoja za návštevu. Tieto jazerá poskytujú skvelú príležitosť pokochať sa úchvatným výhľadom na Neuschwanstein a okolie. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj na rôznych vodných športových aktivitách ako jazda na kajaku, plávanie alebo rybolov.
 • V okolí zámku Neuschwanstein sa nachádza aj niekoľko vynikajúcich turistických chodníkov. Tieto trasy poskytujú dokonalú príležitosť na preskúmanie okolitých lesov a údolí. Trasy majú rôznu náročnosť a môžu si ich vychutnať turisti všetkých úrovní zručností.
 • Pre tých, ktorí hľadajú jedinečné zážitky, je návšteva neďalekého mesta Füssen nevyhnutnosťou. Tu si návštevníci môžu prezrieť množstvo zaujímavých obchodov, reštaurácií a kultúrnych atrakcií. V meste sa počas roka koná aj niekoľko festivalov vrátane každoročného vianočného trhu.
 • V okolí zámku Neuschwanstein sa nachádza niekoľko vynikajúcich vinárstiev. Tieto vinárstva ponúkajú rôzne druhy vín a niektoré z nich ponúkajú aj ochutnávky.

Schloss Neuschwanstein poskytuje návštevníkom množstvo aktivít, ktoré si môžu užiť. Každý si tu nájde niečo pre seba, či už ide o návštevu historických pamiatok, spoznávanie prírody alebo ochutnávku miestneho vína.

Hrad Neuschwanstein s výhľadom na Bavorsko

Zámok Neuschwanstein sa nachádza v Bavorsku a je ikonickým symbolom romantickej minulosti Nemecka. Zámok pôvodne postavili na objednávku bavorského kráľa Ľudovíta II. v roku 1869 v štýle románskej renesancie.

Hrad Neuschwanstein sa týči na členitom kopci v Alpách a ponúka nádherný výhľad na bavorskú krajinu. Zámok Neuschwanstein sa často označuje ako „rozprávkový zámok“ vďaka svojmu zložitému a honosnému dizajnu.

Vo vnútri zámku návštevníci nájdu veľkolepé schodisko, zdobené dekorácie a zložité drevorezby. Na hrade sa nachádza aj niekoľko nástenných malieb namaľovaných umelcom Christianom Jankom, ktoré zobrazujú výjavy z nemeckého folklóru.

Jeden z vrcholov hradu Neuschwanstein predstavuje trónna sála, ktorá je vyzdobená scénami z opery Lohengrin. Návštevníci si môžu prezrieť aj Kráľovu spálňu, ktorá je vyzdobená scénami z opery „Tannhäuser“, a Sálu spevákov, ktorú zdobia scény z opery „Parsifal“.

Schloss Neuschwanstein láka milióny návštevníkov

Neuschwanstein castle je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá každoročne priláka milióny návštevníkov. Turisti môžu absolvovať prehliadky zámku so sprievodcom alebo si jednoducho prezrieť jeho areál a pokochať sa úchvatným výhľadom.

Neuschwanstein je obľúbeným cieľom aj pre fotografov, pretože jeho malebné výhľady sú výborným miestom na fotografovanie.

Neuschwanstein castle musí navštíviť každý, kto chce spoznať romantickú minulosť Nemecka. Jeho jedinečná architektúra, nádherné výhľady a bohatá história z neho robia jednu z najobľúbenejších turistických atrakcií v Európe.

Počas celého roka sa na zámku Neuschwanstein konajú rôzne kultúrne podujatia vrátane koncertov, baletov a divadelných predstavení.
Počas celého roka sa na zámku Neuschwanstein konajú rôzne kultúrne podujatia vrátane koncertov, baletov a divadelných predstavení.

Neuschwanstein je ako z rozprávky

Zámok Neuschwanstein je románsko-renesančný palác z 19. storočia. Hrad Neuschwanstein stojí na členitom kopci nad obcou Hohenschwangau neďaleko Füssenu v juhozápadnom Bavorsku v Nemecku.

Nechal ho postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. ako útočisko a poctu Richardovi Wagnerovi. Ľudovít zaplatil palác zo svojho osobného majetku prostredníctvom rozsiahlych pôžičiek, nie z bavorských verejných zdrojov.

Schloss Neuschwanstein mal slúžiť ako osobné útočisko samotárskeho kráľa, ale hneď po jeho smrti v roku 1886 bol sprístupnený platiacej verejnosti.

Odvtedy zámok Neuschwanstein navštívilo viac ako 61 miliónov ľudí. Výrazne sa objavil vo viacerých filmoch a bol inšpiráciou pre zámok Šípkovej Ruženky v Disneylande.

Návrh Neuschwansteinu vychádzal z dvoch obľúbených tém Ludwiga II:

 • romantického sveta stredovekých rytierov
 • hudobných diel Richarda Wagnera

Výstavba hradu Neuschwanstein sa začala v roku 1869 a bola dokončená v roku 1892, hoci väčšina interiérových návrhov bola dokončená až tesne pred Ludwigovou smrťou v roku 1886.

Palác bol postavený v troch rôznych architektonických štýloch:

 • novogotický
 • románsky
 • byzantský

Nachádza sa tu množstvo fresiek, nástenných malieb a obrazov zobrazujúcich scény z Wagnerových opier a z germánskej mytológie. Interiér je zmesou rôznych historických štýlov, od stredovekého cez renesančný, barokový až po rokokový.

Zámok sa nachádza na členitom kopci nad obcou Hohenschwangau neďaleko Füssenu v juhozápadnom Bavorsku. Je prístupný po ceste a v jeho blízkosti sa nachádza parkovisko. Cez roklinu Pollät vedie most, ktorý spája zámok Neuschwanstein s obcou.

V súčasnosti je hrad Neuschwanstein jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Nemecku. Je symbolom romantizmu dávnych čias a pre cestovateľov, ktorí navštívia túto oblasť, je povinnou zastávkou.

Neuschwanstein je opradený príbehmi a legendami

Neuschwanstein sa stal jedným z najobľúbenejších zámkov a hradov v Európe, ktorý každoročne navštívi viac ako 1,3 milióna ľudí.

Poloha zámku v bavorských Alpách a jeho rozprávkový vzhľad viedli k vzniku mnohých príbehov, legiend a povier. Jednou z najobľúbenejších povestí je, že hrad inšpiroval Walta Disneyho k vytvoreniu Šípkovej Ruženky. Hoci to nie je pravda, legenda pretrváva a bola udržiavaná marketingom samotného Disneyho hradu.

Ďalším príbehom, ktorý sa traduje po stáročia je, že Ľudovít II. bol potomkom Šípkovej Ruženky. Je to však mýtus, pretože Ľudovít II. nebol s rozprávkovou princeznou nijako spriaznený.

Ďalším populárnym príbehom je, že na hrade strašia duchovia kráľa Ludwiga II. a Wagnera. Hovorí sa, že ich duchov možno počuť hrať hudbu a spievať na chodbách hradu.

Povery spojené so zámkom Neuschwanstein sú rovnako živé ako príbehy, ktoré sa o ňom rozprávajú. Niektorí veria, že ak sa človek postaví pred hrad a spočíta počet veží, bude prekliaty do nešťastia. Iní veria, že ak sa pozriú priamo na hrad, bude ich v sne prenasledovať duch Ľudovíta II.

Bez ohľadu na to, aké príbehy, legendy a povery sa spájajú so zámkom Neuschwanstein, zostáva úžasne krásnou a ikonickou pamiatkou. Jeho úchvatná krása a jeho umiestnenie v bavorských Alpách z neho robia nezabudnuteľný zážitok.

Čo navštíviťKam na výletZaujímavosti