Ostrov Rab – dovolenka pri mori, čo navštíviť

Európa

Chorvátsky ostrov Rab je špičkovou turistickou destináciou, ktorá návštevníkom ponúka jedinečnú zmes krásy a kultúry. Ostrov sa nachádza v Jadranskom mori a je považovaný za jeden z najkrajších na svete. Sľubuje nezabudnuteľnú dovolenku pri mori. Kde sa vybrať a čo zažiť na ostrove Rab?

Ostrov má jedinečnú históriu, pretože dôkazy o jeho minulosti možno na ostrove nájsť aj dnes. Pôvodne bol v období renesancie centrom stavby a vlastníctva lodí.

Ostrov Rab je tiež jednou z prvých oblastí, ktoré boli oficiálne vyhlásené za národný park v Chorvátsku, čo prispelo k jeho obľúbenosti u turistov aj miestnych obyvateľov.

Rab, podobne ako ostrov Murter, je známy svojimi nádhernými plážami, z ktorých niektoré sú považované za jedny z najlepších v Európe. Pláže sa líšia veľkosťou, ale čistá voda a bujná vegetácia, ktorá ich obklopuje, vytvárajú atmosféru ako v raji. Obľúbenými aktivitami sú vodné športy, potápanie, rybolov a výlety loďou.

História – čo sa oplatí vidieť

Ostrov Rab je rajom pre turistov, ktorí chcú spoznať kultúrnu minulosť krajiny, od olivových hájov a viníc až po starobylé ruiny a historické pamiatky.

Ostrov bol domovom mnohých kultúr a civilizácií vrátane ilýrskej, rímskej a benátskej, pričom každá z nich zanechala na tejto oblasti svoju stopu.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií ostrova je mesto Rab, ktoré je známe svojimi malebnými stredovekými uličkami a budovami. Architektúra mesta, ktorá trvá päť storočí, je jedinečnou zmesou románskeho, gotického a renesančného štýlu.

Pre milovníkov histórie sú opevnené hradby a veže mesta Rab povinnou zastávkou. K ďalším zaujímavostiam patrí mestská katedrála Nanebovzatia Panny Márie, ktorá pochádza z roku 1252, a kostol svätého Jána Krstiteľa, v ktorom sa nachádza najstarší zvon v Chorvátsku.

Ostrov Rab je známy aj svojou rozmanitou krajinou, od piesočnatých pláží až po drsné útesy. Či už návštevník hľadá pokojné miesto na slnenie alebo adrenalínové dobrodružstvo, o aktivity, ktorými si môže okoreniť svoju dovolenku pri mori, nie je núdza.

Je tu množstvo turistických a cyklistických chodníkov a milovníci vodných športov si môžu vychutnať windsurfing, plachtenie a jazdu na kajaku.

Mesto Rab

Toto opevnené mesto sa nachádza na severovýchodnej strane ostrova Rab a je najväčším a najstarším mestom na celom ostrove.

Jeho história siaha až do stredoveku, keď ho v 5. storočí založili Rimania. Odvtedy mesto slúžilo ako hlavný prístav pre obchodníkov, rybárov a moreplavcov a v stredoveku bolo aj miestom veľkého náboženského významu.

Mesto sa môže pochváliť dobre zachovanou stredovekou štruktúrou kľukatých dláždených uličiek, hradov a kostolných veží, ktoré si možno prezrieť počas pešej prechádzky.

Návštevníci sa môžu pokochať nádherným výhľadom na more a hory, ktoré mesto obklopujú, a možno dokonca zahliadnuť niekoľko delfínov, ktorí obývajú vody v okolí.

Okrem fascinujúcich stavieb starého mesta ponúka Rab aj množstvo zaujímavých múzeí a galérií. Fascinujúcim miestom je benediktínsky kláštor svätej Eufémie z 10. storočia a za návštevu stojí aj hrad Frankopan.

Tých, ktorí chcú nakupovať, poteší množstvo miestnych remeselných obchodov v oblasti, kde sa predáva široká škála jedinečných remeselných výrobkov.

Pre mesto Rab sú charakteristické kostolné veže a história zachovaná v jeho architektúre.
Pre mesto Rab sú charakteristické kostolné veže a história zachovaná v jeho architektúre.

Kde sa vybrať na ostrove Rab?

Návšteva tohto ostrova nie je len o krásnych plážach. Táto destinácia ponúka priestor pre páry, rodiny či skupinu priateľov, ktorí si chcú užiť slobodný život. Kam sa teda na tomto ostrove vybrať a ako z neho vyťažiť tie najlepšie zážitky?

 1. Lopar – Je to jedna z najznámejších lokalít ostrova. Nachádza sa na severnom cípe ostrova. Ide o geologický park plný kamenných úkazov s náučným chodníkom.
 2. Kampor – Táto malá, malebná rybárska dedinka je známa nádherným výhľadom na západ slnka a tradičnou stredomorskou kuchyňou.
 3. Park Komrčar – Nachádza sa v centre mesta Rab. Je to idylické miesto na romantickú prechádzku alebo piknik s výhľadom na more a neďaleké ostrovčeky.
 4. Kostol sv. Krištofa – Je to jedna z pamiatok, ktorú ocenia milovníci histórie. Pochádza z 18. storočia, postavili ho v roku 1783 a je obľúbenou zastávkou návštevníkov ostrova Rab.
 5. Pláž Kandalora – Pláž Kandalora sa môže pochváliť najkrajším pieskom a najčistejšou vodou na ostrove.
 6. Kalifront – Návštevníci si tu užijú prechádzku na nádhernom úseku pobrežia. Ponúka úchvatný výhľad na more a neďaleké ostrovčeky.
 7. Rajská pláž – S horami v pozadí vytvára skvelý pocit z kúpania. Je obľúbeným miestom na športy a šnorchlovanie.
 8. Prístav Kampor – Tento prístav, ktorý sa nachádza v prírode, je obklopený sviežimi zelenými kopcami. Je ideálny na pokojnú prechádzku alebo príležitostný obed.

Ostrov ponúka naozaj všetko, čo si turista môže od dovolenky pri mori priať. Ak je jeho destináciou Chorvátsko, nemal by vynechať Rab a rovnako ani prímorské mesto s nádhernými plážami – Crikvenicu.

Les Dundo

Les Dundo na ostrove Rab je majestátny prírodný zázrak, ktorý musí počas návštevy Chorvátska každý vidieť. Tento starobylý les sa nachádza v srdci Kvarnerského zálivu a je domovom širokej škály rastlín a živočíchov.

Návštevníci budú obdivovať vysoké stromy, bujnú vegetáciu a krásne divoké kvety. Les Dundo je známy svojou neuveriteľnou krásou a jedinečnými ekosystémami.

Túto sviežu zelenú krajinu tvoria zmiešané listnaté a ihličnaté stromy, ako sú borovice, buky, duby, gaštany a topole. Les sa môže pochváliť aj širokou škálou živočíchov vrátane jeleňov, diviakov, líšok a jazvecov.

V lese Dundo je niekoľko turistických chodníkov, ktoré návštevníkom poskytujú možnosť preskúmať oblasť vlastným tempom. Cesty sa kľukatia a ponúkajú nádherné výhľady na okolité ostrovy a hory.

Po ceste môžu návštevníci spozorovať množstvo voľne žijúcich živočíchov vrátane vzácnych vtákov, preto by si nemali zabudnúť vziať ďalekohľad a fotoaparát.

Ak sa chce návštevník pozrieť ešte bližšie, v lese sa nachádza niekoľko chránených oblastí a rezervácií. Tu sa dozvie viac o rozmanitej flóre a faune tejto oblasti. V lese je aj niekoľko archeologických nálezísk, ktoré ponúkajú fascinujúci náhľad do histórie ostrova.

Les Dundo je rajom pre milovníkov prírody. Od nádhernej scenérie až po rozmanitú faunu a flóru je les čarovnou destináciou, ktorú by si nemal nikto nechať ujsť.

Lesy chorvátska sú nezabudnuteľným zážitkom.
Lesy chorvátska sú nezabudnuteľným zážitkom.

Rab – cesta loďou

Výlet loďou na ostrov Rab môže byť úžasným a nezabudnuteľným zážitkom, najmä ak toto nádherné chorvátske pobrežie človek spoznáva prvýkrát. Lode sú najlepším spôsobom, ako sa dostať na ostrov Rab, pretože tu nie je žiadne letisko. Tu je niekoľko tipov a rád, ktoré pomôžu pri plánovaní výletu loďou na ostrov Rab.

Najprv sa treba rozhodnúť, z ktorého prístavu chce výletník vyplávať. Mesto Rab poskytuje prístav s pravidelným spojením s pevninou, pričom dva najbližšie prístavy sú prístav Rab Town a prístav Lopar.

Z mesta Rab sa dá trajektom dostať na mnohé okolité ostrovy a k mestám. Z prístavu Lopar sa môže človek dostať katamaránom do rôznych ďalších prístavov pozdĺž pobrežia. Najprv si treba vybrať konkrétnu trasu a vopred si ju rezervovať.

Návštevník by si mal vziať so sebou dostatok ochranných prostriedkov proti slnku, pretože bude nejaký čas na otvorených vodách. Sú to strasti, ktoré prináša každá dovolenka pri mori.

Taktiež si zabezpečí pohodlné oblečenie a oblečenie vhodné do nepriaznivého počasia. Počasie na Jadrane sa môže dosť meniť, preto je najlepšie pripraviť sa na najhoršie a byť pripravený.

Cesta na ostrov Rab loďou je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý sa oplatí prežiť. Návštevník by si nemal zabudnúť vopred si rezervovať lístok a prísť pripravený na cestu. Na svoje ostrovné dobrodružstvo bude mať určite veľa trvalých spomienok.

Počas pobytu v Rabe nie je problém vybrať sa loďou na susedný ostrov.
Počas pobytu v Rabe nie je problém vybrať sa loďou na susedný ostrov.

Rab – miestna kuchyňa

Chorvátsky ostrov Rab je rovnako krásny ako chutný. Je domovom mnohých jedál inšpirovaných stredomorskou kuchyňou a ponúka množstvo pokrmov pre gurmánov, ktorí hľadajú gastronomické dobrodružstvo.

 • Rab je preslávený čerstvými morskými plodmi, ktoré sa zvyčajne podávajú vyprážané, grilované alebo dusené. Medzi obľúbené miestne jedlá patrí gregada (dusená ryba so zemiakmi), maneštra (dusená fazuľa a zelenina) a povitica (druh pečiva).
 • Na Rabe sú najobľúbenejšie jedlá z rýb, ako sú sépie, chobotnice a sardinky, ktoré sú miestnymi špecialitami. Okrem toho sa na ostrove vyrába aj množstvo ďalších chutných potravín, ako sú olivový olej, prosciutto a syr.
 • Za ochutnanie stoja aj miestne vína z Rabu. Obzvlášť obľúbené sú biele vína, ktoré majú kvetinovú a ovocnú chuť. Je tu však aj niekoľko červených vín, z ktorých sa dá vybrať.
 • Kto hľadá jedinečný kulinársky zážitok, môže sa vybrať do miestnych plážových barov, kde si posedí, oddýchne a vychutná si čerstvo ulovené morské plody. Na tanieroch s morskými plodmi tu zvyčajne podávajú rôzne jedlá, napríklad grilované ryby a chobotnice, mušle a rizoto s morskými plodmi.
 • Žiadny výlet na Rab sa nezaobíde bez ochutnávky slávnych ostrovných koláčov. Rabské koláče sú známe svojou ľahkou a nadýchanou štruktúrou a sladkou chuťou. Medzi ich druhy patrí krostula, druh pečiva s orechmi a medom, a rabský koláč s hrozienkami a vlašskými orechmi.

Ostrov Rab je ideálnou destináciou pre gurmánov, ktorí hľadajú stredomorské gastronomické dobrodružstvo. Vďaka čerstvým morským plodom, miestnym vínam a chutným koláčom si tu určite každý nájde niečo, čo poteší jeho chuťové poháriky.

Čo navštíviťDovolenka