Protaras, Cyprus – kam na výlet, počasie, pláže

Európa

Protaras je populárne turistické letovisko na východnom pobreží Cypru. Táto oblasť je obľúbenou destináciou pre dovolenkárov z celého sveta. Kam na Cyprus, aké je v lokalite Protaras počasie a aké má Protaras pláže?

Už pri prvom pohľade je známe, že práve vďaka krásnej prírode, čistým plážam a bohatej histórii sa Protaras na Cypre stáva ideálnym miestom na strávenie letnej dovolenky.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Protaras sa nachádza na východnom pobreží Cypru a je známy krásnymi plážami, čistým morom a malebnou prírodou.
 • Má mnoho nádherných pláží s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou a medzi najobľúbenejšie patria Fig Tree Bay, Konnos Bay a Sunrise Beach.
 • V Protarase panuje stredomorské podnebie s horúcimi a suchými letami a miernymi zimami, avšak najvhodnejším obdobím na dovolenku sú mesiace od mája do októbra.
 • Okrem pláží ponúka Protaras aj historické pamiatky, ako je napríklad chrám Ayios Elias.

Protaras, Cyprus – dovolenka

Protaras, Cyprus je pôvabné prímorské mesto nachádzajúce sa na východnom pobreží tejto malebnej Stredomorskej krajiny. Jednou z najväčších atrakcií sú pláže Protarasu. Mäkký piesok, jasne modrá voda a úchvatná panoráma robia z tohto miesta skutočný raj pre milovníkov slnka a mora.

Okrem pláží je v Protarase aj niekoľko historických pamiatok a architektonických skvostov, ktoré by sa určite nemali vynechať. Jednou z najznámejších je chrám Ayios Elias, ktorý sa nachádza na vrchole kopca a ponúka pohľad na celé letovisko. Ďalšou zaujímavosťou je kostol Agios Georgios, ktorý pochádza zo 17. storočia. Tieto miesta umožnia návštevníkom spoznať históriu a kultúru Protarasu.

Počas dovolenky v Protarase netreba zabudnúť navštíviť aj niektoré z reštaurácií, ktoré ponúkajú vynikajúcu miestnu kuchyňu. Keďže Cyprus je známy rybárskymi tradíciami, mnoho jedál sa zameriava na čerstvé ryby a morské plody. Človek si môže vychutnať typické cyperské špeciality, ako je napríklad Halloumi (syrové plátky z ovčieho syra) a mnoho ďalších.

Pre tých, ktorí namiesto nočného kľudu preferujú nočný život, Protaras taktiež ponúka niekoľko klubov a barov, kde môže človek stráviť veselý večer. Mestské centrum je plné obchodov, kaviarní a reštaurácií, čo znamená, že návštevník bude mať vždy možnosť zažiť niečo nové a zábavné.

V kombinácii s tradičnou pohostinnosťou miestnych obyvateľov Protaras poskytuje pre návštevníkov nezabudnuteľné zážitky. Nech už niekto príde kvôli oddychu na pláži, objavovaniu histórie alebo len pre zábavu, Protaras ho určite uchváti atmosférou a krásou. Toto malé letovisko je jedným z tých miest, ktoré by mal človek počas letnej dovolenky na Cypre určite navštíviť.

Protaras – počasie

Ak niekto plánuje navštíviť výnimočný ostrov Cyprus, oblasť Protaras by mohla byť ideálnou destináciou. Jedná sa o malebné pobrežné letovisko, ktoré ponúka nádherné pláže, jasnú modrú vodu a slnečné počasie po väčšinu roka.

Počasie v Protarase je silno ovplyvnené stredomorským podnebím. Letá sú obzvlášť horúce a suché, s teplotami často stúpajúcimi nad 30 stupňov Celzia. Najteplejšie mesiace sú júl a august, kedy teplota môže dosiahnuť aj 40 stupňov. Odporúča sa nájsť útočisko v tieni alebo sa schovať do klimatizovaných miestností počas najhorúcejších hodín dňa.

Jar a jeseň v Protarase sú miernym prechodným obdobím, s teplotami pohybujúcimi sa okolo 20 až 25 stupňov Celzia. Toto ročné obdobie je ideálne pre turistov, ktorí preferujú menej horúce a preplnené mesiace. More je ešte stále dostatočne teplé na kúpanie a slnko poskytuje príjemné teplo.

Zima v Protarase je skôr mierna. Teploty sa pohybujú od 10 do 15 stupňov Celzia. Aj keď to nie je typické plážové počasie, stále si môže človek užiť pokojné prechádzky po pobreží a obdivovať krásu malebného letoviska. Môže tiež navštíviť miestne reštaurácie a vychutnať si tradičnú cyperskú kuchyňu.

Našťastie, Protaras je známy slnečným počasím takmer po celý rok. Aj keď sa môžu vyskytnúť občasné dažde, väčšinu času sa návštevníci môžu tešiť zo slnečných a príjemných dní. To robí z Protarasu ideálne miesto na dovolenku počas celej sezóny.

Ak niekto hľadá kombináciu nádherných pláží, relaxačnej atmosféry a krásneho počasia, Protaras určite nesklame. Ako letovisko, ktoré ponúka bohaté možnosti na odpočinok, kúpanie a vychutnávanie si prírodných krás, je ideálnym miestom pre dovolenku pre každého.

Bez ohľadu na ročné obdobie, Protaras návštevníkov privíta slnečným a teplým počasím, ktoré naplní všetky letné túžby.

Na obrázku je chrám Ayios Elias, ktorý sa nachádza na vrchole kopca a ponúka pohľad na celé letovisko.

Protaras – pláže

Hlavným lákadlom Protarasu sú bezpochyby jeho nádherné pláže. Ak sa niekto plánuje vydať na letnú dovolenku, Protaras je určite jedno z miest, ktoré by si nemal nechať ujsť. Pláže Protarasu sú známe krásnym jemným pieskom.

 • Fig Tree Bay

  Medzi najobľúbenejšie a najčistejšie pláže Protarasu patrí Fig Tree Bay. Táto pláž je charakteristická krištáľovo-modrým morom a dokonalým piesočnatým pobrežím. Je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože voda je tu plytšia a kľudnejšia v porovnaní s inými plážami.

  Okrem toho Fig Tree Bay ponúka aj množstvo možností na vodné športy, ako je napríklad jazda na vodnom skútri, windsurfing alebo loptové hry na vode.
 • Konnos Bay beach

  Ďalšou populárnou plážou v Protarase je Konnos Bay beach. Táto pláž je obklopená úchvatnou prírodou súostrovia a útesov. Jej číry piesok a krištáľové more vytvárajú idylickú scenériu pre oddych a relaxáciu. Konnos Beach je vhodná pláž pre tých, ktorí hľadajú kľud a súkromie, pretože nie je tak preplnená ako iné pláže.
 • Sunrise Beach

  Okrem už spomenutých pláží Protaras ponúka aj množstvo ďalších menších a menej známych pláží, ktoré sú tiež veľmi príjemné. Mnohé z nich majú vynikajúce 4-hviezdičkové alebo 5-hviezdičkové hotely v tesnej blízkosti (ako napríklad 4-hviezdičkový Sunrise Beach Hotel), takže človek môže byť v pohodlí a vychutnať si more len pár krokov od ubytovania.

Pláže ako Fig Tree Bay, Sunrise Beach a Konnos Bay beach sú len niektoré z mnohých, ktoré ponúkajú možnosti pre vodné športy, ako je potápanie, jazdenie na vodnom skútri, či paragliding. Niektoré pláže sú tiež známe útesmi a skalnatými formáciami, ktoré poskytujú skvelé miesta na šnorchlovanie a objavovanie podmorského sveta.

Pláže v Protaras sú dobre udržiavané, čisté a poskytujú všetko, čo si návštevník môže želať na dokonalej letnej dovolenke. Bez ohľadu na to, či plánuje relaxovať, opaľovať sa na slnku alebo skúsiť niektoré vodné športy, v Protarase sa určite nájde pláž, ktorá vyhovuje jeho predstavám.

Medzi najobľúbenejšie a najčistejšie pláže Protarasu patrí Fig Tree Bay – je charakteristická priezračným morom a dokonalým pieskom.

Kam na Cyprus?

Cyprus je krásnou destináciou nachádzajúcou sa v Stredomorí. Toto miesto ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých miest na preskúmanie. Či už niekto preferuje kultúrny zážitok, oddych na pláži alebo obdivuje prírodné scenérie, Cyprus má všetko, čo si človek môže priať. Dôležitá otázka však znie, tak teda kam na Cyprus?

Nikózia

Jedno z najobľúbenejších miest na Cypre je jeho hlavné mesto, Nikózia. Toto historické mesto je rozdelené na grécku a tureckú časť, pričom každá z nich ponúka vlastnú jedinečnú atmosféru.

V centre sa nachádzajú úzke uličky s tradičnými obchodíkmi a reštauráciami, kde môžu návštevníci ochutnať miestne jedlá. Okolo mesta sa nachádzajú staré hradby, ktoré svedčia o histórii a kultúre tohto miesta.

Limassol

Ak človek hľadá romantickú atmosféru, mal by navštíviť prístavné mestečko Limassol. Toto živé mesto ponúka krásne pláže, moderné hotely a množstvo reštaurácií a barov. Okrem toho, v Limassole sa nachádza historický hrad, ktorý je obľúbeným miestom na prechádzky a fotografovanie.

Troodos

Milovníci prírody by nemali vynechať návštevu Národného parku Troodos. Nachádza sa v pohorí Troodos a ponúka úchvatné výhľady, čistý vzduch a prechádzky po krásnej prírode. Tu sa nachádza aj najvyšší vrchol cyperských pohorí, Olympus, ktorý je obľúbeným miestom pre turistov a milovníkov horských športov.

Kourion

Je pre niekoho lákavá históriou a archeológiou? Treba navštíviť staroveké mesto Kourion. Toto archeologické miesto sa nachádza na západnom pobreží Cypru a ponúka ruiny rímskeho divadla, domov a baziliky. Prechádzka po týchto miestach človeka prenesie do minulosti a umožní mu objaviť bohatú históriu Cypru.

Tu je taktiež zoznam niektorých z najvyhľadávanejších letovísk na Cypre:

 1. Pafos

  Pafos je letovisko známe predovšetkým historickými pamiatkami, ako aj krásnymi plážami. Medzi hlavné atrakcie patria archeologické parky, ktoré sú zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, a tiež nádherná plážová oblasť s krištáľovo čistým morom.

 2. Larnaka

  Larnaka je ďalším populárnym letoviskom na Cypre. Má nádherné pláže, moderné hotely a bohatú kultúru. Taktiež je domovom letiska Larnaka, ktoré je hlavným vstupným bodom pre turistov prichádzajúcich na ostrov.

 3. Limassol

  Limassol je veľké a živé letovisko s bohatým kultúrnym životom a množstvom reštaurácií, barov a obchodov. Pláže v Limassole sú tiež veľmi populárne a ponúkajú rôzne možnosti na relaxáciu a vodné športy.

 4. Ayia Napa

  Ayia Napa je známa rušným nočným životom a krásnymi plážami. Mesto je obľúbené medzi mladými ľuďmi, ktorí hľadajú zábavu a pohodovú atmosféru.

 5. Protaras

  Protaras je letovisko známe najmä idylickými plážami a pokojnejšou atmosférou v porovnaní s Ayia Napou. Je ideálnou destináciou pre rodiny a tých, ktorí hľadajú relaxačnú dovolenku.

Tieto letoviská ponúkajú rôzne možnosti ubytovania, stravovania a zábavy pre turistov z celého sveta a z Cypru robia obľúbenú destináciu pre letné dovolenky.

V závere možno konštatovať, že Protaras na Cypre je nádherným miestom, ktoré ponúka nespočetné množstvo pláží s krištáľovo čistou vodou a živým podmorským životom. Taktiež je tu aj bohatá ponuka kvalitných hotelov, reštaurácií a zábavy pre turistov.

Cyprus je skutočne vyhľadávanou turistickou destináciou s bohatou históriou, prirodzenou krásou a úžasnými plážami. Bez ohľadu na to, čo človek hľadá, určite tu nájde niečo, čo ho osloví. Kam na Cyprus? Ostáva to len na rozhodnutí cestovateľov.