Katova skala

Slovensko

Katova skala je impozantný skalný útvar nachádzajúci sa neďaleko Sklabinského hradu v ochrannom pásme národného parku Veľká Fatra. Svoj názov vraj získala preto, že z nej v časoch dávno minulých zhadzovali odsúdencov a iných nepohodlných ľudí.

Ak túžite po nenáročnej a relatívne krátkej turistike (približne 45 minút) s prekrásnym výhľadom na Veľkú aj Malú Fatru, odporúčame vybrať sa do Sklabinského Podzámku, odkiaľ vedie turistická cesta na impozantnú skalu nazvanú Katova.

Základné informácie o Katovej skale

Katova Skala sa nachádza v okolí mesta Spišská Nová Ves na Slovensku. Je to jeden z najkrajších prírodných úkazov v okolí mesta. Je to veľká skala, ktorá je známa ako Katova Skala, pretože je domovom divokým mačkám.

Skala je vytvorená z vápenca a má vysokú výšku asi 75 metrov. Má veľkú časť, ktorá je vyčnievajúca, takže sa môže stať, že vidíte mačky, ako sa prechádzajú po jej vrcholu.

Katova Skala je obľúbenou turistickou destináciou pre svoju výnimočnú krásu. Mnoho turistov a návštevníkov sa tu zastaví, aby videli skalu a jej okolie. Skala je obklopená lesom, takže je to veľmi príjemné miesto na prechádzku.

Na vrchole skaly je vybudovaný malý chrám, ktorý je známy ako chrám svätej Kataríny. Chrám je zdobený množstvom krásnych soch, ktoré sú venované svätej, ktorá je patronkou tohto miesta.

Katova Skala je tiež obľúbeným miestom pre horolezcov. Je to vynikajúce miesto pre horolezectvo, pretože je veľmi strmá a má veľa zaujímavých skalných stien. Mnoho skalných lezcov sem prichádza každý rok, aby zdolávali skalu.

Výlet môžete navyše spojiť s návštevou zrúcaniny Sklabinského hradu. Od chát Woodpark vo Valčianskej doline je Sklabinský Podzámok vzdialený približne 23 km. Po príchode do dediny odporúčame zaparkovať na jej konci, kde nájdete veľké parkovisko.

Skala je bohatá na krasové útvary, nachádza sa tu 9 jaskýň s dĺžkou 5 – 61 m. Najjednoduchší prístup k útvaru je z obce Sklabinský Podzámok.

Túra na Katovu skalu

Výlet začnete na spomínanom parkovisku, kde nájdete informačnú tabuľu s označením červenej turistickej značky. Dajte pozor, aby ste sa nevybrali asfaltovou cestou do doliny, ale hneď od parkoviska zabočte vľavo popri domoch a začnete túru prudkým stúpaním cez lúku. Táto prvá časť výstupu je najnáročnejšia, ale trvá len chvíľku.

Za lúkou vstúpite na lesnú cestu, ktorou pôjdete až na vrchol. Cestou na Katovu skalu nájdete krásne miesta s rôznymi výhľadmi na okolitú dolinu a Veľkú Fatru. To, že ste už blízko k cieľu zistíte aj vďaka skalným bralám.

Cestou späť odporúčame zájsť na výlet k zrúcanine Hradu Sklabiňa, ktorý má bohatú históriu, a v ktorom sa môžete aj občerstviť.

Na turistiku nezabudnite zvoliť vhodnú obuv s pevnou podrážkou a športové oblečenie. Praktickým kúskom sú napríklad cargo nohavice s množstvom vreciek rôznych veľkostí.

Vrchol Katovej skaly

Vrchol Katovej skaly sa nachádza vo výške 860 m n.m a poskytuje nádherný výhľad na Kantorskú dolinu, Veľkú Fatru, časť Malej Fatry a Turiec. Výhľad zo skaly si môžete užívať aj z lavičky, ktorá je tu osadená. Nezabudnite nechať pozdrav ďalším návštevníkom v turistickej knižke.

Samotný vrchol sa však nenachádza na tejto skale, ale približne o 100 m vyššie v neprístupnom teréne bez možných okolitých výhľadov.

Legenda o Katovej skale

Návštevu skaly možno vrelo odporučiť predovšetkým nezadaným mladým mužom, v jej útrobách totiž podľa povesti dlie krásna dievčina. Pannu vraj zaklial istý ukrutný sklabinský hradný pán, pretože sa zaňho odmietla vydať. Čakajúc v podzemí na svojho vysloboditeľa, môže údajne raz sto rokov vysloviť jedno slovo. Ak teda návštevník čistého srdca a mužského pohlavia začuje v blízkosti skaly tichučké „Vysloboď“, vie, koľká bije.

Zaujímavosti o Katovej skale

Katova Skala je jedným z najkrajších prírodných úkazov v okolí Spišská Nová Ves. Je to nádherné miesto s krásnymi výhľadmi na okolie mesta a je obľúbené medzi turistami a horolezcami. Ak máte radi prírodu a výhľady, Katova Skala je určite miesto, ktoré by ste mali navštíviť.