Jemen – turistické destinácie a zaujímavosti

Ázia

Jemen je krajina ležiaca v juhozápadnej časti Arabského polostrova a je krajinou s dávnou históriou, živou kultúrou a úžasnou prírodou. Vďaka svojmu bohatému dedičstvu je Jemen pokladnicou pre cestovateľov, ktorí hľadajú jedinečné a autentické zážitky.

V krajine sa nachádzajú niektoré z najpôsobivejších architektonických a kultúrnych pokladov vrátane starobylého mesta Saná, Veľkej mešity v Saná a historického mesta Šibam. Rovnako pôsobivé sú aj prírodné krásy Jemenu s úžasným ostrovom Sokotra, vysokými horami Hadramaut a majestátnou priehradou Marib.

Napriek politickým nepokojom zostáva Jemen obľúbenou destináciou pre nebojácnych cestovateľov, ktorí chcú preskúmať tento skrytý klenot Blízkeho východu.

Geografia a populácia Jemenu

Jemen je členitá, hornatá krajina s rozlohou 527 968 km². Nachádza sa na opačnom konci Arabského polostrova ako Sýria a Izrael, a susedí s Ománom a Saudskou Arábiou. Krajina sa delí na štyri hlavné regióny:

 • pobrežnú nížinu pozdĺž Červeného mora a Adenského zálivu
 • hornatú vnútrozemskú vysočinu
 • západnú náhornú plošinu
 • východnú púšť

Jemen je domovom rôznorodého obyvateľstva s viac ako 30 miliónmi obyvateľov. Väčšina Jemenčanov sú Arabi a krajina má bohatú históriu kultúrnej a etnickej rozmanitosti. Obyvateľstvo Jemenu je sústredené v mestských oblastiach, pričom hlavné mesto Saná je najväčším mestom v krajine.

Obyvateľstvo Jemenu je prevažne moslimské, pričom viac ako 99 % obyvateľov vyznáva islamskú vieru. Napriek veľkému počtu obyvateľov je Jemen jednou z najmenej rozvinutých krajín v regióne a jeho obyvatelia čelia mnohým problémom vrátane chudoby, nezamestnanosti a obmedzeného prístupu k zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu.

Jemenčania sú však známi svojou pohostinnosťou a láskavosťou a návštevníci krajiny môžu od miestnych obyvateľov očakávať vrelé privítanie.

História Jemenu

Jemen má dlhú a fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do staroveku. Krajina bola kedysi centrom mocnej civilizácie známej ako Sabejci, ktorí vládli v regióne od 8. storočia pred naším letopočtom do 6. storočia nášho letopočtu. Sabejci boli známi svojimi rozsiahlymi obchodnými sieťami, ktoré siahali od Indie až po Stredozemné more.

V priebehu histórie Jemen napadli a ovládali mnohé mocnosti vrátane Peržanov, Grékov, Rimanov a Osmanov. Krajina získala nezávislosť od Osmanskej ríše v roku 1918 a v roku 1962 sa stala Jemenskou arabskou republikou. V roku 1990 sa Severný a Južný Jemen opäť zjednotili a vytvorili Jemenskú republiku.

Kultúra Jemenu

Jemen je známy svojím bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré je ovplyvnené jeho polohou na križovatke Afriky, Ázie a Blízkeho východu. Krajina je domovom mnohých rôznych etnických skupín, z ktorých každá má svoje vlastné jedinečné tradície a zvyky.

Jemenci sú známi svojou pohostinnosťou a štedrosťou. Sú hrdí na svoje tradície, ku ktorým patria prepracované svadby, festivaly a náboženské oslavy. Krajina je tiež známa svojou hudbou, poéziou a tancom, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jemenskej kultúry.

Turistické destinácie

Jemen má mnoho fascinujúcich turistických destinácií vrátane starobylých miest, nádhernej krajiny a kultúrnych pamiatok. Tu sú niektoré z najlepších turistických destinácií v Jemene.

1. Hlavné mesto Saná

Saná je hlavné mesto Jemenu a jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete. Mesto je známe svojou úžasnou architektúrou, ktorá zahŕňa vysoké budovy z hlinených tehál a zložité dekoratívne motívy. V Saná sa nachádza aj niekoľko múzeí vrátane Národného múzea Jemenu, v ktorom sa nachádzajú artefakty starovekých civilizácií.

2. Ostrov Sokotra

Sokotra je vzdialený ostrov, ktorý sa nachádza pri pobreží Jemenu. Ostrov je známy svojou jedinečnou flórou a faunou, ktorá zahŕňa stovky druhov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete. Na Sokotre sa nachádza aj niekoľko pláží a turistických chodníkov, čo z nej robí obľúbenú destináciu pre milovníkov prírody.

Ostrov Socotra
Ostrov Socotra

3. Staré mesto Shibam

Mesto Šibam je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa vo východnom Jemene. Mesto je známe svojou jedinečnou architektúrou, ktorá zahŕňa vysoké budovy z hlinených tehál pochádzajúce zo 16. storočia. V meste sa nachádza aj niekoľko historických mešít a trhov.

4. Oblasť Al-Mahwit

Je to hornatá oblasť nachádzajúca sa v strednom Jemene. Región je známy svojou úžasnou krajinou, ktorá zahŕňa drsné hory, hlboké údolia a zurčiace rieky. V regióne sa nachádza aj niekoľko starobylých pevností a historických dedín, čo z neho robí obľúbenú destináciu pre milovníkov histórie.

4. Al-Hudajda

Al-Hudajda je pobrežné mesto ležiace pri Červenom mori. Mesto je známe svojimi nádhernými plážami a priezračne modrou vodou, vďaka čomu je obľúbenou destináciou pre milovníkov vodných športov. V Al-Hudajde sa nachádza aj niekoľko historických pamiatok vrátane mešity Al-Bahr a archeologického náleziska Al-Mina.

5. Mesto Taiz

Taiz je historické mesto, ktoré sa nachádza na západnej vysočine Jemenu. Mesto je známe svojou úžasnou architektúrou, ku ktorej patrí hrad Al-Qahira, mešita Al-Ashrafiya a mešita Al-Mudhaffar. V meste Taiz sa nachádza aj niekoľko múzeí vrátane Národného múzea Taiz, v ktorom sa nachádzajú artefakty starovekých civilizácií.

6. Mešita Al-Saleh

Mešita Al-Saleh je jednou z najväčších mešít na svete a nachádza sa v hlavnom meste Saná. Táto mešita je známa svojou úžasnou architektúrou, ktorá zahŕňa vysoké minarety a zložité dekoratívne motívy. V mešite sa nachádza aj veľká knižnica, v ktorej je uložených mnoho vzácnych islamských rukopisov.

Mešita Al-Saleh v jemenskom hlavnom meste Saná
Mešita Al-Saleh v jemenskom hlavnom meste Saná

7. Údolie Wadi Hadramaut

Wadi Hadramaut je nádherné údolie vo východnom Jemene. Je známe svojimi vysokými útesmi, hlbokými kaňonmi a bujnou vegetáciou. Okrem toho sa v údolí nachádza aj niekoľko historických pamiatok vrátane starobylého mesta Shabwa a pevnosti Al-Qatn.

8. Mesto Marib

Marib je starobylé mesto, ktoré sa nachádza vo východnom Jemene. Je známe svojou bohatou históriou, ktorá siaha až k sabejskej civilizácii. V meste Marib sa nachádza niekoľko historických pamiatok vrátane Veľkej maribskej priehrady, chrámu Almaqah a paláca Bilqis.

Jemenská kuchyňa

Jemenská kuchyňa je odrazom bohatého kultúrneho dedičstva krajiny s vplyvmi arabskej, africkej a juhoázijskej kuchyne. Je známa svojím aromatickým korením, aromatickými bylinkami a používaním ingrediencií, ako je jahňacie mäso, kuracie mäso, ryby a zelenina.

Medzi typické jedlá pre Jemen patria prdovšetkým nasledujúce pokrmy.

 • Mandi je jedným z najobľúbenejších jedál jemenskej kuchyne. Je to jedlo z ryže a mäsa, ktoré sa pripravuje v tandoore, tradičnej hlinenej peci. Mäso je zvyčajne jahňacie alebo kuracie a pred pečením v tandoore sa marinuje v zmesi korenín. Ryža je tiež ochutená korením a varí sa spolu s mäsom, čím vzniká chutné a aromatické jedlo.
 • Saltah je ďalším obľúbeným jedlom jemenskej kuchyne. Je to dusené mäso, ktoré sa pripravuje z mäsa, zeleniny a korenín. Zvyčajne sa to podáva s chlebom. Používané prísady sa môžu líšiť v závislosti od regiónu, no obsahujú najmä jahňacie alebo kuracie mäso, paradajky, cibuľu, čili a bylinky.
 • Bint Al Sahn je tradičný jemenský dezert, ktorý sa vyrába z vrstiev cesta potretých medom a vyčisteným maslom. Cesto sa potom pečie, kým nie je chrumkavé a zlatohnedé. Dezert sa často podáva pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby a festivaly.
 • Zurbian je ryžové jedlo, ktoré je podobné biryani, obľúbenému jedlu v juhoázijskej kuchyni. Jedlo sa pripravuje z ryže, mäsa, zeleniny a korenia. Mäso používané v tomto pokrme sa môže líšiť, najčastejšie sa však používa jahňacie a kuracie mäso. Ryža je ochutená zmesou korenín a varí sa spolu s mäsom a zeleninou, čím vznikne aromatický a chutný pokrm.
 • Lahoh je druh placky, ktorá je podobná etiópskej injere. Vyrába sa zo zmesi múky, vody a droždia a zvyčajne sa podáva s medom alebo maslom. Lahoh je v Jemene obľúbeným raňajkovým jedlom a často sa konzumuje so šálkou čaju alebo kávy.
 • Fattah je tradičné jemenské jedlo, ktoré sa pripravuje z chleba, mäsa a paradajkovej omáčky. Toto jedlo sa zvyčajne podáva pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby a festivaly. Chlieb sa namočí do omáčky a doplní kúskami mäsa, čím vznikne chutné a sýte jedlo.

Určite sa oplatí ochutnať tieto tradičné jemenské jedlá počas návštevy Jemenu. Potešia chuťové poháriky a poskytnú jedinečný kulinársky zážitok.

Jemenské jedlo zurbian
Jemenské jedlo zurbian

Podnebie v Jemene

Podnebie je do veľkej miery ovplyvnené geografickou polohou tejto krajiny na Arabskom polostrove. To znamená, že je tam horúce a suché podnebie. Pobrežné oblasti Jemenu sa vyznačujú vysokou vlhkosťou, zatiaľ čo vnútrozemské oblasti sú suchšie.

Jemenské podnebie sa vyznačuje dvoma hlavnými ročnými obdobiami:

 • horúcim a suchým obdobím od apríla do októbra
 • chladnejším a vlhkejším obdobím od novembra do marca

Počas obdobia sucha môžu teploty v niektorých častiach krajiny dosiahnuť až 40 °C, zatiaľ čo v období dažďov teploty klesajú na približne 20 °C.

Napriek horúcemu a suchému podnebiu sa v Jemene nachádza niekoľko nádherných prírodných scenérií vrátane sviežich údolí a úrodných náhorných plošín, ktoré tvoria výrazný kontrast k púštnym oblastiam krajiny.

Záver

Jemen je fascinujúca krajina s bohatou históriou, rozmanitou kultúrou a úžasnou prírodou. Navyše je domovom mnohých starobylých miest, kultúrnych pamiatok a prírodných divov, ktoré určite zaujmú každého cestovateľa. Určite stojí za to Jemen navštíviť a spoznať pohostinnosť jeho obyvateľov, krásu krajiny a bohatstvo jeho kultúrneho dedičstva.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti