Jazero Bled, Slovinsko – zaujímavosti, pamiatky, vodné športy

Európa

V lete či v zime – jazero Bled v Slovinsku láka svojou smaragdovou farbou i historickými pamiatkami turistov v každom ročnom období. V horúcich dňoch jazero ponúka ochladenie i vzrušenie pri vodných športoch, v zime si zas možno užiť nezabudnuteľnú lyžovačku v okolitých lyžiarskych strediskách.


Obsah článku


Pri jazere leží mesto Bled, ktorého pamiatky sú zapísané v zozname UNESCO. Mesto Bled Slovinsko preslávilo aj vďaka stredovekému Bledskému hradu, ktorý sa týči nad jazerom.

Prečo navštíviť jazero Bled

Jazero Bled v Slovinsku je jednou z najmalebnejších destinácií v Európe. Ponúka nádherný výhľad na Julské Alpy a pokojné jazero obklopené bujnými lesmi a kopcami. Vďaka jedinečnej kombinácii prírodných krás a kultúrnych atrakcií je Bled v Slovinsku ideálnym miestom na nezabudnuteľnú dovolenku.

Tu sú niektoré z najdôležitejších dôvodov, prečo stráviť dovolenku na tomto idylickom mieste:

  • Jazero Bled je skvelým miestom na oddych. Na brehu si môžu návštevníci oddýchnuť na niektorej z pekne upravených pláží. Okolité lesy sú zase ideálne na nenáročné túry alebo výlety na bicykli. Oblasť je tiež ideálna na rybolov, plachtenie a iné vodné športy.
  • Pri jazere sa nachádza aj množstvo historických a kultúrnych zaujímavostí. Samotné mesto Bled v Slovinsku je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho súčasťou je stredoveký hrad týčiaci sa na vrchole útesu s výhľadom na jazero. K ďalším zaujímavostiam v okolí patrí najstarší slovinský kostol, barokový pútnický kostol a množstvo hradov a kláštorov.
  • Cestovatelia by si tiež nemali nechať ujsť miestnu kuchyňu. V ponuke sú tradičné slovinské jedlá, ako napríklad potica, druh orechového koláča, a kranjska klobasa, druh klobásy.

Bledské jazero je podobne ako jazero Komani v Albánsku ideálnou destináciou pre milovníkov outdoorových aktivít. V oblasti sa nachádza množstvo trás pre pešiu turistiku a horskú cyklistiku.

Je tu aj množstvo príležitostí na skalolezectvo a jaskyniarstvo. V regióne sa nachádza aj niekoľko vynikajúcich lyžiarskych stredísk, takže je skvelým miestom na zimné športy.

Loďkou pletna po jazere Bled

Jazero Bled sa nachádza v severozápadnom Slovinsku. Okolie mesta Bled v Slovinsku je známe vďaka smaragdovému jazeru, malebnému alpskému prostrediu a stredovekému hradu.

Jazero je obklopené sviežimi, zelenými lesmi a kopcami. Samotné jazero je krištáľovo čisté a veľmi hlboké, s maximálnou hĺbkou približne 30 metrov.

V strede jazera sa nachádza malebný ostrov, na vrchole ktorého stojí kostol Nanebovzatia Panny Márie v barokovom štýle zo 17. storočia. Návštevníci sa môžu na ostrov dopraviť tradičnou drevenou loďkou nazývanou pletna. Na ostrove si môžu prezrieť kostol a jeho múzeum.

V okolí jazera Bled si na svoje prídu ako milovníci histórie, tak aj vášniví turisti. Na útese nad jazerom sa týči jeden z najstarších slovinských hradov – Bledský hrad. Návštevníci si z neho môžu užiť nádherný výhľad na jazero a okolie.

Pre tých, ktorí radšej trávia voľný čas v prírode, je v okolí jazera a mestečka Bled v Slovinsku množstvo turistických trás, ktoré ponúkajú návštevníkom nádherný výhľad na jazero i Julské Alpy.

Jazero Bled, podobne ako jazero Neusiedler See pri mestečku Neusiedl am See v regióne Burgenland v Rakúsku, je pravdaže aj ideálnym miestom na kúpanie, rybolov, člnkovanie či jazdu na kajaku. Rozmaznať telo a zrelaxovať možno aj v okolitých kúpeľoch s termálnymi bazénmi a uvoľňujúcimi procedúrami.

Na ostrov uprostred jazera Bled sa môžu turisti dopraviť loďkou pletna.
Na ostrov uprostred jazera Bled sa môžu turisti dopraviť loďkou pletna.

Vodné športy na jazere Bled

Nádherné jazero Bled v Slovinsku je obľúbenou destináciou cestovateľov a ponúka širokú škálu vodných športov a aktivít. Na svoje si prídu či už začiatočníci, tak aj skúsení športovci, partie priateľov či rodiny s deťmi.

Jazero Bled je skvelým miestom na kúpanie a ponúka na výber z niekoľkých pláží. Pre tých, ktorí sa chcú vydať ďalej, sú k dispozícii požičovne člnov, na ktorých sa možno dostať až k historickým pamiatkam na jezere. Obľúbenými aktivitami sú aj plavba na kanoe a kajaku, pričom viaceré cestovné kancelárie ponúkajú výlety so sprievodcom.

Adrenalín v krvi dobrodružným povahám možno dvihne vodné lyžovanie, wakeboarding či jazda na vodnom skútri. Pre odvážnejších je k dispozícii aj parasailing. Niektorí prevádzkovatelia dokonca ponúkajú špeciálne balíky pre milovníkov vzrušenia, ktoré zahŕňajú kombináciu aktivít, ako je vodné lyžovanie, parasailing a wakeboarding.

Ďalšou obľúbenou aktivitou na jazere Bled je rybolov. Rybári v jazere nájdu pstruhy, zubáče a kapry. Rybárske výlety ponúkajú dokonca aj niektoré cestovné kancelárie, ktoré poskytujú všetko potrebné vybavenie a poradenstvo.

Jedinečnou aktivitou je plavba loďou pletna – tradičnou slovinskou rybárskou loďou. Na člne pletna si môžu návštevníci vychutnať vyhliadkovú plavbu po jazere. Na brehu možno nájsť viacero prevádzkovateľov, ktorí ponúkajú nielen vyhliadkové plavby, ale napríklad aj romantické výlety s večerou.

Turistické atrakcie v Bled v Slovinsku

Bled v Slovinsku a priľahlé jazero sú obľúbenou turistickou destináciou, ktorá ponúka veľa možnosti, ako stráviť dovolenkové dni.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií je Bledský hrad. Hrad sa nachádza na vrchole skaly s výhľadom na jazero a okolitú krajinu. Návštevníci si môžu prezrieť hradné múzeum, v ktorom sú vystavené artefakty zo 16. storočia, a tiež sa pokochať úchvatným výhľadom z hradnej terasy.

Ďalšou atrakciou v okolí Bledu v Slovinsku je roklina Vintgar. Táto 1,6 km dlhá roklina je plná skalnatých útesov, vodopádov a nádherných výhľadov na okolie. Návštevníci sa tu môžu prejsť po drevenom chodníku a moste, ktorý umožňuje prístup ku všetkým najúžasnejším pamiatkam rokliny.

Pre tých, ktorí hľadajú trochu dobrodružstva, je vhodná návšteva zážitkového parku pri jazere Bled. Park ponúka návštevníkom celý rad aktivít vrátane zipliningu, lezenia po skalách a dokonca aj bungee jumpingu. V parku sa nachádza aj celý rad malebných turistických trás, ktoré návštevníkov prevedú krásnou okolitou prírodou.

A napokon, žiadna cesta k jazeru sa nezaobíde bez návštevy ostrova uprostred jazera – nazývaného aj „slza uprostred jazera Bled„. Návštevníci sa môžu na ostrov dopraviť tradičnou loďou pletna, kde si môžu prezrieť kostol zo 17. storočia a pokochať sa nádherným výhľadom na jazero.

Oblasť je plná aktivít, ktoré zabavia celú rodinu. Neďaleký Triglavský národný park je skvelým miestom na objavovanie a spoznávanie nádhernej prírody.

Návštevníci sa môžu vybrať na pokojnú prechádzku alebo sa vydať na pešiu túru, prípadne sa venovať raftingu, paraglidingu alebo jazde na kajaku. V zime ponúka neďaleké lyžiarske stredisko Krvavec lyžovanie a snowboarding pre všetky úrovne skúseností.

Spoznať život Slovincov možno v obciach na brehu jazera. V mestečkách Radovljica či Bled Slovinsko cítiť doslova na každom kroku, či už si turisti vychutnajú tradičnú domácu kuchyňu, nakúpia na miestnom trhu či sa prevezú na koči ťahanom koňmi. Počas víkendov sa tu konajú aj rôzne podujatia s ľudovou hudbou.

Bledský hrad

Bledský hrad je stredoveký hrad v Slovinsku, ktorý sa môže pochváliť krásnou polohou na vrchole strmého útesu nad jazerom Bled. Tento rozprávkový hrad je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v krajine a existuje už od 11. storočia. Hrad má dlhú a zaujímavú históriu a aj dnes je obľúbeným turistickým cieľom.

Hrad bol postavený na strmom útese nad Bledským jazerom biskupmi z Brixenu v roku 1004. Bol letným sídlom biskupa a slúžil ako pevnosť na ochranu oblasti pred nájazdníkmi. V priebehu storočí bol hrad prestavovaný a rozširovaný, až nakoniec v 17. storočí nadobudol svoju súčasnú podobu.

Dnes je Bledský hrad obľúbenou turistickou atrakciou a návštevníci si môžu interiér hradu prezrieť so sprievodcom. Prehliadka prevedie návštevníkov mnohými miestnosťami hradu vrátane kaplnky, zbrojnice, obytných priestorov a hradnej veže. Z veže sa návštevníci môžu pokochať nádherným výhľadom na jazero Bled a okolité hory a údolia.

Ďalším obľúbeným miestom je nádvorie hradu, kde sa nachádza zvon želaní a múzeum. Zvon je obľúbenou turistickou atrakciou a návštevníci na neho môžu zazvoniť a niečo si želať. Múzeum je tiež skvelým miestom na prehliadku a spoznávanie histórie hradu.

Po prehliadke hradu si môžu návštevníci oddýchnuť a občerstviť sa v hradnej reštaurácii a vychutnať si výhľad na jazero a okolie.

Dovolenka pri jazere Bled v lete či v zime

Leto na Bledskom jazere v Slovinsku je rajom. Toto malebné jazero, ktoré sa nachádza v srdci Julských Álp, je ideálnou destináciou pre letnú dovolenku.

Krištáľovo čistá voda jazera Bled je ideálna na kúpanie, člnkovanie a rybárčenie, zatiaľ čo okolité hory poskytujú úžasnú kulisu. Dovolenkári sa môžu vybrať loďou na malý ostrov v strede jazera a navštívte malebný barokový kostol Nanebovzatia Panny Márie s úchvatným výhľadom na jazero a hory.

V okolí jazera sa tiež nachádza množstvo aktivít. Každý si tu nájde niečo pre seba – od turistiky po okolitých chodníkoch až po návštevu mnohých miestnych reštaurácií a obchodov.

V Blede je množstvo aktivít pod holým nebom. Mestské termálne kúpele sú dokonalým spôsobom, ako si oddýchnuť a zrelaxovať. Návštevníkov lákajú aj prechádzky uličkami mestečka s množstvom historických budov.

Malebné mestečko Bled v Slovinsku je ideálnou destináciou pre turistov aj v zimných mesiacoch. Vďaka zasneženým horám, sviežemu vzduchu a pokojnej atmosfére je to zimná krajina zázrakov, ktorá určite poteší skúsených aj začínajúcich cestovateľov.

Zimná sezóna pri jazere Bled je plná aktivít a pamiatok. Každý si tu nájde niečo pre seba, od lyžovania a snowboardingu až po túry na snežniciach a snežných skútroch.

Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšie zážitky, je tu veľa príležitostí na zimné prechádzky, stavanie snehuliakov a sánkovanie. Jazero Bled je tiež ideálnym miestom na korčuľovanie a rybolov na ľade.

Neďaleké mesto Bled je tiež skvelým miestom na prehliadku počas zimnej sezóny. V starom meste je množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. Neďaleké lyžiarske strediská zase ponúkajú množstvo zimných aktivít.

Či už ide o zimnú, alebo letnú dovolenku, o kultúrne zážitky, či aktívne strávený čas, jazero Bled je ideálnou dovolenkovou destináciou.

Jazero Bled láka turistov aj v zimných mesiacoch.
Jazero Bled láka turistov aj v zimných mesiacoch.

Kultúra a nočný život v okolí jazera Bled

Slovinsko je domovom najzaujímavejších kultúrnych podujatí v Európe. Do mestečka Bled a do mesta Maribor Slovinsko každoročne láka turistov z celého sveta na množstvo zaujímavých kultúrnych podujatí.

Jedným z najobľúbenejších podujatí je medzinárodný hudobný festival v Blede, ktorý sa zvykne konať v júli. Počas festivalu vystupujú svetoznámi hudobníci, speváci a skladatelia s rôznymi druhmi klasickej, džezovej a súčasnej hudby.

Súčasťou podujatia sú aj divadelné predstavenia či vystúpenia súborov s ľudovými tancami. Nechýbajú pravdaže ani stánky s miestnymi špecialitami.

Ďalším obľúbeným podujatím pri jazere Bled je Bledský pust (alebo karneval). Je to tradičný karneval, ktorý sa koná na jar a ponúka širokú škálu aktivít, ako sú sprievody, súťaže kostýmov a tradičné slovinské hudobné a tanečné vystúpenia.

Okrem týchto dvoch hlavných podujatí sa pri Bledskom jazere koná aj množstvo menších kultúrnych podujatí:

  • V lete sa v meste koná Bledský letný hudobný festival, na ktorom sa predstavujú začínajúci slovinskí a medzinárodní hudobní interpreti. Súčasťou festivalu sú aj rôzne hudobné workshopy a stánky s pouličným občerstvením.
  • V októbri sa tu každoročne koná aj filmový festival Bled Film Festival. Na festivale prezentujú svoju tvorbu miestni aj zahraniční filmoví tvorcovia a návštevníci sa môžu tešiť aj na výber workshopov a prednášok súvisiacich s filmom.
  • V meste Bled sa koná aj niekoľko menších kultúrnych podujatí, ako napríklad festival remeselného piva, ktorý sa koná v auguste či Bledský festival syra v septembri.

Pri jazere Bled nie je núdza o zábavu ani po zotmení. Od útulných krčmičiek a barov až po živé nočné kluby a koncerty – každý si tu nájde niečo pre seba.

V meste Bled sa nachádza množstvo vynikajúcich krčiem a barov. Mnohé z týchto podnikov sú otvorené do neskorých nočných hodín a ponúkajú široký výber miestnych a medzinárodných nápojov. Návštevníci si môžu vychutnať pivo a víno, ako aj jedinečné koktaily a tradičné slovinské destiláty. Tí, ktorí hľadajú uvoľnenejšiu atmosféru, si môžu vybrať z množstva útulných kaviarní a reštaurácií.

Pre tých, ktorí hľadajú trochu viac akcie, je v okolí niekoľko nočných klubov a barov. Tieto podniky ponúkajú živú hudbu, DJ-ov a tanec a sú obľúbené medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami.

V okolí jazera Bled sa v sezóne koná aj množstvo kultúrnych podujatí.
V okolí jazera Bled sa v sezóne koná aj množstvo kultúrnych podujatí.

Miestne špeciality Bled v Slovinsku

Jazero i mesto Bled v Slovinsku sú známe svojimi gastronomickými špecialitami. V tomto regióne sa podávajú najrôznejšie tradičné jedlá.

Obľúbené sú napríklad:

  • kranjske klobásy – údené bravčové klobásy, ktoré sa zvyčajne podávajú s kyslou kapustou a horčicou
  • bledský krémový koláč – ľahké pečivo s krémovou náplňou posypané práškovým cukrom

Jazero Bled je známe aj jedlami z rýb:

  • bledská šťuka – filet zo šťuky podávaný s omáčkou z kyslej smotany, masla a byliniek
  • bledský pstruh – sa zvyčajne podáva s omáčkou z masla a kapary

K obom jedlám sa zvyčajne podávajú zemiaky, ktoré sa často varia vo vývare z byliniek a korenia.

V tomto regióne sú obľúbené aj polievky, napríklad tradičná jačmenná polievka. Tradičným jedlom je aj žlikrofi. Ide o druh knedlí zo zemiakového cesta, ktoré sa plnia mäsom, cibuľou a korením.

Región je známy aj svojimi dezertmi. Popri bledskom krémovom koláči je obľúbeným dezertom aj potica – tradičné pečivo plnené orechmi. Oriešky sú zvyčajne mleté vlašské alebo lieskové orechy a cesto sa často zdobí glazúrovaným ovocím alebo orechmi.

Bledské jazero v Slovinsku je skvelou destináciou pre tých, ktorí chcú ochutnať niektoré z tradičných jedál tohto regiónu. Od údených klobás a rybích jedál až po polievky a dezerty – táto oblasť má čo ponúknuť gurmánom všetkých chutí.

Ubytovanie v meste Bled

Jazero Bled sa nachádza v Julských Alpách v Slovinsku. Je vhodnou destináciou pre každého, kto si chce oddýchnuť od každodenného života a relaxovať v malebnom prostredí.

Možnosti ubytovania v okolí jazera Bled sú rozmanité, od luxusných rezortov až po útulné penzióny. V oblasti jazera Bled sa nachádza niekoľko prvotriednych rezortov s výhľadom na jazero a luxusným ubytovaním vrátane kúpeľov, krytého bazéna a súkromnej pláže.

Pre tých, ktorí hľadajú cenovo výhodnejšiu možnosť, je v okolí jazera Bled k dispozícii množstvo penziónov a hostelov.

Dobrodruhovia, ktorí sú radi v spojení s prírodou, tu nájdu aj niekoľko možností kempovania. V kempoch nechýbajú sprchy, toalety a kuchynka. Niektoré z nich dokonca ponúkajú celý rad doplnkových služieb, napríklad si tu možno požičať výstroj na horskú cyklistiku či horolezectvo.

Doprava do Bled

Cestovanie do mesta Bled v Slovinsku zo Slovenska môže byť skvelým spôsobom, ako spoznať prírodné krásy tohto regiónu.

K jazeru Bled sa možno pohodlne dostať autom. Z Bratislavy trvá cesta necelý 5 hodín. Trasa je pomerne jednoduchá a prechádza cez Rakúsko a Maďarsko.

Do Bledu v Slovinsku sa možno dostať aj autobusom. Medzi Slovenskom a Slovinskom premáva niekoľko autobusových spoločností. Cestujúci môžu očakávať, že cesta bude trvať šesť až osem hodín v závislosti od zvolenej trasy.

Pre tých, ktorí uprednostňujú cestovanie vlakom, je najbližšia železničná stanica k jazeru Bled v Ľubľane, hlavnom meste Slovinska.

Zo Slovenska do Ľubľany premávajú priame vlaky a cesta trvá zvyčajne štyri až päť hodín. Z Ľubľany sa cestujúci môžu dostať k jazeru Bled autobusom alebo taxíkom, čo trvá približne hodinu.

Zo Slovenska do Slovinska sa dá dostať aj letecky, pričom najobľúbenejšia linka vedie z Bratislavy do Ľubľany. Let trvá zvyčajne približne hodinu a z Ľubľany sa cestujúci môžu do cieľa dostať autobusom alebo taxíkom.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti