Ľubľana – sprievodca, kuchyňa, zaujímavosti

Európa

Ľubľana je hlavné a najväčšie mesto Slovinska. Nachádza sa v strede krajiny, v Ľubľanskej kotline, a je kultúrnym, vedeckým, hospodárskym, politickým a administratívnym centrom krajiny. Je to živé mesto s približne 300 000 obyvateľmi a nachádza sa v ňom množstvo atrakcií, múzeí, galérií a obchodov.


Obsah článku


Mesto je obľúbeným cieľom turistov. Je známe množstvom mostov vrátane Trojmostia a Dračieho mosta. Nachádza sa tu aj množstvo krásnych parkov, námestí či zaujímavých architektonických stavieb vrátane Ľubľanského hradu a Slovinskej národnej knižnice.

Sprievodca Ľubľanou – čo navštíviť

Či už tu je človek prvýkrát, alebo je skúsený cestovateľ, Ľublana má čo ponúknuť každému. Tu je sprievodca niektorými z najlepších atrakcií a aktivít pre turistov, ktorí navštívia toto krásne mesto.

Začať svoj deň možno prehliadkou historického centra mesta. Prejsť dláždenými uličkami starého mesta a obdivovať pritom barokovú architektúru. Cestou sa netreba zabudnúť zastaviť na Prešernovom námestí, kde sa nachádza slávna socha slovinského básnika France Prešerena.

Barokovou architektúrou je známe aj rumunské mesto Oradea. Jednou z najznámejších atrakcií mesta je barokový palác, ktorý bol postavený v 18. storočí.

Ďalej je na rade Ľubľanský hrad, ktorý bol postavený v 12. storočí a ponúka nádherný výhľad na mesto. Možno sa tiež zúčastniť prehliadky hradu so sprievodcom a dozvedieť sa o jeho histórii.

Krásna je tiež prechádzka pozdĺž rieky Ljubljanica. Táto rieka preteká srdcom mesta a je lemovaná množstvom vonkajších kaviarní a reštaurácií. Pri obede alebo šálke kávy je si možno vychutnať jeden z najlepších výhľadov na mesto.

Pre milovníkov umenia je nevyhnutné navštíviť Múzeum moderného umenia. Toto múzeum sa nachádza v centre mesta a predstavuje najlepšie súčasné umenie z celého sveta.

Pri milovníkov aktívnejších zážitkov sa treba vybrať na túru na vrchol hory Rožnik. Výstup na vrchol je pomerne nenáročný a ponúka jeden z najkrajších výhľadov na Ľubľanu.

A napokon pre milovníkov zábavy treba určite navštíviť kluby a bary v Metelkovej City. V tejto jedinečnej časti mesta sa nachádza jeden z najlepších nočných podnikov v Ľublane.

Vďaka svojej bohatej histórii, úžasnej architektúre a živej kultúre sa Ľublanu určite oplatí navštíviť.

Ľubľana je očarujúce mesto s bohatou históriou a množstvom zaujímavých pamiatok.
Ľubľana je očarujúce mesto s bohatou históriou a množstvom zaujímavých pamiatok.

Potulky reštauráciami – čo v Lublane ochutnať

Slovinská kuchyňa je zložená z rôznych kulinárskych vplyvov, pričom jedlá a prísady odrážajú stredoeurópske dedičstvo krajiny. Tradičné slovinské jedlá sú, podobne ako tie slovenské alebo poľské, často výdatné a sýte. Obsahujú rôzne druhy mäsa, zeleniny a obilnín.

Bežné sú aj regionálne špeciality, pričom každý región krajiny má svoj vlastný jedinečný pohľad na slovinskú kuchyňu. Slovinské jedlá sú známe používaním čerstvých surovín a jedinečných chutí, vďaka čomu sú obľúbené u milovníkov jedál na celom svete.

Základom slovinskej kuchyne sú predjedlá a polievky, pričom obľúbené sú jedlá ako žganci (kaša z hrubej múky) a juha (výdatná polievka z mäsa a zeleniny). Obľúbené sú aj štruklji (knedle z vyvaľkaného cesta plnené sladkou alebo slanou náplňou), ktoré sa zvyčajne podávajú ako hlavné jedlo.

Hlavné jedlá sa zvyčajne skladajú z rôznych druhov mäsa, zvyčajne bravčového, hovädzieho alebo jahňacieho, a často sa podávajú so zemiakmi, cestovinami alebo polentou. Medzi obľúbené jedlá patrí ričet (dusený jačmeň), ajdovi žganci (pohánková kaša) a žlikrofi (plnené knedle). Časté sú aj morské plody, napríklad morski zvitki (knedle s morskými plodmi) a jota (dusená kyslá kapusta).

Pre tých, ktorí majú chuť na sladké, Slovinsko ponúka aj množstvo dezertov a zákuskov. Obľúbená je potica (sladký chlieb s orechmi, makom a medom) a gibanica (vrstvené pečivo plnené jablkami, orechmi a syrom). Obľúbené sú aj tradičné slovinské koláče ako prekmurska gibanica (vrstvený koláč plnený makom, jablkami, tvarohom a orechmi).

Slovinská kuchyňa, podobne ako napr. kuchyňa v Azerbajdžane, je lahodnou zmesou chutí a ingrediencií, takže je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú spoznať niečo nové.

Čím je Ľubľana výnimočná – niekoľko zaujímavostí

Ľubľana je očarujúce mesto s bohatou históriou a množstvom zaujímavých pamiatok. Nachádza sa v srdci krajiny a už od stredoveku je dôležitým kultúrnym a hospodárskym centrom. Jeho nádherná architektúra, parky a množstvo kultúrnych aktivít z neho robia skvelé miesto pre dovolenku. Tu je niekoľko zaujímavostí o hlavnom meste Slovinska:

 • Ľubľana je jedným z najzelenších miest v Európe a môže sa pochváliť viac ako dvoma desiatkami parkov a zelených plôch. Mestom preteká aj niekoľko riek a potokov, takže je skvelým miestom na prechádzky.
 • V Ľubľane sa nachádza najstarší fungujúci pivovar na svete, pivovar Union, ktorý bol otvorený v roku 1864. Pivovar vyrába jedno z najlepších pív v krajine a je skvelým miestom na prehliadku a ochutnávku.
 • Mesto je vďaka svojej historickej architektúre zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Centrum mesta je plné barokových a secesných budov a mestské hradby pochádzajú zo 16. storočia.
 • V meste sa nachádza prvá moderná elektrická lanovka na svete, ktorá bola otvorená v roku 1892. Železnica vedie z centra mesta na hradný vrch a je jedinečným spôsobom, ako spoznať históriu mesta.
 • Hlavné mesto Slovinska je známe svojou živou kultúrou a umeleckou scénou. Mesto je domovom mnohých festivalov, galérií a múzeí vrátane Slovinského národného múzea.
 • V neposlednom rade je mesto domovom jedinečnej kuchyne vrátane obľúbených žlikrofov, čo je druh knedlí.

Toto je len niekoľko zaujímavostí o Ľubľane. Pri plánovaní cesty do Slovinska si určite toto krásne mesto treba zaradiť do itinerára.

Ľubľana – hlavné mesto Slovinska

Slovinsko je malá krajina v strednej Európe, ktorá sa nachádza medzi Jadranským morom a Alpami a má niečo vyše 2 milióny obyvateľov.

Krajina je známa najmä vďaka svojim úžasným prírodným krásam, úchvatným scenériam. Od majestátnych Julských Álp až po nádherné pobrežie Jadranského mora. Krajina sa môže pochváliť aj množstvom národných parkov vrátane Triglavského národného parku, ktorý je domovom mnohých vzácnych druhov živočíchov a rastlín.

Slovinsko má bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré je rovnako podmanivé ako jej prírodné krásy. Je domovom rôznych kultúr, jazykov a tradícií. V krajine sa nachádza aj množstvo historických hradov a kostolov, z ktorých mnohé pochádzajú z obdobia pred niekoľkými storočiami.

Ceny v Lublane

Lublana nie je úplne lacné mesto a mnohé ceny sú podobné ako vo zvyšku Európy. Ubytovanie je jedným z najväčších výdavkov, pričom ceny sa pohybujú od 20 EUR za noc v základnom hosteli až po viac ako 200 EUR za noc v luxusnom hoteli. Drahé môže byť aj stravovanie, pričom priemerná cena jedla v reštaurácii strednej triedy sa pohybuje okolo 20 EUR.

Lacná nie je ani verejná doprava, keďže lístok na autobus alebo električku na jednu cestu môže stáť až 3,50 EUR. Drahé môže byť aj cestovné za taxík, pričom priemerná cena za cestu v centre mesta sa pohybuje okolo 10 EUR.

Nakupovanie v Ľubľane môže byť tiež drahé, keďže v meste sa nachádza niekoľko luxusných obchodov. V skutočnosti môžu byť ceny základných položiek, ako sú potraviny, oblečenie a toaletné potreby, až o 20 % vyššie ako napríklad na Slovensku.

Napriek vysokým cenám je Ľubľana stále obľúbenou destináciou pre cestovateľov. V meste sa nachádza množstvo kultúrnych pamiatok a podujatí a vďaka svojej jedinečnej atmosfére je ideálnym miestom na spoznávanie. Ak budú návštevníci rozumne hospodáriť s peniazmi a plánovať dopredu, môžu svoj čas v meste využiť naplno aj s menším rozpočtom.

Spoznať sa oplatí aj okolie Ľubľany

Lublana je plná skvelých atrakcií a je tu veľa vecí, ktoré sa dajú vidieť a robiť. Ak sa však niekto chce vybrať von a preskúmať okolie, z Ľubľany možno podniknúť niekoľko skvelých jednodňových výletov. Tu sú niektoré z najlepších možností jednodňových výletov z Ľubľany.

 • Bledské jazero: Bledské jazero sa nachádza asi hodinu cesty od Lublany a je malebnou destináciou. Jazero Bled je obklopené nádhernými horami a uprostred sa nachádza očarujúci ostrov. Na ostrov sa možno pokojne previezť loďou alebo sa vydať na túru na Bledský hrad, ktorý sa týči nad jazerom.
 • Postojnská jaskyňa: Asi hodinu a pol cesty od Ľubľany sa nachádza Postojnská jaskyňa, ktorú určite treba vidieť. Je to jedna z najväčších jaskýň na svete a je plná neuveriteľných stalaktitov a stalagmitov. Cez jaskyňu sa možno previezť aj vláčikom, čo je skvelý spôsob, ako spoznať jej krásu.
 • Piran: Piran je malé pobrežné mesto, ktoré sa nachádza na slovinskom pobreží. Možno sa prejsť pozdĺž pobrežia, pozrieť si staré benátske budovy alebo sa previezť loďou a pozrieť si neďaleké soľné panvy.
 • Triglavský národný park: Ak niekto hľadá dobrodružstvo v prírode, Triglavský národný park je ideálnym miestom. Park je plný turistických chodníkov a nádherných výhľadov na Julské Alpy.
 • Maribor: Toto mesto sa ukrýva v objatí zelených vinohradov a zrkadlovej hladiny rieky Dravy, predstavujúc ideálnu kombináciu mestského ruchu a pohodovej prírody. Turisti tu radi navštevujú Mariborský hrad, Katedrálu sv. Jána Krstiteľa či najstaršiu vinnú révu na svete.

Toto sú len niektoré zo skvelých jednodňových výletov, ktoré možno podniknúť z Ľubľany. Možností je skutočne veľa, treba sa teda preskúmať okolie a užiť si krásu slovinskej prírody.

Čo navštíviťZaujímavosti