Jánošíkove dni

Magazín

Terchová v dňoch 4. – 7. augusta 2016 opäť ožije folklórom počas 54. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni.

Jánošíkove dni budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebudú chýbať ani koncerty world music, výstavy, prezentácie ľudových remesiel, divadelné predstavenie Kubo, premietanie filmov, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Diváci na festivale budú aj svedkami pokusu o vytvorenie rekordu v najväčšom počte spoočne hrajúcich heligonkárov.
Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutoční Tanečný dom, samostatné detské programy a program seniorských súborov a skupín z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský galavečer s príznačným názvom „Hrajže mi muzička, nebeský andele…“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja (5. augusta, 20.30 h). V sobotňajšom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami (6. augusta, 20.30 h) vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Ruska, Slovinska a Českej republiky. Záverečné slovo bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Po skončení piatkového a sobotného večerného galaprogramu si budú môcť záujemcovia vypočuť a zahrať terchovskú muziku v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami (23.30 – 04.00 h). Napĺňa sa tak predstava, aby terchovská muzika – zapísaná v decembri 2013 do UNESCO – znela nielen na javiskách, ale aj pri každej vhodnej príležitosti.

Zdroj: Obec Terchová

Web: www.janosikovedni.sk

Kontakt

Turistická informačná kancelária – ZTT Terchová

Sv. Cyrila A Metoda 96/10

013 06 Terchová

Tel.: +421 (0) 41/59 93 100, +421 (0) 41/50 02 307

E-mail: ztt@ztt.sk

Web: www.ztt.sk