Papua Nová Guinea – kultúra, obyvateľstvo, kuchyňa, dovolenka

Magazín

Papua Nová Guinea je krajina v západnej časti Tichého oceánu. Hraničí so Šalamúnovými ostrovmi, Indonéziou a Koralovým morom. Má viac ako 8 miliónov obyvateľov a je jednou z kultúrne najrozmanitejších krajín na svete, kde sa hovorí viac ako 800 jazykmi.

Ide o neuveriteľne jedinečnú a zaujímavú krajinu s bohatou históriou, krásnou a divokou prírodou. Obyvatelia Papuy Novej Guiney sú známi svojou pohostinnosťou a vždy radi privítajú návštevníkov svojej krajiny. Turisti môžu preskúmať množstvo miestnych trhov, kde nájdu rôzne tradičné remeslá, ako aj veľký výber miestnej kuchyne.

Papua Nová Guinea – história, kultúra a tradície

História Papuy Novej Guiney siaha tisíce rokov do minulosti, pričom dôkazy o osídlení pochádzajú už z obdobia 50 000 rokov pred naším letopočtom. Koncom 19. storočia krajinu kolonizovali Holanďania a Briti a neskôr v roku 1975 získala nezávislosť. Toto obdobie kolonizácie zanechalo trvalý vplyv na kultúre krajiny, ako aj na jej tradičných zvykoch, viere, umení a hudbe.

Kultúra Papuy Novej Guiney je silne ovplyvnená kmeňovými tradíciami a vierou. Krajina je domovom mnohých kmeňov a klanov, z ktorých každý má svoj vlastný súbor zvykov a náboženských praktík. Mnohé z týchto tradícií sa praktizujú dodnes, napríklad tradičné tance, rituály a obrady. Tieto podujatia často sprevádza tradičná hudba, ktorá môže byť celkom fascinujúca.

Umenie a remeslá sú tiež dôležitou súčasťou papuánskej kultúry. Medzi obyvateľmi krajiny sú obľúbené rezbárske práce, masky a sochy, ktoré sa často používajú pri rituáloch a obradoch. Obľúbenými formami umenia sú aj maľby a keramika.

Kuchyňa Papuy Novej Guiney je tiež celkom jedinečná a miešajú sa v nej chute z tichomorských ostrovov a juhovýchodnej Ázie.

Ľudia Papuy Novej Guiney

V roku 2019 mala Papua Nová Guinea 8,07 milióna obyvateľov. Miera rastu obyvateľstva je 1,4 %, čo je jedna z najvyšších mier na svete. Priemerná dĺžka života je 61 rokov, čo je menej ako celosvetový priemer 72 rokov. Obyvateľstvo je prevažne mladé, s priemerným vekom 20 rokov.

Väčšina obyvateľstva (96 %) žije vo vidieckych oblastiach, čím sa krajina radí medzi najmenej urbanizované krajiny na svete. V hlavnom meste Port Moresby žije niečo vyše pol milióna ľudí, pričom miera rastu populácie sa odhaduje na 3,2 %. Ďalšími najväčšími mestami sú Lae a Mount Hagen, každé s približne 60 000 obyvateľmi.

Obyvateľstvo Papuy Novej Guiney je prevažne melanézske, s malou menšinou európskeho a ázijského pôvodu. Dominantným náboženstvom je kresťanstvo, ku ktorému sa hlási 73 % obyvateľov. Medzi ďalšie náboženstvá patrí islam, hinduizmus a animizmus.

Ide o jednu z najmenej rozvinutých krajín na svete s HDP na obyvateľa len 2 500 USD. Hospodárstvo je do veľkej miery závislé od poľnohospodárstva, pričom väčšina obyvateľstva sa zaoberá samozásobiteľským poľnohospodárstvom. Krajina je tiež bohatá na prírodné zdroje, pričom hlavnými vývoznými artiklami sú zlato a ropa.

Papua Nová Guinea je fascinujúca krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom a rýchlo rastúcim počtom obyvateľov. Je to jedna z najrozmanitejších krajín na svete, ktorej obyvateľstvo je prevažne vidiecke a v ktorej prevláda kresťanstvo. Napriek tomu, že je jednou z najmenej rozvinutých krajín sveta, jej populácia rýchlo rastie a jej hospodárstvo sa pomaly začína rozvíjať.

Kultúra Papuy Novej Guiney je silne ovplyvnená kmeňovými tradíciami a vierou.
Kultúra Papuy Novej Guiney je silne ovplyvnená kmeňovými tradíciami a vierou.

Kuchyňa – zmes tradície a modernej gastronómie

Jedným z najvýnimočnejších aspektov tejto krajiny je však pravdepodobne jej kuchyňa. Kuchyňa Papuy-Novej Guiney je zmesou mnohých kultúr, ktoré ovplyvnili tento región počas jeho dlhej histórie.

Jedlá na Papue Novej Guinei sú zmesou tradičných a moderných jedál. Mnohé z tradičných receptov boli časom upravené tak, aby obsahovali prísady z iných krajín a kultúr. Väčšina jedál je založená na základných surovinách, ako je ryža, sladké zemiaky a maniok, ktoré sa potom kombinujú s koreninami, bylinkami a inými prísadami, aby sa vytvorila jedinečná chuť.

  • Jedným z najobľúbenejších jedál v krajine je saksak. Je to jedlo vyrobené zo sladkých zemiakov, múky a cukru, ktoré sa potom smaží. Zvyčajne sa podáva s omáčkou podobnou dusenému mäsu a môže sa jesť buď s rybou alebo kuracím mäsom.
  • Ďalším obľúbeným pokrmom je lap-lap, ktorý sa pripravuje zo strúhaného manioku, kokosového mlieka a cukru. Zvyčajne sa podáva s bravčovým alebo kuracím mäsom.
  • Kuchyňa Papuy Novej Guiney obsahuje aj mnoho jedál z morských plodov. Jedným z najobľúbenejších je „papuánska ryba“, ktorá sa pripravuje z rôznych miestnych rýb, kokosového mlieka a korenia. Toto jedlo sa často podáva s dusenou zeleninou a medzi miestnymi obyvateľmi je zvyčajne obľúbené.
  • K ďalším základným jedlám papuánskej kuchyne patria rôzne druhy mäsa, napríklad bravčové, hovädzie a kuracie. Toto mäso sa zvyčajne pripravuje s rôznymi koreninami a bylinkami, ako je zázvor, cesnak a čili.
  • V regióne sú obľúbené aj polievky a dusené jedlá, medzi ktoré patrí napríklad „taro polievka“ alebo „kokosová polievka“.

Na záver možno povedať, že kuchyňa tejto ostrovnej krajiny je jedinečnou zmesou tradičných a moderných jedál. Je odrazom mnohých kultúr, ktoré ovplyvnili tento región počas jeho dlhej histórie.

Papua Nová Guinea – dovolenka v Oceánií

Papua Nová Guinea je ideálna destinácia na letnú dovolenku. Pre turistov ponúka krajina skutočne jedinečný zážitok. Krajina je vďaka svojej úžasne rozmanitej kultúre a divokej prírode ideálnym miestom na objavovanie.

Pokiaľ ide o ubytovanie, dovolenka v krajine sa dá prispôsobiť na každý rozpočet. Od luxusných rezortov až po cenovo výhodné hostely. Ceny za ubytovanie sa vo všeobecnosti pohybujú od 30 do 90 € za noc.

Pokiaľ ide o jedlo, Papua Nová Guinea ponúka obrovský výber miestnych jedál. Možno si vybrať od už spomínaných tradičných jedál, ako je ságo a sladké zemiaky, až po modernejšie jedlá, ako je pečená ryba a vyprážaná ryža. Ceny jedál sa zvyčajne pohybujú od 10 do 30 €.

Tí, ktorí hľadajú nezabudnuteľné zážitky, by určite mali dať tejto krajine šancu. Popri iných populárnych destináciách, ako je Indonézia či Japonsko, bude aj dovolenka v Papue Novej Guinei určite nezabudnuteľná.

Papua Nová Guinea je neuveriteľná destinácia plná kultúry, dobrodružstva a prírodných krás.
Papua Nová Guinea je neuveriteľná destinácia plná kultúry, dobrodružstva a prírodných krás.

Port Moresby – hlavné mesto

Port Moresby je hlavné a najväčšie mesto krajiny, ktoré sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova Nová Guinea. Je to živé a rušné prístavné mesto, v ktorom žije viac ako 375 000 ľudí.

Port Moresby je obchodným a politickým centrom Papuy Novej Guiney a jeho hospodárstvo je založené najmä na vývoze prírodných zdrojov a dovoze priemyselného tovaru.

Mesto je hlavným cieľom cestovateľov, najmä tých, ktorí chcú spoznať jedinečnú a rozmanitú kultúru krajiny. V meste sa nachádza aj niekoľko zaujímavých pamiatok vrátane budovy národného parlamentu, Papuánsko-novoguinejskej univerzity a prírodného parku Port Moresby.

Podnebie v Port Moresby je tropické, s horúcimi a vlhkými letami a miernymi zimami. Vzhľadom na polohu na pobreží je aj pomerne vlhké. Mesto je tiež náchylné na cyklóny a zemetrasenia, preto je dôležité, aby si cestovatelia pred cestou uvedomili riziká.

Port Moresby je rozmanité a pestré mesto so širokou škálou kultúrnych pamiatok, ktoré možno preskúmať. V meste sa možno nájsť množstvo trhov, múzeí a galérií, reštaurácií a barov.

V meste sa nachádza aj niekoľko pláží, ktoré sú vhodné na kúpanie a opaľovanie v teplom tropickom podnebí. V meste sa dá venovať aj mnohým aktivitám vrátane turistiky, rybolovu a potápania.

Sprievodca – čo vidieť a navštíviť

Táto oceánska krajina je stále pomerne neznámym cestovateľským klenotom, ktorý si však postupne získava svoju pozornosť. Kam na výlet a čo všetko vidieť počas dovolenky v Papuy Novej Guiney?

  • Pokiaľ ide o pamiatky, Papua-Nová Guinea má vďaka svojej histórii čo ponúknuť. Nachádza sa tu niekoľko národných parkov, ktoré sú skvelým miestom na celodennú turistiku a objavovanie. Bujné lesy v údolí Tari sú domovom neuveriteľných divokých zvierat, zatiaľ čo rieka Sepik je skvelá na kanoistiku, kajakárstvo a rybolov. Medzi ďalšie obľúbené miesta patrí Kokoda Track, ktorý je miestom druhej svetovej vojny, a Mount Wilhelm, najvyšší vrch krajiny.
  • Pre tých, ktorí sa zaujímajú o kultúru, je Papua Nová Guinea domovom viac ako 800 jazykov, čo z nej robí jednu z kultúrne najrozmanitejších krajín na svete. Navštíviť možno dediny Huli Wigmen, kde sa dajú spoznať tradičné zvyky a obrady, a zoznámiť sa s fascinujúcim umením zdobenia tela. Môžno tiež preskúmať kultúru ľudu Kalam, ktorý má starobylú formu hudby, tanca a rozprávania príbehov.
  • Papua Nová Guinea je tiež domovom jedných z najlepších pláží na svete. Oddýchnuť si možno na bielom piesku v národnom parku Varirata a preskúmať živé koralové útesy v neďalekej zátoke Milne Bay. Pre dlhší výlet možno zvoliť výlet loďou na Trobriandské ostrovy, ktoré sú známe krištáľovo čistou vodou a bielymi piesočnatými plážami.
  • Žiadna cesta do Papuy Novej Guiney by nebola úplná bez ochutnania už spomínanej miestnej kuchyne. Vďaka zmesi tradičných a moderných chutí si tu každý príde na svoje. Ochutnať treba určite národné jedlo kokoda, surovú rybu marinovanú v limetkovej šťave a kokosovom mlieku, alebo si dopriať sladkú a slanú chuť tradičného pudingu saksak.

Papua Nová Guinea je neuveriteľná destinácia plná kultúry, dobrodružstva a prírodných krás. Treba si preto zbaliť kufre a pripraviť sa na nezabudnuteľné zážitky. Pre dobrodružstvo, kultúru alebo len oddych je táto krajina skvelou voľbou.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet