Papua Nová Guinea – kultúra, obyvateľstvo, kuchyňa, dovolenka

Magazín

Papua Nová Guinea je krajina v západnej časti Tichého oceánu. Hraničí so Šalamúnovými ostrovmi, Indonéziou a Koralovým morom. Má viac ako 8 miliónov obyvateľov a je jednou z kultúrne najrozmanitejších krajín na svete, kde sa hovorí viac ako 800 jazykmi.

Ide o neuveriteľne jedinečnú a zaujímavú krajinu s bohatou históriou, krásnou a divokou prírodou. Obyvatelia Papuy Novej Guiney sú známi svojou pohostinnosťou a vždy radi privítajú návštevníkov svojej krajiny. Turisti môžu preskúmať množstvo miestnych trhov, kde nájdu rôzne tradičné remeslá, ako aj veľký výber miestnej kuchyne.

Papua Nová Guinea – história, kultúra a tradície

História Papuy Novej Guiney siaha tisíce rokov do minulosti, pričom dôkazy o osídlení pochádzajú už z obdobia 50 000 rokov pred naším letopočtom. Koncom 19. storočia krajinu kolonizovali Holanďania a Briti a neskôr v roku 1975 získala nezávislosť. Toto obdobie kolonizácie zanechalo trvalý vplyv na kultúre krajiny, ako aj na jej tradičných zvykoch, viere, umení a hudbe.

Kultúra Papuy Novej Guiney je silne ovplyvnená kmeňovými tradíciami a vierou. Krajina je domovom mnohých kmeňov a klanov, z ktorých každý má svoj vlastný súbor zvykov a náboženských praktík. Mnohé z týchto tradícií sa praktizujú dodnes, napríklad tradičné tance, rituály a obrady. Tieto podujatia často sprevádza tradičná hudba, ktorá môže byť celkom fascinujúca.

Umenie a remeslá sú tiež dôležitou súčasťou papuánskej kultúry. Medzi obyvateľmi krajiny sú obľúbené rezbárske práce, masky a sochy, ktoré sa často používajú pri rituáloch a obradoch. Obľúbenými formami umenia sú aj maľby a keramika.

Kuchyňa Papuy Novej Guiney je tiež celkom jedinečná a miešajú sa v nej chute z tichomorských ostrovov a juhovýchodnej Ázie.

Ľudia Papuy Novej Guiney

V roku 2019 mala Papua Nová Guinea 8,07 milióna obyvateľov. Miera rastu obyvateľstva je 1,4 %, čo je jedna z najvyšších mier na svete. Priemerná dĺžka života je 61 rokov, čo je menej ako celosvetový priemer 72 rokov. Obyvateľstvo je prevažne mladé, s priemerným vekom 20 rokov.

Väčšina obyvateľstva (96 %) žije vo vidieckych oblastiach, čím sa krajina radí medzi najmenej urbanizované krajiny na svete. V hlavnom meste Port Moresby žije niečo vyše pol milióna ľudí, pričom miera rastu populácie sa odhaduje na 3,2 %. Ďalšími najväčšími mestami sú Lae a Mount Hagen, každé s približne 60 000 obyvateľmi.

Obyvateľstvo Papuy Novej Guiney je prevažne melanézske, s malou menšinou európskeho a ázijského pôvodu. Dominantným náboženstvom je kresťanstvo, ku ktorému sa hlási 73 % obyvateľov. Medzi ďalšie náboženstvá patrí islam, hinduizmus a animizmus.

Ide o jednu z najmenej rozvinutých krajín na svete s HDP na obyvateľa len 2 500 USD. Hospodárstvo je do veľkej miery závislé od poľnohospodárstva, pričom väčšina obyvateľstva sa zaoberá samozásobiteľským poľnohospodárstvom. Krajina je tiež bohatá na prírodné zdroje, pričom hlavnými vývoznými artiklami sú zlato a ropa.

Papua Nová Guinea je fascinujúca krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom a rýchlo rastúcim počtom obyvateľov. Je to jedna z najrozmanitejších krajín na svete, ktorej obyvateľstvo je prevažne vidiecke a v ktorej prevláda kresťanstvo. Napriek tomu, že je jednou z najmenej rozvinutých krajín sveta, jej populácia rýchlo rastie a jej hospodárstvo sa pomaly začína rozvíjať.

Kultúra Papuy Novej Guiney je silne ovplyvnená kmeňovými tradíciami a vierou.
Kultúra Papuy Novej Guiney je silne ovplyvnená kmeňovými tradíciami a vierou.

Kuchyňa – zmes tradície a modernej gastronómie

Jedným z najvýnimočnejších aspektov tejto krajiny je však pravdepodobne jej kuchyňa. Kuchyňa Papuy-Novej Guiney je zmesou mnohých kultúr, ktoré ovplyvnili tento región počas jeho dlhej histórie. Ochutnanie miestnej kuchyne môže prispieť ku kultúrnej inteligencii človeka.

Jedlá na Papue Novej Guinei sú zmesou tradičných a moderných jedál. Mnohé z tradičných receptov boli časom upravené tak, aby obsahovali prísady z iných krajín a kultúr. Väčšina jedál je založená na základných surovinách, ako je ryža, sladké zemiaky a maniok, ktoré sa potom kombinujú s koreninami, bylinkami a inými prísadami, aby sa vytvorila jedinečná chuť.

  • Jedným z najobľúbenejších jedál v krajine je saksak. Je to jedlo vyrobené zo sladkých zemiakov, múky a cukru, ktoré sa potom smaží. Zvyčajne sa podáva s omáčkou podobnou dusenému mäsu a môže sa jesť buď s rybou alebo kuracím mäsom.
  • Ďalším obľúbeným pokrmom je lap-lap, ktorý sa pripravuje zo strúhaného manioku, kokosového mlieka a cukru. Zvyčajne sa podáva s bravčovým alebo kuracím mäsom.
  • Kuchyňa Papuy Novej Guiney obsahuje aj mnoho jedál z morských plodov. Jedným z najobľúbenejších je „papuánska ryba“, ktorá sa pripravuje z rôznych miestnych rýb, kokosového mlieka a korenia. Toto jedlo sa často podáva s dusenou zeleninou a medzi miestnymi obyvateľmi je zvyčajne obľúbené.
  • K ďalším základným jedlám papuánskej kuchyne patria rôzne druhy mäsa, napríklad bravčové, hovädzie a kuracie. Toto mäso sa zvyčajne pripravuje s rôznymi koreninami a bylinkami, ako je zázvor, cesnak a čili.
  • V regióne sú obľúbené aj polievky a dusené jedlá, medzi ktoré patrí napríklad „taro polievka“ alebo „kokosová polievka“.

Na záver možno povedať, že kuchyňa tejto ostrovnej krajiny je jedinečnou zmesou tradičných a moderných jedál. Je odrazom mnohých kultúr, ktoré ovplyvnili tento región počas jeho dlhej histórie.

Papua Nová Guinea – dovolenka v Oceánií

Papua Nová Guinea je ideálna destinácia na letnú dovolenku. Pre turistov ponúka krajina skutočne jedinečný zážitok. Krajina je vďaka svojej úžasne rozmanitej kultúre a divokej prírode ideálnym miestom na objavovanie.

Pokiaľ ide o ubytovanie, dovolenka v krajine sa dá prispôsobiť na každý rozpočet. Od luxusných rezortov až po cenovo výhodné hostely. Ceny za ubytovanie sa vo všeobecnosti pohybujú od 30 do 90 € za noc.

Pokiaľ ide o jedlo, Papua Nová Guinea ponúka obrovský výber miestnych jedál. Možno si vybrať od už spomínaných tradičných jedál, ako je ságo a sladké zemiaky, až po modernejšie jedlá, ako je pečená ryba a vyprážaná ryža. Ceny jedál sa zvyčajne pohybujú od 10 do 30 €.

Tí, ktorí hľadajú nezabudnuteľné zážitky, by určite mali dať tejto krajine šancu. Popri iných populárnych destináciách, ako je Indonézia či Japonsko, bude aj dovolenka v Papue Novej Guinei určite nezabudnuteľná.

Papua Nová Guinea je neuveriteľná destinácia plná kultúry, dobrodružstva a prírodných krás.
Papua Nová Guinea je neuveriteľná destinácia plná kultúry, dobrodružstva a prírodných krás.

Port Moresby – hlavné mesto

Port Moresby je hlavné a najväčšie mesto krajiny, ktoré sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova Nová Guinea. Je to živé a rušné prístavné mesto, v ktorom žije viac ako 375 000 ľudí.

Port Moresby je obchodným a politickým centrom Papuy Novej Guiney a jeho hospodárstvo je založené najmä na vývoze prírodných zdrojov a dovoze priemyselného tovaru.

Mesto je hlavným cieľom cestovateľov, najmä tých, ktorí chcú spoznať jedinečnú a rozmanitú kultúru krajiny. V meste sa nachádza aj niekoľko zaujímavých pamiatok vrátane budovy národného parlamentu, Papuánsko-novoguinejskej univerzity a prírodného parku Port Moresby.

Podnebie v Port Moresby je tropické, s horúcimi a vlhkými letami a miernymi zimami. Vzhľadom na polohu na pobreží je aj pomerne vlhké. Mesto je tiež náchylné na cyklóny a zemetrasenia, preto je dôležité, aby si cestovatelia pred cestou uvedomili riziká.

Port Moresby je rozmanité a pestré mesto so širokou škálou kultúrnych pamiatok, ktoré možno preskúmať. V meste sa možno nájsť množstvo trhov, múzeí a galérií, reštaurácií a barov.

V meste sa nachádza aj niekoľko pláží, ktoré sú vhodné na kúpanie a opaľovanie v teplom tropickom podnebí. V meste sa dá venovať aj mnohým aktivitám vrátane turistiky, rybolovu a potápania.

Sprievodca – čo vidieť a navštíviť

Táto oceánska krajina je stále pomerne neznámym cestovateľským klenotom, ktorý si však postupne získava svoju pozornosť. Kam na výlet a čo všetko vidieť počas dovolenky v Papuy Novej Guiney?

  • Pokiaľ ide o pamiatky, Papua-Nová Guinea má vďaka svojej histórii čo ponúknuť. Nachádza sa tu niekoľko národných parkov, ktoré sú skvelým miestom na celodennú turistiku a objavovanie. Bujné lesy v údolí Tari sú domovom neuveriteľných divokých zvierat, zatiaľ čo rieka Sepik je skvelá na kanoistiku, kajakárstvo a rybolov. Medzi ďalšie obľúbené miesta patrí Kokoda Track, ktorý je miestom druhej svetovej vojny, a Mount Wilhelm, najvyšší vrch krajiny.
  • Pre tých, ktorí sa zaujímajú o kultúru, je Papua Nová Guinea domovom viac ako 800 jazykov, čo z nej robí jednu z kultúrne najrozmanitejších krajín na svete. Navštíviť možno dediny Huli Wigmen, kde sa dajú spoznať tradičné zvyky a obrady, a zoznámiť sa s fascinujúcim umením zdobenia tela. Môžno tiež preskúmať kultúru ľudu Kalam, ktorý má starobylú formu hudby, tanca a rozprávania príbehov.
  • Papua Nová Guinea je tiež domovom jedných z najlepších pláží na svete. Oddýchnuť si možno na bielom piesku v národnom parku Varirata a preskúmať živé koralové útesy v neďalekej zátoke Milne Bay. Pre dlhší výlet možno zvoliť výlet loďou na Trobriandské ostrovy, ktoré sú známe krištáľovo čistou vodou a bielymi piesočnatými plážami.
  • Žiadna cesta do Papuy Novej Guiney by nebola úplná bez ochutnania už spomínanej miestnej kuchyne. Vďaka zmesi tradičných a moderných chutí si tu každý príde na svoje. Ochutnať treba určite národné jedlo kokoda, surovú rybu marinovanú v limetkovej šťave a kokosovom mlieku, alebo si dopriať sladkú a slanú chuť tradičného pudingu saksak.

Papua Nová Guinea je neuveriteľná destinácia plná kultúry, dobrodružstva a prírodných krás. Treba si preto zbaliť kufre a pripraviť sa na nezabudnuteľné zážitky. Pre dobrodružstvo, kultúru alebo len oddych je táto krajina skvelou voľbou.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet