Dostať sa na viedenské letisko nebolo nikdy jednoduchšie

Magazín

Najbližšie a najdostupnejšie pre nás je Letisko Viedeň-Schwechat, ktoré je slovenským cestovateľom dôverne známe. Má tri terminály a je jedným z najvyťaženejších európskych letísk. Za rok odbaví viac ako 22 miliónov cestujúcich na dvoch vzletových a pristávacích dráhach.

Toto letisko ponúka výborný letecký štart pre vzdialené destinácie, kde je potrebný prestup, napríklad ako je Austrália. Napriek tomu, že bratislavské Letisko M.R. Štefánika je stále obľúbenejším a využívanejším pre cestujúcich, ale aj letecké spoločnosti, neponúka možnosti, ako veľké letiská v okolitých štátoch, ako je Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, či Česká republika.

Viedenské letisko je medzinárodné letisko s mnohými spojeniami do rôznych častí sveta, vrátane mnohých európskych krajín, ako je napríklad Edinburgh v Škótsku či švédske letisko Arlanda v blízkosti miest Štokholm a Uppsala.

Doprava na letisko, ktoré leží 18 kilometrov od hlavného mesta Rakúska, je veľmi jednoduchá a z Bratislavy dostupná takmer každú hodinu počas dňa. Autobus na Letisko Viedeň jazdí na tejto linke už vyše 50 rokov, cesta trvá necelú hodinu a spoje začínajú už od 4:00 hod. ráno kvôli ranným letom. Posledný spoj smerom z Bratislavy odchádza o 22:00 a do Bratislavy o 23:30 hod, čo zaručuje, že ani neskorý prílet nebude problém.

Od 1. 1. 2016 máte možnosť nechať svoje auto zaparkované na Autobusovej stanici Mlynské Nivy v deň odjazdu na Schwechat. K tomu vám bude stačiť iba platný lístok na túto linku, ktorý obsahuje QR kód, pomocou ktorého si otvoríte vjazdovú rampu na parkovisko. Ceny za lístky začínajú už od jedného eura, nie je potrebné ich tlačiť, cena zahŕňa aj poistenie vašej batožiny.

V klimatizovaných autobusoch máte k dispozícii WiFi pripojenie, občerstvenie, dennú tlač a rôzne časopisy. V prípade, ak vám mešká prílet, o svoj lístok neprídete, ale môžete ho využiť na ktoromkoľvek ďalšom voľnom spoji v rovnakom dni.

V závislosti na spôsobe dopravy a dostupnosti môžu ceny lístkov na cestu medzi Bratislavou a Viedňou líšiť. Tu je prehľad niektorých možností:

  • Vlak: Ceny lístkov sa pohybujú od približne 8 do 25 eur v závislosti od rýchlosti a komfortu vlaku.
  • Autobus: Ceny lístkov sa pohybujú od približne 6 do 15 eur, závisí to od prepravcu a dostupnosti.

Vždy je vhodné porovnať ceny rôznych spôsobov dopravy a rezervovať vopred, aby ste mohli získať najlepšie možné ceny.

Systém sledovania letov vo Schwechate obsluhujú riadiaci letovej prevádzky na veži, ktorí sú zodpovední za zabezpečenie bezpečného a efektívneho toku leteckej dopravy. Systém je vybavený pokročilou radarovou a komunikačnou technológiou, ktorá poskytuje informácie v reálnom čase o polohe, rýchlosti a výške každého lietadla vo vzdušnom priestore. Vďaka svojej pokročilej technológii a integrácii s inými systémami zohráva kľúčovú úlohu pri hladkom fungovaní medzinárodného letiska Viedeň.