Gaderská dolina

Slovensko

Gaderská dolina je skvost Turca a Veľkej Fatry. Prekrásne prostredie plné zelene, skalných okien, jaskýň a otvorov naplní človeka pokojom, aký vie priniesť iba harmonické prostredie prírody. V okolí Gaderskej doliny si nenechajte ujsť ani okolité vrchy, kúpele a najväčší skanzen na Slovensku.

Turiec je všestranný región a ponúka niekoľko zaujímavostí a možností oddychu aj zábavy. Jednou z nich je túra po Gaderskej doline – prekrásnom mieste obkolesenom Veľkou Fatrou.

Ak sa vám žiada čistého vzduchu, nenáročnej prechádzky vhodnej pre všetky vekové kategórie, výletu na bicykli a pocitu harmónie uprostred očarujúcej prírody, Gaderská dolina je tým pravým miestom. Pokochajte sa skalnými útvarmi, vysokými vrchmi, všadeprítomnou zeleňou a užite si oddych pri žblnkajúcom potôčiku či pri zrúcaninách hradu s krásnym výhľadom.

Fanúšikovia náročnejšej turistiky si prídu na svoje vďaka vrchom Ostrá a Tlstá, návštevníci obľubujúci zimné športy sa zas potešia neďalekému lyžiarskemu stredisku. Deti aj dospelí sa môžu naučiť niečo z histórie v Múzeu slovenskej dediny a relax v liečivej termálnej vode si vychutnáte v Turčianskych Tepliciach, vzdialených od Gaderskej doliny len štvrťhodinku.

Príroda

Neďaleko malebnej turčianskej obce Blatnica sa rozprestiera jedna z najkrajších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry, Gaderská dolina. Táto dolina patrí k skvostom slovenskej prírody, hustotou zaujímavých skalných útvarov – previsov, brál, dier, okien – a prekrásnych prírodných scenérií ju len tak niečo neprekoná. Čarovnú atmosféru doliny dotvára zurčiaca bystrinka zvaná Gaderský potok.

Gaderská dolina je zaujímavá i obrovským množstvom vzácnych druhov kveteny, je priam botanickou záhradou, možno tu nájsť známy plesnivec alpínsky, poniklec slovenský či našu najväčšiu orchideu – črievičník papučkový. Zo zvierat tu žije medveď, rys, vlk, ba dokonca i kamzík.

Zaujímavosť Gaderskej doliny

Historiskou zaujímavosťou doliny je, že tu bol natočený prvý slovenský dlhometrážny hraný film Jánošík z dielne blatnických rodákov Siakeľovcov a aj časti novšieho, Bielikovho Jánošíka z rokov 1962 – 1963.

Celou Gaderskou dolinou vedie značený turistický chodník, ktorého východiskom je obec Blatnica. Tento chodník pokračuje Dedošovou dolinou a možno sa ním (či odbočkami z neho) dostať na viaceré vrcholy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry.

Samotnú Gaderskú dolinu uzatvára zaujímavý skalný útvar Čertova brána.

Mlynčekovo

Zasadenú do krásneho prírodného prostredia Gaderskej doliny nájdete atrakciu Mlynčekovo. Vytvorili ju blatnickí dôchodcovia a potešia sa jej najmä detskí turisti.

V Gaderskom potôčiku uvidíte väčšie aj menšie mlynykladivká či vodníka, pričom mlyny sú poháňané prúdom vody. Môžete sa tu aj chvíľu zdržať a oddýchnuť si, keďže je tu vybudovaný prístrešok s posedením.

Čertova brána

Skalný útvar Čertovu bránu môžete poznať z prvého filmu o Jánošíkovi. Nielenže zaujala filmárov, ale dodnes je snáď aj najviac fotografovaným miestom v Gaderskej doline. Je skvelým vyvrcholením túry po tejto malebnej doline.

Čertova brána sú dve skalné bralá stojace veľmi blízko pri sebe a pomedzi ne vedie úzka cestička. Gaderská dolina je plná zaujímavých skalných útvarov a okien a Čertova brána je ich záverečnou čerešničkou na torte.

Chodník Janka Bojmíra

Turistický chodník Janka Bojmíra vedie z chatovej osady Gader cez Konský dol, Muráň, jaskyňu Mažarná až k vrchu Tlstá. Je pomenovaný podľa slovenského turistu a značkára Janka Bojmíra, ktorý sa zaslúžil o rozvoj turistiky a turistického značenia.

Trasou vás prevedie modrá značka a túra je vhodná skôr pre zdatnejších turistov. Cestičky vedúce cez skaly, les a prípadne aj na vrcholy Veľkej Fatry dajú zabrať, no okolitá čarovná príroda stojí za to.

Jaskyňa Mažarná

Prekrásne prostredie plné kvapľov, sinitrových jazierok a v zime aj cencúľová výzdoba – to je jaskyňa Mažarná blízko obce Blatnica aj neďaleko Gaderskej doliny. Ak jaskyňu navštívite v zime, okrem cencúľov tu môžete vidieť aj netopiere, ktoré si tu vytvárajú domov v nepriaznivom počasí. Vstupný portál jaskyne je turisticky prístupný, a tak do nej môžete nazrieť a odfotiť sa s prírodnou výzdobou.

Jaskyňu Mažarnú si všimnete na severozápadnej strane vrchu Tlstá. Dostať sa k nej môžete po turistickom chodníku z Blatnice cez Vápennú dolinu smerom na vrchol Tlstej.

Snowland Valčianska dolina

Necelých 20 minút od Gaderskej doliny sa nachádza Snowland Valčianska dolina – stredisko pre skúsených lyžiarov a snowboardistov, ako aj začiatočníkov a rodiny s deťmi. Pre najmenších je tu prichystaný Yetiland – detské ihrisko s preliezkami, lezeckou stenou, pirátskou loďou a šmykľavkami. V areáli sa nachádzajú aj trampolíny, skákacie hrady, hojdačky a mini kolotoče.

Milovníci zimných športov si prídu na svoje vďaka 8 zjazdovkám s celkovou dĺžkou 5,6 kilometra. Odvezie ich 6 lyžiarskych vlekov a štvorsedačka. K dispozícii je aj servis lyží a snowboardov, lyžiarska a snowboardová škola a lyžiarske kurzy.