Drážďany, Nemecko – pamiatky, čo navštíviť, zaujímavosti

Európa

Drážďany sú hlavným mestom spolkovej krajiny Sasko v Nemecku a patria medzi najkrajšie a najzaujímavejšie mestá v Európe. Sú známe svojou nádhernou architektúrou, bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom. Čo navštíviť v Drážďanoch?


Obsah článku


Mesto sa v minulosti stretlo s mnohými významnými udalosťami, vrátane zničenia počas druhej svetovej vojny a následnej obnovy. Dnes sú Drážďany známe svojimi múzeami, divadlami, festivalmi, parkami a záhradami a sú obľúbeným turistickým cieľom pre milovníkov histórie, umenia a architektúry.

Ak niekto plánuje návštevu Nemecka, Drážďany by nemali chýbať na zozname miest, ktoré treba vidieť. Pred cestou do Nemecka je možné naučiť sa nemecký jazyk napríklad prostredníctvom aplikácie Langbee.

Pamiatky v Drážďanoch

Okrem iného, Drážďany ponúkajú pamiatky, ktoré po návšteve ostanú v spomienkach ešte veľmi dlho. Preto netreba minúť ani jednu z nich.

Zwinger patrí k najslávnejším pamiatkam v Drážďanoch

Zwinger je jednou z najslávnejších pamiatok v Drážďanoch a je to komplex nádherných palácov, parkov a múzeí. Bol postavený v 18. storočí ako rezidenčný komplex pre kráľovskú rodinu Saských vojvodov.

Slovo „zwinger“ v nemčine znamená „vnútorný dvor„, čo presne popisuje jeho architektúru. Zwinger sa skladá z rôznych budov, ktoré sú usporiadané okolo hlavného nádvoria a zahrnujú aj rôzne záhrady a fontány.

Dnes je Zwinger dôležitým kultúrnym centrom a turistickou atrakciou v Drážďanoch. Nachádza sa tu niekoľko múzeí, kde môžete vidieť vzácne umenie, porcelán a históriu mesta. Napríklad Galerie Alte Meister (Stará majstrovská galéria) je známa svojou zbierkou renesančných a barokových obrazov, vrátane slávneho diela Rafaelovej Sixtínskej madony.

Zwinger je tiež často využívaný na kultúrne a umelecké podujatia, ako sú koncerty, výstavy a divadelné predstavenia. Je to jedno z najdôležitejších kultúrnych miest v Drážďanoch a je veľmi obľúbené medzi návštevníkmi z celého sveta.

Zwinger je jedna z najviac navštevovanejších pamiatok v Drážďanoch a každý sa môže presvedčiť na vlastnej koži, prečo to tak je.

Frauenkirche – kostol v centre Drážďan

Frauenkirche je katedrálny kostol v centre mesta Drážďany, ktorý je považovaný za jednu z najvýznamnejších sakrálnych pamiatok v Nemecku. Je to jeden z najkrajších príkladov barokovej architektúry v Európe.

Kostol bol postavený v 18. storočí a v priebehu rokov sa stal dôležitým symbolom mesta. Počas druhej svetovej vojny bol však vážne poškodený počas bombardovania mesta spojeneckými silami v roku 1945 a následne sa zrútil.

Po páde Berlínskeho múru sa však začalo s obnovou kostola. Počas rekonštrukcie sa použili časti pôvodného kostola, ktoré sa podarilo zachrániť počas vojny, a to sa podarilo výborne zladiť s novými materiálmi. Obnova bola ukončená v roku 2005 a kostol bol slávnostne opätovne otvorený.

Dnes je Frauenkirche jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Drážďanoch a taktiež je dôležitým miestom pre kresťanské spoločenstvo v meste. Kostol je obklopený námestím, kde sa často konajú rôzne podujatia a festivaly, a tak vytvára srdce mesta, ktorému sa návštevníci radi vracajú.

Známy operný Semperoper v Drážďanoch

Semperoper je divadlo v Drážďanoch, ktoré patrí medzi najznámejšie a najprestížnejšie operné domy na svete. Bol postavený v 19. storočí pod vedením slávneho architekta Gottfrieda Sempéra a dnes sa tu každoročne koná viac ako 300 predstavení.

Semperoper sa vyznačuje svojou nádhernou architektúrou, ktorá kombinuje prvky renesancie, baroka a klasicizmu. Interiér divadla je bohatý na detaily a zdobia ho zlaté a strieborné ozdoby, sochy, fresky a kryštálové lustre.

V Semperopere môžete vidieť predstavenia opery, baletu a koncerty. Divadlo je známe svojimi svetovými premiérami a vystúpeniami popredných svetových umelcov. Je to miesto, kde sa stretávajú umelci a milovníci umenia z celého sveta.

Okrem toho, Semperoper je tiež dôležitým miestom pre kultúru a vzdelávanie v meste. Každoročne sa tu konajú rôzne workshopy, semináre a výstavy, ktoré sú určené pre verejnosť. Divadlo je teda významným kultúrnym a spoločenským centrom v Drážďanoch a je to miesto, ktoré by si návštevníci nemali nechať ujsť.

Dresden Castle – Drážďanský zámok

Dresden Castle (Drážďanský zámok) je impozantná renesančná stavba v centre mesta Drážďany. Bolo to historické sídlo kráľov a panovníkov Saského kráľovstva a dnes sa v ňom nachádza niekoľko múzeí, ktoré ponúkajú bohatú zbierku umenia a histórie.

Zámok bol postavený v 13. storočí a počas svojej existencie prešiel viacerými rekonštrukciami a prístavbami. V súčasnosti sa v zámku nachádzajú múzeá, ako napríklad Zbrojnice, Galéria starých majstrov a Múzeum porcelánu.

V Zbrojnici je možno vidieť bohatú zbierku zbraní a zbrojí z rôznych období dejín. V Galérii starých majstrov sa dá obdivovať diela umelcov ako Rafael, Tizian, Rembrandt, Rubens a mnoho ďalších. Múzeum porcelánu návštevníkom zasa ukáže vynikajúce diela z porcelánu vyrábaného v Drážďanoch.

Okrem toho, zámok je obklopený nádhernými záhradami, ktoré sú obľúbeným miestom pre oddych a prechádzky návštevníkov.

Zámok Dresden Castle je jedným z najvýznamnejších historických miest v Drážďanoch a jeho návšteva by mala byť na zozname každého turistu, ktorý sa chce dozvedieť viac o histórii a kultúre tohto nádherného mesta.

Zaujímavosti o Drážďanoch

Drážďany sú známe svojou slávnou výrobou porcelánu. V meste sa nachádza Porcelánová manufaktúra, kde sa vyrába niektoré z najkrajších porcelánových výrobkov na svete.

Mesto bolo zničené počas druhej svetovej vojny v lete 1945, keď bolo bombardované spojeneckými silami. Avšak, väčšina z týchto historických budov bola obnovená a dnes Drážďany sú opäť krásnym a živým mestom.

V Drážďanoch sa nachádza najväčšia a najstaršia vedecká knižnica v Nemecku – Saxon State and University Library Dresden (SLUB). Táto knižnica má viac ako 6 miliónov dokumentov, vrátane starých rukopisov a map.

V meste sa konajú každoročné kúzelnícke trhy, ktoré sú považované za niektoré z najkrajších v Európe. Trhy sú plné tradičných vianočných darčekov, dobroty a kúziel.

Drážďany majú svoju vlastnú futbalovú ligu – SG Dynamo Dresden. Tento klub bol založený v roku 1953 a hráva v druhej najvyššej lige v Nemecku.

Mesto má tiež svoj vlastný operný festival – Dresdner Musikfestspiele. Tento festival sa koná každoročne v máji a júni a je známy svojou pestrou ponukou koncertov a predstavení.

Po zbombardovaní nemeckých pamiatok v minulosti sa oplatí vidieť ich obnovené s iným nádychom.

Výlet do Drážďan

Existuje nejeden dôvod, prečo by sa oplatilo ísť na výlet do Drážďan. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by mal každý zvážiť navštevu tejto krásnej nemeckej destinácie.

  • Kultúra a história – Drážďany majú bohatú históriu a kultúru, a sú plné pamiatok, múzeí a galérií. Medzi najznámejšie atrakcie patrí Zwinger, Semperoper a Frauenkirche.
  • Architektúra – Drážďany sú známe svojou nádhernou architektúrou, najmä barokovou a renesančnou. Mnoho budov v centre mesta bolo obnovených po druhej svetovej vojne a teraz sú opäť otvorené pre verejnosť.
  • River Elbe – Drážďany ležia na brehu rieky Labe (Elbe), ktorá prúdi cez mesto. Je možné sa teda prejsť po krásnych nábrežiach, alebo si urobiť prechádzku po meste cez niektorý z mnohých mostov.
  • Jedlo a pitie – Drážďany sú známe svojou gastronómiou, ktorá ponúka mnoho tradičných nemeckých jedál a nápojov. Odporúča sa vychutnať si napríklad ich známu „Dresdner Stollen“ (krehké pečivo so sušeným ovocím a orieškami) alebo „Glühwein“ (horúci nápoj z ohriateho vína s korením).
  • Kúzelnícke trhy – Ak sa niekto chystá na návštevu Drážďan v období predvianočných trhov, nemal by zmeškať slávne kúzelnícke trhy, ktoré sa konajú každoročne a sú plné tradičných vianočných darčekov a dobroty.

Toto sú iba niektoré z dôvodov, prečo by mal každý zvážiť výlet do Drážďan. Mesto má však mnoho ďalších krás a zážitkov, ktoré by si nikto nemal nechať ujsť a stoja za návštevu.

Ubytovanie v Drážďanoch

Drážďany ponúkajú návštevníkom širokú škálu možností ubytovania, od luxusných hotelov až po cenovo výhodné hostely. Mesto je známe svojou krásnou architektúrou a bohatou históriou a mnohé ubytovacie zariadenia odrážajú toto čaro.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt, sa v centre Drážďan nachádza niekoľko päťhviezdičkových hotelov, ktoré ponúkajú kúpeľné služby či vynikajúce jedlá. Z týchto hotelov sa často naskytá nádherný výhľad na pamätihodnosti mesta, napríklad na kostol Frauenkirche a historický komplex Zwinger.

Pre cestujúcich s nízkym rozpočtom je k dispozícii množstvo cenovo dostupných možností vrátane hostelov a penziónov. Tieto ubytovacie zariadenia ponúkajú pohodlné a čisté izby, často so spoločným sociálnym zariadením, a sú skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze a zároveň spoznať mesto.

Pre jedinečný zážitok si návštevníci môžu vybrať aj pobyt v jednej z historických budov v Drážďanoch, ktoré boli prestavané na hotely. Patria medzi ne bývalé paláce, hrady a dokonca aj bývalé väzenie. Pobyt v jednom z týchto zariadení dodá dovolenke ďalšiu vrstvu histórie a charakteru.

V Drážďanoch je široký výber z rôznych možností ubytovania. To svoje si nájdu rodiny s deťmi, páry aj jednotlivci. Výber závisí od preferencií konkrétneho cestovateľa. Na základe hodnotení návštevníkov Drážďan sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

  • INNSiDE by Meliá Dresden – je to 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza len 150 metrov od centra mesta; návštevníci si tam obľúbili hlavne kúpeľné a wellness centrum, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu, reštauráciu aj bar; pozitívne hodnotená je najmä poloha hotela, ale aj personál či čistota
  • ARCOTEL HafenCity Dresden – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza asi 2 km od centra mesta; návštevníci si tam obľúbili hlavne fitnescentrum, izby pre zdravotne znevýhodnených, rodinné izby, reštauráciu a bar; pozitívne sú hodnotené najmä čistota a personál hotela
  • Pension Am Renner – je to cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 3,5 km od centra mesta; návštevníci si tam obľúbili najmä rodinné izby, záhradu a parkovisko; pozitívne hodnotené sú hlavne personál, čistota či pomer ceny a kvality ubytovania
  • LaLeLu Hostel Dresden – ide o ďalšie cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 2,2 km od centra mesta; zákazníci tam oceňujú najmä výťah, bezplatné pripojenie k internetu a nefajčiarske izby; pozitívne hodnotené sú hlavne čistota, poloha a pomer ceny a kvality ubytovania

Bez ohľadu na rozpočet alebo preferencie cestovateľa, Drážďany ponúkajú ideálne ubytovanie pre každý pobyt. Vďaka kombinácii šarmu starého mesta a moderného vybavenia si určite každý nájde miesto, ktoré mu bude vyhovovať.

Nemecko je najsilnejšou ekonomikou v Európe a má bohatú históriu, čomu zodpovedajú aj krásne mestá a pamiatky.

Drážďany sú centrom kultúry

Drážďany sú hlavným mestom nemeckého spolkového štátu Sasko a nachádzajú sa v severovýchodnej časti krajiny. Mesto má bohatú históriu, ktorá siaha až do 12. storočia, kedy bola založená ako trhové osídlenie.

V priebehu storočí sa stala významným centrom kultúry, umenia a vedy, no počas druhej svetovej vojny boli Drážďany ťažko poškodené početnými bombardovaniami spojeneckých síl.

Dnes sa Drážďany stali populárnou turistickou destináciou v Európe, podobne ako najkrajšie miesta v ČR, ktorými sú napríkad Praha či Brno. V meste sa nachádza množstvo pamiatok a kultúrnych zariadení, vrátane Svätej kaplnky, Semperovej opery a Zwingeru. Drážďany sú tiež domovom mnohých múzeí, galérií a univerzít.

Mesto je známe svojou architektúrou, ktorá kombinuje rôzne štýly vrátane baroka, renesancie a gotiky, a tiež svojou kuchyňou, ktorá ponúka tradičné nemecké jedlá ako bratwurst a sauerkraut.

Drážďany na mape

Drážďany sa nachádzajú v severovýchodnej časti Nemecka a sú hlavným mestom spolkového štátu Sasko. Mesto leží na rieke Labe, ktorá sa preteká západným smerom cez mesto.

Drážďany sa nachádzajú blízko hraníc s Českou republikou a Poľskom a predstavujú významné kultúrne, ekonomické a dopravné centrum pre túto oblasť.

Vzhľadom na svoju polohu na rieke Labe a v srdci Európy, Drážďany boli v minulosti dôležitým obchodným a priemyselným centrom pre celú strednú Európu. Dnes sa mesto nachádza na križovatke mnohých dôležitých dopravných ciest, vrátane železničných tratí a dálnic, čo umožňuje ľahký prístup do ďalších častí Nemecka a Európy.

Nemecko hraničí s deviatimi štátmi a to Dánskom na severe, Poľskom a Českou republikou na východe, Rakúskom a Švajčiarskom na juhu, Francúzskom na západe, Luxemburskom, Belgickom a Holandskom na severozápade. Celková dĺžka nemeckých hraníc susedných krajín je asi 3 714 kilometrov.

Vďaka svojej geografickej polohe a hustej sieti medzinárodných ciest je Nemecko dôležitým dopravným a obchodným uzlom v strednej Európe.

Počasie v Drážďanoch

Drážďany majú kontinentálne podnebie, s teplými letami a chladnými zimami. Priemerná teplota v lete sa pohybuje okolo 23 °C, ale môže sa vyšplhať až na 30 °C počas horúcich dní. Zimy sú chladné, so snežením a priemernou teplotou okolo 0 °C. Najchladnejšie mesiace sú január a február, zatiaľ čo júl a august sú najteplejšie mesiace.

Pozoruhodné sú najmä jarné mesiace, keď sa počasie v Drážďanoch mení a mesto sa mení na kyticu kvetov. Po zime, ktorá je dlhá a studená, sú jarné dni zvyčajne slnečné, s teplými a miernymi teplotami, ktoré umožňujú prebúdzanie sa rastlín a zvierat. Jarné mesiace sú tiež obdobím, keď sa v Drážďanoch konajú mnohé festivaly a podujatia.

Vzhľadom na ich polohu v severovýchodnej časti Nemecka sú Drážďany tiež náchylné k zrážkam, ktoré môžu byť v niektorých mesiacoch časté. Najviac zrážok je zvyčajne v lete a na jeseň, s menším množstvom zrážok v zime a na jar.

Celkovo je počasie v Drážďanoch dostatočne mierny, čo umožňuje návštevníkom užívať si mesto a jeho okolie po celý rok.

Nemecko má zaujímavú históriu

Nemecko je západoeurópska krajina s bohatou históriou, kultúrou a hospodárstvom. Nachádza sa v strednej Európe a susedí s viacerými krajinami vrátane Francúzska, Rakúska a Poľska. Má približne 83 miliónov obyvateľov a patrí medzi najvyspelejšie krajiny na svete.

Nemecko je známe svojou vysokou kvalitou života, vysokoškolským vzdelávaním a inovatívnym priemyslom. Medzi jeho najvýznamnejšie mesta patria Berlín, Mníchov, Hamburg a Frankfurt. Za návštevu stojí tiež Ulm či Würzburg.

Nemecko má tiež mnoho kultúrnych a historických pamiatok, vrátane hradov a zámkov, múzeí a pamätníkov, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Krajina je tiež známa svojou tradičnou kuchyňou, ktorá zahŕňa jedlá ako schnitzel, bratwurst a knedle.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti