Brusel – čo vidieť a ochutnať v hlavnom meste Belgicka

Európa

Brusel je hlavné a najväčšie mesto Belgicka a je sídlom viacerých významných medzinárodných organizácií vrátane Európskej únie. Je tiež známe širokou ponukou chutnej kuchyne, umeleckými múzeami a jedinečnou architektúrou vrátane ikonickej sochy Atomium.

Mesto je domovom množstva atrakcií a aktivít, od ikonických pamiatok, ako sú námestie Grand Place a Manneken Pis, až po pokojné parky a záhrady. V meste sa nachádzajú aj niektoré z najlepších múzeí v Európe vrátane Kráľovského múzea výtvarných umení a Magrittovho múzea.

Dovolenka v Bruseli – letenky, dĺžka letu

Mesto je domovom rôznych kultúr, náboženstiev a jazykov, čo z neho robí živú a rozmanitú metropolu. Vďaka tomu je mesto hlavným centrom medzinárodného obchodu a podnikania a je významnou turistickou destináciou.

Dostať do Bruselu sa dá dnes už veľmi jednoducho. Dĺžka letu zo Slovenska trvá niečo viac ako hodinu a možno si vybrať z dvoch letísk. Hlavným a zároveň najväčším letiskom je Brussels Airport (BRU). Nachádza sa v mestečku Zaventem, približne 11 km severovýchodne od centra mesta.

Na bruselské letisko lietajú letecké spoločnosti Air France, British Airways, KLM, Lufthansa, Brussels Airlines a ďalšie. Z letiska Brusel sa cestujúci môžu dostať do centra mesta vlakom, autobusom a tiež taxíkom.

Ďalšou možnosťou, ako sa do Bruselu dostať letecky, je letisko Charleroi, známe aj pod názvom Brussels South Charleroi Airport. Nachádza sa v belgickom regióne Valónsko, približne 40 km južne od Bruselu. Je druhým najvyťaženejším letiskom v Belgicku.

Slúži najmä nízkonákladovým a charterovým leteckým spoločnostiam, ktoré sa predbiehajú v čo najlacnejších letenkách, pričom jeho najväčším zákazníkom je spoločnosť Ryanair. Letisko ponúka vnútroštátne aj medzinárodné lety do a z veľkých európskych miest. Z letiska sa dá do centra mesta dostať napríklad vlakom.

Pohyb po meste je jednoduchý nakoľko má dobré dopravné spojenie a komplexný systém verejnej dopravy. Do mesta premáva aj medzimestská a regionálna železničná doprava, ako aj sieť autobusov a električiek.

Prehliadka Bruselu

Brusel je pulzujúce mesto plné krásy, kultúry a histórie. Je to skvelé miesto na skúmanie a objavovanie. Od pôvabných dláždených uličiek až po rušný nočný život. Čo teda navštíviť?

V prvom rade treba určite navštíviť ikonické námestie Grand Place. Je to jedno z najkrajších námestí v Európe a obklopujú ho historické budovy zo 17. storočia vrátane radnice a cechových domov. V lete je námestie Grand Place plné kaviarní a reštaurácií pod holým nebom, čo z neho robí živé a pulzujúce miesto.

Ďalším miestom, ktoré netreba vynechať je Manneken Pis. Táto ikonická bronzová socha malého chlapca je jednou z najobľúbenejších pamiatok mesta. Socha existuje od 17. storočia a je symbolom zmyslu pre humor a rebelantského ducha mesta.

Pokiaľ je v hľadáčiku kultúra a história, Kráľovské múzeá výtvarného umenia Belgicka sú ideálnym miestom na návštevu. Múzeá obsahujú rozsiahlu zbierku diel od 16. storočia až po súčasnosť. Je to skvelé miesto na spoznávanie histórie a kultúry Bruselu.

Ďalšou obľúbenou atrakciou mesta je Atómium. Táto ikonická stavba bola postavená v roku 1958 pre Svetovú výstavu. Je to obrovský model železného kryštálu zväčšený až 165 miliárd krát a vysoký 102 metrov. Je to skvelé miesto s úžasným výhľadom na mesto.

A napokon, žiadna cesta do Bruselu nie je úplná bez návštevy ikonickej Katedrály svätého Michala a svätej Guduly. Táto ohromujúca gotická katedrála pochádza z 11. storočia a je úžasným príkladom gotickej architektúry, podobne ako Notre-Dame v Paríži.

Od ikonického námestia Grand Place až po katedrálu svätého Michala a svätej Guduly – v Bruseli nie je núdza o zaujímavé miesta. Netreba si preto zabudnúť pridať tieto atrakcie na svoj zoznam.

Brusel je domovom rôznych kultúr, náboženstiev a jazykov, čo z neho robí živú a rozmanitú metropolu.
Brusel je domovom rôznych kultúr, náboženstiev a jazykov, čo z neho robí živú a rozmanitú metropolu.

Vafle, čokoláda, hranolky a oveľa viac

Belgicko je krásna krajina s bohatou a rozmanitou kultúrou vrátane jedinečnej kuchyne. Belgická kuchyňa je zmesou francúzskych, holandských a nemeckých vplyvov a ponúka rôzne chute a štýly varenia.

Jedným z najobľúbenejších jedál belgickej kuchyne sú klasické Moules Frites, známe aj ako belgické mušle a hranolky. Mušle sa varia v aromatickom vývare z bieleho vína, cesnaku a byliniek a podávajú sa s prílohou v podobe hranolčekov. Toto jedlo je v Belgicku základom a nájsť ho možno v reštauráciách a pouličných stánkoch po celej krajine.

Ďalším klasickým belgickým jedlom sú belgické vafle. Vafle sa vyrábajú z ľahkého, nadýchaného cesta, ktoré sa pripravuje v špeciálnom vaflovači. Tradičné belgické vafle sa zvyčajne podávajú s rôznymi polevami a omáčkami vrátane čokolády, šľahačky a jahôd.

Spomenú’t treba aj pivnú kultúru. Odhaduje sa, že v regióne sa varí viac ako 350 druhov piva. Mnohé z miestnych pív sa podávajú v tradičných belgických pivných pohároch, ktoré sú pomenované podľa regiónu, v ktorom vznikli. Medzi najobľúbenejšie typy piva vyrábané v Bruseli patria Lambic, Gueuze a Faro.

Zaujímavosťou je, že podľa Bruselu v Belgicku je pomenovaný u nás známy ružičkový kel. Dá sa z neho pripraviť napríklad zdravá a vysoko výživná polievka z ružičkového kelu so zemiakmi alebo gaštanová polievka s čipsami z ružičkového kelu.

Belgicko je známe aj svojimi čokoládami. Belgická čokoláda patrí k najlepším na svete a vyrába sa z rôznych ingrediencií vrátane kakaa, cukru a smotany. Belgická čokoláda sa často podáva so šálkou kávy alebo espressa a je skvelým dezertom alebo občerstvením.

Belgická kuchyňa je jedinečnou a lahodnou zmesou rôznych chutí a kultúr. Od moules frites po belgické vafle, od belgického piva po čokoládu.

Výlety do okolia

Keď sa povie Brusel, hlavné mesto Belgicka, ako prvé sa vybaví námestie Grand Place, Európska únia či Atómium. Avšak za hranicami Bruselu sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok, atrakcií a aktivít, ktoré možno preskúmať.

 • Bruggy: Bruggy sú jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Belgicku a nachádzajú sa len hodinu cesty od Bruselu. Bruggy, známe ako „Benátky severu“, sú historickým mestom s krásnym starým centrom a dláždenými ulicami lemovanými veľkolepými starými budovami. Za návštevu stojí napríklad Belfort a Grote Markt, dve najznámejšie pamiatky Brugg.
 • Gent: Gent je mesto s jedinečnou zmesou stredovekej a modernej architektúry. Je domovom mnohých krásnych kostolov vrátane Kostola svätého Mikuláša a Katedrály svätého Bavo. V Gente sa nachádza aj niekoľko skvelých múzeí, napríklad Múzeum výtvarného umenia, Múzeum dizajnu a MSK.
 • Ardeny: Ardeny sú región na juhu Belgicka, v blízkosti hraníc s Luxemburskom a Nemeckom. Je známy svojou sviežou zelenou krajinou a aktivitami v prírode, ako je pešia turistika, horská cyklistika a kanoistika. V regióne sa nachádza aj niekoľko malebných dediniek, napríklad Durbuy, La Roche-en-Ardenne a Bouillon.
 • Ypres: Ypres je malé mesto vo Flámsku v Belgicku, blízko francúzskych hraníc. Najznámejšie je ako miesto bitky pri Ypres počas prvej svetovej vojny a nachádza sa tu niekoľko pamätníkov a cintorínov venovaných tým, ktorí v tomto konflikte prišli o život.
 • Antverpy: Antverpy sú druhým najväčším mestom Belgicka a nachádzajú sa na severe krajiny. Mesto je známe svojou históriou, umením a módou, ako aj ikonickým prístavom. V Antverpách, sa určite oplatí navštíviť Plantin-Moretusovo múzeum, múzeum MAS a katedrálu Panny Márie.

To je len niekoľko z mnohých pamiatok a atrakcií mimo Bruselu. Od historických miest až po malebné dedinky. Pokiaľ je teda času viac, treba vyraziť za mesto a preskúmať všetko, čo Belgicko ponúka.

Okrem výletov po Belgicku je možné ísť navštíviť časť Nemecka, konkrétne Bavorsko, ktoré ponúka zaujímavé mestá a miesta, ktoré stoja za návštevu.

Sedem zaujímavostí o Bruseli na záver

Hlavné mesto Belgicka a sídlo Európskej únie je okrem piva a vaflí plné aj rôznych zaujímavostí. Tu je zopár z nich.

 1. Brusel je známy svojimi renomovanými múzeami, umeleckými galériami a ďalšími kultúrnymi atrakciami.
 2. Mesto má 1,2 milióna obyvateľov, čo z neho robí najväčšie mesto v Belgicku.
 3. Brusel má viac ako 80 rôznych múzeí vrátane Kráľovského múzea výtvarných umení a Magrittovho múzea.
 4. Mesto je domovom viac ako 100 parkov vrátane Kráľovského parku Laeken, Bois de la Cambre a Parc du Cinquantenaire.
 5. Bruselské námestie Grand Place je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a považuje sa za jedno z najkrajších námestí v Európe.
 6. Belgická pivná kultúra je jednou z najznámejších na svete, v Belgicku sa varí viac ako 1 500 druhov piva.
 7. Brusel je známy svojou čokoládou a je tu viac ako 2 000 čokoládovní.

Celkovo je Brusel živé a vzrušujúce mesto, ktoré ponúka návštevníkom množstvo atrakcií a aktivít. Či už ide o kultúru, históriu alebo sa chce človek jednoducho dobre zabaviť, Brusel ponúka všetko.

Čo navštíviťKam na výlet