10 NAJ vodopádov

Magazín

Vodopády sú prírodné úkazy, čo rozhodne môžeme zaradiť medzi krásy Slovenska. Patríme medzi krajiny s veľkým počtom vodopádov, keďže ich je na území Slovenska viac ako dve stovky a pokiaľ by ste chceli niektorý z nich navštíviť, je veľmi ťažké vybrať si ten správny. No my Vám poradíme, ktoré vodopády stoja za návštevu. Prinášame Vám 10 vodopádov Slovenska, ktoré treba určite vidieť.

1. Brankovský vodopád – má výšku 55 metrov. Radí sa medzi najvyššie vodopády na Slovensku a zároveň je najvyšším v Nízkych Tatrách. Nachádza sa na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. Ak si vyberiete tento vodopád, vedzte, že to bude jednoduchá túra, ktorá je vhodná aj pre deti. Nebude ani veľmi dlhá, keďže výstup k tomuto vodopádu trvá iba 25 – 30 minút.

……………………………………………………………………………………………………

2. Kľacký vodopád – nachádza sa v Lúčanskej Malej Fatre pod vrchom Kľak. Tento 30 metrov vysoký vodopád sa môže pýšiť tým, že sa tu vyskytujú vzácne druhy živočíchov, najmä vodných mäkkýšov. Dostanete sa k nemu po vyznačených turistických chodníkoch.

……………………………………………………………………………………………………

3. Lúčanský vodopád – zvláštnosťou tohto vodopádu je, že sa nachádza uprostred kúpeľnej obce Lúčky. Je 12 metrov vysoký a valí sa z travertínovej terasy do menšieho jazierka. Blízko vodopádu nájdete aj ďalší pozoruhodný magnet pre turistov – Lúčanské travertíny.

……………………………………………………………………………………………………

4. Starohutský vodopád – vznikol tektonickým poklesom sopečných hornín a dosahuje výšku 5 metrov. Nachádza sa asi 300 metrov severne od osady Stará Huta – mestskej časti Novej Bane. Najčastejšie ho v jeho plnej kráse uvidíte v jarnom období. Okolo vodopádu dokonca vedie aj náučný chodník.

……………………………………………………………………………………………………

5. Vodopád Bystré – nachádza sa asi 8 kilometrov severne od Hriňovej, na území Poľany. Jeho výška je 20 metrov. Radíme ho medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku a je zároveň prepadom potoka Bystrá. Ak chcete okolo neho prejsť, poslúžia Vám rebríky a lano. Pohodlnejšia a kratšia cesta k vodopádu vedie od Chaty Poľana, túra trvá asi 30 minút. Dostanete sa k nemu aj pomocou turistickej značky z Hriňovej.

……………………………………………………………………………………………………

6. Šútovský vodopád – nachádza sa v Krivánskej Malej Fatre asi 4 kilometre severne od obce Šútovo. Najvyšší vodopád v Malej Fatre má výšku 38 metrov a je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare zvanom Mojžišove pramene. Z obce Šútovo je k vodopádu prístup po modrej turistickej značke a opačným smerom od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišových prameňov.

……………………………………………………………………………………………………

7. Kmeťov vodopád – je to ľadovcový atektonický vodopád vo Vysokých Tatrách v okrese Poprad. Má dva stupne, ktoré padajú puklinou cez skalný prah.Vodopád vytvára Nefcerský potok. Je vysoký približne 80 m a teda je najvyšším na Slovensku. Pokiaľ sa k vodopádu chcete dostať, jeho spodná časť je prístupná z Kôprovskej doliny označenou odbočkou.

……………………………………………………………………………………………………

8. Závojový vodopád – tento vodopád nachádzajúci sa v Sokolej rokline je nielen najvyšším vodopádom Slovenského raja, ale so svojimi 75 metrami je taktiež druhým najvyšším vodopádom Slovenska. Trasa k nemu je náročná, realizovaná pomocou rebríkov, mostíkov a stúpačiek. Prístup k vodopádu je možný iba od križovatky Sokolia dolina ústie. Zo Spišských Tomášoviec vedie smerom k Sokolej doline zelená značka a cesta po Sokoliu dolinu ústie trvá asi 2 hodiny.

……………………………………………………………………………………………………

9. Machový vodopád – je jedným z troch po sebe tesne idúcich vodopádov v malebnej  rokline Slovenského raja Malý Kyseľ. Voda ním padá z 8 metrovej výšky. Je mimoriadne fotogenický, čo je spôsobené predovšetkým vodou pretekajúcou vo viacerých prúdoch cez machom porastenú stenu.

……………………………………………………………………………………………………

10. Hájské vodopády – nachádzajú sa v Hájskej doline (krasovej tiesňave) neďaleko od cesty spájajúcej obce Háj a Hačava (cesta bola postavená talianskymi vojakmi v roku 1912). Dĺžka Hájskej doliny a krasovej tiesňavy je okolo 4 kilometrov a vodopády sú vysoké od 1 metra až po 7 metrov. Vyskytujú sa tu aj vzácne rastlinné a živočíšne druhy.

Ak rozmýšľate, kam sa nabudúce vydať za krásami Slovenska, pouvažujte nad touto vodnatou alternatívou. Akýkoľvek vodopád si vyberiete, nebudete ľutovať. Určite Vám vyrazí dych a zachovajú sa Vám doživotné spomienky spojené s túrou po krásnej slovenskej prírode.