Nórsko – zaujímavosti, výlety a dovolenka, informácie

Európa

Nórsko je krajina, kde sa stretávajú nádherné fjordy, majestátne hory a nekonečné zelené plániny. Okrem toho tu turisti môžu zažiť polárnu noc či polárny deň. Kam na výlet v Nórsku? Čo sú nórske fjordy a kde sa nachádzajú? Aké je hlavné mesto Nórska?

Nórsko je krajina nachádzajúca sa na severe Európy. Vďaka svojej polohe a geografii je Nórsko jedným z najkrajších miest na svete. Nórska bohatá prírodná krása, ktorú tvoria fjordy, hory a lesy, priťahuje návštevníkov z celého sveta.

Je jednou z najbohatších krajín sveta, vďaka svojim prírodným zdrojom a prosperujúcej ekonomike. Nórsko je demokratickým kráľovstvom, ktorého hlavou je kráľ Harald V. Nórsko má bohatú kultúru a tradície, ktoré sa odzrkadľujú v umení, hudbe a literatúre.

Mapa a poloha Nórska

Nórsko, oficiálne Nórske kráľovstvo, je krajina nachádzajúca sa na severe Európy. Nachádza sa na škandinávskom polostrove a zahŕňa západnú a južnú časť Škandinávie. Susedí s Fínskom na východe, Švédskom na východe a juhu a s Ruskom na severe.

Susedné krajiny ponúkajú mnoho miest na navštívenie. Švédske mestá ako Štokholm, Falun, Uppsala, Malmö či Göteborg sú známe svojou severskou architektúrou či ekologickými vynálezmi. Fínsko ponúka jedinečnú a rozmanitú škálu zážitkov pre cestovateľov od prírodných krás po typickú kultúru. Rusko je známe širokou škálou atrakcií a zážitkov, ktoré oslovujú turistov z celého sveta.

Nórsko má rozlohu 385 207 kilometrov štvorcových a je tretím najväčším štátom v Európe. Skladá sa z 19 okresov a jedného samosprávneho územia – Svalbard. Jeho pobrežie je jedným z najdlhších na svete a môže sa pochváliť viac ako 50 000 ostrovmi a 150 000 kilometrami pobrežia.

Nórsko má veľmi rozmanitú geografiu, ktorá zahŕňa zasnežené vrcholy, hlboké fjordy, nádherné pláže a malebné dedinky. Najvyššou horou Nórska je Galdhøpiggen, ktorá meria 2 469 metrov nad morom. Medzi najdlhšie a najhĺbšie fjordy na svete patrí Nærøyfjord, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Nórsko má tiež mnoho jazier a riek, ktoré sú dôležitými zdrojmi vody a energie. Medzi najväčšie jazerá patrí Mjøsa, ktoré sa nachádza juhozápadne od Osla a má rozlohu 368 kilometrov štvorcových. Najdlhšou riekou v Nórsku je Glomma, ktorá sa vlieva do mora v Sarpsborge na juhovýchode krajiny.

Nórsko má mierne podnebie vďaka Golfskému prúdu, ktorý znižuje zimné teploty a prispieva k miernemu letu. Zimy sú však stále chladné a sneh je bežným javom v mnohých častiach krajiny.

Nórsko – vlajka

Nórska vlajka je jednou z najrozpoznateľnejších vlajok na svete. Skladá sa z červeného pozadia s modrým krížom prechádzajúcim od kraja k kraju a z jeho stredu smeruje biely kríž.

Vlajka bola prvýkrát oficiálne uvedená 17. mája 1821, keď bola použitá na oslavu ústavy Nórskeho kráľovstva. V tom čase mala vlajka jednoduchší vzhľad, kde boli len tri vertikálne pruhy v modrej, bielej a červenej farbe. V roku 1844 sa však dizajn zmenil a bola pridaná krížová časť.

Symbolika vlajky je pre Nórsko veľmi dôležitá. Červená farba zastupuje odvahu, silu a nezávislosť. Modrý kríž symbolizuje loďstvo, oceán a cestovanie, ktoré boli v minulosti dôležitou súčasťou nórskej histórie. Biely kríž v strede zastupuje vieru, spravodlivosť a čistotu.

Nórska koruna

Nórska koruna (NOK) je oficiálnou menou Nórska. Bola zavedená v roku 1875 a nahradila predchádzajúcu menovú jednotku, ktorou boli speciedaler. Koruna má symbol krone (kr) a jej podjednotkou je øre.

Nórska koruna je vo svete známa svojou stabilitou a silou. Je to dôsledok hospodárskej stability krajiny a jej pomerne stabilného politického prostredia. Nórska centrálna banka, Národná banka Nórska (Norges Bank), zabezpečuje stabilitu meny v krajine. Mnoho investorov si vyberá Nórsko ako miesto, kde investovať svoje peniaze kvôli jeho spoľahlivosti a istote.

V minulosti bola Nórska koruna pomerne slabá, no počas 80. rokov sa jej hodnota začala zvyšovať v dôsledku rastúcich cien ropy a zemného plynu, ktoré sú dôležitými vývoznými artiklami krajiny. V súčasnosti je NOK jednou z najsilnejších mien na svete.

Ako všade na svete, aj v Nórsku sa môže hodnota koruny meniť v závislosti od rôznych faktorov, vrátane politických udalostí, hospodárskej stability a iných vonkajších vplyvov. Preto je dôležité byť pri rozhodovaní o investovaní do Nórska opatrný a sledovať aktuálne hospodárske trendy.

Nórsko má veľmi rozmanitú geografiu, ktorá zahŕňa zasnežené vrcholy, hlboké fjordy a malebné dedinky.

Zaujímavosti Nórsko – počet obyvateľov

Nórsko má celkovú populáciu okolo 5,4 milióna obyvateľov, čo zahŕňa všetkých obyvateľov krajiny, vrátane občanov, prisťahovalcov a osôb bez štátnej príslušnosti. Tento počet obyvateľov robí z Nórska jednu z najmenších krajín na svete. Napriek tomu je Nórsko krajina s vysokou hustotou obyvateľstva, keďže väčšina populácie žije v blízkosti pobrežia a v mestských oblastiach.

Nórsko má pomerne nízku pôrodnosť v porovnaní s mnohými inými krajinami na svete. V roku 2021 bola pôrodnosť v Nórsku 1,45 detí na jednu ženu, čo je pod priemerom EÚ. Napriek tomu, Nórsko má jednu z najvyšších dĺžok priemernej očakávanej dĺžky života na svete. V roku 2021 bola táto dĺžka 84,7 rokov pre ženy a 80,7 rokov pre mužov.

Hlavné mesto Nórska, Oslo, má populáciu okolo 700 000 obyvateľov. Ďalšie veľké mestá sú Bergen, Trondheim a Stavanger. Tieto mestá sú sústredené v južnej časti krajiny, v blízkosti pobrežia, kde sa nachádza väčšina obyvateľov Nórska.

Nórsko má tiež veľkú populáciu prisťahovalcov. V roku 2021 bolo viac ako 17 percent obyvateľov Nórska narodených mimo krajiny. Najväčšie skupiny prisťahovalcov pochádzajú z Poľska, Litvy, Švédska, Pakistanu a Somálska.

Oslo – hlavné mesto Nórska

Hlavné mesto Nórska, Oslo, sa nachádza na juhu krajiny a je domovom takmer 700 000 obyvateľov. Je to najväčšie mesto Nórska a jeho kultúrne, hospodárske a politické centrum.

Oslo má bohatú históriu, ktorá siaha až do stredoveku, keď bolo malým rybárskym mestom. V 14. storočí sa stalo hlavným mestom Nórska a v 19. storočí sa stalo dôležitým priemyselným centrom krajiny. Dnes je Oslo moderné a živé mesto s mnohými zaujímavými miestami na návštevu.

Jedným z najznámejších miest v Osle je Nórske národné divadlo, ktoré sa nachádza v centre mesta. Divadlo je známe svojimi vynikajúcimi predstaveniami a kultúrnymi podujatiami. V blízkosti divadla sa nachádza krásny park Karl Johans Gate, kde si môže človek oddýchnuť a pozorovať okolité ulice a budovy.

Iným zaujímavým miestom na návštevu v Osle je Holmenkollbakken, skokanský mostík, ktorý sa nachádza na kopci nad mestom. Je to najstarší skokanský mostík na svete a každý rok sa tu konajú súťaže v skoku na lyžiach. Okrem toho v Holmenkollen sa nájde aj múzeum, kde si môžu turisti pozrieť históriu skokov na lyžiach a zoznámiť sa s tradíciami tohto športu v Nórsku.

Oslo má aj mnoho krásnych miest na prechádzky a výlety. Napríklad, v blízkosti mesta sa nachádza fjord Oslofjord, ktorý je obklopený krásnou prírodou. Návštevníci si tu môžu vyskúšať rôzne vodné aktivity, ako napríklad kajakovanie, plachtenie alebo rybolov. Okrem toho môže človek navštíviť aj krásne ostrovy, ako napríklad Hovedøya alebo Langøyene, ktoré sú ideálne na piknik alebo relax.

V Oslo sa nachádza aj niekoľko významných pamiatok, ktoré sú súčasťou svetovej kultúrnej dedičiny UNESCO. Patrí sem napríklad Nórska národná galéria, ktorá je známa svojou zbierkou diel Edvarda Muncha, alebo Radhuset, radnica mesta Oslo, ktorá bola postavená v roku 1950 a je dôležitou budovou a pamiatkou v meste.

Nórsko – čo sú fjordy?

Fjordy v Nórsku sú jedným z najkrajších a najcharakteristickejších prírodných útvarov na svete. Tento krajinný prvok sa vyskytuje hlavne na západnom pobreží Nórska a tvorí jedinečné spojenie hôr, vody a zelene.

Krásne fjordy sa nachádzajú aj na Faerských ostrovoch, súostroví v severnej časti Atlantického oceána. Faerské ostrovy sú domovom rôznych druhov voľne žijúcich živočíchov vrátane pufínov, veľrýb, tuleňov a delfínov.

Fjordy sú v skutočnosti úzke a hlboké zálivy, ktoré siahajú až do vnútrozemia krajiny. Sú formované pôsobením ľadovcov a rieky, ktoré vytvorili údolie medzi pohoriami. Výsledkom sú malebné a zelené pobrežia, obklopené strmými skalnatými stenami, ktoré vytvárajú pôsobivé scenérie.

Jedným z najkrajších fjordov v Nórsku je Geirangerfjord. Nachádza sa v južnej časti krajiny a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Tento fjord je veľmi populárny u turistov, ktorí sem prichádzajú najmä v lete. Geirangerfjord je známy svojimi krásnymi vodopádmi, skalnatými stenami a krištáľovo čistou vodou.

Iným známym fjordom je Nærøyfjord, ktorý sa nachádza v južnej časti krajiny, blízko mesta Flåm. Tento fjord je známy svojou malebnou prírodou, kde sa stretávajú strmé skalnaté útesy, zelené svahy a pôvabné dedinky. Nærøyfjord je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Okrem týchto dvoch fjordov sú v Nórsku mnohé ďalšie, ktoré stojí za to vidieť. Patrí sem napríklad Sognefjord, ktorý je najdlhší a najhlbší fjord v Nórsku, Hardangerfjord, ktorý je známy svojimi ovocnými sádami a Lysefjord, ktorý je domovom nádherného skalného útvaru Preikestolen.

Ďalšou oblasťou v Nórsku, ktorá je známa fjordami, majestátnymi horami, malebnými dedinkami a typickými červenými rybárskymi chatkami „rorbuer“, sú Lofoty.

Okrem výletov na lodiach po fjordoch, návšteva týchto miest umožňuje mnoho možností turistiky a outdoorových aktivít. Medzi najobľúbenejšie patria túry po okolí, kajakárstvo, rybolov, ale aj športy ako zimný lyžovanie, snežné skútre a horská turistika.

Je jednou z najbohatších krajín sveta, vďaka svojim prírodným zdrojom a prosperujúcej ekonomike.

Špicbergy – Nórsko

Osada Špilberg, známa aj ako Spillemarka, sa nachádza v juhozápadnej časti Nórska, v okrese Telemark. Táto osada je obklopená prírodou a ponúka mnoho možností pre turistov, ktorí sa chcú naučiť viac o tradičnej nórskej kultúre a prírode.

Osada Špilberg je známa svojou bohatou históriou. Už v minulosti bola dôležitým miestom pre nórsku kultúru a umenie. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum, ktoré ponúka výstavy a aktivity pre návštevníkov. V múzeu môžete vidieť tradičné nórsky nábytok, odevy a ďalšie artefakty, ktoré sú súčasťou nórskych tradícií.

Okrem múzea môžu návštevníci Špilbergu tiež navštíviť mnoho turistických trás, ktoré ponúkajú krásne výhľady na okolitú krajinu. Tieto trasy vedú okolo jazier a lesov, ktoré sú domovom mnohých druhov rastlín a zvierat. Ak hľadá človek adrenalínový zážitok, môže vyskúšať aj jazdu na horskom bicykli, ktorá je v Špilbergu veľmi obľúbená.

Ďalšou atrakciou Špilbergu sú tradície. V osade sa stále udržiavajú tradičné nórske zvyky a každoročne sa tu konajú rôzne festivity, ktoré sú pre nórsku kultúru typické.

Pre tých, ktorí sa chcú pobaviť, Špilberg ponúka tiež množstvo aktivít. Človek sa môže zúčastniť vodných športov na miestnych jazerách, ako napríklad kanoistika alebo windsurfing. V zime sa tu turisti môžu zahriať pri lyžovaní, snowboardingu alebo bežkovaní.

Osada Špilberg je pre návštevníkov Nórska skutočným pokladom. Je to miesto, kde sa môžete naučiť viac o tradičnej nórskej kultúre a prírode, a zároveň si užiť aktivity, ktoré ponúka.

Nórsko – práca v zahraničí

Práca v Nórsku a na Slovensku môže byť z hľadiska podmienok a platov veľmi odlišná. Nórsko je známe ako krajina, kde sú vysoké platy a kvalitné pracovné podmienky, zatiaľ čo Slovensko sa stále snaží zlepšiť pracovné podmienky a zvýšiť platy svojich obyvateľov.

V Nórsku sú zamestnanci chránení zákonom, ktorý stanovuje minimálne pracovné podmienky a platy. Minimálna mzda v Nórsku je vysoká a môže sa pohybovať až okolo 20 eur za hodinu, čo je viac ako v Slovensku. Okrem toho majú pracovníci v Nórsku nárok na dovolenku, zdravotnú starostlivosť a dôchodkové príspevky. Väčšina zamestnávateľov v Nórsku tiež ponúka svojim zamestnancom rôzne výhody, ako napríklad zdravotné poistenie, školenia a rôzne záujmové aktivity.

Na Slovensku sa pracovné podmienky stále zlepšujú, ale sú všeobecne horšie ako v Nórsku. Minimálny plat na Slovensku je oveľa nižší ako v Nórsku a zamestnanci nie sú chránení rovnako silnými zákonnými predpismi. Aj keď sa aj na Slovensku zamestnávatelia snažia ponúkať svojim zamestnancom rôzne výhody, sú obvykle nižšie a menej rozmanité ako tie v Nórsku. Aj v Nórsku sa dá nájsť práca na 3 hodiny denne, resp. na skrátený úväzok.

Okrem toho je v Nórsku menej nezamestnanosti ako na Slovensku. Zatiaľ čo v Nórsku sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni okolo 4%, na Slovensku je to viac ako dvojnásobok. V oblasti pracovného prostredia sa tiež tieto dve krajiny líšia. V Nórsku sa kladie veľký dôraz na bezpečnosť a zdravie zamestnancov, zatiaľ čo na Slovensku je to stále viac menej v začiatkoch.

Vzhľadom na tieto rozdiely v pracovných podmienkach a platových úrovniach môže byť práca v Nórsku pre niektorých Slovákov veľmi lákavá.

Trasa Slovensko – Nórsko

Trasa zo Slovenska do Nórska je pre mnohých cestovateľov veľkým dobrodružstvom. Záleží na tom, akým spôsobom sa človek rozhodne cestovať, či autom, autobusom alebo vlakom, ale vždy ho čakajú nádherné scenérie a krásy, ktoré sú jedinečné pre každú krajinu, ktorou prechádzate.

Trasa z Bratislavy do Osla, hlavného mesta Nórska, je celkovo dlhá viac ako 2000 kilometrov a môže trvať niekoľko dní, ak sa niekto rozhodne ísť autom alebo autobusom. Najkratšia možná trasa vedie cez Poľsko, Nemecko a Dánsko. Cesta vám umožní vidieť nádherné krajiny ako Tatry, Poľské pobrežie Baltského mora, nemecké lesy a jazerá a dánske pobrežie.

Vlakom sa na trase zo Slovenska do Nórska môžu turisti tešiť na pohodlné sedadlá a možnosť vidieť nádherné scenérie bez toho, aby museli riešiť dopravné prekážky alebo hľadať parkovacie miesta. Cesta vlakom trvá okolo 28 hodín a vedie cez Rakúsko, Nemecko a Dánsko.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletZaujímavosti