Jamajka – dovolenka v raji potápačov

Amerika

Keď sa povie Jamajka, každému sa vybaví pohodové reggae a Bob Marley. Krásny ostrov v Karibiku však v skrýva aj množstvo pôsobivých miest na šnorchlovanie či potápanie, ale aj dobrodružné zážitky v dažďovom pralese.

Jamajka je známa svojim krásnymi plážami, zelenými horami a priateľskými ľuďmi. Milovníkom exotiky či zberateľom nezvyčajných zážitok z dovolenky Jamajka má určite čo ponúknuť.

Jamaica

Jamajka (Jamaica) je nádherný karibský ostrov ležiaci pri pobreží Kuby a Haiti. Je miestom, ktorému sa nevyrovná žiadna iná krajina, a to vďaka svojej živej kultúre, nádherným plážam, bujným dažďovým pralesom a bohatej histórii.

Hlavným mestom Jamajky je Kingston. Úradnými jazykmi sú jamajská kreolština, angličtina a španielčina. Platí sa jamajským dolárom.

Najobľúbenejším hudobným žánrom na Jamajke je reggae, pričom najznámejším umelcom z ostrova je Bob Marley.

S obľubou sa na Jamajke tancuje ska, rocksteady a mento. Pri návšteve Jamajky netreba vynechať galérie umenia, múzeá a hudobné festivaly.

Jamajka má jedny z najkrajších pláží na svete. Vyznačuje sa bielymi piesočnatými plážami, krištáľovo modrou vodou a bujnými palmami. Možno sa tu venovať aj množstvu aktivít, ako je šnorchlovanie, potápanie a jazda na kajaku.

Jamajka je tiež domovom bujného dažďového pralesa, ktorý je domovom rôznych divokých zvierat a rastlín. Modré hory, ktoré sa nachádzajú vo východnej časti ostrova, sú skvelým miestom na preskúmanie dažďového pralesa. Žijú tu rôzne druhy vtákov, cicavcov a plazov.

Zaujímavá je aj história Jamajky. Ostrovu po stáročia vládli Španieli a Briti, kým v roku 1962 získal nezávislosť. Táto história je viditeľná v architektúre a pamiatkach, ktoré sa nachádzajú na celom ostrove.

Čo vidieť na Jamajke

Jamajka je známa svojim krásnymi plážami, zelenými horami a priateľskými ľuďmi. Milovníkom exotiky či zberateľom nezvyčajných zážitok z dovolenky Jamajka má určite čo ponúknuť.

Na Jamajke možno nájsť veľa zaujímavých a jedinečných miest, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť preskúmať a spoznať bohatú kultúru a históriu krajiny.

Tu sú niektoré z najzaujímavejších miest, ktoré môžno na Jamajke navštíviť:

  • Kingston – hlavné mesto Jamajky, je druhým najväčším anglicky hovoriacim hlavným mestom v Karibiku; nachádza sa tu mnoho významných historických pamiatok vrátane Múzea Boba Marleyho, ktoré je venované svetoznámemu jamajskému spevákovi a skladateľovi; okrem toho mesto ponúka mnoho kultúrnych atrakcií, ako napríklad Jamajskú národnú galériu a Jamajský inštitút, v ktorých sa nachádzajú umelecké diela a kultúrne artefakty
  • Modré hory – nájsť ich možno vo východnej časti ostrova a sú známe krásnym výhľadom a bujnou vegetáciou; v tejto oblasti sa nachádza aj mnoho kávových plantáží a je ideálnym miestom na treking a pešiu turistiku; najvyšším vrchom pohoria je Blue Mountain Peak, ktorý sa týči vo výške 2256 metrov nad morom a ponúka nádherný výhľad na okolie
  • Vodopády Dunn’s River – sú jednou z najobľúbenejších jamajských atrakcií; vodopády kaskádovito klesajú po sérii terasovitých schodov a ponúkajú návštevníkom možnosť vystúpiť na vodopád a okúpať sa v chladnej vode.
  • Negril – možno navštíviť na západnom pobreží Jamajky a je to pokojné plážové mestečko, ktoré je známe svojimi nádhernými plážami s bielym pieskom, krištáľovo čistou vodou a rušným nočným životom; v tejto oblasti sa nachádzajú aj niektoré z najlepších jamajských miest na potápanie a šnorchlovanie
  • Port Royal – sa nachádza neďaleko Kingstonu a kedysi bol prekvitajúcim pirátskym prístavom, než ho v roku 1692 zničilo zemetrasenie; dnes sa tu nachádza množstvo historických pamiatok vrátane pevnosti Fort Charles a Námorného múzea

Toto je len niekoľko z mnohých zaujímavých miest, ktoré možno počas dovolenky na Jamajke navštíviť. Či už návštevníci hľadajú relax na pláži, dobrodružné outdoorové zážitky, kultúrne výlety alebo zaujímavú dovolenku, Jamajka ponúka pre každého niečo.

Najkrajšie miesta na potápanie na Jamajke

Jamajka je rajom pre potápačov a šnorchlistov. Vďaka teplej, krištáľovo čistej vode, živým koralovým útesom a rozmanitému morskému životu ponúka ostrov fantastickú škálu zážitkov z potápania a šnorchlovania.

Montego Bay je jedným z najobľúbenejších miest na potápanie a šnorchlovanie na Jamajke. Nachádzajú sa tu niektoré z najznámejších potápačských lokalít ostrova vrátane slávnej pláže Doctor’s Cave.

Možno tu preskúmať koralové záhrady, vraky lodí a dokonca aj ponorenú sochu. Táto oblasť sa môže pochváliť aj bohatým morským životom vrátane morských korytnačiek, rají a rôznych tropických rýb.

Jedinečný zážitok ponúka turistom jaskyňa Green Grotto. Podmorské jaskyne kedysi slúžili ako úkryty pirátov a pašerákov. Dnes v nich žijú rôzne morské živočíchy vrátane morských ježkov, krabov a morských koníkov.

Jamajka je rajom pre potápačov a šnorchlistov.
Jamajka je rajom pre potápačov a šnorchlistov.

Jamaica – svet pod vodou plný zážitkov

Každý milovník potápania a šnorchlovania má isto Jamajky na mape obľúbených miest. More tu je totiž plné koralov, zaujímavých živočíchov či dobrodružných miesto pri vrakoch lodí.

Ocho Rios je ďalším obľúbeným miestom pre potápačov a šnorchlistov. V tejto oblasti sa nachádzajú rôzne koralové útesy a je to skvelé miesto na objavovanie. Možno tu tiež pozorovať rôzne druhy morského života vrátane delfínov, morských korytnačiek a rôznych farebných tropických rýb.

V Port Antonio možno nájsť jedny z najúžasnejších koralových útesov na Jamajke. Pod vodou možno objaviť rôzne živé koralové záhrady a potápať sa medzi vraky lodí. Táto oblasť je tiež domovom rôznych tropických rýb, morských korytnačiek a delfínov.

Negril je tiež skvelou destináciou pre potápačov a milovníkov šnorchlovania. V tejto oblasti sa nachádzajú niektoré z najlepších jamajských potápačských lokalít vrátane slávnej Krvavej zátoky. Tu možno preskúmať hlboké koralové záhrady a stretnúť sa s rozmanitým morským životom vrátane rají, morských korytnačiek a rôznych tropických rýb.

Jamajka má čo ponúknuť každému, od začiatočníkov až po skúsených potápačov. Vďaka teplej, krištáľovo čistej vode, živým koralovým útesom a rozmanitému morskému životu ponúka ostrov fantastickú škálu zážitkov z potápania a šnorchlovania.

Jamajka na mape

Jamajka je ostrovný štát ležiaci v Karibskom mori. Je tretím najväčším ostrovom v Karibiku, kde sa nachádza napríklad aj ostrov Trinidad. Jamajka je známa svojimi nádhernými plážami a sviežou prírodou. Ostrov je tiež domovom mnohých rôznych kultúr vrátane africkej, britskej a domorodej.

Mapa Jamajky je rozdelená na 14 oblastí, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky a zaujímavosti.

Ostrov sa delí na tri odlišné oblasti:

  • západnú
  • strednú
  • východnú

V západnej časti sa nachádza hlavné mesto Kingston, ako aj obľúbená turistická destinácia Montego Bay. Tieto oblasti sú známe svojimi krásnymi plážami a uvoľneným životným štýlom.

Stredná časť láka svojím hornatým terénom a bujnou vegetáciou. Nájsť tu možno známe Modré hory a krajinu Cockpit.

Východná časť Jamajky je domovom ikonických vodopádov Dunn’s River. Severné pobrežie Jamajky je známe svojimi obľúbenými letoviskami a nádhernými plážami.

Mapa Jamajky zobrazuje množstvo rôznych atrakcií a aktivít na ostrove. Od rušného nočného života v Kingstone a Montego Bay až po pokojnú krásu Cockpit Country – každý si tu nájde niečo, čo ho poteší. Jamajka je tiež domovom živej a rozmanitej kultúry s množstvom rôznych festivalov, hudby a kuchyne.

Jamajský dažďový prales

Jamajku na mape možno nájsť aj podľa bujného dažďového pralesa. Žije v ňom množstvo divokých zvierat vrátane vtákov, plazov a iných živočíchov. Pre cestovateľov, ktorí hľadajú exotické a jedinečné zážitky, je návšteva jamajského dažďového pralesa nevyhnutnosťou.

Jamajský dažďový prales je domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov vrátane ohrozeného papagája jamajského. Pozorovať sa tu dajú rôzne druhy vtákov a plazov, ako aj rozmanitá flóra.

Jamajský dažďový prales je tiež domovom niektorých z najvzácnejších kvetov na svete, ako sú orchidea a ortega.

Dažďový prales je ideálnym miestom pre milovníkov prírody, pretože ponúka množstvo aktivít. Obľúbenými aktivitami sú turistika a kempovanie, ako aj rafting a jazda na kajaku. Tí, ktorí hľadajú pokojnejšie zážitky, si môžu vychutnať pozorovanie vtákov alebo sa pokojne prejsť lesom.

Pozorovať sa tu dajú rôzne druhy vtákov a plazov, ako aj rozmanitá flóra.
Pozorovať sa tu dajú rôzne druhy vtákov a plazov, ako aj rozmanitá flóra.

História Jamajky

Jamajka je známa svojím bohatým kultúrnym dedičstvom a živou históriou, ktorú formovalo množstvo rôznych etnických skupín a poloha krajiny v Karibiku.

História Jamajky siaha až k Arawakom, ktorí ostrov prvýkrát osídlili okolo roku 1 000 n. l. Títo ľudia boli zručnými poľnohospodármi, rybármi a obchodníkmi a mali veľký vplyv na kultúru a zvyky Jamajky.

V roku 1494 prišli na ostrov Španieli, ktorí ho kolonizovali a priniesli sem aspekty svojej kultúry vrátane katolicizmu a španielčiny.

V roku 1655 prevzali kontrolu nad Jamajkou Briti a ostrov sa stal britskou kolóniou až do roku 1962, keď získal nezávislosť.

Jamajská kultúra je jedinečnou zmesou afrických a európskych vplyvov. Dôležitou súčasťou kultúry je hudba, populárne sú žánre ako reggae a ska. Jamajská kuchyňa ponúka tiež úžasnú zmes afrických, karibských a európskych chutí. Mezdi obľúbené jamajské jedlá patrí kuracie mäso jerk, ackee a soľné ryby a koza na kari.

Dovolenka na Jamajke plná hudby

Jamajka žije hudbou a zábavou. Od tradičnej jamajskej ľudovej hudby až po reggae, dancehall a modernú jamajskú hudbu, dovolenka na Jamajke bude určite plná hudby a zábavy.

Pokiaľ ide o tradičnú ľudovú hudbu, existuje niekoľko žánrov, ktoré vyrástli z afrického a európskeho dedičstva krajiny. Patrí medzi nich mento, čo je štýl ľudovej hudby, ktorý pochádza z 19. storočia a zvyčajne ho sprevádza gitara, banjo a maracas.

Existuje aj ska, typ hudby, ktorý vznikol na Jamajke v 50. rokoch 20. storočia a je charakteristický svojím energickým tempom a nevšedným zvukom gitary.

Reggae je ďalší populárny hudobný žáner, ktorý vyrástol z jamajského kultúrneho dedičstva. Má pomalšie tempo ako ska a využíva prvky mento a rocksteady.

Pokiaľ ide o modernú jamajskú hudbu, dancehall je jedným z najpopulárnejších žánrov. Je to typ reggae, ktorý kombinuje prvky hip-hopu a ragga a spopularizovali ho umelci ako Shabba Ranks a Beenie Man. Dancehall sa vyznačuje ťažkými basovými a bubnovými zvukmi a často ho sprevádza rapovanie.

Okrem hudby si návštevníci Jamajky môžu vychutnať aj rôzne možnosti zábavy. Od umeleckých galérií až po nočné kluby a kultúrne podujatia – v tomto karibskom raji môžete tráviť čas mnohými spôsobmi.

Hlavné mesto Kingston je skvelým miestom na objavovanie hudby a zábavy, pretože sa tu nachádza niekoľko hudobných miest, umeleckých galérií a klubov.

Bez ohľadu na to, aký typ hudby alebo zábavy človeka zaujíma, Jamajka určite ponúka niečo, čo osloví. Od tradičnej ľudovej hudby až po dancehall a všetko medzi tým – v tejto živej karibskej krajine nie je núdza o to, čo vidieť a robiť.

Jamajský dažďový prales je domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov.
Jamajský dažďový prales je domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov.

Ubytovanie na Jamajke

Jamajka, podobne ako Čína, je obľúbenou destináciou pre tých, ktorí hľadajú oddychovú a zároveň vzrušujúcu dovolenku. Vďaka svojej živej kultúre a nádherným plážam má Jamajka čo ponúknuť každému.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Jamajka ponúka širokú škálu možností, ktoré vyhovujú všetkým rozpočtom a preferenciám.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusné zážitky, má Jamajka na výber množstvo rezortov a hotelov. Väčšina rezortov ponúka balíky all inclusive s rôznymi aktivitami vrátane golfu a kúpeľných služieb.

Luxusné rezorty sa zvyčajne nachádzajú na pláži s ponukou súkromných bazénov, vodných športov či vynikajúceho stravovania.

Pre tých, ktorí hľadajú cenovo výhodnejšiu možnosť, je k dispozícii množstvo penziónov a dovolenkových víl. Penzióny sú zvyčajne menšie a ponúkajú základné vybavenie, zatiaľ čo vily ponúkajú viac priestoru a súkromia. Mnohé vily sa nachádzajú v blízkosti pláže a majú súkromné bazény, záhrady a ďalšie vybavenie.

Pre tých, ktorí hľadajú jedinečný zážitok, ponúka Jamajka aj celý rad ekologických a kultúrnych možností. Eko-lodže sa zvyčajne nachádzajú v horách a ponúkajú rôzne aktivity, napríklad pešiu turistiku a pozorovanie vtákov.

Ubytovacie zariadenia sa pohybujú od tradičných chatrčí až po luxusné vily a často zahŕňajú tradičné jamajské jedlá (napr. Rasta Pasta – cestoviny s kuracím mäsom, pripravené z tradičných jamajských surovín) a bohaté aktivity.

Čo navštíviťDovolenka