Trebostovská štôlňa

Slovensko

V lesíku nedaleko Trebostova, obce na Turci, sa nachádza zaujímavá technická pamiatka – stará banská štôlňa, ktorá bola používaná na ťažbu medi a železa už v 17. alebo 19. storočí. Napriek tomu, že ložiská neboli veľmi významné, štôlňa slúžila dlhé roky.

Dnes je opustená a zatopená, no jej dĺžka je 78 metrov. Vďaka čistej vode v štôlňach sa vyskytuje viacero druhov obojživelníkov a netopierov. V zime sa v štôlňach tvoria ľadové cencúle. Trebostovská banská štôlňa sa dá navštíviť z obce Trebostovo.

Je prístupná lesným chodníkom, pretože turistické značky sem nevedú. Aj keď je niekedy zatopená, dá sa prejsť s vhodnou obuvou. Štôľna je verejne prístupná na vlastné nebezpečie. Vhodná obuv pre možné menšie zatopenie príde vhod.

V blízkosti Trebostovskej štôlne sa nachádza aj množstvo iných zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.

Rozhľadňa na Tankovej ceste

V roku 2013 bola vybudovaná drevená turistická rozhľadňa na tzv. Tankovej ceste pri obci Bystrička. Tanková cesta bola kedysi vojenskou trasou, ktorá spojovala tankovú strelnicu pri Martine s muničnými skladmi.

Turistickú rozhľadňu, ktorú postavila Turčianska bicyklová skupina JUS v spolupráci s ďalšími partnermi v rámci projektu „Turčianske rozhľadne“, možno nájsť na peknom vyhliadkovom mieste v bezprostrednej blízkosti cyklotrasy.

Okrem informačných tabúľ a miesta na sedenie má rozhľadňa len jedno poschodie a je zastrešená. Z nej sa naskytá výhľad na mesto Martin, na Veľkú Fatru s vrchmi Lysec, Borišov, Ploská, Tlstá, Ostrá a Drieňok, ako aj na Malú Fatru.

Via ferrata Martinské hole

Slovným spojením „via ferrata“ sa zvyčajne označuje cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je vybavená reťazami, lanami, stúpačkami, rebríkmi a inými pomôckami na zdolanie.

V Slovenskej republike existuje niekoľko turistických trás so zabezpečením podobného charakteru, ale prvá pravá „ferrata“ podobná trasám v Alpách bola postavená až v roku 2013 v Lúčanskej Malej Fatre. Táto Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby) vedie z mesta Martin (časť Stráne) k chatám v rekreačnom stredisku Martinské hole (Martinky).

Cesta prechádza kaňonom Pivovarského potoka a ponúka návštevníkom možnosť výberu z ľahšieho (B) alebo náročnejšieho (C) variantu výstupu. Obe možnosti sa neskôr opäť spájajú. Ferrata v Lúčanskej Malej Fatre ponúka návštevníkom strmé skaly, vodopády, oddychové miesta a jedinečný zážitok v divokej prírode.

Navštívenie tejto lokality vyžaduje odvahu a dobrú fyzickú a psychickú kondíciu, aj keď si môžete vybrať menej náročnú variantu.

Veterné – 1 442 m n. m.

Tretím najvyšším vrchom Lúčanskej Malej Fatry je Veterné, ktorý sa nachádza medzi Vidlicou a Hornou Lúkou v hlavnom hrebeni. Vrch je zväčša porastený lesom, avšak jeho vrcholová časť je holá a umožňuje výhľady na všetky strany.

Odtiaľ sa dá pozorovať Malú Fatru, Veľkú Fatru, Súľovské vrchy a iné pohoria. Vrch je však veľmi veterný a je to aj dôvod pre jeho pomenovanie. Veterné je prístupné po rôznych značených turistických chodníkoch s východiskami v Kunerade, Bystričke a Martine. Túry vedú cez krásnu prírodu s hustými porastmi čučoriedok.

Pamätný dom J. G. Tajovského v Martine

Mesto Martin sa pýši množstvom pamätných domov, ktoré sú spojené so životmi významných slovenských osobností. Jedným z týchto domov je budova na Divadelnej ulici č. 11, ktorá pochádza z 19. storočia a je chránená ako pamiatka.

V tomto dome býval a tvoril Jozef Gregor Tajovský, ktorý bol významným slovenským spisovateľom, básnikom a dramatikom a zakladateľom slovenskej realistickej drámy. Jeho tvorbu inšpiroval slovenský ľud a zameriaval sa na sociálne témy.

Medzi jeho najznámejšie diela patria prózy ako Maco Mlieč, Horký chlieb, Mamka Pôstková a drámy ako Statky – zmätky a Ženský zákon.

Turčianska galéria v Martine – Župný dom

Turčianska galéria má svoje sídlo v historickom Župnom dome v Martine. Táto galéria sa zameriava predovšetkým na umelcov spojených s mestom Martin a regiónom Turiec, ale aj na uznávaných umelcov s celoslovenskou a zahraničnou pôsobnosťou, najmä z Česka.

Okrem toho dáva priestor aj najmladším tvorcom v Ateliéri dieťaťa Kocúr a Teen art centre. Turčianska galéria ponúka aj stálu expozíciu s názvom Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci a pravidelne organizuje dočasné výstavy.