Budva, Čierna Hora – dovolenka, zaujímavosti

Európa

Budva sa nachádza na pobreží Jadranského mora a je očarujúcim prímorským mestom v malej, ale úžasnej Čiernej Hore. Budva sa rýchlo stala obľúbenou dovolenkovou destináciou pre cestovateľov z celého sveta. Čím je zaujímavá Čierna Hora, resp. Montenegro, dovolenka v Budve či pamiatky v tomto meste?

Vďaka dokonalej kombinácii prírodných krás a kultúrneho bohatstva ponúka tento skrytý klenot Balkánu nekonečné možnosti na prežitie nezabudnuteľnej dovolenky. Či už cestovateľ hľadá oddych na pláži alebo dobrodružný útek, dovolenka v Čiernej Hore a mesto Budva ponúkajú niečo pre každého.

Čierna Hora alebo Montenegro – dovolenka

Čierna Hora, známa aj ako Montenegro, sa nachádza na pobreží Jadranského mora a ponúka cestovateľom dokonalú dovolenkovú destináciu. Čierna Hora so svojimi úchvatnými plážami, drsnými horami a historickými mestami má čo ponúknuť každému typu cestovateľa.

Jednou z hlavných atrakcií Čiernej Hory je jej úžasné pobrežie, ktoré sa tiahne v dĺžke cca 290 km pozdĺž Jadranského mora. Krištáľovo čistá voda a piesočnaté pláže z neho robia ideálne miesto na opaľovanie, kúpanie a vodné športy. Medzi pláže, ktoré musí v Čiernej Hore každý navštíviť, patrí obľúbená Budvanská riviéra, Sveti Stefan a odľahlá pláž Jaz.

Okrem pobrežia je Čierna Hora známa aj svojimi drsnými horami a národnými parkami. Národný park Durmitor, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, je pre milovníkov prírody povinnou zastávkou. Ponúka nádherný výhľad na kaňon rieky Tara nachádza sa tu aj jeden z najvyšších vrchov Čiernej Hory Bobotov Kuk.

Čierna Hora sa môže pochváliť aj bohatým kultúrnym dedičstvom a historickými mestami. Hlavné mesto Podgorica je rušná metropola so zmesou starej a novej architektúry. Staré mesto Kotor so zachovalými stredovekými budovami a úzkymi uličkami je ďalšou povinnou zastávkou pre milovníkov histórie.

Fanúšikom dobrodružstva má Čierna Hora tiež čo ponúknuť. Rieka Tara, známa ako „slza Európy“, je obľúbeným miestom na rafting. Krajina je tiež rajom pre milovníkov pešej turistiky s množstvom trás, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na hory a pobrežie.

Okrem prírodných a kultúrnych zaujímavostí ponúka Čierna Hora aj rušný nočný život. Pobrežné mesto Budva je známe svojimi rušnými barmi, klubmi a plážovými párty, vďaka čomu je obľúbeným miestom mladých cestovateľov.

Čierna Hora je skrytý klenot na Balkáne, ktorý ponúka dokonalú rovnováhu prírodných krás, bohatej histórie a dobrodružstva. Či už cestovateľ hľadá relaxačnú dovolenku na pláži alebo aktívne dobrodružstvo v prírode, dovolenka v Čiernej Hore má pre každého niečo.

Budva, Čierna Hora – základné informácie

Budva je malebné pobrežné mesto v juhozápadnej časti Čiernej Hory, malej krajiny v juhovýchodnej Európe. Leží na pobreží Jadranského mora, asi 60 kilometrov južne od hlavného mesta Podgorica. Budva, ktorá sa nachádza medzi členitými horami a krištáľovo čistými vodami Jadranu, sa môže pochváliť úžasnou krajinou, ktorá láka turistov z celého sveta.

Mesto má rozlohu približne 4 km2 a žije v ňom približne 13 000 obyvateľov. Napriek svojej malej rozlohe je Budva jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Čiernej Hore, a to vďaka svojim nádherným plážam, bohatej histórii a rušnému nočnému životu.

Budva má dlhú a fascinujúcu históriu, pričom dôkazy o ľudskom osídlení siahajú až do 5. storočia pred naším letopočtom. V priebehu storočí tu vládli rôzne ríše vrátane Rimanov, Byzantíncov, Benátčanov a Osmanov. Návštevníci tu dodnes môžu vidieť pozostatky týchto starovekých civilizácií, napr. benátske hradby a staré mesto, ktoré je labyrintom úzkych uličiek, stredovekých budov a očarujúcich námestí.

Budva má stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje horúcimi letami a miernymi zimami. Letné mesiace, od júna do septembra, sú najrušnejším a najobľúbenejším obdobím na návštevu, s priemernými teplotami okolo 30 stupňov Celzia. Príjemné sú však aj obdobia na jar a na jeseň, keď je tu menej ľudí a ceny sú nižšie.

Okrem bohatej histórie a nádhernej prírody je Budva známa aj svojím rušným nočným životom. Mesto je plné barov, klubov a reštaurácií, ktoré ponúkajú širokú škálu možností zábavy pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. V Budve sa po zotmení vždy niečo deje, od plážových párty až po vystúpenia živej hudby. V Čiernej Hore stojí za návštevu aj mesto Tivat.

Pláž Sveti Stefan patrí medzi obľúbené turistické destinácie.

Ubytovanie v Budve

Budva je vysnívanou destináciou mnohých cestovateľov. Vďaka krásnym plážam, očarujúcemu starému mestu a rušnému nočnému životu sa niet čo čudovať, že turisti sa do tohto mesta každoročne hrnú. Tu sú niektoré z najlepších možností ubytovania v Budve, od luxusných hotelov až po cenovo výhodné možnosti:

Luxusné možnosti ubytovania

  • Avala Resort and Villas – tento 4-hviezdičkový hotel ponúka nádherný výhľad na Jadranské more a nachádza sa len pár krokov od známej pláže Mogren; izby sú elegantne navrhnuté a vybavené moderným vybavením, takže je ideálnou voľbou pre cestovateľov, ktorí hľadajú luxusný pobyt
  • Hotel Splendid – ďalší špičkový 5-hviezdičkový hotel v Budve, hotel Splendid, je známy svojimi vynikajúcimi službami a vybavením; nachádza sa na súkromnej pláži a hostia si môžu z izieb vychutnávať úchvatný výhľad na more; v hoteli sa nachádzajú aj kúpele, fitnescentrum a niekoľko reštaurácií
  • Maestral Resort and Casino – pre cestovateľov, ktorí hľadajú luxus aj zábavu, je tento 5-hviezdičkový hotel ideálnou voľbou; vďaka vlastnému kasínu a súkromnej pláži si hostia môžu užiť pobyt plný zábavy a zároveň sa nechať rozmaznávať v priestranných a moderných izbách

Lacné možnosti ubytovania

  • Hotel Budva – Hotel Budva sa nachádza v centre starého mesta a ponúka cenovo dostupné ubytovanie bez kompromisov v oblasti komfortu; izby sú čisté a útulné a priateľský personál sa postará o príjemný pobyt
  • Apartmány Jadran – pre cestovateľov s nízkym rozpočtom je tento rodinný apartmánový komplex skvelou voľbou; apartmány sa nachádzajú len kúsok od pláže, sú priestranné a vybavené všetkým potrebným vybavením
  • Hostel Hvar – tento cenovo výhodný hostel je ideálny pre individuálnych cestovateľov alebo skupiny, ktoré hľadajú zábavnú a spoločenskú atmosféru; vďaka centrálnej polohe a priateľskému personálu môžu hostia ľahko preskúmať Budvu a zároveň nadviazať nové priateľstvá

Či už cestovateľ hľadá luxusný pobyt alebo cenovo výhodnú možnosť, Budva ponúka pre každého niečo. Toto očarujúce mesto určite zanechá v každom cestovateľovi trvalý dojem.

Budva – pamiatky

Budva, ktorá sa nachádza na jadranskom pobreží Čiernej Hory, je mesto s bohatou históriou. Ako jedno z najstarších miest na Balkánskom polostrove je domovom množstva historických pamiatok, ktoré svedčia o jeho bohatej minulosti.

Jednou z najvýznamnejších historických pamiatok v Budve je Staré mesto, známe aj pod názvom Stari Grad. Toto opevnené mesto z 15. storočia je pokladnicou starobylých budov, úzkych uličiek a očarujúcich námestí. V architektúre je zrejmý benátsky vplyv, budovy zdobia zložité detaily a fasády. V Starom meste sa nachádza aj ikonická Citadela, pevnosť postavená na ochranu mesta pred útočníkmi.

Ďalšou historickou pamiatkou, ktorú musíte v Budve navštíviť, je Kostol svätého Jána, úžasný príklad románskej architektúry. Tento kostol pochádza zo 7. storočia a pýši sa zložitými freskami a krásnou zvonicou. Predpokladá sa, že je to jeden z najstarších kostolov v Čiernej Hore a je obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sa chcú dozvedieť o náboženskej histórii mesta.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o staroveké civilizácie, je potrebné navštíviť Archeologické múzeum v Budve. Toto múzeum sa nachádza v srdci Starého mesta a uchováva zbierku artefaktov pochádzajúcich z 5. storočia pred našim letopočtom.

Kúsok od Starého mesta sa nachádzajú mestské hradby Budvy. Tieto hradby postavené slúžili ako obranný mechanizmus proti útočníkom a ponúkajú úchvatný výhľad na mesto a Jadranské more. Na hradbách sa nachádza aj kostol Santa Maria in Punta, malý kostolík, ktorý bol zabudovaný do mestských hradieb.

V Budve sa nachádza aj niekoľko historických kláštorov, napríklad kláštor Podostrog a kláštor Rezevici. Tieto náboženské pamiatky ponúkajú pohľad na duchovnú históriu mesta a sú obklopené úžasnou prírodnou scenériou.

V posledných rokoch v Budve pribudli aj moderné pamiatky, napríklad bronzová socha slávneho srbského básnika Njegoša a ikonická socha Tancujúce dievča. Tieto moderné pamiatky sa stali obľúbenými miestami na fotografovanie.

Budva je mesto, v ktorom sa bez problémov spája starobylá minulosť s moderným vývojom. Jej historické pamiatky sú svedectvom jej bohatého dedičstva a radi ich navštívia všetci, ktorí chcú preniknúť do fascinujúcej histórie mesta.

Socha Tancujúceho dievčaťa je obľúbeným miestom na fotografovanie.

Budva – zaujímavosti

Budva, klenot jadranského pobrežia, je mesto, ktoré nikdy neprestane očarúvať svojich návštevníkov jedinečnou zmesou histórie, kultúry a prírodných krás. Budva má viac ako 2 500 rokov starú históriu a je mestom plným kuriozít a zaujímavých miest, ktoré každého turistu privedú do úžasu.

Jednou z najzaujímavejších skutočností o Budve je, že počas svojej histórie bola pod vládou rôznych ríš a civilizácií vrátane Grékov, Rimanov, Byzantíncov, Benátčanov a Osmanov. Toto bohaté kultúrne dedičstvo sa prejavuje v architektúre, kuchyni a tradíciách mesta.

Jedným z najlepších spôsobov, ako túto históriu preskúmať, je návšteva Starého mesta Budvy, dobre zachovaného stredovekého mesta s úzkymi uličkami, starobylými budovami a očarujúcimi námestiami. Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružnejšie zážitky, Budva ponúka množstvo outdoorových aktivít, ako je pešia turistika, cyklistika a vodné športy.

Ďalšou zaujímavou destináciou pri Budve je ostrov Sveti Stefan, bývalá rybárska dedina, ktorá sa zmenila na luxusné letovisko. Tento maličký ostrov je s pevninou spojený úzkym priesmykom a je obľúbeným miestom turistov aj celebrít. Vďaka malebným výhľadom, luxusným hotelom a odľahlým plážam je Sveti Stefan povinnou zastávkou pre každého, kto hľadá jedinečný a exkluzívny zážitok.

V Budve si prídu na svoje aj milovníci umenia a kultúry. V meste sa počas roka koná množstvo festivalov a podujatí vrátane Budvanského mestského divadelného festivalu a Stredomorského knižného veľtrhu. V meste prekvitá aj umelecká scéna, v ktorej sa nachádzajú početné galérie a múzeá prezentujúce miestnych a medzinárodných umelcov.

V neposlednom rade je Budva známa aj svojím rušným nočným životom. Mesto ožíva po zotmení vďaka širokej ponuke barov, klubov a reštaurácií, ktoré ponúkajú všetko od živej hudby až po tradičné tanečné vystúpenia. Slávny klub pod holým nebom, Top Hill, priťahuje niektorých z najväčších svetových dídžejov.

Budva je mesto, ktoré ponúka niečo pre každého. Či už cestovateľa zaujíma história, príroda, dobrodružstvo, alebo si jednoducho chce oddýchnuť a dobre sa zabaviť, Budva ponúka všetko. Vďaka ohromujúcim atrakciám, bohatej kultúre a srdečnej pohostinnosti nie je divu, že toto mesto je obľúbeným miestom turistov.