Slovenský orloj

Slovensko

Jedinečnou turistickou atrakciou obce Stará Bystrica je tzv. Slovenský orloj nachádzajúci sa na námestí v centre obce. Tento orloj predstavuje najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.

Dnes je Slovenský orloj jedným z najvýznamnejších historických pamiatok mesta Banská Bystrica a je obľúbenou turistickou atrakciou. Každý deň priláka množstvo návštevníkov, ktorí sa chcú pozrieť na jeho krásne ciferníky a figúry.

Architektúra orloja

Drapéria orjola bola zhotovená z kameňa ryolitu, ktorý pochádza z lomu pri Hliníku nad Hronom. Kameň vznikol stuhnutím lávovej hmoty. Hornú časť drapérie sa architekti rozhodli vytesať v tvare opony.

V dolnej časti sa nachádzajú kruhové otvory, do ktorých bolo uložených niekoľko priehľadných tabúľ zo zlatého ónyxu. Zlatý ónyx je unikátny slovenský mramor, ktorý sa ťaží v lomoch pri Leviciach.

Orloj má tvar štylizovanej Panny Márie, patrónky Slovenska, a jeho vonkajšiu výzdobu tvoria sochy významných osobností našich dejín. Možno tu vidieť nitrianske knieža Pribinu, veľkomoravského vladára Svätopluka, národovcov a politikov Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku.

Okolo orloja sa nachádza veľké množstvo kaviarní a reštaurácií, ktoré umožňujú návštevníkom relaxovať a užívať si krásu tohto historického miesta. Okolitá oblasť je plná ďalších zaujímavých historických pamiatok, ktoré stojí za to vidieť.

Každú celú hodinu sa na orloji objavujú sošky svätcov spätých s históriou Slovenska ako sú sv. Cyril a Metod, sv. Svorad a Benedikt či sv. Gorazd. Súčasťou orloja je okrem hodín i astroláb, ktorý ukazuje polohu slnka a mesiaca, mesačné fázy a znamenia zverokruhu.

Výstavba Slovenského orloja

Myšlienka na výstavbu orloja prišla v roku 2003 pri rekonštrukciách Rínku sv. Michala Archanjela. Návrh najväčšej drevenej sochy na Slovensku bol najprv prevedený v hlinenom modeli.

Architekt Ivan Jarin tento model prepracoval do výkresovej dokumentácie. Slovenský orloj od svojho vzniku prešiel niekoľkými rekonštrukciami, ako napríklad výmenou sôch apoštolov.

Projekt bol realizovaný s podporou Európskej únie a fondu regionálneho rozvoja, ako aj vďaka programu Cezhraničnej spolupráce Slovenskej a Českej republiky.

Ďalšie zaujímavosti v Starej Bystrici

Stará Bystrica sa nachádza na Kysuciach a okrem unikátneho Slovenského orloja možno navštíviť nasledujúce pamiatky a aktrakcie.

Zbojnícka bašta a zbojnícky kameň

V minulosti na tomto mieste bola budova starej hasičskej zbrojnice, ktorá bola zbúraná v druhej polovici 20. storočia. Neskôr na tomto mieste vybudovali malú záhradu s informačnými tabuľami. V rokoch 2003 až 2005 bol postavený objekt nazývaný Zbojnícka bašta, ktorý navrhol architekt Ivan Jarina. Jeho názov získal podľa veľkého kameňa pred ním.

V spodnej časti budovy sa nachádzajú štyri obchodné priestory, zatiaľ čo v zadnej časti sú verejné toalety. V hornej časti sa nachádza reštaurácia s vyhliadkovou vežou a terasou. Vrchol veže je osadený na otočnom mechanizme, na ktorom visí vlajka Starej Bystrice.

Zaujímavými prvky Zbojníckej bašty sú tri klenbové stropy v obchodných priestoroch, ako aj zdobenie krokiev a tragarov v historickom štýle používanom v Starej Bystrici a jej okolí. Niektoré kamenné prvky sú z pieskovcového lomu v susednej Klubine. Padajúca terasa je architektonickým prvkom symbolizujúcim hornatý kraj Kysúc.

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

Dedinka Stará Bystrica sa vyznačuje okrem svojej krásy aj pôsobivou rozhľadňou. Tá sa nachádza na vrchu Bobovec v nadmorskej výške 723 metrov a poskytuje úžasný výhľad na okolitú krajinu. Okrem blízkych vrchov a kopcov je možné za dobrého počasia vidieť dokonca aj Lysú Horu v susednej Českej republike.

Rozhľadňa bola postavená z eurofondov v rámci spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom. Jej architektúra je tiež pozoruhodná, pretože je zostavená z tradičných materiálov, ako sú kameň a drevo. Rozhľadňa má 17 metrov a v dolnej, kamenej časti sa nachádza niekoľko umelých diel s anjelskou tematikou, ktorá sa tiež prejavuje vo funkčných prvokoch okenných mriežok.

K rozhľadni vedie približne 3-kilometrová žltá turistická značka od Slovenského orloja v Starej Bystrici a môžete sa sem vybrať pešo alebo na bicykli. Z rozhľadne je možné pozorovať krásne východy a západy slnka a večer je osvetlená.