Turecké jedlá – ako vyzerá turecká kuchyňa

Magazín

Turecko je dnes obľúbenou dovolenkovou destináciou. Cestovatelia navštevujú túto krajinu nie len kvôli skvelým plážam a slnečnému počasiu, ale aj kvôli dobrému jedlu. Mnohé pokrmy poznáme aj tu, najmä zo stánkov s rýchlym občerstvením. No tie najlepšie a hlavne pravé sú pripravené priamo tam. Ako vyzerá turecká kuchyňa a čo sa oplatí pri návšteve tejto krajiny ochutnať?

Turecká kuchyňa je rozmanitá a chutná. Je ovplyvnená bohatou históriou a rôznymi kultúrnymi a geografickými faktormi. Jej korene siahajú do Osmanskej ríše, ktorá sa rozprestierala na území juhovýchodnej Európy, západnej Ázie a severnej Afriky.

Turecká kuchyňa sa preto vyznačuje širokou škálou ingrediencií a jedál, ktoré odrážajú rozmanité kultúrne a regionálne vplyvy krajiny.

Ingrediencie typické pre turecké jedlá

Turecká kuchyňa má bohatú a rozmanitú škálu ingrediencií, ktoré sa líšia podľa regiónu a ročného obdobia. Medzi najčastejšie používané ingrediencie v tureckej kuchyni patria:

 • Mäso: Hovädzie, jahňacie a kuracie mäso sa bežne používa v mnohých tureckých jedlách, najmä v grilovaných a kebabových jedlách.
 • Zelenina: paradajky, paprika, baklažány, cibuľa a cesnak sú základom tureckej kuchyne a často sa používajú do dusených pokrmov, polievok a šalátov.
 • Bylinky a korenie: Petržlen, mäta, kôpor, koriander, rasca, paprika a vločky červenej papriky robia tureckú kuchyňu tak výnimočnou.
 • Jogurt: Je základnou zložkou tureckej kuchyne a používa sa do omáčok, dipov a polievok. Často sa podáva aj ako príloha.
 • Syr: V tureckých jedlách je mnoho rôznych druhov syra vrátane feta, kasar a tulum.

Súčasťou tureckých jedál sú vo veľkej miere aj strukoviny, najmä cícer a šošovica. K pokrmom neodmysliteľne patrí aj chlieb, ryža a recepty z bulguru. Všetko sa pripravuje predovšetkým na olivovom oleji.

V neposlednom rade sú súčasťou miestnej kuchyne orechy a sušené ovocie. V tureckých dezertoch a pečivo človek bežne nájde pistácie, mandle a vlašské orechy. Zo sušeného ovocia sú najviac frekventované figy a marhule, z ktorých vrelo odporúčame upiecť fantastický vegánsky marhuľový koláč!

Kebab

Kebab je jedným z najznámejších jedál tureckej kuchyne a existuje v mnohých rôznych variantoch. Najobľúbenejším typom kebabu v Turecku je šiš kebab, ktorý sa pripravuje tak, že sa na špajdle napichujú kúsky marinovaného mäsa (zvyčajne jahňacie alebo hovädzie) a grilujú sa na otvorenom ohni.

Mäso sa často ochucuje korením, ako je rasca, paprika a sumah, ktoré mu dodávajú charakteristickú chuť.

Ďalším obľúbeným typom kebabu je döner kebab, ktorý sa pripravuje ukladaním tenkých plátkov mäsa (zvyčajne jahňacieho alebo kuracieho) na vertikálny rotačný gril. Mäso sa pomaly uvarí a potom sa z neho odoberie a podáva sa v pita chlebe alebo na tanieri s ryžou a šalátom.

Adana kebab je ďalší obľúbený druh kebabu, ktorý pochádza z mesta Adana v južnom Turecku. Vyrába sa z mletého jahňacieho alebo hovädzieho mäsa, ktoré sa zmieša s korením a griluje sa na špíze. Kebab sa často podáva s plochým chlebom, šalátom a pikantnou paprikovou pastou nazývanou biber salçası.

Okrem týchto tradičných jedál kebabu existuje v tureckej kuchyni mnoho ďalších variácií:

 • Iskender kebab (druh döner kebabu podávaný s jogurtom a paradajkovou omáčkou)
 • Urfa kebab (pikantný kebab z mesta Urfa)
 • Ali Nazik kebab (druh kebabu pripravovaný s grilovaným baklažánom a jogurtom)

Kebab sa často podáva s jedlami, ako sú hummus, tzatziki a plnené hroznové listy. Tiež s tradičným tureckým chlebom, ako je pide alebo lavaš. V Turecku je obľúbeným pouličným jedlom a bežne sa podáva aj v reštauráciách a pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby a festivaly. Človek ho nájde od Antalye po Kars.

Kebab má v Turecku mnoho podôb. Pripravuje sa buď ako klasický špíz, alebo sa ukrojuje z veľkého valca, kde sa mäso pomaly pečie.
Kebab má v Turecku mnoho podôb. Pripravuje sa buď ako klasický špíz, alebo sa ukrojuje z veľkého valca, kde sa mäso pomaly pečie.

Meze

Meze je druh predjedla. Zvyčajne sa podáva pred hlavným chodom a je určené na spoločné stolovanie. Jedlá meze sa často podávajú studené alebo pri izbovej teplote a môžu sa pripravovať z rôznych ingrediencií vrátane zeleniny, morských plodov a syra.

Medzi najobľúbenejšie turecké jedlá meze patria:

 • Hummus: krémový dip z roztlačeného cíceru, tahini, citrónovej šťavy a cesnaku
 • Tzatziki: osviežujúci dip z jogurtu, uhoriek, cesnaku a byliniek
 • Plnené hroznové listy: hroznové listy plnené zmesou ryže, byliniek a niekedy aj mäsa
 • Ezme: pikantná salsa z nadrobno nakrájaných paradajok, cibule, papriky a petržlenovej vňate
 • Baklažánový šalát: grilovaný alebo pečený baklažán zmiešaný s cesnakom, jogurtom a olivovým olejom
 • Syr feta: slaný syr, ktorý sa často podáva s olivami a čerstvou zeleninou
 • Kifte: pikantná surová mäsová guľka z mletého hovädzieho mäsa, bulguru a korenia
 • Smažené kalamáre: chrumkavé vyprážané krúžky kalamárov, ktoré sa často podávajú s citrónovými plátkami

Jedlá meze sa často podávajú na malých tanieroch alebo miskách, čo umožňuje návštevníkom ochutnať rôzne chute a textúry. Bežne sa podávajú aj s tradičným tureckým chlebom, ako je pide alebo lavaš. Meze je obľúbenou súčasťou tureckej kultúry a často sa podáva pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby a sviatky.

Turecké predjedlo je bohaté na chute a textúry. Jesť ho treba striedmo, aby v žalúdku ostalo miesto na hlavné jedlo.
Turecké predjedlo je bohaté na chute a textúry. Jesť ho treba striedmo, aby v žalúdku ostalo miesto na hlavné jedlo.

Baklava

Baklava je obľúbený dezert, ktorý pravdepodobne pochádza z Osmanskej ríše, dnešného Turecka. Vyrába sa vrstvením tenkých plátov filo cesta s nasekanými orechmi. Namáča sa do sladkého sirupu z cukru, vody a citrónovej šťavy. Vrstvy sa potom upečú a vznikne chrumkavé, sladké pečivo, ktoré je obľúbené na celom svete.

Jedným z dôvodov, prečo je turecká baklava taká dobrá, je kvalita jej ingrediencií. Filo cesto je neuveriteľne tenké a jemné. Pri pečení vytvára ľahkú a šupinatú štruktúru.

V náplni sa často používajú pistácie, ktoré sa pestujú v juhovýchodnej oblasti Turecka a sú známe svojou výraznou chuťou a farbou.

Ďalším dôvodom, prečo je turecká baklava taká dobrá, je zručnosť a majstrovstvo, ktoré sa pri jej výrobe uplatňujú. Je to prácny dezert, ktorý si vyžaduje veľkú trpezlivosť a zmysel pre detail.

Každá vrstva filo cesta sa musí starostlivo potrieť maslom alebo olejom, aby sa zabránilo zlepeniu, a vrstvy sa musia opakovať niekoľkokrát, aby sa vytvorili charakteristické vrstvy cesta a orechov. Pred pečením sa cesto musí nakrájať na malé kúsky, čo si vyžaduje presnosť a pevnú ruku.

Baklava je výnimočné turecké jedlo. Je hlboko zakorenená v tureckej kultúre a tradícii. Je symbolom pohostinnosti a štedrosti. Podeliť sa o tanier baklavy s priateľmi a rodinou je v Turecku tradíciou, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu.

Baklava je sladký a zároveň lahodný dezert z jemného cesta a pistácií.
Baklava je sladký a zároveň lahodný dezert z jemného cesta a pistácií.

Turecký chlieb

Turecká kuchyňa je známa svojím chutným a rozmanitým chlebom. Dva z najobľúbenejších druhov sú pide a lahmacun.

Pide je podobný pizzi, ale má mäkšiu kôrku. Vyrába sa z jednoduchého cesta z múky, droždia, soli a vody a často sa naň pridávajú prísady ako syr, mleté hovädzie mäso alebo zelenina. Pide sa tradične pečie v peci na drevo, čo mu dodáva jedinečnú dymovú chuť a chrumkavú kôrku. Existuje mnoho rôznych druhov pide.

Lahmacun je druh tureckého plochého chleba, ktorý sa často podáva ako občerstvenie alebo predjedlo. Vyrába sa z tenkej vrstvy cesta, ktorá je pokrytá zmesou mletého mäsa (zvyčajne jahňacieho alebo hovädzieho), cibule, paradajok a korenia, ako je rasca a paprika.

Chlieb sa potom pečie v horúcej rúre, kým okraje nie sú chrumkavé a mäso prepečené. Lahmacun sa tradične podáva s citrónom a čerstvými bylinkami, ako je petržlen alebo mäta. Často sa zroluje so zeleninou, najmä šalátom a paradajkami, a vytvorí sa tak pokrm podobný wrapu.

Pide aj lahmacun sú základnými jedlami tureckej kuchyne. Pochutnávajú si na nich miestni obyvatelia aj návštevníci. Často sa konzumujú ako rýchle občerstvenie na cestách, ale môžu sa podávať aj ako súčasť väčšieho jedla.

Pide je neobyčajné pečivo, plné rozmanitých ingrediencií a chutí.
Pide je neobyčajné pečivo, plné rozmanitých ingrediencií a chutí.

Pilaf

Turecký pilaf, známy aj ako pilav, je základným tureckým jedlom, ktoré sa pripravuje varením ryže v aromatickom vývare. Je to univerzálne jedlo, ktoré sa môže podávať ako príloha alebo ako hlavný chod s ďalšími prísadami, ako je mäso alebo zelenina.

Základný recept na turecký pilaf zvyčajne zahŕňa varenie ryže vo vývare z kuracieho alebo hovädzieho mäsa, masla a korenia (rasca a škorica). Ryža sa najprv opraží na masle, aby získala chuť a štruktúru, a potom sa dusí vo vývare, kým nie je úplne uvarená a nadýchaná. Pokrm sa často dokončí posypaním čerstvými bylinkami, napríklad petržlenovou vňaťou alebo kôprom.

Turecký pilaf sa často podáva ako príloha k mäsovým jedlám, ako je kebab alebo dusené mäso, ale možno si ho vychutnať aj samostatne s jogurtom a šalátom. Je to pohodlné jedlo, ktoré milujú ľudia všetkých vekových kategórií a často sa podáva na rodinných stretnutiach a pri zvláštnych príležitostiach.

Jedným z dôvodov, prečo je turecký pilaf taký obľúbený, je starostlivosť a pozornosť, ktoré sa venujú jeho príprave. Ryža sa musí uvariť do dokonalej konzistencie, pričom každé zrnko musí zostať oddelené a nadýchané.

Pilaf je aromatická ryža, ktorá sa podáva ako príloha, ale aj ako hlavné jedlo.
Pilaf je aromatická ryža, ktorá sa podáva ako príloha, ale aj ako hlavné jedlo.

Börek

Turecký börek je slané pečivo, ktoré sa zvyčajne vyrába z tenkých vrstiev filo cesta. Plní sa syrom, mäsom alebo zeleninou. V tureckej kuchyni je obľúbeným občerstvením alebo predjedlom, ale môže sa podávať aj ako hlavné jedlo s prílohou v podobe šalátu alebo jogurtu.

Náplň do tureckého böreku sa môže veľmi líšiť v závislosti od regiónu a kuchára, ale niektoré obľúbené možnosti zahŕňajú:

 • Syr: Zmes syra feta a petržlenovej vňate je klasickou náplňou pre börek. Môžu sa použiť aj iné syry, napríklad mozzarella, ricotta alebo kozí syr.
 • Mäso: Mleté hovädzie alebo jahňacie mäso sa často mieša s cibuľou, paradajkami a korením, aby získalo silnú aromatickú chuť.
 • Zelenina: Na prípravu vegetariánskej náplne, ktorá je výdatná a chutná, možno použiť špenát, huby alebo zemiaky.

Po príprave náplne sa filo cesto navrství na náplň a stočí sa do špirály alebo sa zloží do trojuholníkového tvaru. Potom sa börek potrie väčším množstvom masla alebo oleja a upečie sa do chrumkava a dozlatista.

Výsledkom je chutné pečivo, ktoré je chrumkavé a jemné, s bohatou a aromatickou náplňou. Turecký börek je obľúbené občerstvenie alebo predjedlo, ktoré návštevník nájde v pekárňach a kaviarňach po celom Turecku. Často sa podáva s jogurtom alebo šálkou čaju. Je to obľúbená súčasť tureckej kuchyne, ktorá určite uspokojí každú chuťovú bunku.

Turecká pochúťka – lokum

Turecký lokum, známy aj ako turecká pochúťka, je druh cukrovinky, ktorá sa v Turecku a na celom svete konzumuje už po stáročia. Vyrába sa zo zmesi škrobu a cukru, ktorá sa ochucuje prísadami, ako je:

 • ružová voda
 • citrón
 • pistácie
 • lieskové orechy

Proces výroby tureckého lokumu je jemný a časovo náročný. Zahŕňa niekoľko krokov varenia a miešania, aby sa dosiahla správna štruktúra a chuť. Prísady sa varia spolu, až kým nevznikne hustá, lepkavá zmes.

Tá sa potom naleje do hrnca a nechá sa vychladnúť a stuhnúť. Po stuhnutí sa lokum nakrája na malé štvorčeky a posype sa práškovým cukrom, aby sa nelepil.

Jedným z dôvodov, prečo sa oplatí vyskúšať turecký lokum, je jeho jedinečná žuvačkovitá štruktúra a chuť. Rozplýva sa v ústach a má jemnú sladkosť, ktorá je vyvážená chuťou prírodných ingrediencií.

Turecký lokum je tiež skvelým suvenírom, ktorý si môže cestovateľ priniesť z návštevy Turecka. Dodáva sa v krásnych obaloch. Človek ho nájde v mnohých obchodoch a na trhoch po celej krajine. Je to sladká a chutná spomienka na dovolenku a jedinečný a nezabudnuteľný darček pre priateľov a rodinu.

Lokum je sladká dobrota, ktorá sa vyrába v nespočetnom množstve príchutí.
Lokum je sladká dobrota, ktorá sa vyrába v nespočetnom množstve príchutí.

Turecká káva

Nakoniec netreba vynechať typickú tureckú kávu. Ide o jedinečný štýl kávy, ktorý sa v Turecku vychutnáva už po stáročia. Vyrába sa z jemne pomletých kávových zŕn. Tie sa varia v špeciálnom hrnci nazývanom cezve spolu s cukrom a vodou. Na rozdiel od iných druhov kávy sa turecká káva nefiltruje, čo jej dodáva výraznú chuť a štruktúru.

Jedným z hlavných rozdielov medzi tureckou kávou a inými druhmi kávy je spôsob jej prípravy. Kávové zrná sa melú veľmi jemne, takmer na prášok, a potom sa pridávajú do cezve spolu s cukrom a vodou.

Zmes sa za stáleho miešania zahrieva na miernom plameni, kým sa cukor nerozpustí a káva nezačne peniť. Cezve sa potom odstaví z ohňa a nechá sa niekoľko minút odstáť, aby sa kávová usadenina usadila na dne.

Keď sa káva podáva, pomaly sa naleje do malých šálok. Dbá sa priom na to, aby usadenina zostala na dne cezvy. Výsledkom je hustá, bohatá káva s výraznou chuťou a vôňou, ktorá je pre tureckú kávu jedinečná.

K tureckej káve sa často podáva malý pohár vody a sladká pochúťka – lokum alebo baklava. Okrem jedinečnej chuti a prípravy má káva v Turecku aj kultúrny význam. Často sa podáva ako symbol pohostinnosti a priateľstva a je obľúbenou súčasťou tureckej kultúry a kuchyne.

Zaujímavosti