Tokio – pamiatky, zaujímavosti, dovolenka

Ázia

Japonsko je východoázijský ostrovný štát ležiaci v Tichom oceáne. Je jednou z najľudnatejších krajín sveta a je známe svojou bohatou kultúrou, kuchyňou a pokročilou technológiou. Krajina má dlhú a fascinujúcu históriu a jej obyvatelia patria medzi najpohostinnejších a najmilších ľudí na svete.

Žiadny cestovateľ by nemal ísť do Tokia bez výhodného cestovného poistenia. Naša kalkulačka porovná tie najlacnejšie ponuky cestovného poistenia pre každého. Jeho cena sa pohybuje už od skvelých 0,7 € na deň.

Vybaviť si najlacnejšie cestovné poistenie >

Japonsko možno považovať za jednu z najkrajších krajín na svete. Od zasnežených vrcholov pohorí až po pokojné čerešňové záhrady v Kjóte, krajina ponúka množstvo úchvatných pamiatok.

Okrem toho sa tu jedinečne mieša moderná a tradičná kultúra, pričom starobylé budhistické chrámy a šintoistické svätyne predstavujú zaujímavý kontrast k jasným svetlám a technologicky vyspelým mestám Tokia a Osaky.

Poloha Japonska

Japonsko je súostrovie s viac ako 6 800 ostrovmi, ktoré sa nachádza v Tichom oceáne pri pobreží východnej Ázie. Štyri hlavné ostrovy sú Hokkaido, Honšú, Šikoku a Kjúšu. Hlavným mestom Japonska je Tokio a je to najväčšia metropolitná oblasť na svete. Spolu s Južnou Kóreou a Singapurom sa Japonsko radí medzi najvyspelejšie časti juhovýchodnej Ázie.

Ako ukazuje mapa Japonska, krajina má hornatý povrch s mnohými sopkami a jeho najvyšší vrchol, hora Fudži, dosahuje výšku 3 776 metrov. Najdlhšou riekou Japonska je Šinano. Tá sa tiahne viac ako 600 kilometrov od svojho prameňa v Japonských Alpách až po Japonské more.

Krajina má vlhké podnebie so štyrmi rôznymi ročnými obdobiami. Japonsko je domovom rôznych druhov divokej prírody a je známe svojou tradičnou kultúrou vrátane kuchyne a umenia.

Japonsko je súostrovie s viac ako 6 800 ostrovmi, ktoré sa nachádza v Tichom oceáne.
Japonsko je súostrovie s viac ako 6 800 ostrovmi, ktoré sa nachádza v Tichom oceáne.

Čo vedieť pred návštevou Tokia – dovolenka v Japonsku

Tokio je mesto plné kultúry, histórie a krásy, od jasných svetiel v centre mesta až po tradičné štvrte na predmestiach. S počtom obyvateľov až 37 miliónov je Tokio s prehľadom najväčšie mesto na svete.

Japonskou menou je japonský jen (JPY). Je to tretia najvyužívanejšia mena na svete po americkom dolári a eure. Jeden jen sa delí na 100 senov. Za jedno euro človek dostane približne 145 jenov.

Vzhľadom na vzdialenosť je najpohodlnejším spôsobom dopravy lietadlo, no pokiaľ sa už niekto v Ázii nachádza, možno skúsiť napríklad aj loď.

 • Lietanie: Najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať do Japonska z väčšiny miest na svete, je letieť. Existuje mnoho priamych letov z veľkých miest v USA, Európe a iných častiach Ázie.
 • Loď: V závislosti od miesta odchodu je možné dostať sa do Japonska aj loďou. Existuje niekoľko trajektových liniek napríklad z Južnej Kórey, ktorými sa cestujúci dostanú do Japonska. Tieto cesty však zvyčajne trvajú niekoľko dní.

Najlepšou možnosťou letu z Európy do Tokia je rezervovať si letenku do Japonska s veľkou leteckou spoločnosťou, napríklad British Airways, Lufthansa alebo KLM. Tieto letecké spoločnosti ponúkajú priame lety z veľkých európskych miest, ako sú napríklad anglický Londýn, Paríž, Amsterdam a Frankfurt, do Tokia.

Tokio je známe aj svojím rušným nočným životom, kde si možno vybrať z množstva barov, klubov a reštaurácií od tradičných izakayas až po neónové ulice Roppongi.

Mesto je tiež domovom rôznych festivalov a podujatí počas celého roka vrátane slávnej sezóny kvitnúcich čerešní v apríli a letných ohňostrojov. Koná sa tu aj množstvo sezónnych festivalov, ako napríklad festival ohňostrojov Sumidagawa a Sanja Matsuri, ktoré priťahujú návštevníkov z celého sveta.

Zaujímavé miesta a pamiatky Tokia – kontrast tradície a inovácie

Tokio nie je len najväčšie mesto na svete, no patrí tiež k tým najviac zaujímavým metropolám. Pulzujúce hlavné mesto s najmodernejšími technológiami a starobylými tradíciami, rušné mestské centrum a pokojný raj. Tu sú niektoré z najlepších atrakcií, pamiatok a zážitkov, ktoré zaručia, že si každý z cesty do pulzujúceho hlavného mesta Japonska odnesie čo najviac.

 • Cisársky palác: Hlavné sídlo japonského cisára je jednou z najznámejších atrakcií mesta. Palác sa nachádza v centre mesta a je obklopený sviežimi záhradami. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku areálu a nahliadnuť do niektorých budov vrátane Východnej záhrady a vnútorného paláca.
 • Rybí trh Tsukiji: Trh Tsukiji musí navštíviť každý návštevník Tokia. Najväčší rybí trh na svete pulzuje aktivitou, predajcovia tu predávajú tie najčerstvejšie morské plody a návštevníci si môžu pozrieť aj slávnu aukciu tuniakov. Prísť treba skoro ráno.
 • Chrám Sensódži: Chrám Sensódži je najstarší a najvýznamnejší chrám v Tokiu a je ikonickým miestom v meste. Návštevníci si môžu prezrieť areál chrámu a zúčastniť sa na rôznych obradoch alebo sa poprechádzať po neďalekej nákupnej ulici plnej suvenírov a tradičných jedál.
 • Tokijský nebeský strom: Tokijský nebeský strom je najvyššia veža na svete a jedna z najpôsobivejších pamiatok v meste. Návštevníci sa môžu vyviezť výťahom na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto. Na Sky Tree sa nachádza aj množstvo reštaurácií, obchodov a zábavy, takže je to skvelé miesto na strávenie niekoľkých hodín.
 • Križovatka Shibuya: Križovatka Shibuya Crossing je jednou z najznámejších križovatiek na svete a musí ju vidieť každý, kto navštívi Tokio. Križovatka je jedinečnou križovatkou ulíc, kde sa vo všetkých smeroch križujú tisíce ľudí, čo vytvára fascinujúci a chaotický zážitok.
 • Kabukičo: Kabukicho je rušná tokijská zábavná štvrť plná barov, klubov, reštaurácií a ďalších atrakcií. Od tradičných japonských reštaurácií až po moderné koktailové bary – v Kabukičó si každý nájde niečo pre seba. Je to tiež skvelé miesto na spoznávanie nočného života mesta.
 • Svätyňa Meidži: Svätyňa Meidži je nádherná šintoistická svätyňa, ktorá sa nachádza v centre Tokia. Návštevníci si môžu prezrieť pokojný areál, zúčastniť sa rôznych obradov a pozorovať tradičnú architektúru. Vo svätyni sa počas roka konajú aj rôzne festivaly.
 • Reštaurácia Robot: Pokiaľ chcem niekto zažiť naozaj jedinečný zážitok, treba sa vybrať do reštaurácie Robot v Šindžuku. Reštaurácia je oslnivým predstavením svetiel, hudby, robotov a inej zábavy.

Tokio je plné atrakcií a aktivít, od ikonického cisárskeho paláca až po rušnú križovatku Shibuya. Netreba si preto nechať ujsť príležitosť preskúmať jedno z najzaujímavejších miest na svete.

Tokio je pulzujúca metropola s najmodernejšími technológiami aj starobylými tradíciami.
Tokio je pulzujúca metropola s najmodernejšími technológiami aj starobylými tradíciami.

Tokio – zážitok v podobne japonskej kuchyne

V Tokiu, srdci Japonska, má človek možnosť ochutnať to najlepšie z japonskej kuchyne. Tá má rozsiahlu a rozmanitú kulinársku tradíciu, ktorá pretrváva už stáročia. Vyznačuje sa rozmanitými prísadami a štýlmi varenia, ktoré sú ovplyvnené jedinečnou geografiou, podnebím a kultúrou krajiny. Často spája najmä s domácim sushi, ramenom, tempurou a teriyaki, ale je toho oveľa viac než len tieto populárne jedlá.

Tradičné japonské jedlo sa skladá z niekoľkých malých jedál alebo „okazu„, ktoré sa podávajú spoločne. Medzi bežné okazu patrí polievka miso, nakladaná zelenina, grilované ryby a ryža varená v pare. Japonská kuchyňa ponúka aj širokú škálu rezancov, ako sú soba, udon a ramen. Ryža je základom japonskej kuchyne a podáva sa k mnohým jedlám.

Jedným z najznámejších jedál japonskej kuchyne je sushi. Sushi je druh studeného ryžového pokrmu, ktorý sa zvyčajne podáva so surovými rybami, zeleninou a ďalšími prísadami. Zvyčajne sa podáva so sójovou omáčkou a wasabi, pikantným zeleným korením. Sushi sa podáva v rôznych formách, od obľúbených roliek nigiri, maki a temaki až po zložitejšie chirashi a oshizushi.

Tempura je ďalším obľúbeným pokrmom japonskej kuchyne. Pozostáva zo smaženej zeleniny a morských plodov, ktoré sa zvyčajne podávajú s omáčkou. Tempura sa môže podávať aj ako príloha k iným jedlám, napríklad k rezancom udon.

Teriyaki je zas spôsob varenia, pri ktorom sa jedlo pripravuje v sladkej a slanej omáčke. Bežne sa používa na marinovanie a ochutenie rýb, kuracieho mäsa a zeleniny. Jedlá Teriyaki sa často podávajú s ryžou a zeleninou.

Japonská kuchyňa je známa aj používaním tofu, čo je druh sójového tvarohu. Tofu sa často používa do polievok, šalátov a vyprážaných jedál. Vyrábajú sa z neho aj rôzne vegetariánske jedlá, napríklad knedličky gyoza a polievka miso.

Japonské sladkosti alebo wagashi sú tradičné cukrovinky vyrábané z ingrediencií, ako je pasta z červených fazúľ, mochi, sezam a cukor. Tieto sladkosti majú často jedinečné tvary a často sa podávajú s čajom. Wagashi sa konzumujú po celý rok, ale niektoré druhy wagashi sa spájajú s určitými ročnými obdobiami a príležitosťami, ako je napríklad prehliadka rozkvitnutých čerešní alebo Nový rok.

Japonská kuchyňa je známa svojou čerstvosťou a chuťou. Okrem tradičných jedál je známa aj modernými interpretáciami západných jedál, ako sú pizza, špagety a hamburgery. Japonské jedlo je obľúbené na celom svete a jeho chute sa neustále vyvíjajú.

V Tokiu, srdci Japonska, má človek možnosť ochutnať to najlepšie z japonskej kuchyne.
V Tokiu, srdci Japonska, má človek možnosť ochutnať to najlepšie z japonskej kuchyne.

Japonsko – zaujímavosti

Japonsko určite možno označiť za jednu z najzaujímavejších a najviac fascinujúcich krajín sveta. Tu len len niekoľko faktov a zaujímavostí, ktorými sa krajina vychádzajúceho slnka vyznačuje.

 • Japonsko má najvyššiu priemernú dĺžku života na svete, pričom priemerný občan sa dožíva viac ako 84 rokov.
 • Krajina je domovom viac ako 3 000 prirodzene sa vyskytujúcich horúcich prameňov, známych ako onseny.
 • Má najvyšší podiel storočných ľudí na svete – viac ako 60 000 ľudí má 100 a viac rokov.
 • Japonsko je najväčším vývozcom robotov na svete, pričom v krajine sa používa viac ako 400 000 robotov.
 • Je tiež najväčším výrobcom automobilov na svete, pričom v krajine sa ročne vyrobí viac ako 9,9 milióna vozidiel.
 • Japonsko je domovom viac ako 1 500 sopiek, z ktorých 108 je aktívnych.
 • Počet obyvateľov Japonska sa znižuje v dôsledku nízkej pôrodnosti.
 • Japonsko je seizmicky najaktívnejšou oblasťou na svete, kde sa každoročne zaznamená viac ako 1 500 zemetrasení.
 • Má najrýchlejší superpočítač na svete, superpočítač Fugaku dokáže vykonať 415 kvadriliónov výpočtov za sekundu.

Japonské hlavné mesto je celkovo neuveriteľná metrolopa plná energie a kultúry. Jedinečné nákupy, nočná zábava v meste alebo len pokojná prechádzku po mnohých mestských parkoch, Tokio určite poskytne nezabudnuteľné zážitky.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti