Palestína – dovolenka, na čo sa pripraviť

Ázia

Svätá krajina Palestína je často prehliadanou a nepochopenou destináciou. Je známa svojou búrlivou históriou a súčasnou politickou situáciou, preto je ľahké zabudnúť na krásu a hlboký kultúrny význam tejto krajiny. Od historických pamiatok až po úžasnú architektúru, Palestína ponúka niečo pre každého, kto má odvahu ju preskúmať.

Palestína sa nachádza na Blízkom východe, v regióne známom ako Levanta, pozdĺž východného pobrežia Stredozemného mora. Palestína hraničí s Izraelom, Libanonom a Jordánskom. Aj keď nie je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou, je tu mnoho vecí, ktoré sa oplatí zažiť a vidieť.

Staré mesto Jeruzalema musí vidieť každý, kto navštívi Palestínu. Starobylé kostoly, mešity a synagógy dominujú panoráme mesta a poskytujú jedinečný pohľad na dlhú a hlboko zakorenenú históriu tohto regiónu. Návštevníci si môžu prezrieť aj Skalný dóm, Západný múr a mešitu al-Aksá, ktoré sú posvätnými miestami pre rôzne náboženské skupiny.

Staré mesto Jeruzalema

Staré mesto Jeruzalema v Palestíne je už po stáročia miestom s hlbokým historickým významom. V starobylom meste sa nachádzajú niektoré z najstarších kresťanských, židovských a moslimských náboženských pamiatok na svete a zažilo stáročia konfliktov a bojov, ako aj dlhé obdobia mieru.

Staré mesto Jeruzalema založil kráľ Dávid v 10. storočí pred naším letopočtom. Je rozdelené na štyri rôzne štvrte (židovskú, kresťanskú, moslimskú a arménsku) a nachádza sa tu niekoľko najznámejších pamiatok na Blízkom východe vrátane Skalného dómu, Múru nárekov a Chrámu Božieho hrobu.

Staré mesto je jedným z najhustejšie obývaných miest na svete a je zmesou architektonických štýlov od arabského cez osmanský až po britský mandát. Je živým svedectvom búrlivej histórie regiónu a jeho obyvateľov.

Je tu aj množstvo ďalších atrakcií, ako napríklad Múzeum Dávidovej veže, staré mestské hradby a súky. Súky sú súborom obchodov a pouličných predajcov, ktorí predávajú tradičný palestínsky tovar.

Sú skvelým miestom na nákup suvenírov, ktoré si môže návštevník vziať so sebou domov – od farebného korenia až po zdobenú keramiku.

Staré mesto Jeruzalema je dôležitou kultúrnou pamiatkou a je povinnou zastávkou pre každého, kto navštívi Palestínu. Je to živé a rozmanité miesto, ktoré na cudzinca určite urobí dojem. Ak bude mať šťastie, možno sa mu podarí zažiť aj pokojnú a tichú chvíľu uprostred ruchu Starého mesta.

Staré mesto Jeruzalema je jedno z najnavštevovanejších miest Palestíny.
Staré mesto Jeruzalema je jedno z najnavštevovanejších miest Palestíny.

Ramalláh

Samozrejme, žiadna návšteva Palestíny by nebola úplná bez výletu do Ramalláhu, de facto administratívneho hlavného mesta Palestínskej samosprávy. Tu môžu návštevníci spoznať živú palestínsku kultúru a vychutnať si tradičnú arabskú kuchyňu.

Je to najväčšie mesto na Západnom brehu Jordánu s viac ako 65 000 obyvateľmi. Mesto je centrom vlády, obchodu, kultúry a vzdelávania a stalo sa centrom palestínskej identity a nacionalizmu.

Ramalláh je často považovaný za jedno z najmodernejších miest na palestínskych územiach s rušným nočným životom, živými trhmi a reštauráciami. V meste sa nachádza aj niekoľko palestínskych univerzít a vysokých škôl, ako aj množstvo nemocníc a kliník.

Ramalláh je skvelým miestom na návštevu pre turistov, pretože sa nachádza v blízkosti Jeruzalema, Betlehema a ďalších veľkých palestínskych miest.

Napriek politickému napätiu je Ramalláh mestom s veľkým potenciálom a prísľubom. Je centrom kultúry, umenia, hudby a vzdelávania a sídlia v ňom početné palestínske mimovládne a humanitárne organizácie. Mesto v súčasnosti prechádza obdobím transformácie, pričom developeri intenzívne budujú centrum mesta a obnovujú jeho tradičné trhy.

Ramalláh je mesto, ktoré má čo ponúknuť, a je dôležitým miestom na návštevu pre každého, kto chce lepšie pochopiť palestínske skúsenosti. Jeho rozmanité obyvateľstvo, pestrá história a živá kultúra z neho robia miesto, ktoré musia navštíviť turisti aj miestni obyvatelia.

Jericho

Jericho je mesto s tisícročnou históriou, vďaka čomu je jedným z najstarších, nepretržite obývaných miest na svete. Nachádza sa na palestínskych územiach a je najznámejšie tým, že sa tu odohrala biblická bitka o Jericho a že po Jozuovom bojovom pokriku padli slávne „Jerichské múry“.

Dnes je Jericho živým mestom plným rozmanitých kultúrnych vplyvov, vzrušujúcich aktivít a archeologických zázrakov. Pre každého má čo ponúknuť, od mnohých historických pamiatok až po moderné vybavenie.

Pre turistov ponúka Jericho množstvo atrakcií. Mesto je domovom mnohých starovekých archeologických nálezísk vrátane Tel Jericha, obrovského kopca, ktorý bol kedysi starovekou osadou.

Návštevníci si môžu prezrieť ruiny starovekého opevnenia a pozostatky mnohých rôznych kultúr, ktoré v meste v priebehu rokov žili.

Milovníkom prírody má Jericho čo ponúknuť vďaka svojej sviežej krajine a nádherným scenériám. V oblasti sa nachádza aj niekoľko prírodných rezervácií a turistických chodníkov. Od prírodnej rezervácie Ein Sultan až po toľko diskutované Údolie prameňov.

Čo sa týka modernej vybavenosti, Jericho má množstvo reštaurácií, barov, kaviarní a nákupných centier. Turisti, ktorí chcú stráviť noc vonku, môžu navštíviť miestne krčmy, alebo pre odvážlivcov je tu veľa miest, kde sa dá jazdiť na ťavách.

Jericho je výnimočným miestom, na ktoré návštevník len tak ľahko  nezabudne.
Jericho je výnimočným miestom, na ktoré návštevník len tak ľahko nezabudne.

Dovolenka – výnimočná cesta do Palestíny

Palestína, Svätá zem, mala v srdciach a mysliach mnohých ľudí osobitné miesto dávno predtým, ako sa stala významným miestom v medzinárodnom diskurze. Po celé generácie bola domovom niektorých najstarších a najcennejších svätých miest na svete.

V poslednom čase sa Palestína stala všeobecne známou vďaka prebiehajúcim politickým bojom a jedinečnej kultúre, ktorá z nich vyrástla. Od pulzujúcich miest na Západnom brehu Jordánu až po pokojné dediny v historickom pásme Gazy je Palestína krajinou nekonečnej krásy, bohatej histórie a pozoruhodných ľudí.

Pre tých, ktorí chcú zažiť všetko, čo Palestína ponúka, je cesta do nej nezabudnuteľná. Zastávky vo východnom Jeruzaleme, Hebrone a Betleheme nielenže odhaľujú srdce palestínskeho boja, ale poskytujú aj pohľad na úžasne rozmanitú kultúru, náboženstvo a každodenný život, ktoré možno nájsť v celom tomto zložitom regióne.

Návštevníci, ktorí sa zaujímajú o umenie a architektúru, by si nemali nechať ujsť interiéry palácových mešít a kostolov v meste.

Príroda a kultúra

Rovnako sa oplatí preskúmať aj rozsiahlu prírodu Palestíny. Od sviežich ovocných sadov v údolí Jordánu až po rozľahlé duny Negevskej púšte – krajina priam vyzýva na prieskum. Na severe môžu turisti vystúpiť na majestátne výšiny hory Tábor, ktorá je miestom niektorých z najpôsobivejších biblických príbehov.

Pri návšteve Palestíny určite netreba zabudnúť navštíviť aj Mŕtve more, ktoré sa nachádza v jeho blízkosti.

Počas svojho putovania budú návštevníci nepochybne dojatí pohostinnosťou miestnych obyvateľov. Od rozhovorov v kaviarňach až po príbehy zdieľané v stánkoch na trhu – práve obyvatelia Palestíny prinášajú do tohto regiónu pozoruhodný zmysel pre život a energiu.

Nádej na lepšiu budúcnosť dávajú aj úsmevy mladej generácie, s ktorou mnohých spája spoločný záujem o inovácie a tvorivosť.

Nakoniec, cesta do Palestíny sa nepodobá žiadnej inej. Či už je človek skúsený cestovateľ alebo návštevník prvýkrát, nechýbajú mu pamiatky a zážitky, ktoré v ňom zostanú ešte dlho po skončení návštevy.

Práve z týchto dôvodov, okrem mnohých iných, sa Palestína stala takou podmanivou destináciou pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, kultúru a spiritualitu.

Napriek územným konfliktom sú v Palestíne dobrí a pohostinní ľudia.
Napriek územným konfliktom sú v Palestíne dobrí a pohostinní ľudia.

Dovolenka v Palestíne – na čo sa pripraviť

Historická minulosť a pulzujúca súčasnosť Palestíny môžu byť presvedčivými dôvodmi na návštevu. Pred cestou do Palestíny je však dôležité oboznámiť sa s miestnymi zákonmi, predpismi a zvyklosťami. Príprava je kľúčom k úspešnej návšteve Palestíny.

  • Vopred treba venovať čas spoznávaniu histórie a kultúry Palestíny. Návštevník tak získa neoceniteľný prehľad o súčasnej politickej situácii, kultúre a zvykoch v regióne.
  • Vo všeobecnosti platí, že návštevníci by mali rešpektovať miestne normy a zvyky. To zahŕňa skromné obliekanie, rešpektovanie miestnej viery a náboženských zvykov a vyhýbanie sa nevhodnému správaniu na verejnosti. Podobné správanie si treba osvojiť aj pri návšteve mešít v meste Aqaba v Jordánsku.
  • Pripraviť sa treba na prekračovanie hraníc. Keďže Izrael a Palestína sú rozdelené, cestovanie medzi nimi si môže vyžadovať dodatočné papierovanie a špeciálne povolenia. Pri prekračovaní hraníc je dôležité mať v poriadku všetky potrebné dokumenty. Colní úradníci môžu požiadať o predloženie víz a iných dokumentov súvisiacich s dĺžkou pobytu.
  • Dôležité je tiež dbať na dodržiavanie všetkých zákonov týkajúcich sa fotografovania a prístupu na určité miesta. Niektoré miesta môžu byť pre návštevníkov neprístupné. Ako turista je dôležité vedieť, čo môže a čo nemôže fotografovať alebo navštíviť.
  • V Palestíne sa platí len hotovosťou. Väčšina obchodníkov a predajcov neprijíma kreditné karty ani cudzie meny. Preto je dôležité mať pri sebe dostatok hotovosti počas doby pobytu v krajine.
  • Nakoniec je dôležité naplánovať si komunikáciu. Oplatí sa kúpiť si miestnu SIM kartu s mobilnými dátami, aby mal návštevník prístup na internet a mohol telefonovať.

Prieskumom a plánovaním dopredu si môže turista zabezpečiť bezpečnú a úspešnú návštevu Palestíny. S náležitou prípravou táto krásna krajina bude mať čo ponúknuť.

Čo navštíviťDovolenka