Aqaba v Jordánsku – pláže, história, náboženstvo

Ázia

Aqaba v Jordánsku – mesto, ktoré dýcha históriou priťahuje dobrodruhov i milovníkov potápania. Pobrežné mesto láka svojimi malebnými plážami, priezračnou vodou i lákavými koralovými záhradami v Červenom mori.

Okrem oddychu na pláži či dobrodružstiev pod hladinou Červeného mora však možno spoznať v Aqabe Jordánsko z jeho historickej stránky. Možno tiež navštíviť miestne mešity a spoznať tak náboženstvo a kultúru mesta Aqaba v Jordánsku.

Prístavné mesto Aqaba v Jordánsku

Aqaba v Jordánsku je pobrežné mesto ležiace pri Červenom mori. Je to jediné pobrežné mesto v Jordánsku a najväčšie mesto v Akabskom zálive. Vďaka svojim malebným plážam, rozmanitému morskému životu a starobylým ruinám je Aqaba obľúbeným cieľom návštevníkov z celého sveta.

Pláže v Aqabe Jordánsko preslávili hlavne svojou krištáľovo čistou vodou, čo z nej robí ideálne miesto na šnorchlovanie a potápanie.

V meste sa nachádzajú niektoré z najlepších potápačských lokalít v regióne vrátane slávnych koralových záhrad v Červenom mori. Pre tých, ktorí dávajú prednosť pobytu nad vodou, ponúka Akaba množstvo pláží, výletov loďou a ďalších aktivít.

V meste sa nachádza aj veľa historických pamiatok, napríklad ruiny starovekého mesta Ayla, ktoré pochádza z 8. storočia. Akaba sa môže pochváliť aj viacerými múzeami vrátane Archeologického múzea Akaba, ktoré vystavuje artefakty z minulosti regiónu.

Z Aqaby k moru i do púšte

Aqaba je leží na samom cípe Červeného mora v Jordánsku, ktoré je známe svojimi nádhernými koralovými útesmi, historickými pamiatkami a púštnou krajinou.

V tomto očarujúcom meste nie je núdza o aktivity a zaujímavé miesta.

Tu je niekoľko najzaujímavejších miest v Aqabe:

  • Aqabský hrad – križiacka pevnosť z 12. storočia, ktorá je svedectvom dlhej a búrlivej histórie mesta. Táto impozantná stavba ponúka návštevníkom pohľad do minulosti a je skvelým miestom, kde môžete stráviť niekoľko hodín skúmaním ruín a predstavovaním si, ako sa tu asi žilo pred stáročiami.
  • Výlet k nádhernému Červenému moru – Červené more je známe svojou priezračnou, modrou vodou a živými koralovými útesmi. Návštevníci sa tu môžu zúčastniť na rôznych vodných aktivitách, ako je šnorchlovanie, potápanie a plávanie. K dispozícii je aj množstvo výletov loďou, takže možno preskúmať oblasť z inej perspektívy.
  • Púštna krajina v okolí Aqaby – vydať sa možno na výlet džípom do púšte a preskúmať piesočné duny, oázy a starobylé ruiny, ktoré sú v tejto oblasti roztrúsené. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je pridať sa k prehliadke so sprievodcom, ktorá poskytne príležitosť spoznať miestnu flóru, faunu a kultúru v okolí mesta Aqaba v Jordánsku.
  • Mestské súky – na trhoch si možno prezrieť rôzne druhy miestneho tovaru, od korenín a textílií až po šperky a remeselné výrobky. Je to skvelý spôsob, ako spoznať miestnu kultúru a odniesť si domov niekoľko suvenírov.

Aqaba v Jordánsku je plná histórie, kultúry a dobrodružstva. V tomto očarujúcom meste si každý nájde niečo pre seba – od križiackych hradov až po koralové útesy Červeného mora.

Vydať sa možno na výlet džípom do púšte a preskúmať piesočné duny, oázy a starobylé ruiny
Vydať sa možno na výlet džípom do púšte a preskúmať piesočné duny, oázy a starobylé ruiny

História mesta Aqaba v Jordánsku

Aqaba je prístavné mesto v Jordánskom hášimovskom kráľovstve, ktoré sa nachádza na severnom cípe Akabského zálivu.

Je to jediné pobrežné mesto v Jordánsku a najväčšie a najľudnatejšie mesto v guvernoráte Aqaba. Mesto sa nachádza na východnej strane Červeného mora, na západe má výhľad na Sinajský polostrov, na juhu na Saudskú Arábiu a na severe na Izrael a palestínske územia.

Aqaba je obývaná od staroveku, dôkazy o ľudskom osídlení siahajú až do obdobia neolitu. Predpokladá sa, že mesto bolo súčasťou biblického Edomského kráľovstva a neskôr Nabatejského kráľovstva.

Počas rímskeho obdobia bola Aqaba súčasťou provincie Arabia Petraea a bola dôležitým obchodným centrom a prístavom.

V stredoveku bola Aqaba súčasťou Mamlúckej ríše a vládli jej Ajjúbovci a neskôr Osmani. V tomto období bolo mesto dôležitým prístavom, najmä pre pútnikov cestujúcich do Mekky.

Koncom 19. storočia Aqabu obsadila Osmanská ríša a využívala ju ako vojenskú základňu.

V roku 1918 bola Aqaba oslobodená arabským povstaním a stala sa súčasťou novozaloženého kráľovstva Hejáz.

Po založení moderného štátu Jordánsko v roku 1946 bola Aqaba do Jordánska začlenená a odvtedy sa stala obľúbenou turistickou destináciou.

Dnes je Aqaba moderným mestom s prekvitajúcim turistickým priemyslom a rušným prístavom. Mesto v posledných rokoch zaznamenalo výrazný prílev investícií a má ambíciu stať sa významným hospodárskym centrom v regióne.

Aqaba je obývaná od staroveku, dôkazy o ľudskom osídlení siahajú až do obdobia neolitu.
Aqaba je obývaná od staroveku, dôkazy o ľudskom osídlení siahajú až do obdobia neolitu.

V Aqabe žijú prevažne moslimovia

Aqaba v Jordánsku je mesto presiaknuté kultúrou a náboženstvom. Nachádza sa na pobreží Červeného mora a je známe svojou bohatou históriou a kultúrnou a náboženskou rozmanitosťou.

Aqaba je súčasťou Jordánskeho hášimovského kráľovstva a je domovom rôznych náboženských skupín. Väčšinu obyvateľstva mesta tvoria moslimovia – približne 95 percent obyvateľov. Zvyšných 5 percent obyvateľstva tvoria kresťania, drúzovia, baháji a iné náboženské skupiny.

Kultúra Aqaby je zmesou arabských a beduínskych tradícií so silným dôrazom na islamské hodnoty. Obyvatelia Aqaby sú známi svojou pohostinnosťou a láskou k jedlu a hudbe.

Miestni obyvatelia obľubujú tradičné jedlá ako:

  • mansaf (pokrm z jahňacieho mäsa a ryže)
  • kunafa (sladký dezert)

Jordánci milujú hudbu a tanec, obyvatelia radi tancujú tradičné tance ako dabka a debka.

V Aqabe možno nájsť jedno z najsvätejších miest Jordánska

Náboženstvo je dôležitou súčasťou života v Aqabe, pričom prevláda islam. V meste sa nachádza niekoľko mešít vrátane mešity Al-Hussein, ktorá sa považuje za jedno z najsvätejších miest v meste.

Možno tu nájsť aj niekoľko kostolov vrátane gréckeho pravoslávneho kostola svätého Juraja a rímskokatolíckeho kostola svätého Jozefa.

V jordánskej Aqabe sa nachádza niekoľko krásnych mešít, ktoré sa oplatí navštíviť.

  • Veľká mešita
  • Islamské centrum Aqaba
  • mešita Bejt al-Hikma
  • mešita Al-Hussein

Pri návšteve mešity treba pamätať na to, že treba vždy prejavovať rešpekt a úctu. Pred vstupom do mešity si treba vyzuť topánky a návštevníci by sa mali obliekať skromne, so zakrytými rukami a nohami. Ženy by si tiež mali zakryť vlasy. V mešite treba stíšiť hlas, nebyť hlučný a nebehať.

V mešitách sa vo všeobecnosti nesmie fotografovať, preto by si návštevníci mali pred fotografovaním nezabudnúť vyžiadať povolenie. Okrem toho by sa návštevníci nemali dotýkať žiadnych náboženských artefaktov alebo textílií, ktoré sa nachádzajú v mešite, pretože sa to považuje za neúctivé.

Návštevníci by mali počítať aj s tým, že mešita môže byť v určitých časoch zatvorená kvôli modlitbám. V takomto čase musia návštevníci zostať vonku a nevstupovať do mešity.

Aqaba do Jordánska láka aj krásnymi plážami

Aqaba v Jordánsku je známa svojimi nádhernými plážami a nie je prekvapením, že sem turisti prichádzajú za oddychom.

Miestni obyvatelia obľubujú verejnú pláž v zálive Tala. Táto pláž je známa svojou krištáľovo čistou vodou, bielym pieskom a množstvom aktivít. Možno tu nájsť množstvo reštaurácií, barov a kaviarní, ktoré lemujú pláž alebo sa zúčastniť aktivít ako plachtenie, windsurfing a jazda na kajaku.

Ďalšou obľúbenou plážovou destináciou je morský park Aqaba. Táto pláž je známa nádhernými koralovými útesmi a morským životom, vďaka čomu je ideálnym miestom na šnorchlovanie a potápanie. Na pláži sa nachádza aj niekoľko reštaurácií a barov, čo z nej robí skvelé miesto na nočnú zábavu.

Ak hľadáte pokojnejšie pláže, pláž Aqaba je ideálnym miestom. Táto pláž je známa svojou pokojnou atmosférou a nádherným výhľadom. Návštevníci si tu môžu vychutnať piknik na pláži, opaľovať sa alebo sa kúpať v krištáľovo čistej vode.

Medzi obľúbené pláže v Aqabe patrí aj Južná pláž. Pýši sa nádherným výhľadom na Červené more a neďaleké hory. Návštevníci si na nej môžu vychutnať plávanie, šnorchlovanie a opaľovanie, ako aj nádherný výhľad na západ slnka.

Z Aqaby je výhľad na púštne duny i krásne pláže
Z Aqaby je výhľad na púštne duny i krásne pláže

Ubytovanie v Aqabe

Akaba v Jordánsku je obľúbenou turistickou destináciou pri Červenom mori. Toto mesto ponúka rôzne možnosti ubytovania, ktoré vyhovujú potrebám každého cestovateľa. Nielen výber ubytovania je dôležitý, netreba zabudnúť ani na vhodné cestovné poistenie.

V Aqabe je množstvo rezortov, ktoré ponúkajú špičkové vybavenie, ako sú bazény, kúpele a prístup na pláž. Skvelou voľbou je rezort Tala Bay Resort and Spa, ktorý ponúka luxusné izby a apartmány so súkromnými balkónmi a wellness centrum s kompletnými službami.

V oblasti sa nachádza aj množstvo beduínskych táborov. Tieto tábory ponúkajú tradičné ubytovanie s jedinečným kultúrnym zážitkom. Skvelou voľbou je beduínsky tábor Al Fursan, ktorý ponúka tradičný beduínsky stan, jedlo pripravované na otvorenom ohni a prístup k Červenému moru.

Bez ohľadu na rozpočet alebo štýl cestovania ponúka Aqaba rôzne možnosti ubytovania, ktoré vyhovujú každému cestovateľovi. Či už ide o luxusný rezort, cenovo dostupný hotel alebo jedinečný beduínsky tábor, v Aqabe si každý nájde to, čo mu bude vyhovovať.

Kam na výletZaujímavosti