Mjanmarsko – krajina s najväčším počtom pamiatok UNESCO na svete

Ázia
mjanmarsko

Mjanmarsko, známe aj ako Barma, je krajina v juhovýchodnej Ázii, ktorá hraničí s Indiou, Bangladéšom, Čínou, Laosom a Thajskom. Je to krajina úchvatných prírodných krás a bohatého kultúrneho dedičstva. Ktoré miesta sú v tejto krajine najväčším lákadlom turistov?

Mjanmarsko je známe mnohými budhistickými chrámami, pagodami a úžasnou prírodou. V krajine sa nachádzajú niektoré z najstarších budhistických pamiatok na svete vrátane ikonickej pagody Shwedagon, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Rangún. Medzi ďalšie významné miesta v krajine patrí starobylé mesto Bagan, jazero Inle a Zlatá skala.

Mjanmarsko

Mjanmarsko je známe aj svojou jedinečnou kuchyňou, ktorá je kombináciou čínskych, indických a barmských chutí. Krajina je známa svojimi šalátmi z čajových listov, kari a ďalšími jedlami.

Obyvatelia Mjanmarska sú známi svojou pohostinnosťou a priateľskosťou. Sú tiež známi svojimi živými festivalmi a oslavami, vrátane vodného festivalu Thingyan, osláv mjanmarského nového roka a festivalu splnu mesiaca.

Mjanmarsko je krajina veľkej rozmanitosti a krásy s bohatou kultúrou a históriou. Jej jedinečná kombinácia budhistických pamiatok, nádhernej krajiny a priateľských ľudí z nej robí krajinu, ktorú sa oplatí navštíviť.

Barma – hospodárstvo, náboženstvo a politika

Barma, oficiálne známa ako Mjanmarská zväzová republika, je krajina v juhovýchodnej Ázii. Je to krajina s bohatou kultúrou a históriou, ktorú po stáročia obývali rôzne etnické skupiny.

Barma má približne 53 miliónov obyvateľov, čo z nej robí 24. najľudnatejšiu krajinu na svete. Väčšinu obyvateľstva tvoria Barmánci, ktorí sú tibetského a monkmérskeho pôvodu. V krajine žijú aj rôzne iné etniká, ako napríklad Šan, Kačin, Čin, Karen, Mon, Arakan a Rohingovia.

Hospodárstvo Mjanmarska je do veľkej miery závislé od poľnohospodárstva, pričom väčšina obyvateľstva sa spolieha na samozásobiteľské poľnohospodárstvo. Medzi ďalšie významné odvetvia patrí lesníctvo, rybolov a výroba. Krajina tiež vyváža ropu, zemný plyn a iné komodity.

Mjanmarsko je rozmanitá krajina so širokou škálou náboženstiev a vierovyznaní. Prevládajúcim náboženstvom je podobne ako v Tibete budhizmus, ktorý vyznáva viac ako 90 % obyvateľstva. Medzi ďalšie náboženstvá, ktoré sa v krajine praktizujú, patrí kresťanstvo, hinduizmus a islam.

Barma má dlhú históriu politických nepokojov a občianskych vojen. V posledných rokoch krajina zaznamenala nárast demokratických reforiem a dosiahla určitý pokrok v oblasti ľudských práv. Krajina však stále čelí mnohým výzvam vrátane chudoby, porušovania ľudských práv a etnických konfliktov.

Tradičný rybolov na barmskom jazere Inle je aj dodnes zdrojom obživy mnohých obyvateľov Barmy.
Tradičný rybolov na barmskom jazere Inle je aj dodnes zdrojom obživy mnohých obyvateľov Barmy.

Mjanmarsko (Barma) na mape

Barma alebo Mjanmarsko je krajina v juhovýchodnej Ázii, ktorá hraničí s Bangladéšom, Indiou, Čínou, Laosom a Thajskom. Má rôznorodý reliéf vrátane hôr, riek, nížin a lesov. Mapu Barmy možno rozdeliť na tri hlavné regióny: centrálny región, severný región a južný región Mjanmarka.

  • Centrálny región je najľudnatejším regiónom Barmy a nachádza sa v ňom hlavné mesto krajiny, Naypyidaw. Je to husto osídlená oblasť, pričom väčšina obyvateľstva žije v údolí rieky Ayeyarwady. V centrálnom regióne sa nachádzajú niektoré z najdôležitejších barmských miest, ako napríklad Rangún a Mandalaj. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najvýznamnejších archeologických lokalít krajiny, napríklad starobylé mesto Bagan.
  • Severný región je najmenej obývaným regiónom Barmy, ale nachádza sa tu niekoľko najúchvatnejších krajinných scenérií krajiny. Charakterizujú ho horské pásma, vysoké náhorné plošiny a hlboké údolia. V tomto regióne sa nachádza najvyšší vrch krajiny, Hkakabo Razi, a pramenia tu niektoré z najdôležitejších barmských riek, napríklad Iravadi a Čindwin.
  • Južný región Barmy je etnicky najrozmanitejším regiónom krajiny. Je domovom etnických skupín Šan, Mon a Karen, ako aj niektorých najdôležitejších miest krajiny, ako sú Mawlamyine a Hpa-An. V regióne sa nachádzajú aj niektoré z najvýznamnejších archeologických lokalít Barmy, ako napríklad Zlatá skalná pagoda.

Mapa Mjanmarska je cenným zdrojom informácií pre tých, ktorí chcú pochopiť geografiu, kultúru a históriu Barmy. Je to skvelý nástroj pre cestovateľov, výskumníkov a všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o Barme.

Dovolenka v Mjanmarsku

Mjanmarsko je jednou z najkrajších krajín juhovýchodnej Ázie a fantastickou destináciou na letnú dovolenku. S úžasnou prírodou, bohatou kultúrou a priateľskými miestnymi obyvateľmi je skvelým miestom na objavovanie a nezabudnuteľné dobrodružstvo.

Od rušného hlavného mesta Rangún až po pokojnú prírodu jazera Inle – Mjanmarsko ponúka niečo pre každého. Krajina je presiaknutá kultúrou so starobylými chrámami, pagodami a koloniálnou architektúrou. Návštevníci môžu preskúmať pulzujúce trhy, navštíviť ikonickú pagodu Shwedagon a absolvovať plavbu po rieke Irrawaddy.

  • Pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť a relaxovať, Mjanmarsko ponúka množstvo nádherných pláží. Pláž Ngapali pri Bengálskom zálive je jednou z najkrajších pláží v krajine s priezračne modrou vodou a bielym pieskom. Je tu aj množstvo malebných ostrovov, ktoré možno preskúmať, napríklad súostrovie Mergui a súostrovie Myeik.
  • Mjanmarsko ponúka množstvo vzrušujúcich aktivít pre dobrodruhov. Turistika je populárna na severe, kde môžu trekári preskúmať náhornú plošinu Šan a pohorie Bago. Horolezectvo je tiež skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú vzrušujúce zážitky.
  • Pre milovníkov divokej prírody je Mjanmarsko domovom niektorých z najpozoruhodnejších divokých zvierat na svete. Možno tu pozorovať niektoré z najkrajších tvorov na svete, od ohrozeného delfína irrawadského až po vzácny pytón barmský.

Bez ohľadu na to, čo kto hľadá, Mjanmarsko určite poskytne každému nezabudnuteľnú dovolenku. Barma so svojou ohromujúcou prírodou, živou kultúrou a fascinujúcou divokou prírodou je povinnou prímorskou destináciou pre tých, ktorí chcú objavovať a zažiť niečo nové.

Zaujímavosti o Mjanmarsku

Mjanmarsko je fascinujúca krajina s bohatou kultúrou a históriou. O tejto krajine juhovýchodnej Ázie existuje mnoho zaujímavých faktov, ktoré mnohí ľudia možno nevedia. Tu je len niekoľko zaujímavostí o Mjanmarsku:

  1. Mjanmarsko je najväčšou krajinou v pevninskej časti juhovýchodnej Ázie.
  2. Je domovom najdlhšej rieky v juhovýchodnej Ázii – rieky Iravadi.
  3. Mjanmarsko je rodiskom svetoznámeho rubínu.
  4. Je domovom najstaršieho žijúceho stromu na svete, ktorého vek sa odhaduje na viac ako 2 500 rokov.
  5. Mjanmarsko je domovom slávnej Zlatej skalnej pagody, o ktorej sa predpokladá, že bola postavená pred viac ako 2 500 rokmi.
  6. Hlavným náboženstvom krajiny je budhizmus a takmer 90 % obyvateľstva sú budhisti.
  7. Mjanmarsko je domovom najväčšieho nebrúseného smaragdu na svete, ktorý váži najmenej 3 000 karátov.
  8. V krajine sa nachádza najstaršia zachovaná kniha na svete, Kammavaca, ktorej vek sa odhaduje na viac ako 2 000 rokov.
  9. Mjanmarsko je jednou z etnicky najrozmanitejších krajín na svete, žije tu viac ako 135 rôznych etnických skupín.
  10. Krajina má najvyšší počet pamiatok svetového dedičstva UNESCO na svete, a to päť.

To sú len niektoré zo zaujímavostí o Mjanmarsku. Táto fascinujúca krajina má bohatú kultúru a históriu a je skvelým miestom na návštevu pre každého, kto hľadá dobrodružstvo.

Pamiatky UNESCO v Mjanmarsku

V Mjanmarsku sa nachádza niekoľko jedinečných pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré sa oplatí preskúmať.

  • Prvou lokalitou svetového dedičstva UNESCO v Mjanmarsku je starobylé mesto Bagan. Táto archeologická lokalita je domovom viac ako 2 000 starobylých budhistických chrámov, pagod a kláštorov, ktoré boli postavené v 11. až 13. storočí. Bagan je skvelým miestom na spoznávanie dlhej a bohatej histórie regiónu, ako aj na poznávanie úchvatných výhľadov na okolité pláne.
  • Archeologické lokality Mrauk-U sú tiež zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO v Mjanmarsku. Táto archeologická lokalita je domovom viac ako 40 chrámov a kláštorov, ktoré boli postavené v 15. až 18. storočí. Toto miesto je skvelým miestom na spoznávanie bohatej histórie regiónu, ako aj na získanie nádherných výhľadov na okolitú krajinu.
  • Kultúrna krajina jazera Inle je tiež zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto jazero je domovom niektorých z najjedinečnejších a najrozmanitejších kultúr krajiny. Návštevníci môžu preskúmať množstvo plávajúcich dedín, domov na koloch a tradičných trhov v tejto oblasti. Jazero je tiež známe svojím jedinečným spôsobom rybolovu, ktorý spočíva vo veslovaní člnov jednou nohou.
  • Napokon, starobylé mestá Pyu sú tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO. V tejto archeologickej lokalite sa nachádzajú tri starobylé mestá, ktoré boli postavené v období od 2. do 11. storočia. Lokalita je skvelým miestom na kochanie sa úchvatnými výhľadmi na okolité pláne.

Mjanmarsko je domovom mnohých jedinečných a krásnych pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré sa oplatí preskúmať. V tejto fascinujúcej krajine si každý nájde niečo pre seba, od starobylého mesta Bagan až po starobylé mestá Pyu.

Najkrajší výhľad na Bagan si turisti môžu vychutnať pri lete teplovzdušným balónom ponad toto starobylé mesto.
Najkrajší výhľad na Bagan si turisti môžu vychutnať pri lete teplovzdušným balónom ponad toto starobylé mesto.

Bagan – starobylé mesto

Bagan je jedným z historicky najvýznamnejších miest v Mjanmarsku. Nachádza sa pri brehoch rieky Iravadi v regióne Mandalaj a je domovom viac ako 2 000 starobylých chrámov, pagod a kláštorov. Je to zároveň najrozsiahlejšie archeologické nálezisko v krajine, ktoré je súčasťou UNESCO.

História Baganu siaha do 9. storočia, keď ho kráľ Anawrahta vyhlásil za prvé hlavné mesto pohanskej dynastie. Za jeho vlády Bagan prekvital ako centrum budhizmu a kultúry a vznikli tu niektoré z prvých budhistických diel. V 13. storočí bolo mesto domovom viac ako 10 000 budhistických chrámov, z ktorých mnohé stoja dodnes.

Zachované chrámy v Bagane patria k najkrajším príkladom barmskej architektúry na svete. Tieto chrámy pochádzajú z 11. až 13. storočia a vyznačujú sa nádherným tehlovým murivom a zložitými rezbami, ktoré sú ukážkou zručnosti starovekých remeselníkov. Medzi najznámejšie chrámy patria chrám Ananda, chrám Dhammayangyi a chrám Thatbyinnyu.

Chrámy nie sú jedinou atrakciou Baganu. Nachádzajú sa tu aj rôzne kláštory, svätyne a stúpy. Najznámejšou z nich je pagoda Shwezigon, o ktorej sa predpokladá, že obsahuje relikviu kostí a zubov Budhu. Medzi ďalšie významné kláštory patrí kláštor Manuha a chrám Nanpaya.

V posledných rokoch sa Bagan stáva čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou. Návštevníci si môžu chrámy prezrieť pešo alebo sa po lokalite povoziť na koči ťahanom koňmi. K dispozícii sú aj lety teplovzdušným balónom, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na starobylé mesto.

Bagan je destináciou, ktorú musí v Mjanmarsku každý navštíviť. So svojimi starobylými chrámami, kláštormi a ďalšími pamiatkami je miestom nesmierneho kultúrneho a náboženského významu a poskytuje pohľad na bohatú históriu krajiny.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti