Paphos – história, sprievodca, kuchyňa

Európa

Paphos (Pafos) je krásne pobrežné mesto na juhozápadnom pobreží Cypru v Stredozemnom mori. S dlhou históriou siahajúcou až do starovekého Grécka a Ríma je Pafos obľúbenou turistickou destináciou, ktorá ponúka množstvo atrakcií, kultúry a histórie.


Obsah článku


Mesto je rozdelené na dve časti, hornú časť Ktima a dolnú časť Kato Paphos. Horná časť je obchodným a nákupným centrom mesta, zatiaľ čo dolná časť je hlavným historickým centrom, kde sa nachádza väčšina turistických pamiatok.

Sprievodca mestom Pafos – najzaujímavejšie pamiatky

Pokiaľ niekto hľadá vzrušujúcu a rozmanitú dovolenkovú destináciu, Paphos na Cypre by mal byť na prvom mieste zoznamu! Toto úžasné pobrežné mesto je plné fascinujúcich atrakcií, nádherných scenérií a množstva aktivít, ktoré zabavia každého. Tu je prehľad niektorých z najlepších vecí, ktoré možno v Pafose vidieť a robiť.

Archeologický park Pafos

Objavovanie Pafosu treba začať návštevou jeho najznámejšej atrakcie, archeologického parku Pafos zapísaného na zozname UNESCO. Na tomto mieste sa nachádza množstvo starovekých ruín vrátane pozostatkov rímskej vily, mozaikovej podlahy a hrobiek kráľov. Pokiaľ sa niekto chce dozvedieť viac o histórii mesta, prehliadka archeologického parku so sprievodcom je nevyhnutnosťou.

Pláže Paphosu

Ak niekto tuži po slnku, mori a piesku, potom sú pláže Pafosu ideálnym miestom. Pobrežie mesta lemujú nádherné piesočnaté pláže, od rušnej Koralovej zátoky až po odľahlejšiu, malebnú Modrú lagúnu. Ponoriť sa do krištáľovo čistej vody alebo len tak relaxovať na zlatistom piesku a opaľovať sa. Proste relax.

Tiež sa oplatí prejsť sa starým mestom Paphos a preskúmať kľukaté uličky a malebné uličky. Navštíviť pozostatky starých benátskych hradieb, obdivovať architektúru byzantských kostolov a prezrieť si obchodíky so suvenírmi a remeselnícke stánky. Nájsť tu možno tiež veľa miest, kde sa zastaviť na niečo na jedenie a pitie. Tradičná cyperská kuchyňa s chladným pivom alebo pohárom miestneho vína je takmer nevyhnutnosť.

Dobrodružný Paphos

Ak počas svojho pobytu turisti hľadajú trochu dobrodružstva, Pafos má opäť čo ponúknuť. Možno sa vydať na túru na neďaleké kopce a vychutnať si neuveriteľné výhľady alebo sa vybrať na výlet loďou na polostrov Akamas, ktorý je divokou a drsnou prírodnou rezerváciou. Nájsť tu možno aj množstvo vodných aktivít, ako je parasailing, vodné lyžovanie a potápanie.

Bez ohľadu na to, aký typ dovolenky človek hľadá, Pafos si každý určite zamiluje. Vďaka nádhernej prírode, fascinujúcej histórii a množstvu aktivít, ktoré zabavia, je Paphos ideálnou destináciou pre ďalšiu dovolenku.

Kuchyňa na Pafose

Vďaka stredomorskému podnebiu a bohatej ponuke miestnych morských plodov nie je divu, že Pafos je špičkovou gurmánskou destináciou. Tradičné cyperské jedlá či moderné fusion reštaurácie. Tu sú niektoré z najlepších odporúčaní na jedlo v Pafose.

  • Súvla je tradičné cyperské jedlo pripravované z bravčového alebo jahňacieho mäsa. Mäso sa pomaly pečie na otvorenom ohni a podáva sa s rôznymi prílohami vrátane šalátu, tzatziki a pita chleba. Souvla je jedlo, ktoré musí ochutnať pri návšteve Pafosu každý. Pripravte si grilovanú jahňacinu aj doma podľa nášho receptu.
  • Je takmer nemožné vynechať krémový jogurtový dip tzatziki, ktorý sa podáva so zeleninou alebo pita chlebom. Vyrába sa z uhoriek, cesnaku, kôpru a citrónovej šťavy. Tzatziki sú skvelou prílohou k souvla alebo iným grilovaným mäsám.
  • Tradičný spoločný tanier Meze je zas plný rôznych malých jedál. Zvyčajne obsahuje dipy, šaláty, grilované mäso a ryby. Je to ideálny spôsob, ako ochutnať rôzne jedlá miestnej kuchyne.
  • Ďalším doporučením sú loukoumades, vyprážané guľky z cesta, ktoré sú obalené v mede a škorici. Sú obľúbenou sladkou pochúťkou, ktorú ľahko nájsť v mnohých reštauráciách a kaviarňach.
  • Na cypre sa vyrába aj slaný syr Haloumi. Často sa podáva grilovaný alebo vyprážaný a je skvelou prílohou k šalátom alebo ako občerstvenie.
  • V Pafose tiež možno ochutnať miestne morské plody. Najčerstvejšie ryby sa nachádazjú samozrejme na miestnych rybích trhoch a v reštauráciách.

Toto je len niekoľko z mnohých chutných jedál, ktoré sa v Pafose ponúkajú. Pafos je to správne miesto, kde ochutnať pravé chute Cypru.

Paphos Cyprus je krásne a živé mesto, ktoré ponúka niečo pre každého. Vďaka svojim nádherným plážam, fascinujúcej histórii a pulzujúcej atmosfére bude Pafos určite nezabudnuteľnou dovolenkovou destináciou.

Cyprus je krásny stredomorský ostrov ležiaci vo východnej časti Stredozemného mora.
Cyprus je krásny stredomorský ostrov ležiaci vo východnej časti Stredozemného mora.

Paphos a krásy Cypru

Cyprus je krásny stredomorský ostrov ležiaci vo východnej časti Stredozemného mora. Je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a je známy svojimi nádhernými plážami, starovekými ruinami a živou kultúrou.

Je domovom mnohých starovekých ruín vrátane ruín starovekého mestského štátu Kourion a ruín starovekého mestského štátu Salamis. Tieto ruiny sú svedectvom histórie ostrova a návštevníkom poskytujú pohľad do minulosti. Okrem toho sa na Cypre nachádza niekoľko významných archeologických lokalít vrátane lokality Choirokoitia, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zatiaľ čo Bulharsko láka turistov na pláže v meste Burgas, pri Cypre je to práve Pafos. Pláže na Cypre sú známe svojou krásou a pokojom. Od zlatistých piesočnatých pláží až po skryté zátoky, je tu veľa miest, kde možno stráviť relaxačný deň na slnku. Okrem pláží ponúka Cyprus návštevníkom aj množstvo nádherných krajinných scenérií, napríklad pohorie Troodos a polostrov Akamas.

Cyprus je známy aj svojím živým kultúrnym dedičstvom. Na ostrove sa koná množstvo fascinujúcich festivalov, z ktorých najpopulárnejší je festival Panagia, ktorý sa koná každoročne prvú septembrovú nedeľu. Na ostrove sa nachádza aj niekoľko významných náboženských pamiatok vrátane mešity Hala Sultan Tekke, o ktorej sa predpokladá, že bola postavená na mieste hrobu dcéry proroka Mohameda.

Ostrov je rajom pre milovníkov jedla, vína a prírody. Možno si tu pochutnať na mnohých tradičných jedlách, ako je meze, čo je výber malých jedál, a souvlaki, čo je druh mäsového špízu. Na ostrove sa vyrába aj niekoľko vynikajúcich vín, z ktorých najznámejšie je Commandaria, sladké fortifikované víno vyrobené zo sušeného hrozna.

Pobrežné mesto Paphos je očarujúce

Pafos je očarujúce a živé mesto na stredomorskom ostrove Cyprus. Vďaka svojim nádherným plážam, malebnému starému mestu a starobylým zrúcaninám je Pafos obľúbenou turistickou destináciou pre tých, ktorí hľadajú oddychovú dovolenku ďaleko od ruchu mesta.

Staré mesto Pafos je fascinujúcim miestom na preskúmanie. Návštevníci sa môžu prechádzať úzkymi, kľukatými uličkami, obdivovať miestnu architektúru a nasávať atmosféru. Možno tu navštíviť niekoľko zaujímavých pamiatok vrátane Dionýzovho domu, rímskej vily z 2. storočia, a Hrobky kráľov, nekropoly zo 4. storočia pred Kristom.

Centrum mesta je plné života, nachádza sa tu množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. Turisti si tu tiež môžu vychutnať širokú škálu atrakcií a aktivít, ako je návšteva akvária v Pafose, jazda lanovkou na vrchol kopca alebo výlet loďou na neďaleký polostrov Akamas.

Pafos je tiež skvelou základňou na spoznávanie zvyšku Cypru. Návštevníci sa odtiaľto ľahko dostanú do ďalších obľúbených destinácií, ako sú pohorie Troödos, polostrov Akamas a starobylé mesto.

Žiadna návšteva Pafosu nie je úplná bez výletu na pláž. Mesto je obklopené niekoľkými nádhernými piesočnatými plážami vrátane Koralovej zátoky, prístavu Pafos a Limassolu. Návštevníci tu môžu relaxovať na teplom slnku, kúpať sa v krištáľovo čistej vode alebo sa jednoducho kochať nádherným výhľadom.

História mesta Paphos

Predpokladá sa, že mesto bolo založené okolo 10. storočia pred n. l. mykénskymi Grékmi. V 5. storočí pred n. l. Pafos dobyli Peržania a neskôr ho obsadil Alexander Veľký. Po jeho smrti mesto dobyli Ptolemaiovci a neskôr Rimania. V tomto období sa Pafos stal dôležitým prístavným mestom, ktoré obchodovalo s prístavmi v celom Stredomorí.

Mesto bolo zničené zemetrasením v 4. storočí n. l. a nakoniec ho v 6. storočí obnovili Byzantínci. Potom Pafos obsadili Frankovia, ktorí v meste postavili hrad. Mesto prekvitalo počas neskorého stredoveku a bolo dôležitým prístavom pre obchod s Blízkym východom.

V 16. storočí Pafos obsadili Osmani a zostal pod ich kontrolou až do roku 1878, keď Cyprus ovládli Briti. Počas tohto obdobia bol Pafos pre Britov dôležitým prístavom a počet jeho obyvateľov výrazne vzrástol.

Dnes je Pafos na Cypre dôležitou turistickou destináciou. V meste sa nachádza množstvo archeologických pamiatok vrátane hrobiek kráľov a Dionýzovho domu. Nachádza sa tu aj archeologický park Pafos, v ktorom sú pozostatky rímskej vily a zvyšky byzantského kostola.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti