Klenot Talianska

Európa

Taliansko je krásna krajina plná historických pamiatok, kultúrneho dedičstva a príjemnej kuchyne. Je to vynikajúce miesto pre dovolenku, ktorá ponúka niečo pre každého – od plážových dovoleniek po výlety do miest s bohatou históriou. V tomto článku sa budeme zaoberať niektorými z najlepších destinácií v Taliansku, ktoré by ste mali navštíviť na svojej dovolenke a užiť si všetky krásy, ktoré táto krajina ponúka.

Pri pomyslení na na slovné spojenie dovolenka Taliansko človeku hneď napadne ostrov Sardínia, ktorý patrí k vzácnym „šperkom“ celého Talianska. Je tiež nazývaný ako Karibik Európy vďaka jej nádherným plážam s bielym pieskom a priezračným azúrovým morom. Ak chcete zažiť pravú taliansku atmosféru, Sardínia je pre vás to pravé. 

Sardínia leží v Stredozemnom mori medzi Španielskom, Tuniskom, Korzikou a Apeninským polostrovom. Celý ostrov ponúka veľa romantických zákutí, historické pamiatky, dokonalé pláže, ale aj skalnaté útesy, pahorky či jaskyne. Či už navštívite hlavné mesto Cagliari, alebo iné zákutia ostrova, o zábavu bude vždy postarané.

Najrozmanitejšou časťou je jednoznačne sever ostrova, kde nájdete aj prístavné mesto Olbia, kde sa dá veľmi jednoducho a za lacné peniaze dostať letecky rovno z Bratislavy. 

Na Sardínii platí ekologický zákon, ktorý hovorí, že nové hotely nesmú byť postavené bližšie ako tri kilometre od mora, preto sa vám oplatí si hneď na letisku zapožičať auto, ktoré sa dá zohnať už od 30 eur na deň. 

Kúsok od mesta Olbia sa nachádza jedna z najznámejších pláží a tou je Costa Smeralda s luxusnými hotelovými rezortami, ktoré obľubujú aj svetové hviezdy najmä vďaka nádherným zákutiam na kúpanie s jemným rúžovo-bielym pieskom a priezračným morom.

Nadšenci histórie si tu určite nájdu svoje, pretože Sardínia je starobylý ostrov, v ktorom sa stopy osídlenia datujú od čias neolitu. Jedným z historických miest je prístavné mesto Alghero, v ktorom môžete obdivovať budovy s krásnymi klenbami a hrubými múrmi zachované zo 14.storočia. Toto stredisko okrem svojej histórie ponúka aj nočný život, ale i jazero Baratz, ktoré je jediné jazero na Sardínii obklopené borovicovými lesmi a stredomorskou vegetáciou. 

Veľmi zaujimavým a jedinečným mestom je mesto Barumini, pretože sa v ňom nachádzajú tajomné prehistorické vežové stavby z kamena kužeľovitého tvaru nazývané nuraghi. Je to najnavštevovanejšie mesto s týmito stavbami na svete a je zapísané do zoznamu UNESCO. 

Ostrov Capri nie je známy len svojím slávnym Caprese šalátom. Je to pestrofarebné miesto, kde sa dá užiť romantická dovolenka na zaujímavých miestach, ako napríklad Modrá jaskyňa Grotta Azzurra alebo Augustove záhrady.

Taliansko však nie je len o letných radovánkach. Na svoje si tu prídu aj lyžiari. Severné Taliansko ponúka množstvo lyžiarskych stredísk uprostred Dolomitov, napríklad v Cortina d’Ampezzo.

Sardínia patrí aj ku gastronomickým rajom na zemi, vďaka jednoduchým, no neskutočne chutným jedlám. Čo určite musíte ochutnať je špecialita nazývaná Bottarga, čo je vlastne sardinský údený kaviár, alebo typické predjedlo z cestovín a paradajkovej omáčky Nokety. Zapíjať ich môžete typickým vínom Grappa a nakoniec si dopriať sladké pokušenie – ravioly plnené medom a ricottou