Ostrov Capri – dovolenka, zážitky, história

Európa

Oslnivý taliansky ostrov Capri s pastelovými domčekmi, krištáľovo čistou vodou a úchvatnými výhľadmi je rajom pre turistov a dovolenkárov. Tento čarovný ostrov sa nachádza v Tyrhénskom mori neďaleko pobrežia Sorrenta v Neapolskom zálive. Oplýva úžasnou prírodou, rozmanitou faunou a flórou a bohatou históriou, ktorá sa spája s botanickými záhradami a pozostatkami rímskych víl.

Ostrov Capri, ktorý bol kedysi obľúbeným letoviskom starých Rimanov, je miestom plným šarmu, tajomstva a pôvabu. Všade, kam sa človek pozrie, sa rozprestiera úchvatná krajina s roztrúsenými pomarančovými hájmi, krištáľovou vodou v Marina Grande a členitými vápencovými útesmi, ktoré rámujú úchvatnú Modrú jaskyňu.

Pre tých, ktorí chcú preskúmať ostrov, ponúka Belvedere di Tragara jeden z najkrajších výhľadov. Návštevníci môžu odtiaľ pozorovať terasovité záhrady a vily zasadené do vnútra ostrova, zatiaľ čo sa v diaľke týči vrchol Vezuvu.

Malebná história ostrova Capri

Taliansky ostrov Capri má dlhú a podmanivú históriu, ktorá sa začala už v 8. storočí pred naším letopočtom. Už od staroveku bol inšpiráciou pre básnikov, spisovateľov a umelcov.

V 8. storočí p. n. l. prišli na ostrov Capri prví osadníci, ktorí boli súčasťou starovekej gréckej kolónie známej ako Parthenope. Týchto osadníkov čoskoro nasledovali Rimania, ktorí za Augustovej vlády vytvorili z Capri malebné dovolenkové útočisko.

V tomto období bolo na ostrove postavených mnoho luxusných víl. Obklopujú ich upravené záhrady a nádherné terasy, ktoré sa zachovali dodnes a dodávajú ostrovu jedinečné čaro.

V stredoveku ostrov obsadili benediktínski mnísi z Monte Cassina, ktorí na ňom hľadali útočisko pred saracénskymi nájazdníkmi. V roku 1135 ho pápež Inocent II. odovzdal Neapolu.

Za vlády nových neapolských vládcov ostrov naďalej prekvital ako luxusné útočisko, ktoré si za svoje dovolenkové útočisko zvolili najbohatšie šľachtické rodiny. V tomto období objavili známu Modrú jaskyňu. Vybudovali tiež malý prístav Marina Grande, ktorý sa nachádza na severnej strane ostrova.

V 18. storočí zažil ostrov Capri svoje najúspešnejšie obdobie, keď sa dostal do vlastníctva mocnej rodiny Bonaparte, na čele ktorej stál Napoleon Bonaparte. Práve tu vznikla extravagantná legenda o nočnom živote a „Dolce Vita“ na Capri, ktoré sa stalo miestom stretávania bohatých a slávnych.

Ostrov Capri dnes dýcha pestrým životom.
Ostrov Capri dnes dýcha pestrým životom.

Obľúbená destinácia známych osobností

Svetoznámy spisovateľ Sir William Somerset Maugham bol verným návštevníkom ostrova. Svoje zážitky opísal v zbierke poviedok „Stories Of Capri“. V nej sa inšpiroval jeho pobytom na ostrove.

Počas 30. rokov 20. storočia sa Capri stalo medzinárodnou destináciou, ktorú si obľúbila elita. V šesťdesiatych rokoch si z ostrova urobili svoje osobné ihrisko odevná ikona Karl Lagerfeld a herečka Gina Lollobrigida. V posledných časoch sa z ostrova stala očarujúca destinácia pre turistov a cestovateľov z celého sveta.

Dnes krásny ostrov Capri ľudia oceňujú pre svoje celoročné mierne podnebie, úžasnú prírodu a uvoľnený životný štýl. Vďaka historickým pamiatkam, módnym námestiam, farebným butikom a vynikajúcej talianskej kuchyni sa len málo miest na svete vyrovná nádhernému talianskemu ostrovu Capri.

Čo navštíviť na ostrove Capri

Pre tých, ktorí chcú nasať históriu, je povinnosťou výlet do nádherných záhrad vily San Michele. Ponúka kombináciu švédskych a talianskych vplyvov s nádherným výhľadom na more za nedotknutým pozemkom vily.

  1. Anacapri: Táto dedinka na vrchole kopca ponúka nádherný výhľad. Je domovom Bielej jaskyne, vily San Michele a byzantskej kaplnky San Michele.
  2. Villa Jovis: Túto nádhernú rímsku vilu z 1. storočia využíval cisár Tiberius ako miesto úniku z Ríma.
  3. Monte Solaro: Turisti sa vyvezú lanovkou na vrchol hory, odkiaľ je jeden z najkrajších výhľadov na ostrov.
  4. Pláž Marina Piccola: Je to nádherná pláž s krištáľovo čistou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie.
  5. Maják Punta Carena: Návštevníci nasajú históriu v ikonickom majáku z 19. storočia.
  6. Augustove záhrady: O zážitok sa postarajú svieže záhrady vily Jovis s panoramatickým výhľadom na Stredozemné more.
  7. Faraglioni: Sú to skalnaté útvary, ktoré k ostrovu neodmysliteľne patria.
  8. Grotta Azzurra (Modrá jaskyňa): Obhliadka tejto jaskyne poteší milovníkov výnimočných zážitkov.

Ostrov Capri ponúka aj množstvo obchodov a reštaurácií, ktoré zaujmú návštevníkov. Corso Italia a námestie Piazza Umberto ponúkajú množstvo obchodov, z ktorých sa dá vybrať. Úzke uličky (alebo Le Scale) sú lemované reštauráciami a zmrzlinárňami. Tie poskytujú príležitosť ochutnať vynikajúcu miestnu kuchyňu.

Nezabudnuteľnú dovolenku si možno užiť aj na Korzike – ďalšom talianskom ostrove, ktorý sa nachádza v Stredozemnom mori. Korzika je obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojej pobrežnej kráse, drsným horám a malebným dedinkám. Spomenúť možno aj ostrov Ischia, nachádzajúci sa menej ako hodinu plavby od mesta Neapol.

Anacapri

Idylické, malebné mestečko Anacapri na ostrove Capri je už po stáročia obľúbeným miestom na dovolenku v taliansku. Inšpiruje maliarov a spisovateľov svojou úžasnou krásou a živou miestnou kultúrou.

Anacapri sa nachádza medzi dvoma vežami Capri, leží na vrchole starobylej skalnatej krajiny a ponúka neuveriteľný výhľad na Neapolský záliv.

Jednou z najikonickejších pamiatok v Anacapri je úchvatný výhľad na skaly Faraglioni vystupujúce z mora. Toto veľkolepé divadlo je vidieť z mnohých miest v meste, vrátane Belvedéru Tragara, odkiaľ sa návštevníkom naskytá úžasná panoráma ostrovov.

Okrem nádherného výhľadu na pobrežie je Anacapri známe aj pestrou ponukou obchodov a butikov. Trhoviská a obchodíky lemujú dláždené uličky mesta a predávajú rôzny tovar, od miestnych remeselných výrobkov, ako sú keramické misy a farebné šatky, až po luxusné predmety, ako sú kožené peňaženky a značkové okuliare.

V Anacapri sú aj niektoré z najexkluzívnejších pláží a zátok na Capri. Od letovísk Marina Piccola až po odľahlé vápencové útesy Fenických schodov – každý si tu nájde svoju pláž.

Ak chce návštevník zažiť skutočný raj, navštívi Punta Carena, kde sa piesok rozprestiera nad žiarivým krištáľovo čistým morom a vytvára tak nezabudnuteľný dovolenkový zážitok.

Skaly Faraglioni sú poznávacou značkou ostrova Capri, ktoré si možno vychutnať aj zblízka plavbou na lodi.
Skaly Faraglioni sú poznávacou značkou ostrova Capri, ktoré si možno vychutnať aj zblízka plavbou na lodi.

Augustove záhrady

Na ostrove Capri sa nachádza jedna z najúžasnejších záhrad v Európe – Augustove záhrady. Toto príjemné miesto vytvoril prvý rímsky cisár Augustus v prvom storočí pred naším letopočtom. Navrhol ho ako útočisko oddychu, krásy a zábavy.

Nachádzajú sa na chránenom východnom pobreží ostrova Capri, neďaleko mesta Anacapri. Záhrady pozostávajú z niekoľkých rôznych oblastí, z ktorých každá predstavuje jedinečnú formu krásy a pokoja.

Od vstupu návštevníci nájdu veľké okrúhle jazierko obklopené zelenými rastlinami a kvetinovými záhonmi. Samotné jazierko má pestrofarebné mozaikové dlaždice a uprostred stoja dve mramorové sochy.

Krajinu napravo od jazierka vypĺňa bujná subtropická vegetácia, ktorá poskytuje veľa tieňa. V celej záhrade. Návštevníci nájdu vysoké cyprusy a borovice, ako aj kvitnúce kríky azaliek, rododendronov a ruží. Vysoké palmy a žiarivé kvety vytvárajú malebné a farebné prostredie.

Záhrady ponúkajú skvelú príležitosť na oddych a vnímanie neobyčajnej krásy ostrova. Návštevníci sa môžu pokojne prechádzať po rozsiahlych chodníkoch, obdivovať romantické scenérie a zažívať pokoj a pohodu, ktorú záhrada poskytuje. Počas jari a leta je vôňa kvetov obzvlášť príjemná, rovnako ako pohľad na Neapolský záliv v diaľke.

Augustove záhrady sú plné pokoja a príjemnej atmosféry.
Augustove záhrady sú plné pokoja a príjemnej atmosféry.

Modrá jaskyňa – Grotta Azzurra

Grotta Azzurra alebo Modrá jaskyňa je destinácia, ktorá nemá obdoby. Tento nádherný prírodný zázrak, ktorý sa nachádza v Stredozemnom mori pri pobreží talianskeho polostrova Sorrentine, priťahuje zvedavých cestovateľov.

Je prístupná len na malých člnoch a návštevníci často hovoria o pocite úžasu, keď sa blížia ku vchodu do jaskyne. Cez úzky otvor, ktorý je vysoký len štyri metre, vrhá slnko nádherné prirodzené svetlo, ktoré osvetľuje vnútro a vytvára hlboký modrý odtieň.

Steny Grotta Azzurra sú zložené z rôznych odtieňov modrej a zelenej farby, zatiaľ čo stalaktity a stalagmity zdobia jedinečné prostredie. Pôvodne sa predpokladalo, že jaskyňa vznikla sopečnou činnosťou. V súčasnosti sa však hovorí o tom, že modrá farba Grotty Azzurra vzniká odrazom slnečného svetla od vody pod ňou.

Modrú jaskyňu navštevovali už od rímskych čias a romantizovali ju autori od Vergília po Goetheho. Vďaka svojej mystike a kráse bola po stáročia významným turistickým cieľom a dnes je jednou z najobľúbenejších atrakcií v oblasti.

Modrá jaskyňa je ozaj očarujúca, čo spôsobuje jej azúrovo modrá farba.
Modrá jaskyňa je ozaj očarujúca, čo spôsobuje jej azúrovo modrá farba.

Capri a miestna kuchyňa

Oblasť ponúka aj veľký výber reštaurácií. Od tradičných talianskych reštaurácií s miestnymi obľúbenými jedlami, ako sú pizza, špagety a ravioly, až po gurmánsku kuchyňu.

Ak chce turista zažiť nezabudnuteľný kulinársky zážitok, mal by vyskúšať miestnu špecialitu, ako je šalát Caprese – zmes miestnych ingrediencií, vrátane mozzarelly a paradajok. Ochutnať môže tradičné Limoncello, osviežujúci nápoj z miestnych citrónov.

Ďalšou delikatesou je citrónové rizoto. Je to krémové, aromatické a osviežujúce jedlo pripravené z ryže Arborio, citrónov a parmezánu. Obľúbená je aj polievka z morských plodov, plnené cuketové kvety, špagety s cesnakom a ančovičkami a mandľovo-čokoládový koláč Caprese.

To všetko, ako aj možnosť previezť sa tradičnou loďou na Capri, ponúka návštevníkom príležitosť spoznať živú kultúru, nádhernú krajinu a zaujímavú architektúru tohto talianskeho ostrova. Či už ide o oddych, pamiatky alebo kultúru, Capri je ideálnou destináciou pre milovníkov dovolenky všetkých vekových kategórií.

Čo navštíviťDovolenka